Dział dotyczący roślin zawierających substancje wywołujące in vivo uspokojenie organizmu, m.in. kratom i sałata jadowita.
ODPOWIEDZ
Posty: 2 • Strona 1 z 1
  • 52 / 8 / 0
Corydalis yanhusuo znana również jako mak chiński jest gatunkiem rośliny z rodziny makowatych. Używana tradycyjnie w Chinach, Japonii i Korei w celu uśmierzania bólu głowy, kości, stawów, mięśni, brzucha, klatki piersiowej i bólów menstruacyjnych. Jest środkiem antyseptycznym, rozkurczowym i uspokajającym. Poprawia prace serca i obniża ciśnienie krwi. Łagodzi kaszel i rozkurcza oskrzela. Ułatwia zasypianie.

Zawiera alkaloidy: korydaline, berberyne i tetrahydropalmatyne. Tetrahydropalmatyna (THP) jest blokerem aktywowanych napięciem kanałów wapniowych typu L i aktywnych kanałów potasowych. Jest silnym środkiem zwiotczającym mięśnie. Profil farmakologiczny l-THP obejmuje antagonizm wobec receptorów dopaminowych D1 i D2 oraz działanie na receptory dopaminowe D3, alfa-adrenergiczne i serotoninowe. Oprócz antagonizmu postsynaptycznych receptorów dopaminy, blokada presynaptycznych autoreceptorów przez l-THP skutkuje zwiększonym uwalnianiem dopaminy i sugerowano, że mniejsze powinowactwo l-THP do receptorów D2 może nadawać pewien stopień autoreceptora selektywność. Doniesiono, że wraz z receptorami dopaminy, l-THP wchodzi w interakcje z wieloma innymi typami receptorów, w tym z receptorami alfa-1 adrenergicznymi, na których działa jako antagonista, oraz z receptorami GABA-A, poprzez dodatnią modulację allosteryczną. Dodatkowo, l-THP wykazuje znaczące wiązanie z receptorami adrenergicznymi 5-HT1A i alfa-2.

Dehydrokorybulina wiąże się z receptorem dopaminy D1 .

Ze względu na to jej działanie porównuje się do opium. Efekt przeciwbólowy corydalisu stanowił średnio 1-40% efektu, który daje morfina.

Przetestowałem roślinkę. Dwie małe łyżeczki korzenia YHS gotowałem przez 10-15min po czym wypiłem.

Bardzo dobrze uspokaja (działa na receptory GABA). Ułatwia oddychanie. Z właściwości przeciwbólowych zauważyłem jedynie że wygodniej się siedzi (działa rozkurczowo i czuję mniejszy dyskomfort w plecach niż zwykle). Po prostu akurat nic mnie konkretnego nie bolało, niemniej czytałem że ktoś stosuje korzeń YHS na bóle przewlekłe (i w badaniach też potwierdzono skuteczność leczenia tych bóli) konkretnie pleców od 10 lat i mu to pomaga. Stosuje to na noc gdyż korzeń osłabia motywację.

Substancje w Corydalis yanhusuo blokują dopaminę (antagonizm) wobec czego nie uzależnia (nie wywołuje eurofii) - a jest wręcz przeciwnie uzywany w samoleczeniu uzależnień od opioidów (czytałem że z pozytywnym skutkiem).

scalono - /Merx
  • 1 / / 0
Wydaje się, że jest to bardziej naturalna alternatywa o potencjalnie łagodniejszym działaniu w porównaniu z morfiną.geometry dash Jakie są potencjalne skutki uboczne lub przeciwwskazania do stosowania Corydalis yanhusuo?
ODPOWIEDZ
Posty: 2 • Strona 1 z 1
Artykuły
Newsy
[img]
10 lat więzienia dla producenta metamfetaminy. Legnicki sąd wydał wyrok

Przestępstwa narkotykowe to coraz większy problem. W jednej z takich spraw zapadł właśnie wyrok. Sąd Okręgowy w Legnicy skazał na 10 lat więzienia 34-letniego Jakuba C., który na przemysłową skalę produkował metamfetaminę. Wytwórnia działała w garażu na terenie prywatnej posesji w Niemstowie pod Lubinem.

[img]
Czy psychodeliki mogą uczynić Cię bardziej moralnym człowiekiem? [Nowe badania 2025]

Czy możliwe jest, że po zażyciu psychodelików stajesz się bardziej empatyczny, troszczysz się o innych ludzi, zwierzęta czy nawet środowisko naturalne? Najnowsze badania opublikowane w Journal of Psychoactive Drugs sugerują, że tak – osoby, które doświadczyły głębokich przeżyć psychodelicznych, wykazują wyższy poziom moralnej ekspansywności, czyli gotowości do rozszerzenia współczucia i troski na coraz szersze kręgi istnienia. Co ciekawe, wzrost ten jest szczególnie silny u osób, które podczas „tripu” przeżyły rozpad ego lub intensywne doświadczenia mistyczne.

[img]
Prof. Marcin Wojnar o alkoholach 0%: Piwo bezalkoholowe podtrzymuje mechanizmy uzależnienia

Coraz więcej osób sięga po piwo bezalkoholowe, wierząc, że to zdrowy wybór. Czy na pewno? Prof. Marcin Wojnar tłumaczy, dlaczego „zerówki” mogą być poważnym zagrożeniem – zapraszamy do przeczytania wywiadu.