Niszczenie pamięci i neurotoksyczność opioidów

Organiczne substancje psychoaktywne oddziałujące na receptory opioidowe.
Więcej informacji: Opioidy w Narkopedii [H]yperreala

Moderator: Opioidy

Posty: 65 Strona 1 z 7
Rejestracja: 2009
  • 56 / 1 / 0

Były już o tym (od http://talk.hyperreal.info/viewtopic.ph ... 24#p629124 do http://talk.hyperreal.info/viewtopic.ph ... 86#p644486 w topic'u o Fentanylu), ale myślę że zagadnienie zasługuje na własny temat, a nie offtop w topic'u dotyczącym pojedyńczej substancji.

Co udało mi się znaleźć w necie:

Opioidy powodują pogorszenie pamięci i umiejętności poznawczych, zależne od stosowanej dawki i czasu ich stosowania. Wynika to ze wzmagania apoptozy (samobójstwa komórkowego) neuronów w obrębie hipokampu. Ten mechanizm może odpowiadać również za powstawanie tolerancji, co może powodować, że nie jest ona całkowicie odwracalna. Długoterminowo uwrażliwiają one również na ból, co budzi wątpliwości, co do ich długoterminowego stosowania jako środka przeciwbólowego.

Osoby leczone substytucyjnie metadonem w połączeniu z benzodiazepinami po 6-9 miesiącach leczenia wykazywały się gorszą pamięcią niż w ciągu pierwszych dwóch miesięcy (a więc ich pamięć pogarszała się w trakcie leczenia), w przeciwieństwie do tych leczonych buprenorfiną z benzodiazepinami, których pamięć się poprawiała. To moja nadinterpretacja, ale może to wynikać z tego, że metadon działa mocniej i osoby na terapii metadonowo-benzodiazepinowej, dostarczały sobie w rzeczywistości większych dawek opioidów i benzodiazepin, niż kiedy musiały je zdobywać nielegalnie.

Hormon wzrostu, w eksperymentach na myszach częściowo znosił szkodliwe działanie morfiny.

Linki (po angielsku):

Apoptoza neuronów powiązana z tolerancją na morfinę: Dowód na wywoływaną przez opioidy neurotoksyczność

Tutaj ciekawostka - opioidy wywołują również apoptozę komórek raka płuca, co może być pożyteczne

Histamina i morfina pogarszały pamięć szczurów, podczas gdy, antyhistamina i nalokson poprawiały ich pamięć

Funkcjonowanie pamięci u uzależnionych od opioidów pacjentów leczonych metadonem lub buprenorfiną w połączeniu z benzodiazepinami: porównanie zmian w stosunku do osób zdrowych

Hormon wzrostu częściowo zapobiegał pogorszeniu pamięci u myszy

Pytanie do Was: na którym etapie brania opioidów pojawiło się pogorszenie pamięci? Jak szybko ustępowało, jeżeli przestaliście je brać? Czy ustąpiło całkowicie?

 

Rejestracja: 2010
Użytkownik nieaktywny
  • 24 / 1 / 0

ja trochę opioidów zutylizowałem (choć najwięcej tych słabych koda tramal dhc), pogorszenia pamięci nie zaobserwowałem (za to na własnej skórze przekonałem się jak mocno otępiają pamięć benzodiazepiny przyjmowane nawet w dawkach terapeutycznych)

dlatego panie Antyblysk twoje badanie na temat pogorszenia pamięci podczas przyjmowania metadonu oraz benzosów można sobie wsadzić w dupę, bo jestem przekonany że za to pogorszenie pamięci w 90% odpowiadają właśnie benzosy.

Faktem natomiast jest to że opioidy cholernie rozleniwiają. Co prawda początkowo człowiek ma jakby to ując więcej "witalności" lecz w miarę pogłębiania się uzależnienia i co za tym idzie zjebania w naszym umyśle układu nagrody, człowiek przestaje przejmować się wykonywaniem obowiązków w tym i nauką. Bo wiadomo normalny człowiek uczy się do egzaminu po to by poczuć pewnego rodzaju euforię gdy dowiaduje się że egzamin zaliczył. Opiatowiec już takich uczuć nie doznaje i zaczynają się schody.

takie moje małe spostrzeżenia.

Legalizacja marihuany w Kanadzie to fiasko? Wielu wciąż kupuje ją od dilerów

Po prawie dwóch latach od legalizacji rekreacyjnej marihuany w Kanadzie likwidowane są szklarnie, zyski z legalnej sprzedaży są niższe niż zakładano, a dilerzy handlujący na czarno wciąż mają się nieźle – do regularnych zakupów u nich przyznaje się bowiem prawie połowa obywateli. - Działanie kanadyjskiego rządu jest dla mnie rozczarowaniem – mówi Jakub Gajewski, wiceprezes stowarzyszenia Wolne Konopie.

Miasto przerzutowe i zagłębie narkotykowe. Bywa, że ktoś porzuci paczkę amfetaminy za 50 tys. zł

W okolicy jednej ze stacji paliw dwa razy ktoś porzucił po 10 kg amfetaminy. Wartościowe paczki wpadły w ręce policjantów w 2018 i w 2019 roku. W ostatnich dniach w mieszkaniu 29-letniego Michała G. znaleźli ponad kilogram amfetaminy i 113 tabletek ekstazy. Prokuratura mówi o czarnej serii.

 

Rejestracja: 2009
  • 56 / 1 / 0

ćwiara pisze:
dlatego panie Antyblysk twoje badanie na temat pogorszenia pamięci podczas przyjmowania metadonu oraz benzosów można sobie wsadzić w dupę, bo jestem przekonany że za to pogorszenie pamięci w 90% odpowiadają właśnie benzosy.
ok, akurat to badanie (w przeciwieństwie do pozostałych wymienionych, dotyczących wyłącznie konkretnych opioidów) średnio nadaje się do ocenienia szkodliwości metadonu. Mimo wszystko jednak buprenorfina z benzosami mniej zaburzała pamięć od metadonu z benzosami.

 

d2

Rejestracja: 2009
Użytkownik nieaktywny
  • 147 / 1 / 0

Ja też troche opio w życiu pochłonąłem i nie zauważam pogorszenia pamięci ani tym bardziej zdolności poznawczych, taki efekt występuje u mnie po benzo, nawet jak jednego dnia zjadłem 3mg alpra to dwa dni miałem problemy z pamięcią do takiego stopnia, że zdarzało mi sie nie kojarzyć znajomych którzy witali sie ze mną na ulicy. :wall: Ale ja ogólnie jestem wrażliwy na dragi.
Rejestracja: 2009
  • 56 / 1 / 0

Starajcie się proszę pisać o opioidach, bo że benzodiazepiny niszczą pamięć, to wszyscy wiemy;)

Jak piszecie, że braliście dużo i Wam zaszkodziło i/lub nie zaszkodziło, to piszcie jasno jak dużo i jak długo. Dużo, może dla różnych osób znaczyć zupełnie co innego, a tolerancja prawdopodobnie nie dotyczy neurotoksyczności.

Pozwolę sobie dla leniwych wkleić znaczny skrót dyskusji z oxasiem z wątku Fentanyl, ponad każdym cytatem link do konkretnego postu:
gazyfikacja plazmy pisze:
http://talk.hyperreal.info/viewtopic.ph ... 24#p629124
Oxan, mam do Ciebie kilka pytań, bo masz długi staz w opio i braleś różne rzeczy. Czy zauwazasz jakieś skutki uboczne ćpania poza uzależnieniem oczywiscie? Mało jest info o szkodliwości opio, mozesz też napisać jakie są skutki uboczne ćpania, nawet te, których dlugo nie widac?(...)
oxan pisze:
http://talk.hyperreal.info/viewtopic.ph ... 52#p629252
skutki uboczne to oczywiście oprócz uzależnienia koszmarne kłopoty z pamięcią i kojarzeniem. nie umiem się uczyć, nie jestem w stanie zapamietywać czasem nawet dość prostych rzeczy. chodzę rozkojarzony, a czasem nie jestem w stanie normalnie sobie dnia ogarnąć. (...)
Antyblysk pisze:
http://talk.hyperreal.info/viewtopic.ph ... 46#p644146
Czy problemy z pamięcią związane z opio zostają na stałe, czy występują tylko podczas brania, lub krótko po odstawieniu?
gazyfikacja plazmy pisze:
http://talk.hyperreal.info/viewtopic.ph ... 19#p644219
Z tego co czytałem to zostają na stale. Trailem na opracowanie, gdzie bylo wyjaśnione, ze opio indukuja enzymatyczne mechanizmy odpowiedzialne za apoptoze neuronów w obszarach odpowiedzialnych za pamięć i odczuwanie przyjemnosci. Mimo wszytsko bardzo mało danych jest na ten temat, ale i tak bralbym pod uwagę taka możliwosć.
oxan pisze:
http://talk.hyperreal.info/viewtopic.ph ... 68#p644368
mi zostało na stałe i się nasila z wiekiem, fakt ja jestem w ciągu, nie byłem czysty od lat. trudno więc mi powiedzieć, czy się cofa po zaprzestaniu brania

 

Blu

Rejestracja: 2007
  • 2993 / 198 / 0

Nie wiem jak to jest w kwestii naukowej ale w kwestii praktycznej to po 10 latach jarania zioła, 3 latach ciągów na benzosach oraz nieprzerwanym 8 miesięcznym ciągu na H stwierdzam że opiaty a przynajmniej hel o wiele bardziej niszczy pamięć niż zioło ale też sporo słabiej od benzosów. Tyle z mojego doświadczenia.

 

Rejestracja: 2009
  • 1925 / 144 / 0

Ja zauważałem pogorszenie pamięci od samego początku. Zapominam co mialem zrobić, w polowie zdania zapominam co miałem powiedzieć, czesto brakuje mi slów. Kiedyś moglem sie jakoś normalnie wyslowić, a teraz często używam słow, ktore nie pasują za bardzo, bo nie moge sobie przypomnieć tych wlaściwych. Biore kodeine i opium (tylko w sezonie) od 2005r. 3 lata temu zacząłem brać przynajmniej 5 razy w tygiodniu, teraz biorę zwykle 2 razy dziennie. Ostatnio o wiele gorzej sie ucze, jestem głupszy po prostu. Jak odstawie kode, to pamięć się bardzo poprawia w ciągu 3 dni, ale nie wraca do poprzedniego poziomu, to zapominanie slow zostalo mi na stałe.

Zaobserwowalem, ze wplyw na pamięć zależy głównie od tego z jaką siłą narkotyk dziala. Ta sama dawka kiedy dziala slabiej powoduje mniejsze problemy z pamięcią.
Ostatnio zmieniony 11 marca 2010 przez gazyfikacja plazmy, łącznie zmieniany 2 razy.

 

Rejestracja: 2008
  • 443 / 3 / 47

1,5 roku niecodziennego, ale częstego używania kody (i epizodycznego walenia makowych zupek) nie wpłynęło zbytnio na moją pamięć i zdolności poznawcze. W tym czasie waliłem też alko, MJ & legale, ketony i trochę innych rzeczy (w większości zaledwie parę razy).

 

Rejestracja: 2007
  • 909 / 7 / 0

gazyfikacja plazmy pisze:
Ja zauważałem pogorszenie pamięci od samego początku. Zapominam co mialem zrobić, w polowie zdania zapominam co miałem powiedzieć, czesto brakuje mi slów. Kiedyś moglem sie jakoś normalnie wyslowić, a teraz często używam słow, ktore nie pasują za bardzo, bo nie moge sobie przypomnieć tych wlaściwych.
Też to miałam po kodzie, ale po Thiocodinie dużo bardziej niż po Antidolu.
Nie wiem czy to jest związane z jej neurotoksycznością czy raczej z takim jakby przymuleniem organizmu, które tylko chwilowo osłabia funkcje poznawcze. Co innego, jeśli bierze się takie rzeczy w ciągach - wtedy pamięć na stałe się pogarsza, bo po prostu mózg jest cały czas przymulony i jakby oducza się myśleć. Wiecie - organ nie używany zanika. Dlatego chyba ciągi na czymkolwiek są najbardziej szkodliwe - jeśli bierzesz coś nawet co dwa, trzy dni to dajesz organizmowi choć odrobinę czasu na regenerację i przestawienie się na normalne funkcjonowanie.

 

Rejestracja: 2009
Użytkownik nieaktywny
  • 433 / 2 / 0

Brałem kodeinę ponad 5 lat i buprenorfinę od 4 miesięcy jako terapię "antykodeinową";) i jakieś niewielkie ubytki może i są, ale są naprawdę niezauważalne, gorsze dla mnie było otępienie i brak motywacji pod sam koniec (a mój zawód wymaga motywacji i samodyscypliny). Na pewno moje zdolności uczenia się, przez okres studiów (czyli całą karierę jako konesera kodeiny), w miarę upływu czasu się pogarszały. Ale na to miało wpływ kilka czynników, jak na przykład w miarę mijania kolejnych roków, coraz mniej nauki "na pamięć", a więcej praktycznej pracy, co też się przelożyło na to, że z czasem pamięc przyjmowała coraz mniej informacji.
Jednak ubytki w pamięci spowodowane przez powyższe czynniki to nic w porównaniu z tym, co spowodowało branie benzo przez 3 miesiące. Wiem, że tutaj jest temat o opiatach ale z prób na sobie wynika, że benzo są o niebo bardziej szkodliwe dla pamięci. Z resztą kilkoro osób wyżej to potwierdziło. Dlatego, jestem ciekaw co by wyszło w tych badaniach, jakby wyrzucili benzo i zostawili sam metadon i buprenorfinę.
Posty: 65 Strona 1 z 7
Wróć do „Opioidy”
Na czacie siedzi 1078 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość