Dział służący dyskusji o pozostałych odmianach roślin, np. afrodyzjakach, ziołach snu, czy ziołach o właściwościach uspokajających i sedatywnych a także o substancjach pochodzących z organizmów zwierząt.
ODPOWIEDZ
Posty: 12 • Strona 1 z 2
  • 13 / 1 / 0
Witam Wszystkich , jestem nowy na hyperreal'u i chciałbym stworzyć spis roślin leczniczych typu :detoksykacja , oczyszczanie wątroby , choroby auto immunologiczne , poprawa kocentracji , witalizacja/energetyzacja itp
Jeśli znacie jeszcze jakieś ciekawe psychoaktywne będę wdzięczny :)
Od siebie dorzucę roslinke na łuszczyce:


Aksamitka błyszcząca (Tagetes lucida)

Historia :
Aksamitka błyszcząca była używana przez Azteków jako składnik wonnych kadzideł oraz leczniczego proszku, który był dmuchany w twarze tych, których postanowiono złożyć w rytualnej ofierze. W wierzeniach Azteków Tagetes lucida była poświęcona najważniejszemu bogowi – bogowi deszczu Tlaloc, Tlalok(nah. “ten, który powoduje rośnięcie”).

DZIAŁANIE:
działanie przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, uspakajające, rozluźniające

hamuje rozwój Candida sp. gronkowców, paciorkowców i pałeczek okrężnicydziała

przeciwzapalnie na stawy i mięśnie – zalecana w chorobach reumatycznychdziała

przeciwpasożytniczo wobec pierwotniaków, przywr i obleńców

zażywana równocześnie doustnie i zewnętrznie wspomaga leczenie łuszczycy i tocznia

wywiera wpływ żółciopędny, moczopędny, przeciwzapalny

wzmaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii

powstrzymuje reakcje autoagresji immunologicznej

wspomaga leczenie łuszczycy i tocznia

wywiera wpływ estrogenny i antyandrogenny

ZASTOSOWANIE:

choroby reumatyczne ,autoimmunologiczne

choroby skóry i układ
owenieżyt gardła, zatok i oskrzeli

zapalenie płuc

infekcje bakteryjne oporne na antybiotyki

kamica żółciowa i zastoje żółci

niedobór estrogenów u kobiet

niedoczynność jajników

łysienie androgenne (wspomagająco)hiperchol
esterolemia

depresja

lęki

Źródło:magiczny ogród :)
  • 13 / 1 / 0
Miłorząb japoński (Ginkgo Biloba)

Eksperci odkryli dwa rodzaje aktywnych składników w liściach miłorzębu: są to glikozydy flawonowe i terpeny, które mają szeroki zakres działana i przynoszą wiele korzyści dla zdrowia.

Układ Krwionośny:

-Poprawia krążenie krwi

-Zmniejsza lepkośc krwi

-Rozszeża naczynia krwionośne.

Układ Krążenia:

-łagodzi ból podczas chodzenia,

-łagodzi uczucie zimnych stóp i dłoni,

-łagodzi uczucie drętwienia i mrowienia kończyn

Mózg:

- chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi obecnością wolnych rodników, zmniejszając tym samym napięcie stres oksydacyjny.

- Poprawia dopływ tlenu i glukozy do komórek mózgowych oraz innych tkanek.

-Zwiększa zapas energetyczny komórek.

- usprawnianie pamięci i koncentracji

-zmniejszanie szumów w uszach i zawrótów głowy.
  • 13 / 1 / 0
Wrotycz - Tanacetum vulgare

O roślinie

Wrotycz pospolity to roślina wieloletnia dorastająca do 120 cm wys., silnie pachnąca, gorzka, nieco kamforowa w smaku; liście pierzastosieczne, koszyczki kwiatowe zebrane w szczytowy, gęsty baldachokształtny kwiatostan; kwiaty żółte, miseczkowate. Kwitnie od czerwca do września. Rośnie na przydrożach, przy budowach, na usypiskach i przy wykopach, na łąkach, na polach, ugorach i polanach leśnych, w ziołoroślach, nad brzegami wód.

Działanie

Wrotycz działa przeciwzapalnie, odkażająco, przeciw roztoczowo, przeciwrobaczo, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo, przeciwalergicznie, przeciwwysiękowo, przeciwhistaminowo, przeciwbólowo, uspokajająco, przeciwdepresyjnie, rozkurczowo, żółciopędnie, żółciotwórczo, odtruwająco, moczopędnie i przeciwobrzękowo. Tonizuje mięśnie szkieletowe.

Zastosowanie:

Preparaty wrotyczowe pobudzają akcje serca, zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego, pobudzają oddychanie, wzmagają wydzielanie hormonów. Regulują miesiączkowanie, znoszą bóle głowy, bóle miesiączkowe i kolki. Działają napotnie i przeciwgorączkowo. Stosowane doustnie i na skórę działają hamująco na procesy autoagresji immunologicznej, dzięki czemu mogą być z powodzeniem stosowane w chorobach autoimmunologicznych typu łuszczyca, reumatyzm, toczeń.

Jeszcze tak na zakończenie jak zrobić preparaty i na co :) :

Preparaty z wrotyczu i ich zastosowanie

1. Napar wrotyczowy : 2 czubate łyżki świeżego lub suchego rozdrobnionego ziela, albo kwiatów zalać 2 szklankami wrzącej wody. Odstawić na 30 minut pod przykryciem. Przecedzić. Pić 2-4 razy dziennie po 1 szklance. Przy zakażeniu pasożytami wypić na czczo. Warto skojarzyć z lewatywą.

2. Odwar wrotyczowy : sporządzić jak napar, lecz gotować 5 minut; odstawić na 30 minut pod przykryciem, przecedzić. Pić po 200 ml 2-4 razy dziennie. Stosować do lewatyw (100-200 ml doodbytniczo), okładów na skórę, płukanek, przemywania, okładów na oczy i do nosa (przelać do buteleczki ze spryskiwaczem, wprowadzać do obu otworów nosowych 2-3 dawki, położyć się na 5 minut). Do nosowo i do płukanek można również stosować napar wrotyczowy.

3. Nalewka wrotyczowa: do 1 szklanki świeżego lub suchego i zmielonego ziela wlać 250-300 ml alkoholu 40-70%; macerować 7 dni w szczelnie zamkniętym słoju i w ciemnym miejscu. Przefiltrować. Zażywać 10 ml w 100 ml wody. Ponadto do płukania (1 łyżka nalewki na pół szklanki wody), oraz okładów, przemywania skóry i pędzlowania skórnych zmian chorobowych (nierozcieńczona).

4. Tonik wrotyczowy na skórę i do płukania – Tonicum Tanaceti: 1 łyżkę octu 10% i 1 łyżkę nalewki wrotyczowej wlać do 1 szklanki wody przegotowanej, wymieszać. Stosować do okładów na schorzałe miejsca, do płukania narządów płciowych, gardła i jamy ustnej, przemywania skóry i płukania włosów przy łojotoku, stanach zapalnych mieszków włosowych, wypadaniu, łupieżu i braku puszystości.

5. Maść wrotyczowa na łuszczyce i ropnie: do 3 łyżek maści nagietkowej lub krwawnikowej wlać 1 łyżkę nalewki wrotyczowej, dodać maść ichtiolową (2 łyżki) i maść propolisową 7% (2 łyżki), wymieszać starannie. Chore miejsca smarować kilka razy dziennie. Można stosować w opatrunkach na ropnie i grudki łuszczycowe. Przy zmianie wartswy maści zmywać acetonem wrotyczowym, nalewką, naparem lub octem wrotyczowym.

6. Ocet wrotyczowy – Acetum Tanaceti: pół szklanki świeżego ziela (liści i kwiatów lub samych liści) zalać 250 ml octu 10%, odstawic w zamkniętym słoju na 7 dni, przefiltrować. Stosować do płukania, okładów, przemywania, pędzlowania w stanie rozcieńczonym (1 łyżka octu na 150-200 ml wody) lub nierozcieńczonym (pędzlowanie). Ponadto do płukania włosów.

7. Mikstura na nużycę : do 100 ml wody wlać 50 ml nalewki wrotyczowej, 50 ml octu wrotyczowego, spirytus mrówczany – 20 ml, spirytus kamforowy – 20 ml, wymieszać. Skórę zakażoną roztoczami przemywać 3-4 razy dziennie.

8. Mikstura na oporne zakażenia skóry roztoczami (świerzb, demodex): do 100 ml nalewki wrotyczowej wlać 100 ml acetonu wrotyczowego, 50 ml spirytusu kamforowego, 10 ml olejku sandałowego i 30 ml oleju rycynowego, wymieszać. Skórę przemywać 2-3 razy dziennie.

9. Mikstura na oporny trądzik i łuszczycę:
Nafta wrotyczowa – 30 ml
Nalewka wrotyczowa – 20 ml
Maść propolisowa – 2 łyżki
Maść Tormentiol lub maść pięciornikowa – 2 łyżki
Maść ichtiolowa lub dziegciowa – 3 łyżki
Pasta cynkowa – 1 łyżka
Maść siarkowa lub emulsja Acne-Sulf – 2 łyżki
Olejek melisowy lub herbaciany – 2 ml
Składniki wymieszać. Chore miejsca smarować 2 razy dziennie. Można stosować do opatrunku.

10. Olej wrotyczowy : 1 szklankę świeżych zmielonych kwiatów lub świeżego zmielonego ziela wrotyczu zalać 400 ml ciepłego oleju winogronowego lub sojowego, macerować 7 dni; przefiltrować. Stosować doustnie 1 łyżkę 1-2 razy dziennie jako żółciopędny, regulujący wypróżnienia i wzmacniający. Ponadto do smarowania skóry trądzikowej i łuszczycowej zamiast balsamu (smarować całe ciało cienką warstwą). Do lewatyw przeciw owsikom i włosogłówkom i przy świądzie odbytu; ponadto przy bolesnych zaparciach (100-150 ml oleju wrotyczowego doodbytniczo).
  • 13 / 1 / 0
Sarsaparilla (Smilax oficinalis)

Krótko o Sarsaparilli

jest rośliną występującą głównie w Meksyku, gdzie od wieków była stosowana na reumatyzm, raka i choroby skóry. Obecnie sarsaparilla jest chętnie stosowana przez kulturystów i sportowców innych dyscyplin jako środek na zwiększenie masy mięśniowej bez używania sterydów syntetycznych.

Sarsaparilla posiada również działanie moczopędne, i powodujące pocenie, dlatego była w przeszłości stosowana jako środek oczyszczający krew i usuwający toksyny z organizmu. Sarsaparilla jest również silnym afrodyzjakiem gdyż o jej właściwościach wspominali już kolonizatorzy hiszpańscy, uważając ją za lek na impotencję i oziębłość seksualną.

Właściwości :

Przeciwutleniające.
Wzmacniające odporność.
Hipoglikemiczne i hipotensyjne.
Przeciwobrzękowo, wykrztuśnie, odtruwająco, napotnie, przeciwgorączkowo. i przeciwartretycznie.
W małych dawkach działanie androgenne, natomiast w większych ilościach estrogenne i antyandrogenne.
Zwiększa retencję azotu w ustroju, wzmaga procesy odnowy tkanek i syntezy białka.
Problemy trawienne.
Reumatoidalne zapalenie stawów.
Problemy z nerkami.
Zatrzymanie płynów.

Zastosowanie :

Sarsaparilla stosuje się przy szeregu problemów, m.in. w boreliozie i koinfekcjach boreliozy, przy łuszczycy, chorobach płciowych (syfilis, rzeżączka). Jest cenną rośliną przy stanach zapalnych, reumatyzmie i chorobach autoimmunologicznych

Dawkowanie:

Wiele źródeł odnośnie dawkowania zioła sugeruje porcje wynoszące od 0,3 – 3 gram 3 razy dziennie.
Mniejsze dawki są zalecane przy budowie masy mięśniowej (zwykle do 1g dziennie), większe zaś są zalecane przy problemach skórnych, infekcjach, stanach zapalnych.

W celu zwiększenia masy mięśniowej Sarsaparilla warto łączyć z Maca.

Przygotowanie:

1-3 gramy surowca zalać 1 szklanką wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na 30 minut. Pić 3 x dziennie parząc za każdym razem świeżą herbatę. Stosowanie naturalnych produktów daje stopniowy ale długotrwały efekt.
  • 13 / 1 / 0
Kora Lapacho ( Tabebuia impetiginosa )

Napój lapacho nie jest herbatą, gdyż nie produkuje się go z liści krzewu Camellia sinensis, lecz z kory z drzewa lapacho (Tecome lapacho), rosnącego w Ameryce Południowej, w Andach. Inne nazwy, pod którymi występuje to: Tacheebo, Pau d`Arco, Herbata Inków, Ipe Roxo.
Właściwości zdrowotne lapacho zostały odkryte przez rdzenne plemiona amerykańskie, które wykorzystywały jego korę jako naturalny środek leczniczy.

Pierwistki:

żelazo, fluor, jod, potas, miedź, magnez, mangan, selen oraz cynk. Ponadto napój ten wzmacnia organizm poprawiając funkcjonowanie układu immunologicznego.

Właściwości :

- Wzmacnianie, odtruwanie

- Działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne

- Wsparcie układu pokarmowego

- Działanie antynowotworowe

Przygotowanie:

Do zaparzania lapacho używamy jednej - dwóch łyżeczek na filiżankę. Po wsypaniu ususzonej kory do wody należy gotować ją 5-20 minut, a potem odstawić na 5 min pod przykryciem, aby dobrze naciągnęła. Jej napar ma kolor brązowy i cierpki smak.
  • 13 / 1 / 0
Buzdyganek naziemny (Tribulus terrestris)

Tribulus terrestris to łacińska nazwa rośliny znanej już od tysięcy lat. Buzdyganek naziemny, bo o nim mowa, jest stosowany w naturalnej medycynie chińskiej oraz indyjskiej. Ma właściwości wzmacniające oraz tonizujące. Mężczyźni cenią go sobie ze względu na możliwość wykorzystania tribulusa jako afrodyzjaku. Obecnie jest składnikiem wielu suplementów dla sportowców.

Właściwości:

-zawiera w sobie związki zwane saponinami, indolami i polifenolami. Są to substancje hamujące aktywność enzymów, przetwarzających anaboliczny testosteron. Dzięki czemu zapobiega ginekomastii – przerostowi gruczołów sutkowych u mężczyzn, oraz łysieniu spowodowanego podwyższonym poziomem złego 5-a-dihydrotestosteronu (DHT).

-pobudza spermatogenezę u mężczyzn i owogenezę u kobiet.

-Zwiększa retencję azotu.

-Pobudza syntezę białek. Zapobiega stłuszczeniu organów wewnętrznych.

-Łagodzi objawy andropauzy.

-ma bardzo mocne właściwości wzmacniające organizm.

-Pomaga również w leczeniu prostaty oraz niweluje uczucie zmęczenia.

-Ma działanie pobudzające.

-Naukowcy udowodnili, że ma on olbrzymie znaczenie w podnoszeniu poziomu testosteronu (męskiego hormonu odpowiedzialnego za poziom libido), dzięki czemu ma wpływ na poprawę jakości życia seksualnego.

-Istnieją doniesienia o zwiększaniu liczby, ruchliwości i żywotności plemników.

-W naturalny sposób podnosi poziom hormonów anabolicznych (lutropiny o 72%, testosteronu o 41%) pozwalając sportowcom w legalny i bezpieczny sposób korzystać z dodatkowych porcji anabolicznego testosteronu.
  • 13 / 1 / 0
Heimia Salicifolia – otwieracz Słońca

Heimia wedlug wierzeń Indian jest wcieleniem Boga Słońca i miała sławę halucynogena auralnego.


Heimia Salicifolia

(Sinicuichi)

Heimia Salicifolia (znana również jako „Sun-Opener”) jest rośliną wieloletnią, dorastającą do 3 m wysokości. Pochodzi z Ameryki Środkowej. Znana była przez Azteków pod nazwą „sinicuichi” i ceniona za jej magiczne właściwości. Była wykorzystywana do sporządzania maści, a także herbat i ekstraktów.
Działanie: przeciwbólowe, uspokajające, wyciszające, euforyczne, moczopędne, rozkurczowe, rozluźniające na mięśnie szkieletowe, w niewielkim stopniu obniża tętno, obniża temperaturę ciała.

Alkaloidy zawarte w Heimi mają działanie antycholinergiczne.

Ma bardzo długie korzenie dzięki czemu nawet w największą suszę potrafi zaopatrzyć się w wodę, nawet gdy susza zniszczy wszystkie rośliny wokół, Heimia nadal żyje i czuje się dobrze. Mrozoodporność wg USDA strefy 9-11.

Tak z roślin uświadamiających :)

2016 kwie 18, 13:02 / scalono - surv

Wyróżniamy 4 rodzaje roślin:

1. Niższej energii niż człowiek (trujące)
2.Energii człowieka (jadalne)
3. Wyższej energii (lecznicze)
4.Przewodnicy Duchowi
  • 13 / 1 / 0
Pokrzywa :)


Agnieszka Maciąg
NA ZDROWIE
ZWYKŁA POKRZYWA I JEJ NIEZWYKŁA MOC

AGNIESZKA — 21 MAJA 2015 — WPIS PRZECZYTANY 75 886 RAZY
co zrobić z pokrzywy?

178
Pamiętam z dzieciństwa, jak mój dziadek mielił młoda pokrzywę i wyciskał z niej sok. Ja, osoba urodzona w czasach lotów kosmicznych, rozwoju nauki i technologii uważałam takie praktyki za totalne „zabobony”. :)

Dziewięć lat temu, gdy doskonale już zrozumiałam, że zdrowia nie odnajdę w kolejnej kuracji antybiotykowej i zdecydowałam się zrobić porządek ze swoim organizmem i życiem – przeprosiłam skromną pokrzywę. Wtedy pomogła mi oczyścić mój mocno zanieczyszczony i obciążony antybiotykami (które przyjmowałam regularnie od dzieciństwa) oraz stylem życia (paliłam papierosy i piłam alkohol – tak jak niemal wszyscy) organizm. Od tego czasu zaprzyjaźniłam się z nią na dobre. Jednak w sposób absolutnie wyjątkowy doceniłam ją, gdy byłam w mojej drugiej ciąży. Przez cały okres jej trwania miałam w zasadzie świetne wyniki – mój lekarz twierdził, że są tak dobre, jakbym w ogóle nie była w ciąży. Jednak pod sam koniec jej trwania, w dziewiątym miesiącu okazało się, że spadł mi poziom żelaza. To była dla mnie fatalna wiadomość, ponieważ chciałam urodzić Córeczkę w domu. Moja cudowna położna Ewa Janiuk ostrzegła mnie, że jeśli w ciągu dwóch tygodni moje wyniki nie będą IDEALNE, to niestety nie będzie możliwy poród domowy. Jego warunkiem jest IDEALNE zdrowie matki i dziecka, a poziom żelaza nawet odrobinę nie może być zaniżony. Tak drastyczne są przepisy dotyczące domowych porodów, a odpowiedzialność położnej jest OGROMNA – dużo bardziej niż w jakimkolwiek szpitalu. Wszyscy doskonale wiemy, że syntetyczne żelazo oraz kwas foliowy są bardzo słabo przyswajalne przez ludzki organizm, a skutki uboczne są fatalne – obciążenie wątroby oraz ogromne problemy z trawieniem, które w czasie ciąży i tak wymagają szczególnej dbałości i troski. Ewa poleciła mi przyjmowanie naturalnego preparatu z sokiem z pokrzywy (młoda pokrzywa wtedy jeszcze nie wyrosła). Dwa tygodnie później, z bijącym sercem odebrałam wyniki. Szok! Były idealne! Pokrzywa naprawdę zadziałała! To nie były „zabobony”, ale mój życiowy, naukowo dowiedziony fakt! Dzięki temu bez problemu mógł się odbyć poród o jakim marzyłam. Natura dała mi to, co najcenniejsze. :)

Dzisiaj większość osób, nawet tych dbających o zdrowie, nie docenia pokrzywy. Ma ona chyba zbyt słaby PR i nikomu nie zależy na tym, aby ją zareklamować. Rośnie niemal wszędzie, jest tak powszechna, że aż drażni. Nikt za nią zresztą nie przepada – parzący chwast.

Cóż, Hipokrates uważał ją za leczniczą królową wszelkich ziół, podobnie jak Hildegarda z Bingen. Starożytni Rzymianie leczyli nią reumatyzm i artretyzm, a Kopernik problemy z nerkami. Przed wiekami popiołem z pokrzywy posypywano rany po ugryzieniu przez wciekłego psa, a sproszkowane nasiona dodawano do potraw kobietom w ciąży, w celu ułatwienia porodu. Uważano również, że odwar z nasion pokrzywy leczy zatrucia grzybami. Pokrzywą leczono gruźlicę, żółtaczkę, astmę, cukrzycę czy kolkę nerkową. Pokrzywę również palono jak papierosy! To było remedium na ból zęba, uporczywy kaszel oraz astmę.

Z pozoru ta niepozorna roślina uważana jest za nieprzyjazną. Natrętnie wyrasta na łąkach, piaskach, nawet pośród kamieni. Musi mieć w sobie wielką moc, skoro radzi sobie nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. I tak właśnie jest. W naszym klimacie to jedna z najcenniejszych roślin leczniczych. Współcześni naukowcy dokładnie ją przebadali i są zdumieni bogactwem składników odżywczych oraz właściwościami leczniczymi nieporównywalnymi z innymi roślinami!

Co zawiera pokrzywa?

Kwas foliowy, żelazo, mnóstwo witaminy C, wapń, krzem – to tylko kilka z jej bezcennych składników, które wzmacniają, oczyszczają i regenerują ludzki organizm.

Duża ilości chlorofilu zawartego w liściach pokrzywy zapobiega niedokrwistości organizmu. Pokrzywa zawiera też w sobie sole mineralne oraz mikroelementy, takie jak: magnez, wapń, potas oraz doskonale przyswajalne żelazo (bezcenne!), szczególnie ważne w leczeniu osłabienia, apatii lub anemii. Wyciąg z liści pokrzywy i sporządzone z niej napary pomagają w pozbyciu się toksyn (zwłaszcza mocznika) z organizmu, a także ułatwiają trawienie i łagodzą dolegliwości związane ze stanem zapalnym przewodu pokarmowego. Ta na pozór zwykła roślina, jest również źródłem cennych witamin: A, B, C oraz K. Doskonale oczyszcza i wzmacnia nerki. A teraz bardziej szczegółowo o tym.


Agnieszka Maciąg
NA ZDROWIE
ZWYKŁA POKRZYWA I JEJ NIEZWYKŁA MOC

AGNIESZKA — 21 MAJA 2015 — WPIS PRZECZYTANY 75 886 RAZY
co zrobić z pokrzywy?

178
Pamiętam z dzieciństwa, jak mój dziadek mielił młoda pokrzywę i wyciskał z niej sok. Ja, osoba urodzona w czasach lotów kosmicznych, rozwoju nauki i technologii uważałam takie praktyki za totalne „zabobony”. :)

Dziewięć lat temu, gdy doskonale już zrozumiałam, że zdrowia nie odnajdę w kolejnej kuracji antybiotykowej i zdecydowałam się zrobić porządek ze swoim organizmem i życiem – przeprosiłam skromną pokrzywę. Wtedy pomogła mi oczyścić mój mocno zanieczyszczony i obciążony antybiotykami (które przyjmowałam regularnie od dzieciństwa) oraz stylem życia (paliłam papierosy i piłam alkohol – tak jak niemal wszyscy) organizm. Od tego czasu zaprzyjaźniłam się z nią na dobre. Jednak w sposób absolutnie wyjątkowy doceniłam ją, gdy byłam w mojej drugiej ciąży. Przez cały okres jej trwania miałam w zasadzie świetne wyniki – mój lekarz twierdził, że są tak dobre, jakbym w ogóle nie była w ciąży. Jednak pod sam koniec jej trwania, w dziewiątym miesiącu okazało się, że spadł mi poziom żelaza. To była dla mnie fatalna wiadomość, ponieważ chciałam urodzić Córeczkę w domu. Moja cudowna położna Ewa Janiuk ostrzegła mnie, że jeśli w ciągu dwóch tygodni moje wyniki nie będą IDEALNE, to niestety nie będzie możliwy poród domowy. Jego warunkiem jest IDEALNE zdrowie matki i dziecka, a poziom żelaza nawet odrobinę nie może być zaniżony. Tak drastyczne są przepisy dotyczące domowych porodów, a odpowiedzialność położnej jest OGROMNA – dużo bardziej niż w jakimkolwiek szpitalu. Wszyscy doskonale wiemy, że syntetyczne żelazo oraz kwas foliowy są bardzo słabo przyswajalne przez ludzki organizm, a skutki uboczne są fatalne – obciążenie wątroby oraz ogromne problemy z trawieniem, które w czasie ciąży i tak wymagają szczególnej dbałości i troski. Ewa poleciła mi przyjmowanie naturalnego preparatu z sokiem z pokrzywy (młoda pokrzywa wtedy jeszcze nie wyrosła). Dwa tygodnie później, z bijącym sercem odebrałam wyniki. Szok! Były idealne! Pokrzywa naprawdę zadziałała! To nie były „zabobony”, ale mój życiowy, naukowo dowiedziony fakt! Dzięki temu bez problemu mógł się odbyć poród o jakim marzyłam. Natura dała mi to, co najcenniejsze. :)

Dzisiaj większość osób, nawet tych dbających o zdrowie, nie docenia pokrzywy. Ma ona chyba zbyt słaby PR i nikomu nie zależy na tym, aby ją zareklamować. Rośnie niemal wszędzie, jest tak powszechna, że aż drażni. Nikt za nią zresztą nie przepada – parzący chwast.

Cóż, Hipokrates uważał ją za leczniczą królową wszelkich ziół, podobnie jak Hildegarda z Bingen. Starożytni Rzymianie leczyli nią reumatyzm i artretyzm, a Kopernik problemy z nerkami. Przed wiekami popiołem z pokrzywy posypywano rany po ugryzieniu przez wciekłego psa, a sproszkowane nasiona dodawano do potraw kobietom w ciąży, w celu ułatwienia porodu. Uważano również, że odwar z nasion pokrzywy leczy zatrucia grzybami. Pokrzywą leczono gruźlicę, żółtaczkę, astmę, cukrzycę czy kolkę nerkową. Pokrzywę również palono jak papierosy! To było remedium na ból zęba, uporczywy kaszel oraz astmę.

Z pozoru ta niepozorna roślina uważana jest za nieprzyjazną. Natrętnie wyrasta na łąkach, piaskach, nawet pośród kamieni. Musi mieć w sobie wielką moc, skoro radzi sobie nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. I tak właśnie jest. W naszym klimacie to jedna z najcenniejszych roślin leczniczych. Współcześni naukowcy dokładnie ją przebadali i są zdumieni bogactwem składników odżywczych oraz właściwościami leczniczymi nieporównywalnymi z innymi roślinami!

Co zawiera pokrzywa?

Kwas foliowy, żelazo, mnóstwo witaminy C, wapń, krzem – to tylko kilka z jej bezcennych składników, które wzmacniają, oczyszczają i regenerują ludzki organizm.

Duża ilości chlorofilu zawartego w liściach pokrzywy zapobiega niedokrwistości organizmu. Pokrzywa zawiera też w sobie sole mineralne oraz mikroelementy, takie jak: magnez, wapń, potas oraz doskonale przyswajalne żelazo (bezcenne!), szczególnie ważne w leczeniu osłabienia, apatii lub anemii. Wyciąg z liści pokrzywy i sporządzone z niej napary pomagają w pozbyciu się toksyn (zwłaszcza mocznika) z organizmu, a także ułatwiają trawienie i łagodzą dolegliwości związane ze stanem zapalnym przewodu pokarmowego. Ta na pozór zwykła roślina, jest również źródłem cennych witamin: A, B, C oraz K. Doskonale oczyszcza i wzmacnia nerki. A teraz bardziej szczegółowo o tym.

Co potrafi pokrzywa?

Wzmacnia układ odpornościowy!
Naukowcy stwierdzili, że pokrzywa posiada właściwości immunologiczne oraz immunomodulujące – czyli zwiększa lub zmniejsza aktywność komórek odpornościowych organizmu, co może być bezcenne w przypadku wielu chorób o podłożu autoimmunologicznym, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów. Udowodniono również, że pokrzywa pobudza proces niszczenia chorobotwórczych bakterii, wirusów oraz grzybów. Wspomaga wytwarzanie w organizmie limfocytów typu T – komórek produkujących przeciwciała. Wiadomo również od dawna, że pokrzywa sprzyja tworzeniu naturalnej broni przeciw wirusom zwanej interferonami.

Oczyszcza, leczy i chroni nerki!
Już słynny medyk Avicenny pisał o niezwykłym działaniu pokrzywy na nerki. Pokrzywa od wieków jest więc wykorzystywana do oczyszczania i leczenia nerek, min. kamicy nerkowej, skąpomoczu, czy też stanów zapalnych nerek, pęcherza moczowego oraz dróg moczowych. Pokrzywa jest zalecana osobom z nadciśnieniem tętniczym krwi, u których istnieje duże ryzyko uszkodzenia nerek – pokrzywa działa na nie ochronnie.

Idealny lek na anemię!
Od zawsze podawano pokrzywę rekonwalescentom, osobom osłabionym, cierpiącym na anemię czy wyczerpanym. Teraz udowodniono już naukowo, że pokrzywa posiada bezcenne i niesamowite właściwości krwiotwórcze. Zawiera idealną i unikalną mieszankę składników: kwasu foliowego, żelaza, miedzi i witaminy K – a więc składników biorących udział w tworzeniu czerwonych krwinek i hemoglobiny. Dlatego z pewnością pokrzywa jest idealną rośliną, która wzmacnia organizmy naszych dzieci oraz wszystkich osób osłabionych, zestresowanych, przemęczonych, żyjących w pośpiechu, używających leków itd.

Oczyszcza organizm po antybiotykoterapii!
Po kuracji antybiotykami organizm wymaga oczyszczenia i regeneracji. Idealnie czyni to pokrzywa, ponieważ pomaga w usuwaniu z organizmu metabolitów (pozostałych po lekach), oczyszcza wątrobę oraz nerki i przywraca równowagę biologiczną organizmu. Regeneruje również osłabiony organizm, ponieważ zawiera mnóstwo cennych składników, w tym wspomniane już żelazo oraz kwas foliowy.

Oczyszcza organizm – również z chemii, z kwasu moczowego i wszelkich toksyn!
Kwas moczowy osadzając się w stawach powoduje stany zapalne oraz ostry ból i obrzęki. Pokrzywa wspiera usuwanie kwasu moczowego wraz z moczem. Pomaga pozbyć się mocznika czy jonów sodu. Oczyszcza również organizm osób, które długotrwale przyjmują leki czy też jedzą pożywienie zawierające chemiczne dodatki.

Leczy reumatyzm i artretyzm!
Już w starożytnym Rzymie pokrzywą leczono reumatyzm, artretyzm, gościec i wszelkie bóle stawów. Współcześnie przeprowadzono na szeroką skalę badania obejmujące 10.000 pacjentów cierpiących na przewlekłe bóle reumatyczne. Każda z badanych osób otrzymywała codziennie porcję wyciągu z pokrzywy (wodno – alkoholowego), który odpowiadał 9,64g suszonej pokrzywy. Okazało się, że aż 95% badanych osób stwierdziło wyraźną poprawę stanu zdrowia i samopoczucia. Aby zlikwidować problemy ze stawami zaleca się również znaną od dawna metodę biczowania. Skuteczność tego leczenia również udowodniono naukowo. Osoby, które miały problemy ze stawami kciuka lub palców po tygodniu „biczowania” tych miejsc lub robienia okładów stwierdziły bardzo wyraźną poprawę oraz zwiększoną ruchomość stawów. W ten sposób działa kwas mrówkowy, histamina i inne substancje, które powodują, że pokrzywa parzy. Wywołują one na skórze silne przekrwienie, co daje poczucie gorąca i pieczenia. Działa to bardzo podobnie jak akupunktura, która pobudza receptory. Niesamowite są wyniki badań, które pokazują, że działanie pokrzywy w przypadku przewlekłego reumatoidalnego zapalenia stawów było tak silne, że u niektórych pacjentów wycofano niesteroidowe leki przeciwzapalne, ponieważ okazały się niepotrzebne. Jak wiemy sterydy mają liczne działania uboczne, a pokrzywa nie.

Oczyszcza i wspomaga regenerację wątroby!
Francuscy eksperci dowodzą, że pokrzywa daje świetne efekty w przypadku uszkodzenia wątroby, np. wszelkimi substancjami chemicznymi. Leczy też zatrucia wątroby.

Leczy stan zapalny jelita grubego!
Jak dowodzą amerykańscy naukowcy składniki zawarte w pokrzywie leczą stan zapalny jelita grubego.

Dodaje energii i zapobiega nowotworom!
Pokrzywa zawiera mnóstwo krzemu, który wzmacnia biopole energetyczne człowieka. Zawartość cennych składników odżywczych działa lepiej niż niejeden energydrik! Krzem jest bezcennym pierwiastkiem dla człowieka, który jest niestety słabo przyswajalny. Najlepsza jego forma to świeże rośliny. Podczas sezonu warto więc korzystać z możliwości zbierania pokrzywy, aby uzupełnić organizm w ten cenny pierwiastek. Gdy w naszym organizmie jest zbyt mało krzemu (badania wykazują, że Polacy cierpią na jego znaczny niedobór), stwarzamy w organizmie idealne warunki dla powstawania nowotworów, narażamy się na zawał serca, a nawet udar. Dlatego osoba dbająca o zdrowie powinna w czasie sezonu jak najczęściej jadać potrawy z pokrzywą, pić sok z pokrzywy lub napar ze świeżych pokrzyw.

Wspomaga leczenie alergii!
Jedno z amerykańskich pism naukowych opublikowało informację, że badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że pokrzywa działa przeciwalergicznie i zdecydowanie łagodzi objawy kataru siennego. Dzieje się tak prawdopodobnie za sprawą flawonoidów, które działają przeciwhistaminowo. Prawdopodobnie duży wpływ ma na to również działanie immunomodulujące pokrzywy.

Wzmacnia kości, ułatwia ich zrastanie i zapobiega osteoporozie!
Pokrzywa zawiera mnóstwo dobrze przyswajalnego przez ludzki organizm wapnia oraz krzemu. Ta mieszanka czyni pokrzywę remedium na wszelkie problemy z kośćmi, sprawia, że stają się mocniejsze, szybciej się zrastają, a chrząstki stawowe ulegają odnowieniu.

Przedłuża młodość!
Pokrzywa zawiera mnóstwo antyoksydantów, które unieszkodliwiają wolne rodniki odpowiedzialne za degenerację organizmu (starzenie) oraz mnóstwo chorób, w tym choroby serca i układu krążenia, choroby Parkinson i Alzheimera, choroby oczu, nowotwory, cukrzycę itd. Do tych bezcennych antyoksydantów zaliczana jest witamina C, E, kwas foliowy czy karoten, w które bogata jest pokrzywa.

Likwiduje obrzęki, usuwa nadmiar wody z organizmu!
Nogi, twarz, powieki, a czasem całe ciało puchną, ponieważ organizm gromadzi i zatrzymuje wodę. Pokrzywa skutecznie pomaga usunąć te złogi, ponieważ działa lekko moczopędnie i usprawnia pracę nerek.

Wspomaga odchudzanie!
Pokrzywa zawiera sekretynę – co aktywizuje pracę trzustki oraz wpływa na produkcję żółci przez wątrobę. Ułatwia i reguluje trawienie, przez co jest wsparciem dla osób, które pragną zgubić zbędne kilogramy.
  • 122 / 5 / 0
Fajny wątek, dużo ciekawych informacji. Jednak wiele jest zbędnych, które niepotrzebnie wydłużają tekst. Wątpię by komukolwiek chciało się czytać te ściany tekstu. A lektury są naprawdę ciekawe - jak na przykład ta o pokrzywie. Zna ją każdy, a niewiele wie o jej prozdrowotnych właściwościach.
Sam planuję niedługo nazbierać trochę pokrzywy by zrobić sobie z niej napar : )
  • 13 / 1 / 0
Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus)

łaska Pana Boga, ziele Marii, Boży dar, liście Pana Boga, złoty korzeń, krwawe ziele i oczne ziele. Określenia te świadczą o dużym poważaniu jakim niegdyś cieszyła się ta roślina lecznicza uważana obecnie przez szerokie kręgi społeczeństwa za trujący chwast. Przyczynę tej niechęci mogę upatrywać tylko w tym, że w początkowym okresie rozwoju przemysłu farmaceutycznego potępiono wszystkie wartościowe rośliny aby w ten sposób odwieść ludność od stosowania ziół a zachęcić do używania leków syntetycznych.


Do celów leczniczych zbiera się ziele oraz korzeń. Zawarte w nich alkaloidy, flawonoidy i kwasy organiczne mają działanie rozkurczowe, żółciopędne, uspokajające i przeciwuczuleniowe. Działają także bakteriobójczo, pierwotniakobójczo i grzybobójczo. Naukowcy badają ich właściwości hamowania rozwoju komórek nowotworowych. Usuwa z organizmu toksyny, wzmacnia i uodparnia. Medycyna ludowa od dawna polecała stosowanie soku wypływającego z łodyg jako lekarstwa na kurzajki. Wyciąg z jaskółczego ziela pomaga osobom, które przeszły operację usunięcia pęcherzyka żółciowego. Stosuje się go również w leczeniu zakażeń grzybicznych i bakteryjnych skóry oraz zakażeń narządów płciowych rzęsistkiem.

Roślina ma działanie oczyszczające krew i krwiotwórcze dlatego jest polecana aby używać ją razem z pokrzywą i pędami dzikiego czarnego bzu w przypadku białaczki. Jednak aby uzyskać dobre rezultaty należy codziennie wypijać co najmniej dwa litry herbatki sporządzone z tej mieszanki.

Płaską łyżkę suszonego ziela zalać 1 szklanką wrzątku.
Zaparzyć i pić 1 raz dziennie rano lub wieczorem.

Przeciwwskazania:

• ostre zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit,
• czynna choroba wrzodowa,
• końcowy okres ciąży.

Miło mi że temat się podoba , wziąłem do siebie rade i postaralem się jak najbardziej skrócić tekst . Ważną informacją jest ze dobrze działa na wątrobę i nerki ,wiec w czasie detoxu polecam z pokrzywą :)
ODPOWIEDZ
Posty: 12 • Strona 1 z 2
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.