twoja roślina jest widocznie osłabiona, żółknie lub więdnie? Napisz, a uzyskasz pomoc
ODPOWIEDZ
Posty: 6 • Strona 1 z 1
  • 16 / / 0

Witajcie, zerknijcie na zdjęcia. Jest to automat ak47 z popularnego sklepu (ten co działa od 2006 z takim zielonym ufoludkiem nie wiem czy można podawać nazwe) ma 11 tygodni, 15cm, doniczka 8l, podlewam co 3 dni 1,5l wody odstanej kranówki, oświetlenie to 4 świetlówki, jedna ma 14,5w 1521 lumenów zimna barwa, jeden wiatrak komputerowy.
Moje pytania:
-Czy nie jest za mała jak na tyle tyg? Liście żółkną i łodyga jest cieńka.
-Ile jeszcze tygodni czekać?
-Roślina ma 15cm i będę miał z tego może 5g, dlaczego producent pisze że rośnie do 60-90cm i daje 30g, czy to jest przekłamane?
Z góry dzięki za pomoc!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
  • 11165 / 2112 / 0
Awatar użytkownika
jezus_chytrus
Kompetentny
Kompetentny

Jest zdecydowanie za mała - musiałeś coś jej zrobić na wczesnym etapie. Obstawiam przelanie, bo 1.5 L na takie maleństwo to o wiele za dużo. Tyle to ja leje swoim automatom, jak już ziemia wyschnie konkretnie.
Dla porównania rzuć okiem na moje autosy (nie chwalę się bynajmniej :) - wstawiam tylko celem porównania)

Ciężko powiedzieć, ile brakuje do końca - obstawiam, że jakieś 2 tygodnie. Pręciki muszą zrobić się brązowe, a najlepiej, gdybyś zbadał trichomy pod jakimś dobrym szkiełkiem powiększającym - większość ma być mleczna, a jakieś 15% bursztynowa.

Co jest źródłem światła tej roślinki? (pytam z ciekawości).

Generalnie automaty są trudniejsze w uprawie i błąd w początkowej fazie (jak widać) może spowodować takie skarlenie. Być może trafiły Ci się jakieś feralne geny.
Na pocieszenie dodam, że będziesz miał fajnego topa. Takie mikrusy często są mocne.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
  • 16 / / 0

@jezus_chytrus wow ale wielkie rośliny! Jako początkujący zamawiając auto myślałem że jest to coś małego a to tak potrafi urosnąć. Moje oświetlenie to 4 świetlówki Diall (jedna ma 14,5w i 1521 lumenów, zimna barwa). Na początku jak zasadziłem nasiono to mi się trochę wyciągnęła czy to może być przyczyną? Czyli za dużo podlewam, nie wiedziałem ehhh...
To ile lać wody? Ile litrów mają twoje doniczki?
  • 11165 / 2112 / 0
Awatar użytkownika
jezus_chytrus
Kompetentny
Kompetentny

To są 15 L materiałowe - lepsze od plastiku, bo zdecydowanie trudniej jest je "przelać" (nadmiar wody szybciej ucieka). Do tego oddychają, ziemia tak bardzo się nie nagrzewa oraz korzenie lepiej się rozwijają - nie tworzą takiej spirali na samym dni, tylko tworzą taką rozbudowaną sieć.

Na oświetleniu się nie znam. Wyciągnięcie się na samym początku raczej nie spowodowało skarlenia.
Małe roślinki podlewa się minimalną ilością wody. Ja na starcie w kubeczkach lałem dosłownie po 20 ml ze 2 razy dziennie. Jak już przeniosłem na spot i przesadziłem, to czekałem, aż ziemia wyschnie i dopiero wtedy podlewałem. Oczywiście nie zawsze się dało z powodu deszczów.

Obstawiam, że korzonek mógł podgnić już na starcie i stąd taki efekt. Miałem kiedyś podobnego krzaczka, tylko sezona, którego podtopiła wylana rzeka. Od tamtej pory stanął w miejscu kompletnie, ale normalnie zakwitnął i dał baaardzo zbitego i mocnego topa. Takie 3 gramy po wysuszeniu.

Jeszcze takie pytanie - co to za ziemia i czy karmiłeś w ogóle czymś tą roślinkę?
  • 16 / / 0

@jezus_chytrus wszystko to co piszesz się zgadza już jakiś czas temu się zorientowałem że ziemia trochę cuchnie pleśnią, przestałem podlewać na jakiś czas żeby przesuszyć ziemie ale dalej leciałem 1,5l zamiast lać mniej ale głupi wtedy nie wiedziałem że to za dużo na 8 litrową doniczkę.

Powiedz mi jak to jest z doniczką, czytałem że jedni mówią 15-20l a inni że 3l wystarczy wtf? Ktoś napisał na forum że nie miał różnicy w plonie między 3l a 15l, mowa o automacie.

Jeszcze kilka tygodni temu miałem fioletowe listki 4 u góry (niestety nie widać na zdjęciu bo zżółkły) co to oznacza? Jak oglądam zdjęcia ak47 tam nie ma takich.

Ziemia to uniwersalna warzywno-kwiatowa z carrefour na dziale ogrodniczym. Nawozów nie używam w ogóle a ty używasz jakichś? Kompletnie się na tym nie znam.

Teraz będę lał 500ml wody, aj chciałem jej dać za dużo a to dama skromna, łagodna i piękna która kusi pięknym zapachem i śmieje się, liczę na tego mocnego i zbitego topa poczekam jeszcze z 4 tygodnie może jeszcze spuchnie i wtedy będziemy się śmiać razem.
  • 11165 / 2112 / 0
Awatar użytkownika
jezus_chytrus
Kompetentny
Kompetentny

Musisz wyhamować z tym podlewaniem - takie maleństwo zadowoli się 100 ml dziennie max. Nie lej też, kiedy ziemia jest mokra.

3 L to zdecydowanie za mało, żeby roślina była zdrowa. Niby da się, ale to same problemy i w życiu nie osiągniesz pełnego potencjału.

Zagłodziłeś też roślinkę - one poza wodą potrzebują też zjeść : ) W zasadzie możesz sobie to już darować, bo nic to nie zmieni, ale możesz kupić Biohumus do kwiatów kwitnących i dać jej ze 2-3 razy.

Myślę, że ona będzie gotowa za jakieś 2 tygodnie.
ODPOWIEDZ
Posty: 6 • Strona 1 z 1
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.