zapraszamy wszystkich zainteresowanych rozmnażaniem konopi. Chcesz utrzymać moc swojej odmiany? A może planujesz stworzyć nową? W takim razie ten dział jest dla Ciebie!
Posty: 1 • Strona 1 z 1
  • 645 / 3 / 0
Instytut hodowli i aklimatyzacji konopi [ IHAK] przedstawia:

Selekcja klonów.

Przedstawiamy metodę hodowli [ w sumie bardziej zalatuje to uprawą ;P] , która ma większe szanse na to żeby została zastosowana w praktyce, przez przeciętnego rolnika uprawiającego rośliny indoor.

Tym razem wszystko opiera się na prostym wykorzystaniu istniejącej zmienności roślin nie dość tego znacząca poprawę jakości można uzyskać już po jednym cyklu uprawy bez konieczności długoletnich badań i gigantycznej populacji roślin.

Aby opracowanko nie zalatywało za bardzo uprawą: w części drugiej trochę o wykorzystaniu klonów w hodowli .

Zajmiemy się twórczym wykorzystaniem zmienności roślin z pierwszego pokolenia nasion z seedbanku. Jak powszechnie wiadomo odmiany konopi są bardzo zróżnicowane, co bezpośrednio wynika z silnej heterozygotyczności, która z kolei jest efektem dwupienności cannabisu – roślina obcopylna : do tego z najlepszym z możliwych mechanizmów zapobiegających samozapyleniu.

Nie ma się wiec co dziwić, że nie tylko rośliny z nasion z mniej "pewnych" czy "renomowanych" banków ale także odmiany IBL czy prawdziwe hybrydy F1 będą wykazywały dosyć znaczne zróżnicowanie. W tym przypadku znaczna zmienność rasy - np.: jakiegoś F2.. z Jacka Herrera zamiast oryginalnego horrendalnie drogiego F1, może się okazać zaletą.
Nie można nie wspomnieć , że jest to także doskonała metoda na utrzymywanie w nieskończoność najlepszej sztuki z drogiej hybrydy F1.

Tak wiec:

W najprostszym przypadku wszystko sprowadza się do wybrania z pośród żeńskich roślin takiej której cechy nam najbardziej odpowiadają : wigor : moc , plonowanie , rozkrzewianie , zapach , taste , kolor, kształt liści + cokolwiek co według waszego uznania decyduje o tym, ze właśnie ta sztuka jest jedna jedyna, najlepsza z pośród tych 4 czy 5 żeńskich.
Najlepiej jest : oczywiście z tych kilku żeńskich roślin zrobić klony: po porównaniu których dokona się oceny. [ -- należy je : dokładnie opisać..]

Można także próbować po uprawie, wyprowadzić roślinę matkę poprzez rewegowanie resztek najlepszego osobnika żeńskiego. Jest to bardzo proste do przeprowadzenia wystarczy dodatkowy box na matkę : 40x40 cm + 4 świetlówki 20W.

Efekty takiej selekcji będą tym lepsze im większa będzie populacja roślin oraz im większa liczbę klonów z pojedynczej rośliny podda się ocenie. Przy pojedynczych sztukach łatwo o pomyłkę wynikająca np.: z nieco gorszych warunków zrostu.. etc.
Łatwo, nawet przy bardzo małej ilości sztuk, będzie wybrać rośline wyraźnie odbiegającą od średniej : np.: taka która będzie dawała 20% większy plon.

I tyle praktycznych porad : teraz przejdziemy do gruszek na wierzbie.

Jest oczywiste, że wszystkie klony maja identyczny genotyp i ich ewentualna zmienność będzie wynikała jedynie z wpływu środowiska. Ewentualne zmiany genotypu mogą powstać jedynie w wyniku mutacji somatycznej. Co jest bardzo mało prawdopodobne...Nie sadze aby ktokolwiek utrzymywał kolna przez 20 lat.

Choć jest całkiem sporo odmian istniejących wyłącznie jako takie 20 letnie kloniki : np.; california oragne, czy NL#5. Nie wspominając już o mitycznej odmianie g13 [ mitomańskiej bo nie wiadomo czy ona rzeczywiście istnieje i czy ludzie przyznający się do posiadana tego klona maja tę samą odmianę ;P]

Nowe odmiany z klonów :

Wracając do sedna : wyselekcjonowane z pokolenia F2 i dalszych klony mogą być z powodzeniem zastosowane jako materiał wyjściowy do otrzymania nowej rasy.

Jest to obecnie najpowszechniej stosowana przez hodowców, metoda otrzymywania nowych odmian IBL i pseudo IBL. Wszyscy znają zapewne Cindrelle 99 , Sour Dizel [ dawniej NYC Dizel.. ciekawe czym się różnią ??] czy top44.
Cindy np. to po prostu efekt krzyżowania wstecznego rośliny która wyrosła z F2 jack herrera, konkretniej z bag seeds - wyciągniętych z worka kupionego w coffe shopie. Można mieć oczywiście duże zastrzeżenia co do tego czy jest to prawdziwe IBL, ale nie każdy hodowca jest Samem skunkmanem który selekcjonował skunka tradycyjnymi metodami z wielkiej populacji.

Teraz pora na odrobinę teorii: czemu taka dosyć prosta metoda oparta na selekcji klonów połączonych z kilkukrotnym backcrosem może dawać bardzo dobre efekty;

Po pierwsze: Większość dużo cech ważnych dla hodowcy jest uwarunkowana poligenowo:

[Patrz: link: Dziedziczenie cech uwarunkowanych poligenowo.
http://talk.hyperreal.info/viewtopic.php?p=254#p254 ]


Mowa tu o cechach takich jak: plonowanie : zawartość THC : ilość żywicy : termin kwitnienia [ najprawdopodobniej + nie dotyczy hybryd lowridera] : czas dojrzewania : czy wielkość nasion.

W wypadku gdy odnajdzie się w populacji rzadkiego rekombinanta wykazującego szczególne korzystną kombinacje tych cech: przeprowadzenie 2 krotnego backrosa znacznie zwiększy nam prawdopodobieństwo wystąpienia podobnej kombinacji u potomstwa. Do tego cechy rośliny meskiej sa bardzo trudne do oceny : i zwykle hodowcy kierują się po prostu jej ogólnym wigorem.
Dlatego w wypadku zwyczajnego rozmnożenia odnalezienie takiej samej kombinacji wymagało by astronomicznie dużej populacji roślin, nie dość tego znowu przy kolejnym rozmnożeniu wystepuja te same trudności we właściwej ocenie cech osobnika męskiego...

Po drugie:
Pora na cechy warunkowane pojedynczymi lub niewielka ilością alleli. [ zastosowanie o wiele mniejsze. Ale także jest..]
- np.; czerwone zabarwienie ogonków liści : silne czerwienienie szczytów out.. + Chemotyp – u konopi kodominacja : jeden allel..

Przypuśćmy, że próbujemy otrzymać nowa odmianę outdoor z hybrydy australijskiej duck foot ze wczesna rasą . Tym razem mamy cechę najprawdopodobniej zależna od pojedynczego recesywnego allelu: Niestety w pokoleniu F2 trafił nam się jedynie jeden rekombinant mający trefne listki. [ nieważne czy męski czy żeński..] Możemy dzięki niemu stosując 2 krotny backcross otrzymać populacje w której wiesza cześć roślinek będzie homozygotami względem recesywnego alllu z trefnymi listkami.

Reasumując: prosta selekcja pojedynczego klona z pokolenia f2 o wyjątkowych właściwościach połączona z kilkoma backrosami pozawala bardzo szybko otrzymać populacje w której będzie występowało dużo roślin o pożądanych przez nas cechach.
Metoda ta ma niestety bardzo duża przyszłość. Po rasach IBL otrzymanych dosyć klasycznymi metodami przez DJ Shorta : bluberry: flo.. nic nowego się nie pojawiło. A takich jak Skunk#1 .. nie ma wcale...

Przy bardziej klasycznych : technikach krzyżowanie wsteczne niejednorodnego genetycznie klona otrzymanego z F2, zakończono by po 2 backrosach potem zastosowano by klasyczna selekcje z dużej populacji ;P. [ 2 bc.. nie 5 jak w wypadku C99 ;) I nie próbowano by wciskać kitu, że tak otrzymana odmiana jest prawdziwą stabilną rasa IBL... ale odchodzę znowu od sedna...]

Wracając do zalet tej metody: Może się ona bardzo przydać przy próbach otrzymania nowych coraz mocniejszych odmian konopi : -> hodowana transgresyjna:

Patrz czytanka: Hodowla transgresyjna do odnalezienia w temacie : http://talk.hyperreal.info/viewtopic.php?t=71

Warto także przeczytać

: Krzyżowanie wsteczne
: Dobór partnerów do krzyżowania: posty w tym samym temacie.
Włókna azbestowe mogą być komplementarne do nici DNA.
Posty: 1 • Strona 1 z 1
NarkoMemy dodaj swój
[mem]
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.