Dział służący dyskusji o pozostałych odmianach roślin, np. afrodyzjakach, ziołach snu, czy ziołach o właściwościach uspokajających i sedatywnych a także o substancjach pochodzących z organizmów zwierząt.
Czy dziurawiec działa?
1.Tak
43
64%
2.trochę
21
31%
3 Nie.
3
4%

Liczba głosów: 67

ODPOWIEDZ
Posty: 302 • Strona 1 z 31
  • 1241 / 7 / 0
nie widze watku o tym ciekawym zielu .. wiec zakladam

Dziurawiec zwyczajny jest wieloletnim, aromatycznym ziołem należącym do rodziny Hypericaceae. Zioło to produkuje żółto-złote kwiaty, które wydają się szczególnie obfite 24 czerwca. Dzień ten jest tradycyjnie obchodzony jako dzień urodzin Jana Chrzciciela. Dziurawiec zwyczajny jest również nazywany ziołem Św.Jana. Liście i kwiaty dziurawca zwyczajnego, które są używane w leczeniu, zbiera się również w tym czasie. Zioło to pochodzi z Europy; można go również znaleźć na obszarze Stanów Zjednoczonych.

Dziurawiec zwyczajny był znany dla takich starożytnych autorytetów medycznych jak Dioscorides czy Hipokrates. Zioło to było opisywane i zalecane jako pomocny lek w starych zielnikach w średniowieczu. Dosyć niedawno, herbata sporządzona z tego zioła odzyskała nową reputację, szczególnie w Europie, jako skuteczny tonik uspokajający, pożyteczny w przypadkach nerwowości, depresji, przemęczenia. Ci, którzy używają tego zioła na codzień, cenią go sobie jako zioło o właściwościach moczopędnych oraz w leczeniu różnych dolegliwości, zaczynając od bezsenności, a kończąc na nieżycie żołądka.

Olejowy wyciąg ze świeżych kwiatów dziurawca zwyczajnego nabiera czerwonego koloru po trzymaniu go na słońcu przez kilka tygodni. Ten tzw.czerwony olej jest stosowany wewnętrznie na te same dolegliwości, na które stosuje się herbatkę z tego zioła, ale jest również używany zewnętrznie na łagodzenie zapalenia i przyspieszanie gojenia się ran. Olej ten jest bardzo wysoce ceniony w leczeniu hemoroidów.

Analiza chemiczna wyeksponowała wiele składników dziurawca zwyczajnego, między innymi około 1% olejku lotnego i około 10% kwasu taninowego.

Zioło dziurawca zwyczajnego jest wspaniałym lekarstwem dla systemu nerwowego, relaksującym napięcie i niepokój, podnoszącym ducha. Zioło to jest uważane jako pomocne w czasie emocjonalnych problemów związanych z menopauzą. Uspokajająca właściwość dziurawca zwyczajnego przypisywana jest substancji zwanej hypericin, która obniża ciśnienie krwi, łamliwość włośniczek, wpływa korzystnie na macicę. Zioło dziurawca zwyczajnego może być używane na bolesne, obfite i nieregularne miesiączki, jak również jest pomocne w czasie napięcia przedmiesiączkowego. Dziurawiec zwyczajny posiada właściwości moczopędne, redukuje zatrzymywanie się płynów oraz przyspiesza eliminację toksyn w moczu. Zioło to znalazło zastosowanie u dzieci moczących się nocą. Jest również pożyteczne w leczeniu skazy moczanowej oraz zapalenia stawów.

Zioło dziurawca zwyczajnego posiada również właściwości wykrztuślne, pomaga w oczyszczaniu klatki piersiowej z flegmy oraz przyspiesza wyzdrowienie z kaszlu i infekcji klatki piersiowej. Dziurawiec zwyczajny posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe, jest aktywny przeciw gruźlicy i grypie typu A. Bada sie działanie dziurawca zwyczajnego w leczeniu AIDS oraz raka. Dzięki swojej właściwości ściągającej oraz przeciwbakteryjnej dziurawiec zwyczajny jest pomocny w leczeniu takich chorób przewodu pokarmowego, jak zapalenia żołądka i jelit, rozwolnienia, czerwonki. Mówi się, że dziurawiec zwyczajny wylecza wrzody trawienne oraz niezyt żołądka. Użyty zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie dziurawiec zwyczajny jest cudownym lekarstwem na nerwobóle, jak i lekiem na wyczerpany system nerwowy. Dziurawiec zwyczajny może być używany w leczeniu nerwobólu (np. nerwoból nerwu trójdzielnego, rwy kulszowej), gośćca mięśniowo-ścięgnistego, bólów pleców, bólów głowy, półpaśćca, bólów reumatycznych. Olej z dziurawca zwyczajnego łagodzi i goi oparzenia, rany, owrzodzenia, wrzody. Zioło to łagodzi również zapalenia.
SUROWCE LECZNICZE

Kwitnące części, części nadziemne.
ZASTOSOWANIE

Dolegliwości nerwowe - Dziurawiec zwyczajny jest jednym z najbardziej wartościowych ziół stosowanych na problemy z nerwami. Zielarze używali go długo jako tonik na niepokój, napięcia nerwowe, bezsenność, depresję szczególnie zwiazaną z menopauzą.
Menopauza - Zioło to jest szczególnie pomocne przy problemach z menopauzą, przynosi ulgę w zmianch hormonalnych oraz leczy obniżoną witalność.
Właściwości wzmacniające - Dziurawiec zwyczajny jest wartościowym środkiem wzmacniającym wątrobę oraz pęcherzyk żółciowy.
Zaparzony olej - Czerwony olej jest wspaniałym antyseptykiem. Zewnętrznie, jest używany na rany i oparzenia, łagodzi skurcze i nerwobóle. Wewnętrznie, olej może być stosowany na wrzody trawienne i zapalenia żołądkowe. Jego przeciwwirusowe, przeciwzapalne oraz gojące siły działają zarówno wewnątrz organizmu jak i poza nim, zewnętrznie.
Inne zastosowania - Ropień, Rak piersi, Depresja maniakalna.
HOMEOPATIA:
W homeopatii dziurawiec zwyczajny (hypericum) jest często przepisywany na obrażenia ciała. Jako posiadający łagodzące właściwości jest wspaniały na problemy nerwowe. Dla celów homeopatycznych cała roślina jest zbierana latem, gdy jej żółte kwiaty są w pełnym rozkwicie. Następnie zioło to jest ucierane na miazgę i moczone w alkoholowym roztworze zanim zostanie osłabione do żądanej mocy w procesie silnego rozcieńczenia.
Dziurawiec zwyczajny jest używany w leczeniu przeszywających nerwobólów, uszkodzeń nerwów, np. po operacji lub wypadku. Hypericum jest najbardziej ważnym środkiem leczniczym jeśli chodzi o użycie go gdziekolwiek zaistniało obrażenie w części ciała z wysoką koncentracją zakończeń nerwowych, np.palców rąk oraz nóg, oczu, kręgosłupa, ust, łożysk paznokci, głowy. Hypericum jest efektywny na wsztrząśnienia z takimi objawami jak uczucie zimna w głowie, obrażenia oczu. Działa on na nerwy kręgowe, i jest stosowany na ostre bóle pleców, które przemieszczają się w góre lub dól kręgosłupa.
Hypericum jest również wspaniałym środkiem pierwszej pomocy jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju rany kłute (od gwoździ, odłamków), jak również działa na ugryzienia czy zgniecione palce stóp, rąk.
Inne zastosowania hypericum to astma, która pogarsza się w czasie mglistej pogody, bóle zębów, jak również dyskomfort po wizycie u stomatologa.
Hypericum jest również używane na mdłości, niestrawności, kiedy osoba ma pokryty język z czystym jego koniuszkiem, rozwolnienia, krwawienia, bolesne hemoroidy, bóle nerwu odbytnicy, późną menstruację z bólami głowy. Jest pożyteczny w leczeniu depresji, senności, ospałości.
WYSTĘPOWANIE I UPRAWA

Pochodzący z Europy, obecnie dziurawiec zwyczajny można spotkać na całym świecie. Można go znaleźć na łąkach, brzegach rzek lub przy drogach. Dziurawiec zwyczajny preferuje słoneczne miejsca. Rośnie w słabszych gatunkowo glebach. Zioło to może być rozmnażane z nasion na wiosnę, jak również poprzez rozdzielenie korzeni na jesieni. Kwitnące wierzchołki dziurawca zwyczajnego są zbierane latem.
BADANIA NAUKOWE

Depresja - W ostatnich naukowych badaniach przeprowadzonych w Austrii, 67% pacjentów z łagodną do średniej depresji otrzymywało wyciąg z tego zioła. Badania dowiodły, że stan pacjentów poprawił się. To potwierdza wcześniejsze badania, które pokazały, że zioło to jest pomocne w leczeniu depresji.
Hypericin - Czerwony kolor oleju z dziurawca zwyczajnego jest zawdzięczany składnikowi nazwanemu hypericin. Składnik ten posiada właściwości antidepresyjne, jak również silne właściwości przeciwwirusowe. W związku z jego wspomnianymi właściwościami bada się jego skuteczność w leczeniu HIV i AIDS.
Całe zioło - Naukowcy dowodzą, że całe zioło jest skuteczne przeciwko wielu infekcjom wirusowym.
SKŁADNIKI

Dziurawiec zwyczajny zawiera glikozydy, flawonoidy(między innymi rutin), olejki lotne, taniny, żywice.
DAWKOWANIE

Wielu ludzi używa 500mg dziennie wyciągu z dziurawca zwyczajnego, tabletki lub kapsułki (zawartość hypericin 0.2%). Większe dawki dziurawca zwyczajnego, tzn.900mg dziennie, mogą być używane w niektórych przypadkach. Dziurawiec zwyczajny powinien być używany po jedzeniu ewentualnie krótko przed nim. Ziołowe nalewki z dziurawca zwyczajnego są również dostępne. Często są brane w dawkach 1-2ml trzy razy dziennie.
SKUTKI UBOCZNE I OSTRZEŻENIA

Dziurawiec zwyczajny powoduje, że skóra staje się bardziej wrażliwa na światło. Osoby z jasną karnacją powinny unikać ostrego słońca i innych źródeł światła ultrafioletowego, np. łóżek do opalania. Jest również wskazane unikanie czerwonego wina, sera, drożdży, marynowanych śledzi. Dziurawiec zwyczajny nie powinien być używany w czasie ciąży oraz karmienia piersią.
JAK DZIAŁA W ORGANIŹMIE

Przede wszystkim dziurawiec zwyczajny działa na system nerwowy. Hypericin w połączeniu z innymi składnikami działa jako antydepresant. Badania naukowe dowiodły, że dziurawiec zwyczajny może być używany w kombinacji z miłorzębem w celu zwiększenia efektywności antydepresyjnej. Jakkolwiek, jeśli chcesz łączyć te dwa zioła lub bierzesz przepisane antydepresanty, należy najpierw skonsultować się z lekarzem bądź zielarzem profesjonalistą. Dziurawiec zwyczajny jest również środkiem wzmacniającym dla całego układu nerwowego. Może być używany w czasie menopauzy, gdzie fizyczne zmiany są pogarszane przez psychiczne i emocjonalne osłabienie. Jeśli mówimy o układzie trawienia, zioło to jest dobrodziejstwem dla wątroby. Dzięki swoim właściwościom przeciwwirusowym ziele dziurawca zwyczajnego jest szczególnie pomocne w czasie gryp i przeziębień. Wzmacnia system odpornościowy. Zewnętrznie, olej z dziurawca zwyczajnego leczy rany i łagodzi bóle nerwów, szczególnie w przypadku półpaśćca i powtarzających się wysiłkowych obrażeń.
UŻYCIE

CZĘŚCI NADZIEMNE:
NAPAR - Stosować na niepokoje, lęki, napięcia nerwowe, drażliwość lub emocjonalne "dołki", w szczególności związane z menopauzą lub zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
NALEWKA - Na moczenie nocne u dzieci, dawać 5-10 kropli na noc.
Płukanka - Używać naparu do przemywania ran, siniaków, owrzodzeń skóry.
KWITNĄCE CZĘŚCI:
KREM - Stosować na zlokalizowane bóle nerwowe, takie jak rwa kulszowa, skurcze lub jako pomoc w łagodzeniu bólów związanych z obrzękiem piersi w czasie karmienia piersią. Krem z dziurawca zwyczajnego może być również stosowany jako antyseptyk i ściągający na zadrapania, owrzodzenia, wrzody.
ZAPARZONY OLEJ - Używać na oparzenia, mięśnie, zapalenia stawów, między innymi na zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej (łokieć tenisisty), neuralgię, rwę kulszową. Dodaj kilka kropel oleju z lawendy na oparzenia lub olej z krwawnika pospolitego na zapalenia stawów.

OLEJ Z DZIURAWCA ZWYCZAJNEGO

* 2 szklanki (500ml) oliwy z oliwek
* 50g kwiatów z dziurawca zwyczajnego
* 1 kolorowy, szklany słój (może być brązowy, niebieski lub zielony)

Nazbieraj kwiatów dziurawca zwyczajnego w suchy i słoneczny dzień. Umieść je w słoju i zalej oliwą. Trzymaj z dala od swiatła, mieszając regularnie. Maceruj przez 2 miesiące, następnie odcedź używając gazy.
Olej ten leczy mniejsze oparzenia, kontuzje, neuralgie, reumatyzm. Łagodzi wszelkiego rodzaju bóle zewnętrzne jak i wewnętrzne. Aby zakonserwować go na dłużej, należy dodać 5% olejku z lawendy.
Uwaga! Użytkownik ooo nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 82 / / 0
Nieprzeczytany post autor: gzzz88 »
Piłam swego czasu zioła dziurawca na deprechę, działa raczej bardzo delikatnie, albo ja byłam zbyt sceptycznie do niego nastawiona..
Nie wiem.
  • 729 / 5 / 0
Nieprzeczytany post autor: Toker »
Konieczny jest wyciąg alkoholowy, wodny działa na układ trawienny.

Apatinac jest dobry, i zawiera przy okazji najwięcej chyba (z dostępnych w PL) ekstraktu w jednej pigułce, dzięki czemu rano jedna i jest ok ;)
To see bee! To see sea: To see infinity, To see eternity! To city too - To see pee!
2C-B! 2C-C: 2C-I, 2C-E! 2C-T-2 - 2C-P!

Kładzenie ćpuna spać na trzeźwo to jak kładzenie żywego do trumny.
~ Lilia1

GG: 450537
e-Mail: FriendlyToker@gmail.com
  • 684 / 7 / 0
Ja problem krotko ale nic z tego dobrego nie było, zamulony byłem i w ogole.
Uwaga! Użytkownik anonimowy_uzytkownik nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 3237 / 344 / 2
Nieprzeczytany post autor: jogurt »
Dziurawiec nie jest imao!

Cieżkow powiedziec czy jest skuteczny, napewno jest sporo badań mówiacych że jest skuteczny.

Zawiera hiperforyne i hiperycyne, a temat juz byl i nazywa sie antydepresja OTC.
L-8a - blog neurofarmakologiczno-empiryczny
SAMURAJOGURT.BLOGSPOT.COM

Pozdrawiam %-D
  • 1241 / 7 / 0
Nieprzeczytany post autor: ooo »
jedno jest pewne "jakos tam dziala" i nawet potrafi rownie skutecznie co prozak wylaczyc dzialanie mdma
Uwaga! Użytkownik ooo nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 34 / / 0
Nieprzeczytany post autor: luc »
Toker pisze:
Konieczny jest wyciąg alkoholowy, wodny działa na układ trawienny.

Apatinac jest dobry, i zawiera przy okazji najwięcej chyba (z dostępnych w PL) ekstraktu w jednej pigułce, dzięki czemu rano jedna i jest ok ;)
Deprim forte ma więcej
  • 642 / 13 / 0
Nieprzeczytany post autor: qiuru18 »
Taki dziurawiec z apteki za 4,70zł w saszetkach do robienia herbaty to nadaje się czy nie ;]
Każda blizna przypomina Mars jest ojczyzną
Nadal krzywdzę ludzi, gdy ludzie mnie krzywdzą
Daleką drogę mam, jakie to ma znaczenie
Że w moich butach stopy kaleczą kamienie
  • 3237 / 344 / 2
Zalej go spirytem i będzie ok.

scalono

Zamierzasz łączyć dziurawiec z klomipraminą?

Błąd. Dziurawiec indukuje enzymy wątrobowe, osłabi znacznie działanie klomipraminy. Z praktyki i teoretyki to wiem.
L-8a - blog neurofarmakologiczno-empiryczny
SAMURAJOGURT.BLOGSPOT.COM

Pozdrawiam %-D
  • 310 / 1 / 0
Nieprzeczytany post autor: obserwator »
Bralem to dobrych pare lat temu, tak na poprawe nastroju. Dobrze dziala, jesli mocno sie wierzy w dzialanie leku, czyt. placebo. Hehe.
ODPOWIEDZ
Posty: 302 • Strona 1 z 31
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.