Dyskusja na temat roślin z rodziny powojowatych, wykazujących działanie psychoaktywne.
Więcej informacji: Powoje w Narkopedii [H]yperreala
ODPOWIEDZ
Posty: 5 • Strona 1 z 1
  • 2129 / 26 / 0
1. Gatunki powoju
Istnieją trzy gatunki psychoaktywnego powoju :

- Powój hawajski (Argyreia Nervosa) Najbardziej aktywne odmiany powoju hawajskiego pochodzą z Hawajów. Znane są także odmiany pochodzące z Madagaskaru. Powój hawajski z Ghany bądź Indii jest nieaktywny.
[ external image ]

- Rivea corymbosa, znana także jako Ololiúqui. Występuje w Ameryce Południowej i Meksyku.
[ external image ]

- Wilec ( Ipomoea Violacea), znany bardziej pod angielską nazwą "Morning Glory ". Występuje na obszarach gorących i ciepłych. W Meksyku, jego użycie ma długą historię. Najbardziej popularne psychoaktywne odmiany morning glory to : Heavenly Blue, Pearly Gates, Flying Saucers, Wedding Bells, Summer Skies,
Blue Stars, Wilec Purpurowy, Ipomoea Tricolor.
[ external image ]

2. Jak działa powój ?
Powoje zawierają LSA- organiczny związek chemiczny, alkaloid ergolinowy. Jest to psychodeliczna substancja psychoaktywna, zaliczana do lizergamidów, w strukturze i działaniu podobna LSD.
Efekty działania są zależne od rodzaju powoju oraz przyjętej dawki. Najwięcej LSA zawierają nasiona powoju hawajskiego, najmniej- wilca. Zawartość LSA obrazuje poniższe zestawienie:
% Zawartość LSA w nasionach Wagowa zawartość alkaloidów w %

Hawaiian baby wood rose: 0.04 0.30
Ololiuqui: 0.02 0.04
Heavenly Blue: 0.01 0.02
Pearly Gates: 0.02 0.03
Wedding Bells: 0.01 0.03
Flying Saucers
Summer Skies
Blue Star

Niższe i średnie dawki powodują euforię, zmiany percepcji najczęściej pod postacią falowania obrazu, "oddychania" przedmiotów. Pojawiają się także CEV'y. Myśli mogą być bogate treściowo.
Wysokie dawki mogą wywołać dość silną euforię. Do efektu "oddychania" przedmiotów dołączają się takie efekty wizualne jak zmiana kolorów, wrażenie poruszania się przedmiotów martwych, wyginania, zaburzenia poczucia odległości, zniekształcenie obrazu, zaburzenia słuchowe i koordynacji ruchowej. Często odnosi się wrażenie jakby pomieszczenie i wszystkie przedmioty w nim się znajdujące żyły swoim własnym życiem. Człowiek odnosi wrażenie odkrywania na nowo miejsc, które dobrze zna. CEV'y przy wysokich dawkach są już znacznie bogatsze. Następuje retrospekcja otaczającej rzeczywistości.
Powój działa od 6- 12 godzin.

3. Krótki rys historyczny
Pośród trzech psychoaktywnych odmian powoju, jedynie powój hawajski ( Argyreia Nervosa ) nie ma bogatej historii użycia. Można znaleźć w różnych źródłach jedynie lakoniczną wzmiankę, że był używany przez biedniejszych mieszkańców Hawajów w celu odurzenia.
Ipomoea Violacea ( Morning Glory ) ma z kolei długą historię na obszarze środkowego i południowego Meksyku. W dolinie Oaxaca przygotowywano morning glory w następujący sposób :W ceremonii używano 26 nasion które były tłuczone przez dziewice w wieku 10 -15 lat i następnie miksowane z wodą. Wierzono, że metoda ta pozwala nasionom " mówić ". Kapłan łączył swoją szamańską mądrość z magią tego świętego napoju w celu komunikacji z bogami. Kapłan miał na głowie " przybranie" składające się z głowy jaguara. Jaguar jest dla Indian symbolem słońca i sprzymierzeńcem kapłana w jego duchowej podróży. Wierzono, że kapłan może zmienić się w jaguara i połączony z jego zwierzęcą mocą, w trakcie przyjmowania morning glory, zostanie poddany dramatycznemu doświadczeniu wizjonerskiemu podczas którego kapłan mógł uzyskać specjalne moce umierając jako człowiek i odradzając się ponownie jako szaman. Odradzając się jako szaman mógł kontaktować się z bogami słońca.
Rivea Corymbosa także ma długą historię użycia na obszarze Meksyku wśród plemion Azteków. Powój ten podobnie jak inne psychodeliki występujące w Ameryce Środkowej był wykorzystywany jako klucz do wyciągnięcia wiedzy, którą mamy w swoich umysłach oraz jako narzędzie do komunikowania się z bogami. Słowo Ololiúqui oznacza w języku Nahuatl "okrągłą rzecz" i odnosi się do kształtu nasion.

4. Status powoju w Polsce.
Powój hawajski oraz Rivea Corymbosa zostały zdelegalizowane i wpisane do załącznika uchwały nt. przeciwdziałania narkomanii ( z dniem 8 maja 2009) Tyczy się to także ekstraktów, roślin żywych, różnego rodzaju przetworów.
Jednym legalnym psychoaktywnym gatunkiem powoju jest Wilec (Ipomoea Violacea)


5. Dawkowanie
Dawkowanie nasion powoju zależne jest od jego gatunku. Warto też zaznaczyć, że zawartość alkaloidów w nasionach może być zmienna, dlatego podane poniżej wartości są wartościami przybliżonymi.
- Powój hawajski ma najwyższe stężenie aktywnych alkaloidów, stąd do wywołania efektów psychoaktywnych wystarczą mniejsze ilości nasion. Przeważnie 7, 8 nasion ma wagę 1g ( nasiona są różnej wielkości, stąd trudno o precyzyjny przelicznik ) Powój hawajski z Hawajów wywołuje widoczne efekty psychoaktywne już w ilości 2-6 nasion. Dawka 8- 12 nasion wywołuje już silniejsze efekty psychodeliczne. Powój hawajski z Madagaskaru jest mniej aktywny i przede wszystkim- mniej wizyjny, stąd w jego przypadku należy użyć większych ilości ( 8- 10 nasion to minimum), ale uwaga ! Powój hawajski z Madagaskaru zawiera sporo substancji cyjanogennych i jego konsumpcja może zakończyć się zatruciem. Przy konsumpcji powoju z Madagaskaru zaleca się ekstrakcję. W ogóle, przy powoju, którego sortu jeszcze nie próbowaliśmy dobrze zacząć od ekstrakcji bądź możliwie najmniejszych dawek.

-Rivea Corymbosa. Tutaj stosuje się przelicznik, że 20 nasion R. Corymbosa odpowiada 5 nasionom powoju hawajskiego. Warto zaznaczyć, że nasiona tego powoju zawierają najmniej substancji odpowiedzialnych za mdłości i bóle żołądka, stąd są dużo bezpieczniejsze niż pozostałe dwa gatunki powoju. Nasiona te jednak nigdy nie były w Polsce popularne, świadczy o tym mała ilość trip raportów i bardzo mała ilość informacji na jego temat.

- Ipomoea Violacea. Dawkowanie tego powoju obrazuje poniższe zestawienie
Moc działania Ilosć nasion Waga nasion
Lekko 50-100 nasion 1,5-3 g
Srednio 100-250 nasion 3-6 g
Mocno 250-400 nasion 6-10 g
Bardzo mocno powyżej 400 nasion powyżej 10


Nasiona Ipomoea Violacea zawierają najwięcej substancji odpowiedzialnych za mdłości i bóle żołądka stąd zaleca się także przeprowadzanie ekstrakcji.

Warto także dodać,że przy ekstrakcji można użyć większych ilości nasion niż podałem ( każda ekstrakcja bowiem ma pewne straty )

6. Sposoby przyjmowania nasion powoju

Nasiona powoju można przyjmować na trzy sposoby- jedząc zmielone nasiona, trzymając je pod językiem oraz przeprowadzając ekstrakcję. Poniżej opisze każdy ze sposobów.
Uwaga !!! Zanim zabierzemy się do przygotowania powoju dobrze jest nasiona umyć i zdrapać nożykiem białą skorupkę, bądź biały nalot ( jeżeli występuje)
a) Jedzenie zmielonych nasion jest najbardziej efektywne gdy mowa o działaniu ( nic się nie marnuje) Z drugiej strony, jest bardziej ryzykowne ( zatrucie substancjami cyjanogennymi ). Moja rada- powój można zwyczajnie jeść, ale tylko wtedy gdy mamy sprawdzone nasiona.

b) Trzymanie zmielonych nasion pod językiem jest bardzo skuteczną metodą na unikniecie mdłości i problemów żołądkowych. Ma też pewne wady. Mianowicie, trzeba użyć większej ilości nasion i trzymać je pod językiem ok. 30-40 minut ( trzeba przy tym uważać by zwyczajnie wszystkiego nie połknąć ) jest to dość trudne zajęcie, jednakże, ze względu na smak, znacznie lżejsze niż np. trzymanie w podobny sposób szałwii. Przy tej metodzie najlepiej jest położyć się na łóżku i na okres kilkudziesięciu minut ograniczyć swoją aktywność do minimum ( dobra metoda ćwiczenia cierpliwości, hehe )

c) Ekstrakcja. Tutaj wyróżniamy dwie metody :
- Ekstrakcja woda. Ta metoda polega na zalaniu chłodną wodą dokładnie zmielonych nasion ( dobry do tego celu jest zwykły młynek do kawy). Trzymamy wszystko minimum 30 minut ( nie dłużej jednak niż dwie godziny ), następnie filtrujemy i zielonkawy płyn o posmaku grzybów- pijemy. Metoda ta nie likwiduje całkowicie mdłości, aczkolwiek ogranicza je dość skutecznie.

- Ekstrakcja z użyciem niepolarnego rozpuszczalnika.
Można tu użyć benzyny ekstrakcyjnej, albo eteru naftowego ( są oczywiście i inne rozpuszczalniki )
Opiszę ten sposób na przykładzie nasion Ipomoea Violacea :
Odmierzoną ilość nasion przemywamy dokładnie ciepłą wodą (nie obawiajmy się, LSA siedzi sobie głęboko pod grubą łupinką), gdyż niektóre nasiona mogą być zaprawiane środkami grzybobójczymi.
Suszymy nasiona, po czym mielimy je w młynku do kawy na drobny proszek.
Zalewamy "nasiona" benzyną ekstrakcyjną (nie używać zwykłej benzyny!!!) - ok. 360-500 ml benzyny na 500 nasion. Silnie mieszamy i pozostawiamy mieszaninę na ok. 20 minut (w tym czasie też można mieszać - nawet jest to wskazane). Dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się tłuszczy i innych niepotrzebnych związków zawartych w nasionach.Przesączamy mieszaninę przez sączek z bibuły filtracyjnej (ew. waty). Po przesączeniu powinniśmy otrzymać klarowną ciecz (benzynę), której się pozbywamy (nie wylewać do zlewu!) i "nasiona".
"Nasiona" suszymy, a następnie zalewamy alkoholem etylowym (łyżkę spirytusu na 30-50 nasion. można oczywiście więcej jak ktoś lubi...). Alkohol etylowy "zabiera" z nasion LSA.
Pozostawiamy mieszaninę w szczelnym słoiku na kilka dni wstrząsając od czasu do czasu.
Odsączamy alkohol i... spożywamy go.

Zagadnienie ekstrakcji jest szerzej opisane w tym miejscu => http://talk.hyperreal.info/viewtopic.php?t=21501

7. Jak zapobiegać mdłościom ?
Na mdłości jest kilka sposobów. Pierwszy z nich to ekstrakcja. Tradycyjnym sposobem jest także kilka buchów marihuany ( zresztą nie tylko jej) w momencie gdy zaczynamy mdłości odczuwać. Błędem, który niektórzy popełniają jest przyjmowanie powoju na pusty żołądek w przeświadczeniu, że jedzenie po posiłku niweluje efekty LSA. Nic bardziej błędnego. Powój dobrze jest przyjmować po posiłku ( aczkolwiek, trzeba uważać by nie był to tłusty posiłek ), warto też pić dużo płynów, zjeść jakiś owoc, np. jabłko. Dobrym sposobem jest także zjedzenie imbiru. Mdłości trwają od 15 do ok. 40 minut i można je także zwyczajnie przeleżeć. Słuchać spokojnej muzyki i ograniczyć zbędne ruchy. W sytuacji gdy czujemy jednak, że poważnie zatruliśmy się substancjami cyjanogennymi ( bądź od przyjęcia nasion minęła godzina) nie należy bronić się przed wymiotami.

8. Wpływ na zdrowie
Odradzam przyjmowanie LSA osobom cierpiącym na zaburzenia psychiczne, depresję bądź nerwicę. Nawet jednorazowy kontakt z powojem ( bądź jakimkolwiek innym psychodelikiem ) może zakończyć się zwiększeniem występowania owych zaburzeń, bądź uaktywnieniem ukrytych skłonności psychotycznych. Wiele osób raportuje, że powój jest bardziej depresyjny i mroczny niż jego kuzyn- LSD. Wszystko zależy jednak od tego co jednostka ma w sobie i w jakim nastroju psychicznym się znajduje.
LSA samo w sobie nie zaburza procesów poznawczych, nie wywołuje uszkodzeń mózgu, nie obniża potencjału intelektualnego. Wprost przeciwnie, myśli na tripie są niejednokrotnie bardzo głębokie i logiczne.
LSA zwęża naczynia krwionośne ( co objawia się często skurczem nóg), dobrze jest więc razem z nim przyjmować coś rozszerzającego, chociażby czekoladę czy kakao. Osoby z problemami kardilogicznymi powinny być zatem ostrożne przy częstym zażywaniu.

9. Set & settings
Jak już wspomniałem, dobrze jest przyjmować nasiona powoju gdy nie odczuwamy żadnych dolegliwości natury psychicznej. Warto zadbać o miejsce, w którym będziemy mogli bezstresowo spędzić tripa. Odradzam miejsca w których jest dużo ludzi ( np. klub, dyskoteka) raz, że nadmierny hałas i tłum może wywołać bardzo nieprzyjemne efekty. Dwa - źrenice są po LSA naprawdę duże, więc postronny obserwator bez problemu zauważy, że coś z nami nie tak. Najlepiej zostać w domu, zapuścić spokojną, psychodeliczną muzykę ( polecam zwłaszcza Pink Floyd ). Bardzo dobre efekty daje również pobyt na łonie natury, na łące, w górach bądź w lesie, z dala od siedlisk ludzkich. LSA potrafi dać wielką radość z możliwości obcowania z naturą.

10. Przechowywanie nasion
Nasiona powinno się przechowywać w suchym, ciemnym miejscu. Mogą tracić część swoich psychoaktywnych właściwości po okresie 6-9 miesięcy.

11. Uprawa
Niestety, powój hawajski prawie nigdy nie wydaje nasion poza swoim rodzimym, tropikalnym klimatem, chociaż zakwita. Poza tą niedogodnością uprawa jest stosunkowo prosta. Rozmnaża się głównie przez nasiona. Nasiona mają twardą łupinkę i kiełkują dosyć ciężko, więc przed zasadzeniem nasiona należy je moczyć w wodzie. W lato roślina powinna być wystawiona na powietrze, w słonecznym miejscu, gdzie ma podparcie po którym może się pnąć. Na zimę należy ją przyciąć i wstawić do pomieszczenia. Nie wolno przesadzać z podlewaniem, roślina jest trochę podatna na gnicie korzeni. Najlepiej rośnie w bogatej, przewiewnej glebie. W pierwszym roku roślina tworzy niewielki krzew, w drugim roku życia rozrasta się i zazwyczaj zakwita.

Inaczej sprawa wygląda z Morning Glory. Ten powój co prawda nasiona wydaje, ale dotychczasowe doświadczenia z nasionami zrodzonymi w naszych warunkach najczęściej kończą się fiaskiem.
Wilec jest u nas uprawiany jako roślina pnąca do okrywania ogrodzeń, altan, ścian, murów oraz w skrzynkach do dekoracji tarasów i balkonów. Wilec rośnie w stanowisku słonecznym lub półcienistym. Wymaga gleby zasobnej w wapń, dostatecznie wilgotnej. Nie należy przesadzać z nawożeniem, gdyż wtedy zwiększy się przyrost liści, a zmniejszy ilość kwiatów. Wysiewamy w końcu kwietnia wprost do gruntu po 2-3 nasiona w odstępie 10 cm przy podporach. Nie znosi przesadzania. Kwitnie od lipca do jesieni. Nasiona tworzą się w strąkach, w miejscu gdzie znajdował się wcześniej kwiat. Innymi słowy, w miejscu z którego odpadł kwiat w okresie od kilku dni do kilku tygodni powinien pojawić się strączek. Kiedy dojrzeje, należy go zerwać i ususzyć. Powinien po pewnym czasie się otworzyć i "uwolnić" nasiona.
W razie pytań/ uwag odnośnie FAQ proszę kontaktować się przez PM z moderatorami Magicznego Ogrodu
Ostatnio zmieniony 24 grudnia 2009 przez fajka, łącznie zmieniany 11 razy.
Toksyczna chemia z 15 metrów
  • 550 / 3 / 0
LSA zwęża naczynia krwionośne ( co objawia się często skurczem nóg), dobrze jest więc razem z nim przyjmować coś rozszerzającego, chociażby czekoladę czy kakao. Osoby z problemami kardilogicznymi powinny być zatem ostrożne przy częstym zażywaniu.
Czekolada i kakao również zwężają naczynia krwionośne ;-)
Uwaga! Użytkownik AstralWalker nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 7 / / 0
A co myślicie o wszamaniu magnezu przed tripem? Magnez rozszerza naczynia krwionośne.
  • 14 / 1 / 0
Po ilu minutach zaczyna się czuć efekty
  • 23 / 2 / 0
Ja poczułem mniej więcej po 40 minutach - godzinie, ale dość indywidualna kwestia chyba.
ODPOWIEDZ
Posty: 5 • Strona 1 z 1
NarkoMemy dodaj swój
[mem]
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.