Leki stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych.
Zobacz też: Wikipedia
ODPOWIEDZ
Posty: 1997 • Strona 194 z 200
  • 340 / 88 / 0
12 stycznia 2023krzysiek21988 pisze:
Dostałem Ketrel 25 mg. Wg zalecenia lekarza ma on na celu zmniejszyć lęk i wyciszyć natrętne, złe myśli.

Jednak po pierwszym dniu mam straszną zamułę... Czy po jakimś czasie ten stan się normuje? Czy to działania zamulające jakoś mija po iluś dniach, czy tygodniach? I czy jest np. jakiś inny lek, który może niwelować takie działanie?
Ta zamuła to jest teoretycznie działanie uspokajające i na to, jak i na tzw. działanie nasenne rośnie tolerancja ale dość wolno, w przeciwieństwie do nagłych spadków ciśnienia i wielu innych uboków, które nasilają się ze zwiększaniem dawki. W kwestii przeciwlękowej kwetiapina działała na mnie jak płachta na byka. 24/7 miałem lęk wolnopłynący, byłem podkurviony i podirytowany przez cały czas. Może działać przeciwlękowo u osób z zaburzeniami schizotypowymi, w innym przypadku nie ma takiej opcji, chyba że ktoś odbiera to zamulenie jako działanie przeciwlękowe.
12 stycznia 2023krzysiek21988 pisze:
Wiem też, że wspomagająco dają lamotryginę. Ktoś chyba pisał, że nawet do kwetiapiny dostał jeszcze lamotryginę na aktywizację. Jeszcze doczytałem, że po prostu jako lek wspomagający np. do SSRI dają samą lamotryginę. No i w dziale o lamotryginie można wyczytać, że to sobie w miarę ludzie chwalą, Nie widziałem za bardzo komentarzy żeby to tak upierdzielało, jak kwetiapina...

No i jeszcze jedno. Czy kwetapina działa w dawkach małych 25 mg przeciwpsychotycznie, antylękowo, wyciszająco złe i natrętne myśli? Czy tylko nasennie?
Lamotrygina mnie nawet trochę stymulowała, ale znana jest ze swojego działania przeciwdepresyjnego i stabilizującego nastrój. Dla mnie to delikatny, bezpieczny lek i przy kwetiapinie to jak bomba termobaryczna przy Little Boy'u. Dawki przeciwpsychotyczne kwety mieszczą się gdzieś w przedziale 200-800 mg. Nie polecam brać żadnych neuroleptyków przez dłuższy czas, bo robią straszny burdel w mózgu.

mianseryna w żadnej dawce nie zwali cię z nóg, jak kwetiapina ale przynajmniej jest bezpieczna. W moim odczuciu nasennie trochę lepiej sprawdza się mirtazapina, ale tu opinie są już różne.
  • 6 / 1 / 0
@NERV @Wariat108
Jak pisałem wyżej, kwetiapiny nie dostałem i nie biorę na bezsenność, tylko jako wspomagacz do antydepresantu. Kwetiapina w dawce 25 mg ma za zadanie wg lekarza poprawić nastrój, czyli mieć działanie przeciwpsychotyczne, pomóc uporać się z natrętnymi złymi myślami i lękiem.

Co do bezsenności obecnie nie mam większych problemów, więc nic nie brałem ostatnimi czasy. Jak miałem to brałem trazodon lub mianserynę. Wiem, że te leki w małych dawkach działają nasennie. Po obydwu również miałem zamułkę następnego dnia rano, jednak była ona mniejsza i krótsza niż w przypadku kwetiapiny. Wiem też, że w przypadku trazodonu i mianseryny ta zamułka mija po pewnym czasie regularnego stosowania, jednak ja brałem doraźnie, więc było jak było. Stąd też jedno z pytań dotyczyło, czy zamułka po kwetiapinie mija po pewnym czasie reguralnego stosowania, ponieważ ten lek mam przyjmować regularnie, a nie doraźnie...

@Wariat108
Tutaj też inna kwestia, którą poruszyłem - to dawka. Piszesz, że działanie przeciwpsychotyczne zaczyna się od dawek 200 mg. Ja mam zapisaną dawkę 25 mg i nie mam jej zwiększać, a lekarz mówił, że kwetiapina ma na mnie działać również przeciwpsychotycznie. Jeżeli jednak przeciwpsychotycznie działa od 200 mg to chuj w dupę i komu wierzyć, że tak się wyrażę...?
  • 340 / 88 / 0
W pierwszej kolejności powinieneś zawsze wierzyć lekarzowi, przynajmniej temu który pisze ci recepty. Działanie przeciwpsychotyczne nie oznacza poprawy nastroju, tylko tłumienie psychoz, urojeń czy ogólnie nadmiernego pobudzenia i lekarz może podejrzewa u ciebie zaburzenia afektywne dwubiegunowe, albo jakąś łagodną postać schizofrenii dlatego ci to przepisał.

Ja kwetiapinę pamiętam jako mega zamulenie, silne zaburzenie procesów myślowych, spadki ciśnienia (2x straciłem przytomność) i palpitacje serca codziennie przez 3-4 lata jako usypiacz, ale dochodziłem już do 200, czasem 300 mg. Dorobiłem się przez ten syf parkinsona i pół roku po całkowitym odstawieniu jeszcze odczuwam objawy tej choroby. Żaden narkotyk mnie tak nie zajechał.

Podałem 200 mg, bo mniej więcej taka jest najmniejsza podtrzymująca dawka dobowa przy zaburzeniach psychotycznych/depresyjnych. 25-50 mg to raczej głównie sedacja, zamulenie czy jak kto woli działanie nasenne. Chciałbym napisać, że lekarz jest odpowiedzialny za twoje leczenie w przeciwieństwie do naszych tutaj porad, ale mój psychiatra przez lata leczenia poprzez kombinacje neuroleptyków i pregabaliny wywołał u mnie padaczkę, parkinsona i nie poniósł żadnych konsekwencji, nawet tego nie skomentował śmieć.

Nie wiem jaką diagnozę postawił tobie lekarz, ale na moje oko jedyne co kwetiapina ci zrobi, to trochę przygniecie do ziemi i zamuli co już poczułeś. Neuroleptyki nie dodają skrzydeł, nie poprawiają nastroju i nie tłumią napadów lęku, tylko robią z pacjenta warzywo. 25 mg to niedużo, słuchaj lekarza, obserwuj siebie i wyciągaj wnioski.
  • 123 / 11 / 0
@ Krzysiek21988 . Jeszcze zależy jaki antydepresant bierzesz i co Ci dolega .
Myśle że ogółem natłok myśli może taka dawka zniwelować i trochę uspokoić .

Ps . A pieprzą niektórzy lekarze , że ten lek taki wszechstronny .
  • 856 / 138 / 0
W jakiej dawce kwetiapina wykazuje działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe?
  • 918 / 12 / 0
Witam brałem kwetapine na spanie przez pół roku w dawce 25mg ale od jakiegoś czasu przestała działać i postanowiłem odstawic z zszedłem na dawkę 12,5mg brałem przez 6dni i odstawilem ale pojawiły się skutki odstawienne zawroty głowy słabość bol głowy co robic?
  • 505 / 88 / 0
Albo odczekać albo qrocic na jeszcze mniejsza dawkę,
Ja odstawiam już miesiąc 150mg xr i póki co ćwierć tabletki na noc muszę brać bo nie śpię, mimo że biorę 100mg zwykłej na noc.
Układ snu rozjebany jest po kwecie dość mocno.
Nie proponuję pchać się w benzo bo tylko pogorszysz sprawę.
Delikatne zejście by organizm się przyzwyczajał i jakieś zmęczenie w ciągu dnia by chciało się w ogóle spać
  • 69 / 6 / 0
Nie tylko ładnie wygasza i daje wrażenie przyjemnego opadania, ale też niesamowicie pobudza wyobraźnie; to co można zobaczyć pod zamkniętymi oczami (zwłaszcza przy początkach użytkowania) to coś na pograniczu fizyki nie z tego świata, surrealizmu i Manuskryptu Wojnicza.
  • 856 / 138 / 0
Biorę aktualnie 3 antydepresanty i oczywiście fatalnie śpię z tego powodu, dlatego ogarnąłem sobie kwetiapinę XR 50 mg ale nawet 100 mg mnie nie usypia. Budzę się w środku nocy, potem jakoś z przerwami leżę w takim półśnie. Wymyśliłem żeby tą tabletkę XR przełamać na pół, wtedy chyba będzie uwalniać się normalnie i powinna szybciej i mocniej działać.
  • 505 / 88 / 0
Jak mi się skończyła zwykła, to rozkruszylem xr i podziałała prawie jak zwykla. Weź tylko ja wcześniej i nie leż w łóżku czekając na sen tylko poczekaj aż zmuli i wtedy zaśniesz
Sprawdzona metoda :)
ODPOWIEDZ
Posty: 1997 • Strona 194 z 200
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.