Abstrakt
Zaburzenia nastroju to choroby nawracające/przewlekłe o zmiennym wskaźniku remisji klinicznej. Dostępne leki przeciwdepresyjne nie są skuteczne u wszystkich pacjentów i często wykazują znaczne opóźnienie odpowiedzi, powodując szereg działań niepożądanych, w tym przyrost masy ciała i zaburzenia seksualne. Aby przynajmniej częściowo przezwyciężyć te problemy, opracowano nowe, szybkie środki. Nowe leki oddziałują na glutaminian, kwas gamma-aminomasłowy, oreksynę i inne receptory, zapewniając szerszy zakres mechanizmów farmakodynamicznych, co, jak się oczekuje, zwiększy możliwość personalizacji leczenia pod kątem indywidualnego profilu klinicznego. Te nowe leki opracowano w celu połączenia szybkiego działania, tolerowanego profilu i wyższej skuteczności w leczeniu określonych objawów, na które standardowe leki przeciwdepresyjne były stosunkowo słabo ukierunkowane, takich jak anhedonia i reakcja na nagrodę, myśli/zachowania samobójcze, bezsenność, zaburzenia funkcji poznawczych. deficyty i drażliwość. W tym przeglądzie omówiono profil swoistości klinicznej nowych leków przeciwdepresyjnych, a mianowicie 4-chlorokinureniny (AV-101), dekstrometorfanu-bupropionu, pregn-4-en-20-yn-3-onu (PH-10), pimawanseryny, PRAX-114, psilocybina, esmetadon (REL-1017/dekstrometadon), seltoreksant (JNJ-42847922/MIN-202) i zuranolon (SAGE-217). Głównym celem jest przedstawienie przeglądu skuteczności/tolerancji tych związków u pacjentów z zaburzeniami nastroju mającymi różne wzorce objawów/chorób współistniejących, aby pomóc klinicystom w optymalizacji stosunku ryzyka do korzyści podczas przepisywania tych leków.
https://journals.lww.com/intclinpsychop ... pid.3.aspx
https://hyperreal.info/talk/viewtopic.php?t=77897&start=700
Mile widziane krótkie uzasadnienie.
List of investigational antidepressants
Poniżej fragment.
NMDA receptor modulators:
4-Chlorokynurenine (AV-101) – NMDA receptor glycine site antagonist
Apimostinel (GATE-202, NRX-1074) – NMDA receptor modulator
Arketamine (PCN-101, HR-071603) – unknown mechanism of action, indirect AMPA receptor activator
Esketamine (Esketamine DPI, Falkieri, PG061) – non-competitive NMDA receptor antagonist – approved for TRD, specifically under development for bipolar depression and "depressive disorders"
Esmethadone (dextromethadone; REL-1017) – NMDA receptor antagonist open channel blocker
Ketamine (PMI-100, PMI-150, R-107, SHX-001, SLS-002; TUR-002) – non-competitive NMDA receptor antagonist.
Rislenemdaz (ALTO-202) – NMDA receptor NR2B antagonist. In development for Depression and PTSD by ALTO Neuroscience.
Zelquistinel (GATE-251, AGN-241751) – NMDA receptor positive allosteric modulator
[...]
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/zdzojntempolak.png)
Polacy a marihuana w 2025 roku: Co mówią najnowsze badania?
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news/klefedronfabrik5.jpg)
Polski narkobiznes zwiększa zasięgi. Czarny rynek domaga się towaru
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/a12a216cf97460608e37260bc2663020f9aa0a82.jpg)
Dlaczego Portugalia może być europejską stolicą medycznej marihuany?
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/1460x616.jpg)
77-letnia cudzoziemka oskarżona o produkcję narkotyków
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 77-letniej obywatelce Rosji, która miała na swojej posesji uprawiać konopie indyjskie i wytwarzać z nich narkotyki. Na poddaszu jej domu znaleziono 19,5 kg suszu i 197 sadzonek ziela konopi.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/budynek-prokuratury-rejonowej-w-szczecinie.jpg)
Szczeciński lekarz pomagał nielegalnie zdobywać opioidy. Jest akt oskarżenia
Jerzy B. stanie przed sądem za poświadczenie nieprawdy w zaświadczeniach lekarskich. Pewien szczecinianin dzięki takiemu zaświadczeniu odzyskał znaczne ilości leku opioidowego, który wcześniej podczas przeszukania zabezpieczyła policja.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/egipt.jpg)
Alkohol miał swój udział w powstaniu złożonych hierarchicznych społeczeństw
Alkohol towarzyszy nam od tysiącleci. Używały go wszystkie wielkie cywilizacje. Znali go Majowie, Egipcjanie, Babilończycy, Grecy, Chińczycy czy Inkowie. Odgrywał ważną rolę w ceremoniach religijnych, wciąż jest ważnym elementem spotkań towarzyskich. Był środkiem płatniczym, służył wzmacnianiu i podkreślaniu pozycji społecznej. W najstarszym znanym eposie literackim „Eposie o Gilgameszu” jednym z etapów ucywilizowania Enkidu – który symbolizuje tam dziką naturę, niewinoość i wolność – jest wypicie przezeń piwa.