Działa w teorii i praktyce inaczej niż benzo. Nie tylko słabiej, mniej bezpośrednio, ale po prostu subiektywnie inaczej, co nie znaczy że gorzej. Może nawet lepiej.
Buspiron działa antagonistycznie na receptory D3 i D4 (oba są hamujące, obniżają poziom cAMP), wpływ na D2 jest minimalny. Z uwagi na fakt, że wymienione receptory pełnią funkcję autoreceptorów, to ich blokada powoduje odhamowanie i wzrost przekaźnictwa dopaminergicznego. Nasila też działanie noradrenaliny, natomiast osłabia układ cholinergiczny i serotoninergiczny (przez agonizm presynaptycznych 5-HT1a).
Wpływ dopaminergiczny jest wykorzystywany w leczeniu uzależnienia od stymulantów, natomiast ko-administracja z opioidami ogranicza zmiany w hipokampie, przyczyniając się do osłabienia zespołu abstynencyjnego, a szczególnie lęku mu towarzyszącego.
ZERO TOLERANCJI DLA TOLERANCJI!
Wpadł mi do głowy durny pomysł ('for science') wpjerdolenia go z grejpfrutami.
No więc, wziąłem sobie rano 10mg buspi, zapijając litrem sklepowego soku z g. Nic złego się nie dzieje. Jakby pobudzenie, dobry nastrój, brain zaps jednak. Po kilku godzinach bardzo chciało mi się biegać. W środku dnia poszła kolejna dycha. Wieczorkiem zaś do kolejnej jeszcze tabsy doszły 2 grejfruty. Fajnie, miło, manicznie przez chwilę, poszła jeszcze mała dawka kofeiny w nos. Potem zjazd, lęk, skręcający stres. 2 chlorprotikseny poszły i zasnąłem. Przez sen czułem ten stres. Przyspieszone bicie serca. Śniło mi się, że pod wpływem substancyj różnych odpierdalałem jakieś cyrki, a na końcu groziłem ludziom nożem i usiłowałem wyrwać telefon, kiedy dzwoniła na policję. Wtedy to obudziłem się z potężnym biciem serca i paranoją, lękiem, że to nie był tylko sen. Udało mi się jednak ponownie zasnąć.
To był stanowczo głupi pomysł.
I co do łączenia tego leku z alkoholem to na ulotce wyraźnie jest napisane żeby nie łączyć... To jak to w końcu jest? Bo ciepło idzie i coraz częściej plener jest grany i jakieś browarki...
Noo i czy współgra to z paleniem?
Widzenie zbyt wielu jest wyczerpujące.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/mozg-jointy-1000.png)
„Tysiąc jointów później” – co naprawdę dzieje się z mózgiem stałego palacza marihuany?
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/aptekadyzurna.jpg)
Rewolucja w receptach na opioidy przyniosła skutek? Przepisy miały uderzyć w receptomaty
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/uecocaine.jpg)
UE alarmuje: coraz więcej Europejczyków zażywa kokainę i inne ciężkie narkotyki
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/tajlandia.jpg)
Marihuana tylko na receptę. Tajlandia zmienia politykę dotyczącą "miękkich" narkotyków
Marihuana w Tajlandii jest dostępna już tylko na receptę; w życie wszedł dekret zmieniający wprowadzone trzy lata wcześniej liberalne zasady sprzedaży specyfiku - podała w piątek agencja AP, przypominając, że Tajlandia była pierwszym azjatyckim państwem, które zdekryminalizowało obrót marihuaną.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/mozgnastolatka.png)
THC i rozwój mózgu nastolatków – co pokazują najnowsze badania?
Używanie marihuany może prowadzić do ścieńczenia kory mózgowej u nastolatków – wynika z najnowszego badania prowadzonego przez Gracielę Piñeyro i Tomáša Pausa, naukowców z CHU Sainte-Justine oraz profesorów Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Montrealu. Współpraca dwóch laboratoriów badawczych, korzystających z uzupełniających się podejść, wykazała, że THC – czyli tetrahydrokannabinol, substancja aktywna w konopiach – powoduje kurczenie się arborescencji dendrytycznej, czyli „sieci anten” neuronów, które odgrywają kluczową rolę w komunikacji między nimi. Skutkuje to zanikiem (atrofią) pewnych obszarów kory mózgowej – co jest szczególnie niepokojące w wieku, w którym mózg się rozwija.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/edna.jpg)
DNA w powietrzu. Wykrywają tak narkotyki i patogeny
Przełomowe badanie naukowców z Uniwersytetu Florydy wykazało, że środowiskowe DNA (eDNA) zasysane prosto z powietrza może dostarczyć szczegółowych informacji o otaczającym nas świecie. Od identyfikacji zagrożonych gatunków i śledzenia ludzkich patogenów, po wykrywanie alergenów i nielegalnych substancji.