Recepta - system kontroli

Dział poświęcony tematowi kontroli recept lekarskich u farmaceuty.

Moderator: Prawo

Posty: 1966 Strona 87 z 197
Rejestracja: 2017
  • 1028 / 499 / 0

No to lipa, skończy się kombinowanie leków z kilku różnych źródeł... a wiadomo dokładnie kiedy te e-recepty wchodzą w życie? Na necie wyczytałem info, że niby od 1 stycznia 2019, ale będąc już po nowym roku u lekarza dostałem standardową receptę. Ktoś może dokładnie opisać co i jak?
Rejestracja: 2012
Użytkownik zbanowany
  • 848 / 164 / 0

2019? Z tego co pamiętam to całość ma wejść do 2020.
Problem jest jednak inny. Od stycznia apteki mają obowiązek raportowania realizowanych recept (tych papierowych też). Wychodzi więc na to, że zabawa się skończyła.

W USA wzrasta wiek, w którym ludzie zaczynają używać narkotyków

Coroczne badania w USA sugerują, że młodzi ludzie coraz bardziej zwlekają z próbowaniem narkotyków.
Rejestracja: 2018
  • 1275 / 186 / 0

Podobno ma być jakaś tak zwana centralna baza danych, czyli taki rejestr, ale nie wiem jak kto ma do niego dostęp i jakie musi mieć upoważnienie do wglądu do niego. Czy to jest od razu widoczne przy zakupie czy dopiero podczas sprawdzania w określonym przypadku jakiegoś problemu. Apteki już mają komputery z cennikiem leków, ale też nie wiem czy pochodzi on tylko z jednej hurtowni czy to jest właśnie jakaś centrala. A w tym rejestrze ma być w zasadzie wszystko co jest widoczne na recepcie, i to już powiedziała mi farmaceutka z apteki, a nie info z neta.
Rejestracja: 2018
  • 515 / 65 / 0

12 stycznia 2019josef pisze:
11 stycznia 2019boloboli pisze:
Nie jestem pewny w 100% , ale sądze, że lekarz nie widzi jakie kto bral leki. To zbyt poufna dane aby był w nie wgląda dla lekarza. Na pewno apteki tego nie widzą. Choc te dane sa zbierane i jest możliwość do nich wglądu, w przypadku sprawy sądowej itp, to jednak lekarz nie ma w ni wglądu.
po wejsciu e-recepty lekarz ma w kazdej chwilii podgląd, nawet może sprawdzić których leków z recepty nie wykupiłeś i kolejnym razem się zapyta o powód

farmaceuta to samo, wystarczy kod e-recepty żeby dowiedzieć się jakie leki brałeś. możesz wtedy wykupić resztę leków jeśli nie wykupiłeś recepty w całości
Wreszcie jakaś przydatna informacja, dzięki. to jest też info dla tych na L4, żeby wykupowali leki, bo was przyjebią na ściemie ewentualnej.
Rejestracja: 2013
  • 84 / / 0

Siemka,
piszę tutaj dlatego, że miałem przerwę (niecałe 5 lat trzeźwości także hura..) i jestem kompletnie nie w temacie
dostalem propozycję kupna od osobnika oddalonego ode mnie 300km+, który reklamuje że na wszystko może 'załatwić' receptę; mst continusów 60tabl 200mg. Sęk w tym, że nie wiem jak to teraz działa, przypuszczam po prostu że babka w aptece może parę razy też 'sprawdzić' receptę itd. A właśnie, ten kolega wyśle mi receptę z moimi danymi na niej a nie sam lek. Czy to ma jakieś ręce i nogi dla Was, czy układ jest zbyt dobry żeby sie udał ? Tak jak mówię, bardzo dłuugo mnie nie było chociaż jak pamiętam to z tamtych czasów to trafiona na chybił trafił farmaceutka by 5 razy kiedyś sprawdziła czy wszystko się zgadza patrząc na młodziaka kupującego takie rzeczy.

Dzięki z góry i pozdrawiam
Rejestracja: 2010
  • 423 / 52 / 0

^ up jeśli to jakiś gość z ogłaszamy to na 99% wał i żadnej recepty nie dostaniesz. Druga sprawa, ze dla sprzedającego znacznie bezpieczniej jest samemu wykupić lek i później go sprzedać - niż wysyłać w Polskę recepty z danymi pacjenta, lekarza i jednostce w której pracuje. IMO wał.
Rejestracja: 2014
  • 9165 / 1253 / 0

Zawsze możesz zgodzić się tylko na przesyłkę "za pobraniem" - jeśli nie będzie chciał, to już wiadomo, że wał.

Teraz też sprawdzają recepty (szczególnie na takie cukierki) po 5 razy. Jak wybierałem Bunondol ileś lat temu, to też trwało to 15 minut (znikała z receptą na zapleczu i tam pewnie rozkminiały).
Rejestracja: 2018
Użytkownik zbanowany
  • 134 / 32 / 0

Ja bym się nie zgodził na opcję z receptą, ponieważ nawet jeśli faktycznie zostanie doręczona- to może być fake.

Kiedyś kupowałem klona od ziomka z ulicy, który podbił z receptą do mnie, to mu kazałem ją zrealizować i dopiero wtedy mu siano dałem.

Teraz lekarz, np. rodzinny - będzie miał podgląd pod to, co się działo z np. wypisanymi przez niego na poprzedniej wizycie lekami tak? Czyli zobaczy, że np. klonazepam wykupiony od razu, ale escitalopram już nie? :korposzczur:
Rejestracja: 2010
  • 423 / 52 / 0

@Jezus Chytrus pobranie w niczym go nie zabezpiecza, bo tak jak napisał @snake3ater gość może wysłać fejka - wiem ze niektórzy na oglaszamy24 tak właśnie robili
Rejestracja: 2016
  • 116 / 14 / 0

Po wprowadzeniu e-recepty czyli tak naprawę e-inwigilacji i e-kajdan, lekarz będzie widział czy ktoś wykupił, czy nie, czy zamieniał leki czy nie. Ale będzie miał dostęp tylko do swojej bazy danych, wątpię, żeby mógł sprawdzić czy dany pacjent leczy się gdzie indziej i jakie leki bierze u innych lekarzy. Na razie to przedsmak totalnemu niewolnictwu, zaczyna robic sie duszno , niedlugo to wolność będzie w Rosji. Co to za wolność, gdzie każdy o tobie zbiera informacje i je gromadzi, za 10 lat wycofają papierowe pieniadze i zacznie się jazda.
Posty: 1966 Strona 87 z 197
Wróć do „Recepty i leki – problemy i pytania”
Na czacie siedzi 1492 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość