Pochodne kwasu lizergowego, jak na przykład LSD, czy LSA.
Więcej informacji: Lizergamidy w Narkopedii [H]yperreala
ODPOWIEDZ
Posty: 13 • Strona 1 z 2
  • 891 / 7 / 116
Hej, poszukujemy chętnego do przetłumaczenia do hyperreala artykułu w The Economist - LSD, Acid tests, http://www.economist.com/node/18864332. Chetnych proszę o kontakt na priva.
  • 992 / 24 / 0
Jak byś mógł to wrzuć to na duckduckgo documents, od jutra mogę zacząć.
  • 2129 / 26 / 0
Sam bym to przetłumaczył, ale zwyczajnie mi się nie chce :-)
wildzen, Ty tak na serio ? Pytam bo dużo ludzi się tu oferowało do tłumaczeń a jak przyszło co do czego to się wymigiwali.
Toksyczna chemia z 15 metrów
  • 3129 / 20 / 0
Jeśli ktoś się wykruszy, to chętnie to machnę. Pracuję jako tłumacz więc szybko pójdzie.
High, how are you?
  • 1530 / 9 / 0
Wrzuć na duckduckgo translator, a reszte popraw sam ze słownikiem.
"Przyszła wojna będzie wojną niewidzialną Dopiero gdy dany kraj zauważy że jego plony uległy zniszczeniu jego przemysł jest sparaliżowany jego siły zbrojne są niezdolne do działania zrozumie nagle że brał udział w wojnie i że tę wojnę przegrywa"
  • 3309 / 20 / 0
Psychodeliczna era lat 60. jest zapamiętana przez pryzmat jej muzyki, sztuki i oczywiście narkotyków. Jednak nauka z pewnych powodów spycha te ostatnie na dalszy plan. Mimo to, przed powstaniem tej kontrkultury, naukowcy badali LSD jako lekarstwo na wszystko - od alkoholizmu do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych - z obiecującymi wynikami.

Timothy Leary, psycholog z Uniwersytetu Harvarda, był jednym z najbardziej znanych badaczy tego zagadnienia, lecz to właśnie on był powszechnie oskarżany o dyskredytację tego środka, z powodu jego niekonwencjonalnych metod badań i jego nieostrożnego obchodzenia się z narkotykami. Teraz szczegóły jego badań zostały udostępnione publicznie w związku z niedawnym zakupem jego dokumentów przez Nowojorską Bibliotekę Publiczną. Owe dokumenty będą nie tylko interesujące w znaczeniu kulturowym, ale także naukowo, ponieważ pokazują co wydarzyło się między wczesnymi obietnicami medycznego użycia halucynogenów, a późniejszą delegalizacją ich przez wpływowych ludzi z całego świata.

Amerykańscy naukowcy rozpoczęli eksperymenty z LSD w 1949 roku, na początku w celu symulowania choroby psychicznej. Gdy efekty psychodeliczne tego środka zostały poznane, a badacze rozpoczęli stosowanie go w psychoterapii oraz jako lekarstwa na alkoholizm, został okrzyknięty złotym środkiem.

Do roku 1965 zostało opublikowanych ponad 1000 dokumentów na temat pozytywnych skutków terapii z użyciem LSD. Pojawiły się doniesienia, że ów środek i jego chemiczny kuzyn - psylocybina, wyizolowana z halucynogennych grzybów - mogą być skuteczne w leczeniu zaburzeń lękowych, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, depresji, osamotnieniu, a nawet dysfunkcji seksualnych. Niestety większość badań, które skłaniały się ku takim wynikom, były niedoskonałe - wiele wyników było anegdotycznych, a naukowcy nie tworzyli grup kontrolnych, by porównać działanie placebo.

Mimo to zostały przetarte szlaki dla dalszych badań. Wraz z rosnącym strachem społeczeństwa przed LSD, przywództwo Leary'ego stało się kłopotliwe. Pojawiał się on coraz rzadziej jako bezstronny naukowiec, a coraz częściej jako propagandzista. W 1962, Harvard Psilocybin Project został zakończony przed szeroką publicznością. Leary przeniósł swoje badania do swojej posiadłości w północnej części stanu Nowy Jork, gdzie był gospodarzem wielu narkotykowych imprez. Ostatecznie zarówno LSD, jak i psylocybina, zostały zdelegalizowane.

Było to niefortunne, ponieważ tak jak wiele innych narkotyków, które były negowane z powodu użycia rekreacyjnego, halucynogeny miały również medyczne zastosowanie. Jednak czas leczy rany i teraz, dość ostrożnie, medyczne badania nad halucynogenami powracają.

Psylocybina ukazała, że może być skuteczna w leczeniu tych rodzajów zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, które były odporne na inne metody leczenia, klasterowych bólów głowy, jak i w przynoszeniu ulgi w stanach lękowych wśród śmiertelnie chorych pacjentów. Wyniki pierwszych klinicznych badań nad LSD od ponad 35 lat, wliczając w to również badania wśród śmiertelnie chorych pacjentów, są przewidywane na tegoroczne lato. Peter Gasser, szwajcarski lekarz prowadzący eksperyment, mówi że połączenie LSD i psychoterapii zmniejszyło poziom lęku u wszystkich dwunastu pacjentów, biorących udział w badaniu, jednak znaczenie statystyczne nie zostało jeszcze przeanalizowane.

Badania nad LSD nie ograniczają się do medycyny. Przykładowo Franz Vollenweider, z oddziału Heffter Research Institute w Zurychu, skanuje ludzkie mózgi, ażeby zrozumieć jakie zmiany w świadomości powoduje użycie halucynogenów.

Także biotechnologia może rozpocząć nową erę halucynogennych narkotyków. Edwin Wintermute i jego współpracownicy wytworzyli komórki drożdży, które wykonują dwa z sześciu kroków potrzebnych do stworzenia kwasu lizergowego, prekursora LSD. Mają oni nadzieję na doprowadzenie niedługo do wykonywania pozostałych czterech kroków. Gdy cała ścieżka zostanie stworzona, może zostać ulepszona. Może to dać w wyniku narkotyki podobne do LSD, które są jednak lepsze od oryginału.

Nawet jeśli to nie nastąpi, to tworzenie kwasu lizergowego przez drożdże jest dobrym rozwiązaniem. Związek ten jest punktem początkowym do tworzenia innych leków, jak np. nicergoliny używanej do leczenia demencji starczej. Aktualnie jego proces tworzenia jest dość kłopotliwy. Wykorzystuje się do tego sporysz - pasożyt żyta.

Oczywiście może się zdarzyć, że LSD nie ma zastosowań medycznych. Nawet gdy są wykorzystywane narkotyki, które nie mają złej sławy, wiele testów klinicznych kończy się porażkami. Warto jednak dowiedzieć się czy LSD może spełnić pokładane w nim niegdyś nadzieje. Jeśli publikacja archiwum Leary'ego przyśpieszy ten proces, przez wywołanie ducha nawiedzającego badania nad LSD, to można powiedzieć, że Nowojorska Biblioteka Publiczna zrobiła światu dobrą przysługę.
Potrzebny proofreading i poprawa interpunkcji. Jak to nie ma być publicznie udostępnione, to niech moderator odrzuci i sobie zapisze.
sqrt(666)
  • 4022 / 356 / 949
angor animi pisze:
Psychodeliczna era lat 60. jest zapamiętana przez pryzmat jej muzyki, sztuki i oczywiście narkotyków. Jednak nauka z pewnych powodów spycha te ostatnie na dalszy plan. Mimo to, przed powstaniem tej kontrkultury, naukowcy badali LSD jako lekarstwo na wszystko - od alkoholizmu do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych - z obiecującymi wynikami.
Mi się zdaje, że sens drugiego zdania jest w oryginale odwrotny...
  • 3129 / 20 / 0
Jak dla mnie cały tekst do poprawy, szybciej by poszło przetłumaczenie od nowa.
High, how are you?
  • 3309 / 20 / 0
pokolenie Ł.K. pisze:
Mi się zdaje, że sens drugiego zdania jest w oryginale odwrotny...
Racja - przeczytałem "its" jako "in".
sqrt(666)
  • 3356 / 678 / 9
@unknown
Czy jest to nadal aktualne? Ale ostatnio tłumaczyłem tekst dla pokolenia Ł.K i jeśli potrzeba to możesz zapytać o opinię. Mógłbym pomagać w tej sferze.
JEBAĆ BIG PHARM'Ę
ODPOWIEDZ
Posty: 13 • Strona 1 z 2
NarkoMemy dodaj swój
[mem]
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.