...czyli jak podejść do odstawienia i możliwie zminimalizować jego konsekwencje
ODPOWIEDZ
Posty: 1713 • Strona 172 z 172
  • 4444 / 2020 / 1
Awatar użytkownika
DexPL
Kompetentny
Kompetentny

Więc tak.

SHBG jest obniżone. Niewiele, ale to jak na tak młodą osobę bardzo niski wynik. Powinieneś mieć w górnej granicy normy.
Globulina ta odpowiada za transport hormonów. Jeżeli masz jej mało, to nawet jak masz wysoki test na wynikach to może mimo że on faktycznie jest, nigdzie nie dociera. Tzn jest marnotrawiony. Taki wynik widziałem wielokrotnie u osób długo biorących testosteron w dużych dawkach (ponad 750mg tygodniowo). Jest w organizmie mechanizm który chroni ns przed "zalaniem" egzogennym testem. Z jednej strony odcina endogenną produkcję (stąd po cyklu potrzebny odblok) z drugiej strony jak dalej mamy duży nadmiar, to zaczyna się niedobór globuliny SHBG, pezez to ten nadmiar testa nie trafia do komórek i nie szkodzi.

Są dwie drogi żeby to naprawić. Pierwsza to odatawienie testa, dobry odblok i czas. Nie wiem ile będziesz potrzebował by powrócić do homeostazy. 3, 6, 12 miesięcy? Strzelam.
Druga opcja to leczenie u androloga. Ale.. Musisz mu wszystko powiedzieć co, gdzie jak dużo i jak długo. Wbrew pozorom oni wiedzą kto do nich przychodzi i chcą pomóc bez obgadywania i umoralniania.

Ponadto.. Masz nadmiernie gęstą krew. Ponad 6M czerwonych krwinek to już powoli niebezpieczny stan. Musisz więcej pić. Jeżeli hematokryt nie spadnie do 44-46 może nawet krwioupust będzie potrzebny. Nie bagatelizuj tych wyników. Przez gęstą krew umarło wielu zawodników siłowych/sylwetkowych sportów. Gęsta krew to duże szanse na udar/zawał.

Do tego wszystkiego jeszcze masz bardzo wysoki kortyzol.

PS. Wspaniale próby wątrobowe jak na osobę regularnie biorącą SAA. Co bierzesz osłonowo?
PS2. Brakuje badań nerek. GFR robiłeś? Kreatynina?
  • 219 / 6 / 0
Awatar użytkownika

@DexPL z nadmiarem czerwonych krwinek borykam się od dłuższego czasu. Oddaje krew 3 razy w roku a mimo to krew jest bardzo gęsta. Chyba faktycznie będę musiał upuścić z litr krwi...

Kortyzol niestety zawsze miałem wysoki, nigdy wynik nie zszedł poniżej maksymalnej normy a często był jeszcze wyższy niż na tych badaniach. Jeżeli masz pomysł jak obniżyć (niestety nie da się "niestresowac") to ja chętnie.


Na wątrobę regularnie nie biorę nic, jedynie okresowo podczas cyklu na oralnych SAA biorę esseliv. Myślę, że dobry wynik tutaj to zasługa diety i nie picia alkoholu.

Nerki badałem 20pazdziernika bo podejrzewałem, że wysokie cisnienie może być spowodowane problemami z nerkami. Wyszły ładnie:

UREA
2.5 - 7.8 R
4,9
mmol/L
CREATININE
59 - 104 R
79
umol/L
EGFR
≥ 60 R
106
ml/min/1.73m2
SODIUM
133 - 146 R
143


Dziękuję za odpowiedź
  • 4444 / 2020 / 1
Awatar użytkownika
DexPL
Kompetentny
Kompetentny

Nereczki zdrowe w takim razie. EGFR bardzo dobry jak na SAA.

Nadmiar czerwonych krwinek z czegoś wynika. Sam z siebie na stałe nie może być za duży (chyba że jesteś regularnie odwodniony mocno - rozważ ile pijesz i ile się pocisz, czy masz suchość w ustach, czy chce ci się pić itd).
Trzeba to kiedyś zdiagnozować. Ja np mam czerwienicę. Taki nowotwór układu krwiotwórczego. Miałem paradoksalnie takie same wyniki jak ty na pewnym etapie. DIagnoza nie jest łatwa. Nie twierdzę, że masz policytemię, ale istnieją choroby które nie są oczywiste i ich diagnoza nie jest łatwa. Zapisz się do hematologa na jakiś termin i zbadaj to. Nie traktuj tego jako pilne, niech to bedzie na za 4 miesiące, ale jhak przyjdzie termin, to pójdz tam, powiedz jakie są wyniki, pokaż papiery i niech przeprowadzi badania. Najpewniej będzie to skutek sterydów, ale lepiej za rok wykluczyć coś, niż za 4 lata dostać od tego udaru, bo gdzieś, kiedyś nie poszedłeś na jedną, dwie wizyty (ale jak mówię, bez draki, nie jest to sprawa pilna). Na chwilę obecną więcej się nawadniaj. Może to pomóc.


WYsoku kortyzol to w dużej mierze odpowiedz na SAA. Myślę, że jak odstawisz, to naturalnie spadnie. Chodzisz do endokrynologa? Jak tak, to porozmawiaj z nim na temat zbadania rytmu dobowego kortyzolu. Możliwe, że np śpisz nieregularnie i to ma wpływ, albo praca w której pracujesz jest takim generatorem itd. Kortyzol wysoki przy wysokim teścu nie jest draką, ale... na pewno wpływa na libido.


Na koniec. Skoro tak długo bierzes SAA musisz być świadomy zmian, jakie te substancje robią w organizmie. Dlatego lepiej profilakycznie zbadać, wykluczyć, niż za kilka lat obudzić się z ręką w nocniku.
ODPOWIEDZ
Posty: 1713 • Strona 172 z 172
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.