Dział służący dyskusji o pozostałych odmianach roślin, np. afrodyzjakach, ziołach snu, czy ziołach o właściwościach uspokajających i sedatywnych a także o substancjach pochodzących z organizmów zwierząt.
ODPOWIEDZ
Posty: 3 • Strona 1 z 1
  • 292 / 4 / 0
Tetrodotoksyna – wielofunkcyjny związek chemiczny, silna trucizna znajdująca się w ciele niektórych gatunków ryb rozdymkokształtnych, w tym w rybach fugu wykorzystywanych w kuchni japońskiej. Jej działanie polega na blokowaniu kanałów sodowych komórek nerwowych. Dawka śmiertelna LD50 wynosi 334 μg/kg (mysz, doustnie) lub 8 μg/kg (mysz, iniekcja). Powstaje przy udziale bakterii symbiotycznych, ale mechanizmy wyzwalające jej produkcję, transport i kumulację w ciele ryby nie zostały poznane.

Takifugu – rodzaj głównie morskich ryb z rodziny rozdymkowatych, znanych lepiej pod japońską nazwą fugu (po japońsku: 河豚 lub 鰒), dawną nazwą rodzaju.

Występują w wielu akwenach pomiędzy 45° szerokości północnej a 45° szerokości południowej, zwykle w wodach słonych, w pobliżu raf koralowych lub wybrzeży, ale czasem także w wodach słodkich lub słonawych.

Ich pożywieniem są głównie glony, mięczaki, bezkręgowce, czasem skorupiaki. Rzadko atakowana przez drapieżniki ze względu na zawartość toksyn w organizmie. Odstrasza napastników nadymając się do rozmiarów kilkakrotnie większych niż normalne.

Farmakologia - Tetrodotoksyna wykazuje silne działanie przeciwbólowe i była badana jako potencjalny lek wspomagający leczenie uzależnień od heroiny i opiatów (Tetrodin) przez firmę WEX Pharmaceuticals. W roku 2005 ukończono fazę IIa badań klinicznych i ze względu na słabą skuteczność substancji dalsze badania zostały zaniechane


"Ilość wystarczająca, by uśmiercic dorosłego człowieka zmieściłąby się na czubku szpilki, cała ryba zawiera porcję mogącą zgładzić 30 osób. (...)jedzenie fugu pozwala ucztującym miec świadomość, że należą do klubu wyrafinowanych koneserów, którego przedstawiciele gotowi są ryzykować życie dla nowego doznania kulinarnego"


- jadł ktoś ?
Wierzę w ciebie.
Uwierz we mnie.
Wierzę w was. Wierzę, że nie nadaremnie. Młode pokolenie, ostrzeżenie, życie z gównem nie ciekawsze... To nie koniec, tutaj zacznę.

Jeszcze raz powtórzę, co wpoiło mi podwórze: trzymać się jak najdłużej.
  • 749 / 82 / 0
Jedzenie tego to bardzo zły pomysł. Blokery kanałów sodowych w nadmiarze mogą wywołać trwałe uszkodzenie neuronów sensorycznych w organizmie. Poza tym ta substancja nie działa przeciwbólowo, tylko znieczulająco. To pierwsze oznacza brak bólu, to drugie brak jakiegokolwiek czucia.

Do tego substancja prawdopodobnie nawet w małych dawkach jest silnie kardiotoksyczna.
  • 75 / / 0
Jedna z najbardziej toksycznych substancji znanych na świecie. Licencjonowani kucharze też się mogą mylić, w sensie przecenić swoje umiejętności, ale pewnie dlatego jest to jedno z najdroższych dań w Japonii. Nawet przy najlepszym przygotowaniu drętwieją usta i język. Ten posmak śmierci na talerzu, pewnie bezcenny, jak w reklamie. Podobnie z norowirusami w przypadku nieświeżych mięczaków, ale bez porównaniu w skali śmiertelności, bo ryba jest na pewno, a mięczaki tylko mogą być. No i tej ryby w sklepie się nie dostanie.
Dwell in the twilight.
ODPOWIEDZ
Posty: 3 • Strona 1 z 1
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.