PcP pisze:5-HTP szybko nie wróci jako legalny suplement diety, czyli także jako kaizen. Nie uzyska zgody, bo to długa procedura rejestracyjna dla suplementu diety, a także niezbędne zmiany w prawie w celu możliwości stosowania 5-HTP.
PcP pisze:Natomiast nie ma regulacji zabraniających wprowadzania go do obrotu jako nie składnik środków spożywczych.
Produkt jakości farmaceutycznej, certyfikowany, niezarejstrowany w Polsce i w związku z tym należy go traktować jako produkt przeznaczony wyłącznie do badań i testów. W trakcie zgłoszenia rejestracyjnego.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie pisze:Warszawa, dnia 13.03.2012 r.
HŻN.****
***
***
Odpowiadając na Pana e-mail z dnia 22.02.2012 r. w sprawie bieżącej działalności Inspektoratu Sanitarnego w zakresie wprowadzania do obrotu substancji 5-hydroksy-L-tryptofan (5-HTP), Oddział Nadzoru Bezpieczeństwa Żywności, Żywienia i Kosmetyków Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie przekazuje stosowne informacje.
Bogatym źródłem 5-hydroksy-L-tryptofanu są nasiona afrykańskiego drzewa Griffonia simplicifolia. 5-HTP jest stosowany jako lek w postanoksycznej mioklonii, zespole Alzheimera, stanach niepokoju, ataksji móżdżkowej, niektórych postaciach półpaśca, opóźnionej dyskinezji oraz depresji. Według dostępnych danych naukowych nie ma podstaw do uzupełniania codziennej diety substancją 5-HTP, a ponadto nie jest znane bezpieczeństwo stosowania 5-hydroksy-L-tryptofanu.
Wprowadzenie roślliny Griffonia simplicifolia oraz jej przetworów do składu suplementów diety było związane w głównej mierze z przejściowym ograniczaniem, dotyczącym możliwości stosowania L-tryptofanu ze względu na występowanie zespołu eozynofilio-mialgii (EMS, ponad 1500 przypadków zachorowań, w tym 37 zgonów) u osób stosujących suplementy diety zawierające tryptofan w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Biorąc pod uwagę nieznane bezpieczeństwo stosowania 5-HTP w suplementach diety, a także doniesienia świadczące o możliwości jego niekorzystnego oddziaływania na organizm człowieka, wiele państw członkowskich UE ogranicza możliwość stosowania 5-hydroksy-L-tryptofanu w składzie środków spożywczych.
Odnośnie Pana pytania, dotyczącego wprowadzania do obrotu 5-HTP jako środka zastępczego, ONBŻŻiK WSSE w Warszawie informuje, że organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej funkcjonujące na terenie województwa mazowieckiego podejmują działania zgodnie z kompetencjami każdorazowo w przypadku stwierdzenia produkcji bądź dystrybucji substancji psychoaktywnych i odurzających, które mogą wchodzić w skład tzw. „dopalaczy”. Jednocześnie zwraca się uwagę, że produkty zawierające 5-HTP, które nie przeszły pozytywnie procedury zgłoszenia jako suplementy diety w Głównym Inspektoracie Sanitarnym, nie są automatycznie uznawane za środki zastępcze.
KIEROWNIK ODDZIAŁU
NADZORU BEZPIECZEŃSTWA
ŻYWNOŚCI ŻYWIENIA
i KOSMETYKÓW
inż. Anita Panek
Kod Zaznacz całyReceived: from OHZZiPU1161N (unknown [93.159.30.162]) by mail.wsse.waw.pl (Postfix) with ESMTP id E108D7A521 for <***@10g.pl>; Wed, 21 Mar 2012 09:05:12 +0100 (CET)
Adresat:
Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
w Warszawie
ul. Żwirki i Wigury 1
Dzień dobry.
Proszę o udzielenie informacji w następującym zakresie:
Czy sprowadzając:
a)Suplementy diety.
b)Środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego.
z terytorium państwa należącego do UE na terytorium RP, drogą wysyłkową muszę ten fakt zgłaszać do Sanepidu? Czy są jakieś ograniczenia ilościowe w przypadku importu na własne potrzeby?
Witam Pana.
Odpowiadając na Pana pytania uprzejmie informuję, że towar pochodzący z krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz towar zaimportowany na własne potrzeby nie podlega granicznej kontroli sanitarnej.
W przypadku importu suplementów diety należy mieć na uwadze, to że w/w preparaty dopuszczone w danym kraju jako środki spożywcze w innym kraju będą traktowane jako leki.
Natomiast dla towaru , którego ilość nie będzie wskazywała na prowadzenie działalności gospodarczej nie będzie konieczna kontrola sanitarna, w innych przypadkach ograniczenia wynikają z przepisów sanitarnych i celnych.
Z poważaniem B.Szkoda
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/a12a216cf97460608e37260bc2663020f9aa0a82.jpg)
Dlaczego Portugalia może być europejską stolicą medycznej marihuany?
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/mozg-jointy-1000.png)
„Tysiąc jointów później” – co naprawdę dzieje się z mózgiem stałego palacza marihuany?
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/weedatwork.jpg)
Jeden na dziesięciu trzydziestolatków pracuje pod wpływem. Naukowcy biją na alarm
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/amfoschron.jpg)
Budowali z kostki brukowej... schowek na amfetaminę. Policjanci zatrzymali 27-latka z narkotykami
W niedzielę, 13 lipca br., gostynińscy policjanci zatrzymali 27-letniego mieszkańca powiatu gostynińskiego, który posiadał przy sobie amfetaminę. Narkotyki odnaleziono w prowizorycznej budowli z kostki brukowej. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/kidssmarthphoneaddiction.jpg)
Jest niebezpieczny jak alkohol i narkotyki. „Byliśmy zbyt zaślepieni”
Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego obchodzony jest 15 lipca. Z tej okazji Instytut Spraw Obywatelskich wystosował list otwarty do rodziców, w którym przestrzega przed zgubnym wpływem tego urządzenia na dobrostan najmłodszych. „Smartfon uzależnia tak jak alkohol, papierosy czy kokaina” – wskazuje ISO.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/new_york_weed.jpg)
Stan opublikował raport o spożyciu marihuany. Niemal 15 proc. nowojorczyków zażywa ją regularnie
Tylko 14,7 proc. dorosłych nowojorczyków regularnie spożywa konopie indyjskie – zgodnie z najnowszym raportem stanowego Departamentu Zdrowia. Najwyższy odsetek korzystających z marihuany w dowolnej formie występuje u osób w wieku 21-24 lat. Z raportu wynika ponadto, że większą tendencję do zażywania konopi mają osoby, które jednocześnie nadużywają innych używek.