Dział poświęcony tematowi kontroli recept lekarskich u farmaceuty.
Zablokowany
Posty: 2340 • Strona 228 z 234
  • 927 / 288 / 5
Tak, po kodzie SN.
ps. Znaczy to dużo powiedziane, jest taka teoretyczna możliwość, ale nie wiem czy ci idioci w niebieskich czapkach wiedzą takie rzeczy, oni prędzej lewoamfetaminę od dextroamfetaminy po zapachu rozpoznają niż kody na lekach.
"Nie istnieję, nigdy nie istniałem, ale skoro Ty już istniejesz to może i ja zaistnieję."
"Żona kocha, warto żyć!"
"Do mniejszych dawek trzeba dorosnąć"
  • 429 / 36 / 1
W IKP widać przy zrealizowanej recepcie numer serii i datę ważności danego leku. 
Ale w serii leku takich paczek może być kilkaset. 
  • 927 / 288 / 5
pc i lot zgadza się, ale sn już jest unikatowy dla każdego opakowanie, przy wydawaniu recepty wszystkie pc, lot, exp, sn, kod qr i kod kreskowy są zapisywane i przypisywane do apteki, farmaceuty i pacjenta
"Nie istnieję, nigdy nie istniałem, ale skoro Ty już istniejesz to może i ja zaistnieję."
"Żona kocha, warto żyć!"
"Do mniejszych dawek trzeba dorosnąć"
  • 24 / 3 / 0
Nadal brak konkretnej odpowiedzi na temat gwiazdek, wykrzykników przy zrealizowanych receptach?
Po analizie:
W IKP gwiazdki pojawiają się one w aptecze także dotyczą zrealizowanych recept z wnioskowania może je dodać farmaceuta, jednakże wykrzyknik przy bunorfinie mam w "moich receptach" z czego wynika, że dodał je lekarz ubezpieczający swoją dupe w razie przypału.
w.w. Możliwość takiej adnotacji ma prawdopodobnie farmaceuta jak i lekarz.
Hipotezy odnoszące się do przekroczonych dawkowań nie trzymają się kupy, kumpel który ma (*****) przy alproxie 0.5 i podobno jakieś gwiazdki przy innych lekach typu SSRI. Ja mam głównie przy opio oraz z-drugs, czasem jedna, czasem dwie, czasem wcale. Rozstrzał miedzy gwiazdkami całkiem ciekawy.
Intuicyjnie mam wrażenie, że nie mamy jako pacjenci wglądu do adnotacji która świeci nam w IKP w taki sposób.
btw. w tym roku ewidentnie widać, że system zaczyna raportować coraz więcej, a lekarze coraz częściej dodają swoje np. Z76.0 - Powtórne recepty(teleporada). Co notabene ich ubezpiecza a nas naznacza.
Nie ma tu żadnego farmaceuty lub lekarza z zawodu, który da konkretną i rzetelną odpowiedź apropo? zachęcam do przywołania
Kwestia druga.
Czy ktoś słyszał coś o tegorocznym banie na wypisywanie leków narkotycznych na teleporadzie? kumpel z dtx chciał DHC i w odpowiedzi dostał, że od teraz takie leki nie mogą być w ten sposób przepisywane.
  • 4603 / 2205 / 1
Odpowiadam po kolei na postawione pytania.
1. W IKP masz jak sama nazwa wskazuje to, co widzi Pacjent. Co tam się pojawia czy receptach nie ma znaczenia z punktu widzenia "kontroli" z poziomu INF, farmaceuty i lekarza, a dotyczy tylko Twojej kontroli nad np świadczeniami, które zostały wpisane w konto, a nigdy nie miały miejsca ( błędy lub oszustwa) - to są opcje dla Ciebie byś mógł to zaraportować.

2. Przekroczenie dawkowania nie jest wskazywane w IKP w żaden sposób. Jest natomiast wskazywane w systemie przychodni, poradni, farmaceuty itd. Przekroczenie dawkowania ma jednak 2 oblicza
A) przekroczenie łącznej ilości substancji przy konkretnym dawkowaniu w okresie na który wystawiona jest recepta.
przykładowo lekarz może wystawić leków na 3 miesiące, a z dawkowania wynika, że łączna ilość substancji jest wystawione na dłużej, np 4 miesiące. Wtedy u farmaceuty świeci się, że jest błąd w dawkowaniu (niestety system nie pokazuje tego błędu lekarzowi, co jest dużym nieporozumieniem moim zdaniem)
B) Przekroczenie łącznej ilości substancji która jest refundowana przez NFZ. Fundusz dla różnych chorób (każda substancja na recepcie musi mieć wpisany kod ICD-10 choroby na którą jest wystawiana. Jeden lek może mieć limit w jednych chorobach, a w drugich tego limitu może nie mieć. Np opioidy na nowotwory złośliwe nie mają limitów, ale już na ból przewlekły pleców mają limity ilościowe oraz jakościowe refundacji.
Ponadto. Na niektóre choroby (ICD10) pewnych leków wypisać nie można.
W takich przypadkach lekarz nie może zamknąć recepty i jej przesłać, bo wyskakuje mu błąd i wykrzyknik. Może jednak to obejść pisząc że to jest dawkowanie eksperymentalne, lub zapisanie leku poza ogólnymi zastosowaniami, jednakże system wtedy zabierze automatycznie refundację. Można to także obejść, ale wtedy trzeba napisać komentarz dlaczego się taką, a nie inną substancję w takiej a nie to a takiej dawce wystawia i dlaczego. No i trzeba się liczyć z możliwą kontrolą.
Gwiazdki wyskakują wielokrotnie i ta sama gwiazdka może znaczyć wiele różnych rzeczy.

3. Nie ma żadnych ograniczeń w wystawianiu leków N* i P* na teleporadach. Nie dalej niż przed świętami odbyłem taką teleporadę z Wrocłąwiem i dostałem 8 recept. Także żaden problem.

Są oczywiście monity NFZ o nadużywaniu teleporad do wyłudzania leków itd, ale o tym pisałem już wcześniej.
  • 24 / 3 / 0
Dziękuje za odpowiedź, abstrahując od reszty i reasumując temat gwiazdek.
Korzystałem tylko z prywatnej konsultacji.
Tak sobie przeglądam i ciężko mi znaleźć powiązanie
1.''Przekroczenie dawkowania nie jest wskazywane w IKP w żaden sposób''
Jednak pacjent widzi gwiazdki i wykrzykniki o nieznanym podłożu, jak mogę zaraportować coś czego znaczenia nie znam.
Rozumiem z Twojej odpowiedzi, że jednym z powodów występowania gwiazdek może być przekroczenie dawkowania. nie dla bezpośredniego wglądu dla użytkownika IKP(widzi tylko nic nie znaczącą dla niego gwiazdkę), jednak gwiazdka którą widzimy jest i świadczy o jakiejś adnotacji przez wybrany podmiot, czy robi to automatycznie system?
2."Gwiazdki wyskakują wielokrotnie i ta sama gwiazdka może znaczyć wiele różnych rzeczy"
Interesuję mnie jak to wygląda w praktyce i co mogą oznaczać gwiazdki.
Czy rzeczywiście farmaceuta może dodać jakąś adnotacje przy wykupowaniu leku?
Czy system może wychwytywać potencjalnie niebezpieczne powiązania między lekami wykupionymi w dwóch różnych aptekach w odstępie np kilku dni?
Chcę wiedzieć czy dobrze Cię rozumiem i domknąć temat.
  • 26 / 9 / 0
09 kwietnia 2023Palkrolik pisze:
Przed chwilą sprawdziłem swoje IKP i przy ostatniej wizycie u lekarza psychiatry przy lekach Clonozepam i Triticco XR w IKP mam zaznaczone na czerwono " PILNE ! " Co to znaczy ? Lekarz psychiatra w trakcie specjalizacji. Taki ma tytuł.
Pilne (CITO) na recepcie dotyczy tylko i wyłacznie leków robionych (dokładnie wg prawa dotyczyło, bo przepis został zniesiony).
Na recepcie z lekami gotowymi nic nie znaczy - lekarz przez przypadek zaznaczył albo myśli, że to coś przyspieszy.
Generalnie w aptece widząc takie zapis, to go się po prostu pomija 🙂
  • 425 / 50 / 0
Jak na przychodni POZ normalnie wypisywali mi tyle xanu ile chciałem a teraz odesłali do specjalisty to jak pokaże ze już byłem na wizycie u psychiatry znowu będą mi benzo spisywać czy zostałem zbanowany? xD dodam ze ostatni raz benzo brałem u nich jakieś pół roku temu a teraz przypierdolili się ze mam iść do psychiatry i tego oni mi nie spisza
Uwaga! Użytkownik Rs3mati nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 311 / 77 / 0
Jak im przedstawisz papierek od psychiatry że przyjmujesz x lek to ci będą wystawiać zgodnie z tym papierkiem
  • 4603 / 2205 / 1
Z tym banem to spokojnie. Wg mojej wiedzy na koniec marca 2023 "zbanowanych", czyli osoby z "decyzją odnośnie refundacji należącą do NFZ" jest niecałe 200 osób.

Nie można inaczej zbanować, bo konstytucja i ustawy gwarantują dostęp do służby zdrowia. Można natomiast ograniczyć opcję swobodnego wystawiania recept refundowanych gdzie się chce i na co się chce. Ale żeby do tego doszło musi być wyraźna podstawa. Jak weźmiesz u rodzinnego i u psychiatry to na bank nie zostaniesz "zbanowany". Najwyżej twój rodzinny następnym razem powie ci żebyś wypierdalał gdzie indziej, skoro bierzesz w wielu miejscach.
Zablokowany
Posty: 2340 • Strona 228 z 234
Newsy
[img]
Największa w historii analiza potwierdza: marihuana skuteczna w leczeniu objawów nowotworowych

W ciągu ostatnich miesięcy świat nauki zyskał dostęp do największej metaanalizy dotyczącej zastosowania marihuany w terapii nowotworów, przeprowadzonej przez Whole Health Oncology Institute we współpracy z The Chopra Foundation i opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie Frontiers in Oncology. Wyniki są jednoznaczne – istnieje przytłaczający konsensus naukowy, że medyczna marihuana skutecznie łagodzi objawy choroby nowotworowej i poprawia jakość życia pacjentów.

[img]
Psychodeliki mogą odwracać zmiany neuroimmunologiczne wywołujące strach — nowe badania

Czy psychodeliki mogą być kluczem do leczenia zaburzeń lękowych i depresyjnych? Najnowsze badania sugerują, że ich rola sięga znacznie dalej niż zmiana percepcji. Naukowcy z Mass General Brigham odkryli, że psychodeliki mogą regulować interakcje pomiędzy układem odpornościowym a mózgiem. To przełom, który może odmienić podejście do leczenia depresji, lęku i chorób zapalnych.

[img]
10 lat więzienia dla producenta metamfetaminy. Legnicki sąd wydał wyrok

Przestępstwa narkotykowe to coraz większy problem. W jednej z takich spraw zapadł właśnie wyrok. Sąd Okręgowy w Legnicy skazał na 10 lat więzienia 34-letniego Jakuba C., który na przemysłową skalę produkował metamfetaminę. Wytwórnia działała w garażu na terenie prywatnej posesji w Niemstowie pod Lubinem.