Dział służący informacji na temat zmian w prawie – proponowanych, jak i wprowadzonych w życie.
ODPOWIEDZ
Posty: 2 • Strona 1 z 1
  • 51 / 1 / 0
Przyjęty w Polsce model przeciwdziałania narkomanii opiera się na założeniu, że szeroko stosowane sankcje karne stanowią skuteczną metodę walki ze zjawiskiem używania i nadużywania narkotyków. Ustawodawca przyjął również, że w ograniczaniu produkcji i dystrybucji zakazanych środków skuteczne będzie karanie posiadania każdej ich ilości. Autor opisuje konsekwencje tych założeń, szczególną uwagę poświęcając problemowi konfliktu między wyrażoną w art. 31 ust. 3 Konstytucji zasadą proporcjonalności, a praktyką działania policji i prokuratury. Argumentuje również, że obowiązujące regulacje, głównie za sprawą wprowadzenia kategorii przestępstw z posiadania, naruszają pewien szczególny, formalny aspekt tej zasady.

Każdy szanujący się narkoman powinien przeczytać całość:
http://www.krytykapolityczna.pl/dmdocum ... omanii.pdf
Ostatnio zmieniony 31 marca 2009 przez Maxim, łącznie zmieniany 1 raz.
  • 38 / / 0
Nieprzeczytany post autor: Grizzly_cf »
hmm, bardzo ciekawy art. Szczególnie spodobała mi się część o kontroli osobistej. Myślę, że można by niekonstytucyjność art.62 opisaną na stronie 82 wykorzystać, do zainicjowania projektu obywatelskiego wnoszącego poprawki mającej na celu przywrócić zasadę proporcjonalności w interesującej nas sferze. Dobrym podłożem do zebrania podpisów mogły by być uczelnie (tak jak jest z 50% zniżkami dla studentów). Ważne żeby od razu nie rzucać się na depenalizację, a jak na razie na ochronę prawa do prywatności. I też na to powinien zostać położony nacisk w kampanii informacyjnej. Chodzi o to, żeby każdy student i nie tylko poczuł, że łamane są jego prawa i dotyka to każdego niekoniecznie wyłącznie osób mających kontakt z środkami psychoaktywnymi (co zresztą tak jest, no bo kto w swoim nawet niedługim życiu nie był chociażby raz bezpodstawnie (lub w domyśle z mocy Art.62) legitymowany przez policję).
Podjęcie takiego kroku z całą pewnością wspomogło by kreowanie społeczeństwa świadomego, a co za tym idzie zwiększenie szans na sukces kolejnych tego typu akcji przybliżających nas do depenalizacji.

Jak ktoś myśli, że wielkie zmiany w prawie i mentalności społeczeństwa można przeprowadzić nagle to chyba urwał się z księżyca... podobnie z podejściem: "samo się zrobi".
You poor fool! Wait till you see those goddamn bats.
ODPOWIEDZ
Posty: 2 • Strona 1 z 1
Artykuły
Newsy
[img]
Nastolatki z województwa łódzkiego najrzadziej w Polsce sięgają po używki

Nastolatki z województwa łódzkiego rzadziej, niż ich rówieśnicy w innych częściach Polski, sięgają po alkohol i narkotyki. Wynika to z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. Wyniki zaprezentowano w Międzynarodowym Dniu Zapobiegania Narkomanii.

[img]
Rozbita grupa narkotykowa. Marcin K. odpowie za handel heroiną i kokainą wartą miliony

Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku stanie mężczyzna oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się międzynarodowym obrotem heroiną i kokainą oraz praniem pieniędzy. Śledztwo w tej sprawie, pod nadzorem prokuratora Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, prowadzili funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku.

[img]
Używanie marihuany znacznie zwiększa ryzyko śmierci. „Byli młodzi i nie mieli wcześniejszych chorób

Regularne używanie marihuany może niemal podwoić ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych – wynika z najnowszej metaanalizy danych medycznych obejmujących blisko 200 milionów osób w wieku od 19 do 59 lat. Niepokoi fakt, że dotyczy ono również młodych osób, które do tej pory uważano za mniej narażone na takie zagrożenia.