Wciąż nierozwiązaną zagadką jest fakt powolnego (trwającego 3-4 tygodnie) początku działania leków przeciwdepresyjnych. Uważa się, że długotrwałe podawanie jest niezbędne dla rozwinięcia się zmian wtórnych, właściwych, polegających na modulacji funkcji receptorów neuroprzekaźnikowych. Są to zmiany o charakterze adaptacyjnym, jednak ich ukierunkowanie sprzyja tłumieniu symptomów depresji (narasta np. funkcja pobudzających receptorów a maleje oddziaływanie receptorów o charakterze hamującym). Jako przykład podać można zmniejszenie wrażliwości receptorów adrenergicznych alfa-2 i serotoninowych typu 5-HT-1. Szczególnie istotne wydaje się osłabienie działania (desesytyzacja) podtypu receptorów 5-HT-1A, co prowadzi do długotrwałej aktywacji neuronów serotoninergicznych.
Tak wiec odnosnie opoznionego dzialania lekow SSRI-jeszcze nikt nie zna przyczyny.
Co do wikipedii, ne wyjasnila ona opoznionego dzialania SSRI, ale wyjasnila skad sie biora efekty uboczne, otoz:
W pierwszym okresie stosowania leki z grupy SSRI powodują blokowanie transportera serotoninowego w zakończeniach aksonalnych i okolicach somato-dendrytycznych neuronów serotoninergicznych. W wyniku tego następuje zmniejszenie wrażliwości receptorów serotoninergicznych 5HT1A zlokalizowanych w okolicach somato-dendrytycznych i stymulacja uwalniania serotoniny z zakończeń aksonów. Powoduje to w konsekwencji pobudzenie serotoninowych receptorów postsynaptycznych, m.in. typu 5HT2A, 5HT2C, 5HT3 i 5HT4. Działanie to jest wspólne dla wszystkich leków z grupy SSRI i związane z podobnymi objawami ubocznymi SSRI wykazują powinowactwo do receptorów serotoninowych, muskarynowych i receptorów sigma w ośrodkowym układzie nerwowym.
Przyklejam - Lotnik
Powód: wygrzebałem i przeniosłem
Synapsy dzielimy na presynaptyczne i postsynaptyczne.Synapsa presynaptyczna zawiera pęcherzyki z neurotransmiterem (serotoniną) i autoreceptory oraz czujniki wychwytu zwrotnego.
Synapsa postsynaptyczna nie zawiera pęcherzyków z neurotransmiterem ,posiada natomiast heteroreceptory które przyłączają neurotransmiter wyrzucony przez synapse presynaptyczną.
Przestrzeń międzysynaptyczną wypełnia neurotransmiter.
Mechanizm działania SSRI.
Autoreceptory to czujniki regulujące ilość serotoniny jaka ma się znajdować w przestrzeni międzysynaptycznej i jaka ma się przedostać do synapsy postsynaptycznej(odbiorczej).Autoreceptory zlokalizowane są na synapsie presynaptycznej (zawierającej pęcherzyki z neurotransmiterem).
Jeśli neurotransmitera jest za dużo/mało w przestrzeni międzysynaptycznej autoreceptory poprzez mechanizmy homeostatyczne odpowiednio zwiększają/zmniejszają swoją czułość i hamują bądź zwiększają wydzielanie neurotransmitera.
Blokada wychwytu zwrotnego serotoniny przez leki typu SSRI powoduje zwiększenie stężenia serotoniny w przestrzeni międzysynaptycznej.To z kolei powoduje że autoreceptory odczytując ze serotoniny jest zbyt dużo w przestrzeni międzysynaptycznej (w wyniku blokady wychwytu zwrotnego dzięki SSRI) ulegają z czasem downregulacji(odwrażliwieniu).W konsekwencji po okresie latencji trwającym ok.4-8 tygodni skutkuje to tym ze autoreceptory tracą na reaktywności (czułości) i "puszczają" do przestrzeni międzysynaptycznej więcej serotoniny anizeli miało to miejsce przed tą downregulacją.
Desensytyzacja autoreceptorów 5HT1a stanowi więc kluczowy machanizm działania SSRI.Powoduje ona odwrażliwienie autoreceptorów 5HT1a co jest korzystne przeciwdepresyjnie.
Ponadto zwiększona ilość serotoniny w przestrzeni międzysynaptycznej następująca w skutek blokady wychwytu zwrotnego przez SSRI powoduje ze w synapsie postsynaptycznej następuje downregulacja(odwrażliwienie) heteroreceptorów 5HT2a co równiez jest korzystne przeciwdepresyjnie i przeciwlękowo.Downregulacja receptorów 5HT2a indukuje wydzielanie dopaminy i noradrenaliny w płacie czołowym.
Zatem:
Odwrażliwienie autoreceptorów 5HT1a oraz heteroreceptorów 5HT2a jest fundamentalnym działaniem leków z grupy SSRI i skutkuje (zwykle po upływie ok. 4-8tyg) efektem przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym.
Warto tez mieć świadomość faktu dlaczego wyższe dawki SSRI stosuje się u osób z dodatkowym lękiem w depresji zaś niższe dawki (ok.25-50 % dawki max) wystarczają w samej depresji.Wynika to ze specjalizacji konkretnych receptorów serotoninowych i wpływu na nie leków z grupy SSRI.Otórz w depresje zaangażowany jest przede wszystkim receptor 5Ht1a –znajduje się on na synapsie post- i pre-synaptycznej-wystarczy dawka 50 mg sertraliny czy 20 mg paroksetyny by nastąpiła downregulacja autoreceptorów 5HT1a….
Jeśli zaś idzie o leczenie lęku z depresją lekami SSRI-tu należy zastosowac często max dawki by nastąpiła jak najszybciej downregulacja prolękowych receptorów serotoninowych-5HT2a które znajdują się na synapsie odbiorczej.
Zatem podbijanie dawek SSRI do maximum ma w zasadzie sens wtedy gdy chcemy uzyskać silny efekt przeciwlękowy (efekt przeciwlękowy na SSRI następuje zwykle później niż efekt przeciwdepresyjny).Wysokie dawki SSRI wiążą się początkowo z silnymi objawami nieporządanymi własnie dlatego iż stymulują „złe” receptory serotoninowe 5HT2a-permanentna ich stymulacja przez SSRI powoduje z czasem ze zmniejsza się ich czułość i pojawia się efekt przeciwlękowy.
Przestrzeń synaptyczna to prawidłowa nazwa. Czyli przestrzeń pomiędzy błoną pre- a post-synaptyczną
http://www.antidepressantsfacts.com/ssriwork.htm
Jest jednak nadzieja-są już testowane leki omijające downregulację autoreceptorów serotoninowych a więc jak nietrudno się domyślić nie będą to inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny.Są w opracowaniu pełni i selektywni agoniści przeciwdepresyjnego receptora 5HT1a, są też w opracowanie agoniści 5HT1a oraz antagoniści 5HT2c-szczególnie ciekawa substancja.Ominięcie downregulacji autoreceptorów 5HT skraca początek zadziałania leku przeciwdepresyjnego o kilkaset procent(5-6 krotnie).
Jeśli chodzi o dopamine opracowywane są leki które jej stężenie zwiększać będą poprzez selektywny antagonizm receptora serotoninowego 5HT2c-początek działania bardzo szybki (agomelatyna oddziałuje na ten receptor ale ma słabe do niego powinowactwo).
Zatem serotonina jest super jeśli pomija stymulacje 5HT2a oraz 5HT2c i stymuluje selektywnie 5HT1a.
Dopamina zaś poprawi skutecznie objawy negatywne schizofrenii czy nastrój depresyjny poprzez antagonizm 5HT2c.
Moim faworytem jest zaś pełny agonista 5HT1a i zarazem silny antagonista 5HT2c-ciekawe czy lobby farmakologiczno-psychiatryczne dopuści taki lek na rynek-w końcu byłby on zapewne bardzo skuteczny a temu lobby chodzi o to by jego leki leczyły tylko częściowo tak by interes kręcił się cały czas a psychiatrzy mieli zajęcie .
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/aptekadyzurna.jpg)
Rewolucja w receptach na opioidy przyniosła skutek? Przepisy miały uderzyć w receptomaty
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/221176_r2_940.jpg)
Alkohol zabija 82 osoby dziennie. "W Radomiu jest więcej monopolowych niż w całej Szwecji"
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/psyloszwajcaria.jpg)
Szwajcaria – jedyne miejsce w Europie z legalną terapią psychodeliczną
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/alcohol_vs_marijuana.jpg)
Marihuana zmniejsza pragnienie alkoholu u osób pijących dużo – Nowe badania finansowane przez rząd
Czy marihuana może pomóc osobom pijącym dużo alkoholu pić mniej? Nowe badanie przeprowadzone w USA sugeruje, że tak – i to z zaskakująco prostego powodu. Osoby, które sięgały po marihuanę tuż przed alkoholem, piły wyraźnie mniej i miały mniejsze łaknienie.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/politie.nl_.jpg)
Narcos Holandia. Rekordowa liczba zlikwidowanych laboratoriów narkotykowych
O ponad 10 proc. wzrosła liczba zlikwidowanych laboratoriów narkotykowych – informuje holenderska policja. W 2024 r. wyeliminowano aż 167 takich przybytków. Dla porównania w Polsce w tym samym roku odkryto 85 przestępczych laboratoriów. Wzrasta też liczba składowisk nielegalnych odpadów po produkcji narkotyków, zagrażających środowisku.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/przezroczyste-opakowanie-na-marihuane-kanada-420x280.jpg)
Kanada wprowadza przezroczyste opakowania na marihuanę
W marcu 2025 roku Health Canada, czyli kanadyjski odpowiednik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, ogłosił nowy pakiet zmian dla producentów konopi. Najważniejsza? Zgoda na przezroczyste okienka w opakowaniach suszu. Od teraz konsument może zobaczyć zioło jeszcze przed zakupem. To pierwsza taka zmiana od czasu legalizacji marihuany w Kanadzie. Ale to nie wszystko.