Dział służący dyskusji o pozostałych odmianach roślin, np. afrodyzjakach, ziołach snu, czy ziołach o właściwościach uspokajających i sedatywnych a także o substancjach pochodzących z organizmów zwierząt.
Posty: 1 • Strona 1 z 1
  • 2922 / 1588 / 34
Ruszczyk kolczasty (inaczej myszopłoch kolczasty) to roślina o wielu właściwościach – ruszczyk działa przeciwzapalne i uszczelnia naczynia włosowate, co może mieć korzystny wpływ na układ krążenia. Wyciąg z ruszczyka wykorzystuje się dziś przede wszystkim w kosmetyce oraz jako wsparcie prawidłowej pracy układu żylnego – ruszczyk wspomaga walkę z „pajączkami”, cellulitem i problemami naczyniowymi, wpływa korzystnie na krążenie żylne i funkcjonowanie naczyń krwionośnych.

Ruszczyk kolczasty (łac. Ruscus aculeatus) to roślina wywodząca się z rejonu Morza Śródziemnego. Obecnie ruszczyk występuje właściwie w całej Europie, w północnej Afryce i części Stanów Zjednoczonych. Krzew posiada rozgałęzione, sztywne pędy, niewielkie liście w kształcie zielonych łusek i czerwone owoce, które dojrzewają we wrześniu.

Ruszczyk na układ krążenia i uczucie ciężkich nóg
Właściwości lecznicze ruszczyka odkryto wieki temu – cudowne właściwości tej rośliny opisywał m.in. Theophrastus, grecki uczony. Ruszczyk stosowano wówczas m.in. w leczeniu kamieni nerkowych, w średniowieczu roślina znalazła zastosowanie w leczeniu uczucia ciężkich nóg, żółtaczki, żylaków, hemoroidów.

Zawiera ono 4-6% saponin sterydowych, ponadto flawonoidy, fitosterole (sitosterol, stigmasterol, kampesterol), benzofurany (euparon = 2,5-diacetyl-6-hydroxybenzofuran, ruskodibenzofuran), kwasy tłuszczowe (kwas lignocerowy CH3(CH2)22COOH = tetracosanoic acid), triterpeny, kumaryny, alkaloidy (sparteina, tyramina), kwas glikolowy.

Do saponin sterydowych należą: ruscyna (ruscine), neo-ruskogenina (neoruscogenin), ruskogenina (ruscogenin), ruskozyd (ruscoside). Ruskozyd jest saponiną furostanową. Ruscyna jest saponiną spirostanową. Wodne i wodno-alkoholowe wyciągi z kłączy ruszczyka były stosowane w medycynie w leczeniu hemoroidów, stanów zapalnych skóry i naczyń krwionośnych oraz jako środek “czyszczący krew” i moczopędny.

Współczesne badania dowiodły znaczenie kłącza ruszczyka jako vasoprotectivum i antihaemorrhoidales. Podnosi ciśnienie żylne krwi, zwiększa napięcie ścian naczyń krwionośnych, wzmaga przepływ krwi w żyłach i limfy. Zapobiega zastojom krwi i limfy, obrzękom i wysiękom okołonaczyniowym. Wzmacnia
i uszczelnia naczynia krwionośne. Hamuje działanie enzymu elastazy (proteinaza). Pobudza postsynaptyczne receptory alfa-1 i alfa-2, wzmaga uwalnianie noradrenaliny w zakończeniach nerwowych. Obkurcza naczynia krwionośne. Zapobiega krwawieniom występującym w trakcie zażywania preparatów antykoncepcyjnych. Posiada właściwości cytotoksyczne i przeciwhistaminowe. Nie działa na hialuronidazę.


Ruszczyk zmniejsza krwawienia z dróg rodnych pozamentruacyjne. Z tego względu, że ruszczyk obkurcza naczynia krwionośne, zalecam go również w leczeniu teleangiektazji (np. po terapii sterydami), plamic i trądziku różowatego. Korzystnie działa w przypadku dermatozy okołoustnej oraz rozszerzeń naczyń w przebiegu trądziku sterydowego, kosmetycznego i zawodowego (leczenie zewnętrzne skojarzyć z leczeniem wewnętrznym).


Ruszczyk kolczasty był również testowany z dobrymi rezultatami w przypadku spadku ciśnienia (orthostatic hypotension) przy zmianie pozycji na stojącą, powodującą zawroty głowy lub zamroczenie. Ruszczyk znacznie redukuje negatywne objawy, nie powodując wzrostu ciśnienia w przeciwieństwie do innych leków stosowanych w tym przypadku. Ruszczyk kolczasty podnosi ciśnienie żylne krwi, zwiększa napięcie ścian naczyń krwionośnych, wzmaga przepływ krwi w żyłach i limfy, zapobiega zastojom krwi i limfy, obrzękom i wysiękom, wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, obkurcza naczynia krwionośne.
Roślina ta sprawdza się w pacjentów cierpiących na ciężkość i zmęczenie nóg oraz osobom, które prowadzą siedzący lub stojący tryb pracy. Polecana jest nałogowym palaczom papierosów, osobom z nadwagą, które wykazują małą aktywność fizyczną.

Dwie łyżeczki do herbaty rozdrobnionego korzenia zalewamy szklanką wody i gotujemy na małym ogniu przez 5 minut. Odstawiamy pod przykryciem na pół godziny, przecedzamy i pijemy w ciągu dnia w 3 porcjach.

Rozdrobnione kłącze ruszczyka kolczastego można wykorzystać też do wykonania nalewki, którą macerujemy jedynie przez tydzień. Nalewkę po rozcieńczeniu można stosować zewnętrznie do przemywania cery i hemoroidów lub wewnętrzne


Działania uboczne: Przy stosowaniu preparatów zawierających wyciąg z ruszczyka, można zaobserwować zwiększone pocenie się. Sporadycznie mogą pojawić się dolegliwości żołądkowe i nudności o niewielkim nasileniu (po podaniu doustnym).
Przeciwwskazania: Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z ruszczyka jest nadciśnienie tętnicze oraz przerost prostaty. Nie ma wystarczających informacji o przeciwwskazaniach w stosowaniu ruszczyka dla dzieci oraz ciężarnych i karmiących kobiet, ale jak zwykle w tych przypadkach wskazana jest ostrożność.
U niektórych pacjentów stosujących preparaty z ruszczyka kolczastego zaobserwowano nadmierną potliwość, dolegliwości żołądkowe i niewielkie nudności. Czasem może wystąpić także zwiększenie ciśnienia tętniczego u osób cierpiących na nadciśnienie.

Nasila działanie stymulujące efedryny ,pseudoefedryny,Synefryny oraz Amfetamin

Warto poczytać:
Skład :
http://www2.arnes.si/~mborion4/fkg/seminar/ruscus.htm
opis:
http://zdrowszeznatury.pl/ruszczyk-kolczasty/
https://rozanski.li/4465/ruszczyk-ruscu ... toterapii/

https://www.futuregardens.pl/myszoploch ... eatus.html
Narcotic trust tylko i wyłącznie. Wiadomo jebać polityków co od 1989r sprzedali Polskę i dalej komuchy rządzą i myślą, że ktoś dla nich będzie walczył o co, o jaki kraj jaką Polskę? Na świecie liczą się pieniądze
Posty: 1 • Strona 1 z 1
Artykuły
Newsy
[img]
Szympansy biesiadują? Sfilmowano je, gdy dzieliły się owocami zawierającymi alkohol

Ludzie od dawna spożywają alkohol i od tysiącleci odgrywa on rolę we wzmacnianiu więzi społecznych. Nowe badania wskazują, że nasi najbliżsi krewni – szympansy – mogą wykorzystywać alkohol w podobnym celu. Po raz pierwszy udało się sfilmować szympansy, które dzielą się sfermentowanymi owocami, w których stwierdzono obecność alkoholu.

[img]
Przemytnicy kokainy z Kolumbii skazani. Pachnące mentolem narkotyki przylatywały na Śląsk

Gliwicki sąd skazał sześciu członków grupy przestępczej, która drogą lotniczą przemyciła na Śląsk kilkadziesiąt kilogramów kokainy. Przewożona ją w paczkach z napisem "Rolls Royce".

[img]
Największa w historii analiza potwierdza: marihuana skuteczna w leczeniu objawów nowotworowych

W ciągu ostatnich miesięcy świat nauki zyskał dostęp do największej metaanalizy dotyczącej zastosowania marihuany w terapii nowotworów, przeprowadzonej przez Whole Health Oncology Institute we współpracy z The Chopra Foundation i opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie Frontiers in Oncology. Wyniki są jednoznaczne – istnieje przytłaczający konsensus naukowy, że medyczna marihuana skutecznie łagodzi objawy choroby nowotworowej i poprawia jakość życia pacjentów.