Konwencja o Prawach Człowieka i Biomedycynie
Przyjęta przez Komitet Ministrów Rady Europy w dniu 19 listopada 1996 roku
[...]
Artykuł 5 (Postanowienia ogólne)
Nie można przeprowadzić interwencji medycznej bez swobodnej i świadomej zgody osoby jej poddanej. Przed dokonaniem interwencji osoba zainteresowana otrzyma odpowiednie informacje o celu i naturze interwencji, jak również jej konsekwencjach i ryzyku.Osoba zainteresowana może w każdej chwili swobodnie wycofać zgodę.
[...]
Artykuł 17 (Ochrona osób niezdolnych do wyrażania zgody)
1.Badania na osobie nie posiadającej zdolności do wyrażania na nie zgody, o której mowa w artykule 5, mogą być przeprowadzone tylko przy spełnieniu wszystkich następujących warunków:
[..]
II. oczekiwane wyniki badań są w stanie zapewnić rzeczywistą i bezpośrednią korzyść dla zdrowia osoby zainteresowanej;
III. badania o porównywalnej skuteczności nie mogą być przeprowadzone na osobach osiadających zdolność do wyrażania zgody;
IV. wymagana zgoda, o której mowa w artykule 6, została wyrażona w sposób wyraźny i na piśmie;
V. osoba zainteresowana nie sprzeciwia się.
--> musimy pamiętać, że osoby, które skończyły 13 a nie ukończyły 18 roku życia mają OGRANICZONĄ ZDOLNOŚĆ DO CZYNNOŚCI PRAWNYCH ! I w tym wypadku zgodę wyraża rodzic.
--> ta ustawa nie dotyczy bezposrednio testowania w szkolach, ale wydaje mi sie, ze na tej podstawie mozna by wniesc zastrzezenia dot. przeprowadzania narkotestow.
ALE:
Dyrektorzy szkół uznali, że narkotesty mogą być przeprowadzane w szkołach na podstawie rozporządzenia MENiS z 31 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniami (Dz.U. Nr 26, poz. 226) [mam tylko w pdfie wiec nie wklejam]
--> mowa o INFORMOWANIU i o ZAJĘCIACH PROFILAKTYCZNYCH, oraz ewentualnym POWIADAMIANIU rodziców i policji w sytuacjach KRYZYSOWYCH!, procedury postępowania w SYTUACJACH ZAGROŻEŃ związanych ze środkami odurzającymi
Tak więc też na pewno nie ma podstawy do przeprowadzania testów na wszystkich uczniach, co zreszta i tak nie bylo by opłacalne, bo testy są bardzo drogie... Ale podstawa do przeprowadzenia narkotestu na uczniu, na którego może czychać podstępne "zagrożenie ze strony środków odurzających"
Znalazłam coś jeszcze: PROCEDURY INTERWENCYJNE – POSTĘPOWANIE NAUCZYCIELI ORAZ METODY WSPÓŁPRACY SZKÓŁ Z POLICJĄ [na podst. Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35 poz. 230 z późniejszymi zmianami) etc, nie chce mi sie pisac dalej]
[...]
II. W przypadku uzyskania informacji,że uczeń ujawnia objawy demoralizacji po ukończeniu 18 roku życia, a nie jest to udział w działalności grup przestępczych lub popełnienie przestępstwa, postępowanie nauczyciela powinno być określone przez wewnętrzne regulaminy szkoły (zgodnie z WSO)
Także co? Okazuje się, że mimo ukończenia 18 lat uczeń przebywa w jednostce wychowawczej, jaką jest szkoła, a szkoła może robić co jej się żywnie podoba. Tak więc pozostaje skarga do RPO...
Na powyzszej podstawie najlepiej widać ze nasze cudowne prawo jest NIESPOJNE!! Niestety Lex mi się zjebał tak więc nie mam możliwości wyszukania wykładni ww. przepisów ale jak znajdę coś to jeszcze wkleje.
Zresztą jeżeli Polska ratyfikuje postanowienie Rady Europy(a tak właśnie jest), które to przytaczasz, to rozporządzenie MENiS jest nieważne- umowa międzynarodowa jest ważniejsza.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/p06p0z0v.jpg)
Ekstaza i ekstaza: jak patrzyliśmy i patrzymy na narkotyki
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/uecocaine.jpg)
UE alarmuje: coraz więcej Europejczyków zażywa kokainę i inne ciężkie narkotyki
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/weedtravelbyair.jpg)
Podróż z medyczną marihuaną samolotem – co musisz wiedzieć?
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/emblemat-kpp-gniezno.jpg)
Nie wiedzieli, że zatrzymują kolegę. Pijany policjant szalał na hulajnodze
Już jego „styl jazdy” zwracał uwagę, ale okazało się, że to dopiero początek problemów mężczyzny. Policjanci z Gniezna zatrzymali kierowcę hulajnogi. Miłośnik szaleństw na elektrycznym jednośladzie nie tylko był pijany, ale też miał przy sobie narkotyki. Lekkomyślny kierowca to... policjant.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/3-453330.jpg)
CBŚP z Łodzi zlikwidowało dwa laboratoria syntetycznych narkotyków
Zgarnęli klofedron o wartości ponad 25 mln PLN.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/kidssmarthphoneaddiction.jpg)
Jest niebezpieczny jak alkohol i narkotyki. „Byliśmy zbyt zaślepieni”
Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego obchodzony jest 15 lipca. Z tej okazji Instytut Spraw Obywatelskich wystosował list otwarty do rodziców, w którym przestrzega przed zgubnym wpływem tego urządzenia na dobrostan najmłodszych. „Smartfon uzależnia tak jak alkohol, papierosy czy kokaina” – wskazuje ISO.