Klonidyna (Iporel) i lofeksydyna

Produkty medyczno-farmaceutyczne opatrzone nazwami generycznymi.

Moderator: Leki

Posty: 7 Strona 1 z 1
Rejestracja: 2010
  • 422 / 21 / 0

Chciałbym rozpocząć wątek o klonidynie i lofeksydynie, dwóch bardzo podobnie działających substancjach. Używa się ich w celu eliminacji objawów fizycznych przy detoksie. Miałem możliwość dostania lofeksydyna ale zrezygnowałem gdyż czułem się na siłach schodzić bez. Podaję za wikipedią:

Klonidyna (ATC: C02 AC 01, N02 CX 02, S01 EA 04, łac. Clonidinum) – organiczny związek chemiczny, agonista receptorów α2-adrenergicznych sprzężonych z białkiem regulacyjnym Gi. W mniejszym stopniu pobudza również receptory α1-adrenergiczne. Pobudzając receptory w paśmie samotnym (tractus solitarius), powoduje zmniejszenie aktywności neuronów współczulnych docierających do serca i naczyń krwionośnych oraz pobudzenie nerwu błędnego (nervus vagus). W efekcie rozszerzają się naczynia tętnicze, akcja serca zwalnia i zmniejsza się jego pojemność minutowa. W związku ze słabym pobudzeniem receptorów α2 w naczyniach i postsynaptycznych α1 początkowo występuje wzrost ciśnienia i skurcze naczyń w opuszkach palców.[3]
Spis treści
[ukryj]

1 Działanie
2 Zagrożenia
3 Wskazania
4 Przypisy

Działanie[edytuj]

obniża ciśnienie krwi,
zwalnia częstość akcji serca
zmniejsza objętość wyrzutową serca
działanie uspokajające i przeciwlękowe
przeciwbólowe
zwiększa łaknienie

Zagrożenia[edytuj]

Przy długotrwałym leczeniu receptory ulegają kompensacyjnym zmianom, co powoduje przy nagłym odstawieniu duży wzrost ciśnienia.
Wskazania[edytuj]

klonidynę można używać w leczeniu zespołu Gilles'a de la Tourette'a[4].
w nadciśnieniu średnim i ciężkim
w leczeniu zależności opioidowej i alkoholowej
w ADHD[5] (podobnie jak inny α-mimetyk guanfacyna[6])

Proszę o wszelkie informacje i porady dotyczące ww. substancji.

PcP

Rejestracja: 2009
Użytkownik nieaktywny
Użytkownik zbanowany
  • 2814 / 7 / 0

MP.pl pisze:
Działanie: Pochodna imidazoliny, działa poprzez pobudzenie receptora imidazolinowego oraz presynaptycznego receptora a2. Hamuje uwalnianie noradrenaliny z zakończeń nerwowych na obwodzie oraz w OUN. W wyniku tego dochodzi do rozkurczu naczyń krwionośnych oraz obniżenia ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Większe dawki mogą pobudzać receptor a1 i podwyższać ciśnienie tętnicze. Nie stwierdza się zaburzeń hemodynamicznych (lub są one niewielkiego stopnia) zależnych od zmiany położenia ciała lub wysiłku fizycznego. Nie zmniejsza przepływu nerkowego. Podczas przewlekłego stosowania obserwuje się zmniejszenie oporu obwodowego. Po podaniu p.o. dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego. Obniżenie ciśnienia występuje 30-60 min po podaniu, maks. spadek po 2-4 h, działanie hipotensyjne utrzymuje się przez 8 h. W surowicy osiąga maks. stężenie po 3-5 h. t1/2 wynosi ok. 12-13 h, w niewydolności nerek ulega wydłużeniu nawet do 41 h. Metabolizowana w wątrobie, wydalana w 65% z moczem, częściowo w postaci niezmienionej.

Wskazania: Nadciśnienie tętnicze.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ciężka bradyarytmia w przebiegu zespółu chorego węzła zatokowego lub bloku przedsionkowo-komorowego II lub III stopnia. Ostrożnie w przypadku: zespołu Raynauda lub innych chorób naczyń obwodowych, niewydolności naczyń mózgowych lub wieńcowych, łagodnej lub umiarkowanej bradyarytmii, polineuropatii i zaparć. Podczas długotrwałego leczenia monitorować chorych z depresją w wywiadzie. Klonidyna nie wykazuje działania leczniczego w nadciśnieniu tętniczym w przebiegu guza chromochłonnego. U osób z niewydolnością nerek wymagane jest staranne dostosowanie dawek. Należy dokładnie monitorować pacjentów z niewydolnością serca. Klonidynę należy odstawiać stopniowo; nagłe odstawienie leku, zwłaszcza u chorych stosujących duże dawki, może spowodować nadciśnienie tętnicze z odbicia. W przypadku równoległego stosowania z β-adrenolitykiem klonidynę stopniowo odstawiać kilka dni po odstawieniu β-adrenolityku. Nie stosować u dzieci do 12. rż.

Interakcje: Nasilenie działania hipotensyjnego podczas równoległego stosowania diuretyków, leków rozszerzających naczynia krwionośne, β-adrenolityków, antagonistów wapnia, inhibitorów ACE. Zmniejszenie działania hipotensyjnego podczas równoległego stosowania trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, neuroleptyków blokujących receptory α-adrenergiczne, NLPZ. Leki blokujące receptory a2 mogą osłabiać działanie klonidyny w stopniu zależnym od dawki. Zwiększone ryzyko bradyarytmii podczas stosowania z β-adrenolitykami lub glikozydami naparstnicy. Klonidyna nasila działanie substancji o działaniu depresyjnym na OUN oraz alkoholu.

Działanie niepożądane: Na początku leczenia suchość w ustach, senność, zawroty głowy, zazwyczaj ustępujące w trakcie dalszego leczenia. Często: nudności, wymioty, zaparcia, pobudzenie, nerwowość, bezsenność, złe samopoczucie, niedociśnienie ortostatyczne, kołatanie serca, tachykardia lub bradykardia, osłabienie libido, impotencja, osłabienie, uczucie zmęczenia. Rzadko: utrata łaknienia, zapalenie ślinianki przyusznej, pseudoniedrożność jelita grubego, przejściowe zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, uszkodzenie wątroby, depresja, bóle głowy, koszmarne sny, niepokój nocny, lęk, halucynacje, zaburzenia zachowania, objaw Raynauda, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, bradykardia zatokowa, blok przedsionkowo-komorowy, świąd, wysypka, pokrzywka, łysienie, obrzęk naczyniowy, trudności w oddawaniu moczu, zatrzymanie moczu, zwiększenie masy ciała, ginekomastia, bóle mięśni i stawów, kurcze mięśni kończyn dolnych, zmniejszenie wydzielania łez, wysychanie błony śluzowej nosa, zaburzenia widzenia. Sporadycznie na początku leczenia obserwowano retencję płynów, przejściowe zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Objawy przedawkowania: niedociśnienie, bradykardia, senność, drażliwość, osłabienie, zniesienie odruchów, zwężenie źrenic, wymioty, hipowentylacja, zaburzenia rytmu serca, śpiączka, bezdech, drgawki, przejściowy wzrost ciśnienia tętniczego. Leczenie objawowe i podtrzymujące; w przypadku ciężkiej bradykardii można zastosować atropinę. U chorych ze współistnieniem zaburzeń wytwarzania i przewodzenia bodźców w układzie przewodzącym istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu.

Ciąża i laktacja: Kategoria C. Stosować w ciąży tylko w przypadku bezwzględnej konieczności. Klonidyna przenika do pokarmu kobiecego. Nie zaleca się stosować w okresie karmienia piersią.

Dawkowanie: P.o. Dorośli. Początkowo 0,075 mg 2 ×/d. W przypadku dobrej tolerancji dawkę można zwiększać indywidualnie co 2. lub 3. dzień. Dawkę podtrzymującą ustala się na podstawie odpowiedzi klinicznej i tolerancji leku; zwykle wynosi ona 0,3-1,2 mg/d, u niektórych chorych >1,8 mg/d. Podczas leczenia należy regularnie monitorować ciśnienie tętnicze. Nie ma konieczności modyfikowania dawki u osób w podeszłym wieku.

Uwagi: W przypadku dłuższego stosowania klonidyny jej wpływ hipotensyjny na ciśnienie tętnicze się zmniejsza. Może być stosowana w okresie okołoznieczuleniowym i w trakcie znieczulenia ogólnego u chorych poddawanych zabiegom chirurgicznym. Podczas leczenia chorzy nie powinni prowadzić pojazdów mechanicznych. U chorych z nadciśnieniem tętniczym pochodzenia nerkowego wskazane okresowe badanie ogólne moczu.
Leki go zawierające: Iporel( 75 µg*50tabl.)

Ksiądz Tomasz Ś. z parafii w Jedlnie Pierwszym usłyszał zarzuty

Ksiądz Tomasz Ś. z parafii w Jedlnie Pierwszym usłyszał zarzut posiadania i wewnętrznego obrotu środkami odurzającymi.
Rejestracja: 2006
Użytkownik nieaktywny
  • 341 / / 0

substancja nie likwiduje wszystkich objawów odstawienia, w uproszczeniu działa na serce, które przestaje walić jak szalone, więc człowiek się dodatkowo nie stresuje, że dostanie zawału czy czegoś takiego, reguluje też ciśnienie czyli obniża ryzyko zawrotów głowy, omdleń
stosuje się w czasie detoksu- czyli krótko, około tygodnia, góra do dwóch, w przeciwnym razie przy odstawieniu są problemy, przeciwbólowo raczej nie działa, trzeba łączyć z typowo przeciwbólowymi lekami, tyle wiem od osób, które to stosowały

w zasadzie nie bardzo jest co dodać
Rejestracja: 2008
Użytkownik nieaktywny
  • 155 / / 0

Dawno temu ja Klonidyne dostalem na nudnosci i rzyganie.. jestem prawie pewien ze to ten lek, w sensie ze ta sama nazwa,
nie slyszalem o wykorzystaniu w detoksie,ale faktycznie 'lzzej po niej sie czulem.
Rejestracja: 2009
  • 205 / 3 / 0

nadaje sie jako dzialanie przeciwlekowe ?
Rejestracja: 2012
Użytkownik nieaktywny
  • 207 / 4 / 0

to byłoby świetne na pamięć wykonawczą (roboczą)
Rejestracja: 2015
  • 913 / 69 / 19

Ktoś to bierze? Czemu wątek zamarł?
Zastanawiam się, czy jest sens ją kupić na odstawkę opio i benzo (dodatkowo do pregabaliny).
Posty: 7 Strona 1 z 1
Wróć do „Preparaty lecznicze”
Na czacie siedzi 1069 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość