Dział służący dyskusji o pozostałych odmianach roślin, np. afrodyzjakach, ziołach snu, czy ziołach o właściwościach uspokajających i sedatywnych a także o substancjach pochodzących z organizmów zwierząt.
ODPOWIEDZ
Posty: 26 • Strona 1 z 3
  • 2541 / 1402 / 34
Oregano (Origanum vulgare) czyli lebiodka pospolita albo dziki majeranek, to wieloletnia roślina z rodziny jasnotowanych, znana głównie jako aromatyczna przyprawa. Naukowcy odkryli w jej liściach szereg składników o działaniu farmakologicznym, co pozwala na wykorzystanie ziela oregano w celach leczniczych.

Lebiodka pospolita (Origanum vulgare), zwana popularnie oregano – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny jasnotowatych. Rośnie w Afryce Północnej, Europie i Azji. W Polsce występuje na całym terytorium i jest pospolity. Inna nazwa: dziki majeranek.
Dziala tez jak SNDRI i blokuje MAO.
Dziala podobnie do Rozmarynu ( Rozmaryn jest TMM a Oregano jest juz SNDRI.)

Za najistotniejsze z punktu widzenia medycyny naturalnej uważa się zawarte w oleju z oregano olejki lotne: tymol i karwakrol. Dużą rolę odgrywają również flawonoidy, fitosterole, kwas rozmarynowy, beta-karoten i witamina C. Najwyższej jakości suplementy standaryzuje się na zawartość karwakrolu.
Olejek z Oregano czy Rozmarynu nalezy rozcieńczyć w oleju z pestek winogron lub podobnym nośniku lub użyć 2 kropli do ciepłej wody jednak zdecydowanie w oleju z pestek winogron lub podobnym nośniku należy rozcieńczyć.
Efektywne dawki zaczynaja sie od 2g/ dobe do 5g.
Od dawki 10g do 20g i wiecej mocno odczuwa sie dzialanie jako SNDRI.
Jednak nalezy dobrać indywidualnie dawki , warto z wykwalifikowanym zielarzem lub lekarzem majacym specjalizacje w medycynie naturalnej skonsultować leczenie.
Oregano i Rozmaryn skuteczne sa najbardziej w dłuższej perspektywie czasu ok.90dni.
:extasy:

Beta-kariofilen (E-BCP) jest substancją składową wielu przypraw oraz roślin spożywczych. Przede wszystkim występuje ona w oregano, bazylii, rozmarynie, cynamonie oraz czarnym pieprzu.
Link i opis działania:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5083753/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2449371/
Oregano jest silnym lekiem przeciwzapalnym i jednym z najsilniejszych naturalnych środków antyseptycznych. Jego działanie przeciwbólowe można porównać z mocą morfiny. Dzięki swoim składnikom posiada grzybo-, bakterio- i wirusobójcze właściwości. Jest też bardzo pomocne w walce z pasożytami. A także bogate w takie minerały jak:

magnez,
żelazo,
wapń,
potas,
miedź,
cynk,
mangan,
bor.
Oprócz tego zawiera flawonoidy (działają rozkurczowo na mięśnie gładkie), w tym naringinę, która hamuje wzrost komórek nowotworowych. Poza tym także witaminy A, C, E, K, witaminę B3 oraz beta-kariofilen (E-BCP) – substancję hamującą zapalenia, stosowaną przy leczeniu osteoporozy i miażdżycy. W rezultacie oregano jest mocnym wsparciem w walce z:

infekcją górnych dróg oddechowych,
grzybicą paznokci i stóp,
zakażeniami układu moczowego,
zatruciami pokarmowymi,
zakażeniami gronkowcem złocistym,
infekcjami drożdżowymi, także tymi, które są odporne na powszechnie stosowane leki przeciwgrzybiczne.

W skrócie o olejku z Oregano.
Najważniejsze składniki aktywne olejku oregano:

Karwakrol – fenol o silnych właściwościach leczniczych, który może zwalczać różnego rodzaju infekcje bakteryjne, takie jak E. coli, Candida albicans, salmonella, listeria, staphhylococcus i inne.
Tymol – związek o doskonałych właściwościach antyseptycznych, który doskonale nadaje się do leczenia zakażeń grzybiczych. Pomaga również chronić przed toksynami i wspomaga leczenie wielu dolegliwości.
Kwas rozmarynowy – silny przeciwutleniacz i antyhistamina, naturalnie zmniejszająca obrzęk – środek skuteczny w leczeniu reakcji alergicznych.
Terpeny – pełnią silne właściwości antybakteryjne.
Linalol – m.in. łagodzi stres i niepokój.
Naringina – powstrzymuje komórki nowotworowe przed wzrostem i wspiera działanie innych przeciwutleniaczy.

Naringina - substancja należąca do grupy glikozydów flawonoidowych. W ustroju człowieka metabolizowana jest do naryngeniny, która z kolei wpływa na funckje antyoksydacyjne organizmu, obniża poziom cholesterolu, wspomaga redukcje tłuszczu. Wykazuje również działanie wspomagające obniżenie poziomu kortyzolu, hormonu katabolicznego, który sprzyja odkładaniu tłuszczu w organiźmie i rozpadowi białek mięśniowych. W suplementach diety stanowi głównie dodatek do preparatów wieloskładnikowych, prozdrowotnych. Wykazuje również działanie synergistyczne z kofeiną .

Beta-Kariofilen (E-BCP) – doskonały środek przeciwzapalny:
https://cannabisaficionado.com/beta-caryophyllene/
Trochę o Oregano:
http://luskiewnik.strefa.pl/farmakologia/origanum.html
https://rozanski.li/312/herba-origani-z ... i-oregano/

MAOi -Oregano ekstrakt z liści:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21205415
SNDRI ekstrakt z liści Oregano:
https://www.cambridge.org/core/journals ... ore-reader


W niskich stężeniach (czyli w oregano i suplementach), karwakrol zwiększa poziom dopaminy. Jednak w wysokich stężeniach może obniżać jej poziom.

Badanie: Karwakrol (5-izopropylo-2-metylofenol) jest monoterpenowym fenolem występującym w olejku wielu roślin. Jest głównym składnikiem istotnej frakcji oleju z oregano i tymianku. W tym badaniu zbadano działanie karwakrolu w dwóch modelach behawioralnych, wymuszonym pływaniu i testach zawieszonego ogona u myszy, w celu zbadania możliwego działania przeciwdepresyjnego tej substancji. Dodatkowo oceniono również mechanizmy związane z działaniem przeciwdepresyjnym karwakrolu u myszy. Karwakrol (cvc) podawano doustnie w pojedynczych dawkach 12,5, 25 i 50 mg / kg. Ostre leczenie cvc zmniejszyło czas bezruchu w testach wymuszonego pływania i zawieszonego ogona bez towarzyszących zmian w chodzeniu w teście otwartego pola. Przeciwwstrząsowe działanie karwakrolu (25 mg / kg) nie zapobiegało traktowaniu myszy p-chlorofenyloalaniną, prazosyną i johimbiną. Z drugiej strony, wstępne traktowanie myszy SCH23390 lub sulpirydem całkowicie blokowało przeciwdepresyjne działanie karwakrolu (25 mg / kg) w teście wymuszonego pływania. Wyniki te pokazują, że karwakrol wykazuje działanie przeciwdepresyjne w testach wymuszonego pływania i zawieszonego ogona; efekt ten wydaje się zależeć od jego interakcji z układem dopaminergicznym, ale nie z układami serotonergicznymi i noradrenergicznymi.
W olejku z Oregano jest większe stężenie niż w rosline. Dlatego zastosowanie olejku doustnie w większej ilości spowoduje spadek dopaminy.
Karwakrol jest agonista TRPV3 i TRPA1.
Opis:
http://alergia.org.pl/index.php/2017/08 ... -panaceum/

Z olejkami roślinami ostrożnie. :papieros: :skret: :liść: :extasy:

Przedawkowanie olejku z oregano u dzieci może skutkować podrażnieniem żołądka i błony śluzowej a także mocnym zachwianiem równowagi flory bakteryjnej.

ciąża i karmienie piersią,
alergia na składniki aktywne olejku,
cukrzyca chodzi o to by nie łączyć lekow na cukrzycę z Oregano czy Rozmarynem.(stosowanie olejku należy skonsultować z lekarzem),
olejek z oregano rozrzedza krew, dlatego nie powinno się go stosować razem z lekami rozrzedzającymi krew, a także na dwa tygodnie przed operacją i każdą poważniejszą ingerencją w tkankę skórną.

Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że substancje zawarte w oregano i rozmarynie są tak samo skuteczne w kontrolowaniu cukru we krwi, jak środki farmaceutyczne.

Suszone liście oregano i rozmarynu, a w szczególności te pochodzące z Grecji i Meksyku, w największym stopniu hamują działanie enzymów DPP-4 oraz PTP1B, które mają związek z cukrzycą typu 2.Naukowcy z Uniwersytetu Illinois testowali cztery odmiany ziół, zarówno w postaci świeżych odmian szklarniowych, jak i suszonych liści, by zobaczyć, które będą najbardziej efektywne w kontrolowaniu cukrzycy typu 2.

Okazało się, że nie wszystkie zioła, mimo podobnej nazwy, mają takie same działanie. Wszystko zależy od sposobu ich uprawy. Warunki, w jakich egzystują rośliny, mają największy wpływ na procentową zawartość najbardziej wartościowych dla zdrowia substancji.

Specjaliści zgodnie podkreślają, że nie oznacza to, że osoby poważnie chore na cukrzycę mogą beztrosko zrezygnować z dotychczasowego leczenia konwencjonalnymi metodami.
Wpływ składników występujących m.in w Bazyli, Rozmarynie, Rumianku no i w Oregano na testosteron oraz muskulature:
https://slawomirambroziak.pl/legalne-an ... #more-2013
Przyprawy moga dac sporo niedoceniany kwas Rozmarynowy daje efekty ale nie szybko od miesiąca do 3 miesięcy.Dlatego niektórzy kupuja spore ilosci Rozmarynu ,Oregano ze względu na kwas Rozmarynowy ale nie tylko.
%-D
Przy czym w odniesieniu do apigeniny już wcześniej ustalono, że związek ten jest aktywatorem receptorów androgenowych (Stroheker, 2004), czyli że może działać na mięśnie tak samo, jak testosteron, który działa na nie właśnie poprzez receptory androgenowe (w ten sam sposób działają na mięśnie tzw. sterydy anaboliczne – leki hormonalne, wykorzystywane nielegalnie dopingu sportowym).

Badacze wystawili ludzkie komórki macierzyste na działanie apigeniny i zaobserwowali, że po 25 dniach przekształciły się one w neurony i wkrótce zaczęły tworzyć między sobą silne, wyspecjalizowane połączenia. Efekt ten nie mógłby wystąpić bez zastosowania apigeniny.

„Silne połączenia pomiędzy neuronami są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, konsolidacji wspomnień i uczenia się” – wyjaśnia koordynator badania Stevens Rehen.

Dalsze badania pokazały, że apigenina wiąże się z receptorami estrogenowymi – strukturami odpowiedzialnymi za rozwój, dojrzewanie, specjalizację i plastyczność układu nerwowego.

Wcześniejsze eksperymenty dowiodły już, że związki z grupy flawonoidów sprzyjają poprawie funkcji uczenia się i zapamiętywania, ale dopiero teraz naukowcy zademonstrowali bezpośredni wpływ apigeniny na komórki człowieka i zidentyfikowali mechanizm, który się za tym kryje.

Wyniki badania mogą mieć duże znaczenie dla leczenia chorób neurodegeneracyjnych, np. choroby Parkinsona, czy choroby Alzheimera.
Dirty Summer 2023 edition echinops ritro przegorzan pospolity babe
  • 2541 / 1402 / 34
Odkryto, że apigenina wpływa na dość szeroki wachlarz procesów komórkowych. Po pierwsze, wpływa na zwiększenie ekspresji mRNA dla MHC (myosin heavy chain) dla wszystkich trzech typów włókien mięśniowych – MHC1, MHC2A i MHC2B, oraz mRNA dla GPR56 (G protein-coupled receptor 56). Ekspresja wzrosła także dla izoform 1 i 4 PGC-1α. W reakcji kaskadowej, wzrastał także IGF1. Wzrastał poziom iryzyny w wyniku nasilenia ekspresji FNDC5, który jest jej prekursorem. Jeszcze jednym białkiem, które ulegało wzmocnionej ekspresji jest Prmt7. To jeszcze nie wszystko, a już w tym momencie wygląda nieco magicznie, jednak zaufajcie, działa na mięśnie. W małym podsumowaniu ujęto, że poprzez ścieżkę Prmt7-PGC-1α-GPR56 apigenina wpływa na hipertrofię mięśniową, a poprzez Prmt7-p38-myoD na różnicowanie komórek mięśniowych. Poniżej mały schemat, który w uproszczeniu pokazuje jakimi ścieżkami działa nasz flawonoid. Rządni bardzo szczegółowych danych mogą zagłębić się w publikację Jin Janga i współautorów (Oncotarget 2017)

W badaniu zanotowano wzrost wytrzymałości mięśniowej, co objawiało się dłuższym dystansem przebiegniętym na bieżni. Sama metodyka treningu biegowego wyglądała tak, że mierzenie dystansu kończono, gdy mysz dotykała do siatki okalającej bieżnię (pod napięciem 50V) przez czas dłuższy niż 10 sekund. Obie grupy (Api-L i Api-H) miały wynik lepszy niż placebo, ale między sobą się nie różniły. Oznacza to, że do poprawy wytrzymałości wystarczy niewielka dawka apigeniny.
Do poczytania:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7617761
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10506109
http://www.oncotarget.com/index.php?jou ... th[]=66763
http://dmd.aspetjournals.org/content/33/1/49.long
Okres półtrwania to ~91h.

Kwas Rozmarynowy
https://biotechnologia.pl/farmacja/kwas ... czne,14171
http://www.czytelniamedyczna.pl/2495,kw ... nnych.html
https://www.olej.edu.pl/kwas-rozmarynowy/
Dirty Summer 2023 edition echinops ritro przegorzan pospolity babe
  • 8138 / 1487 / 2
Mowisz apinegina myslisz rumianek.
Czy tam odwrotnie.
  • 2541 / 1402 / 34
Oczywiście,ze tak jest tez w Rumianku.
Dirty Summer 2023 edition echinops ritro przegorzan pospolity babe
  • 2541 / 1402 / 34
Z patentu:
Niniejszy wynalazek dotyczy zastosowania ekstraktów z oregano i / lub lotnych
komponentów ekstraktu z oregano jak środków do stosowania w sposobie leczenia
zaburzeń związanych z zaburzonym, tzn. zmniejszonym neuroprzekaźnictwem, jak tu
szczegółowo opisano.
Stwierdzono, zgodnie z wynalazkiem, że takie ekstrakty są inhibitorami
wychwytu zwrotnego serotoniny, inhibitorami wychwytu zwrotnego noradrenaliny i
inhibitorami wychwytu zwrotnego dopaminy. Tak więc, mogą one naśladować
działanie leków, które są podwójnymi inhibitorami wychwytu i potrójnymi inhibitorami
wychwytu. A zatem te ekstrakty i ich substancje lotne są szczególnie skuteczne w
leczeniu zaburzeń afektywnych, włączając depresję, i niepokoju, i mogą być stosowane
do regulowania biorytmów u ludzi. Mają one również wiele zastosowań
weterynaryjnych i mogą być stosowane w celu zapobiegania lub leczenia
behawioralnych lub fizjologicznych konsekwencji stresu.

Wynalazek dotyczy zastosowania ekstraktów oregano i/lub ich komponentów
lotnych do wytwarzania kompozycji do leczenia i zapobiegania chorobom związanym z
zaburzonym lub zmniejszonym neuroprzekaźnictwem. Tak więc, w jednym aspekcie,
wynalazek dotyczy dietetycznej lub farmaceutycznej lub weterynaryjnej kompozycji
zawierającej co najmniej jeden ekstrakt z oregano lub jeden z jego lotnych
komponentów do zastosowania w procesie do utrzymania lub polepszenia uwagi i
koncentracji, pamięci i zdolności do zapamiętywania, zdolności uczenia się,
przetwarzania języka, rozwiązywania problemów i intelektualnego funkcjonowania,
poprawy pamięci krótkotrwałej,
zwiększenia sprawności umysłowej.
Nieoczekiwanie stwierdzono, że ekstrakty z oregano i ich komponenty lotne
według wynalazku działają jako inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny,
przedłużając w ten sposób czas, kiedy serotonina jest dostępna dla neuroprzekaźnictwa.
Prowadzi to do równoważenia nastroju i efektu odprężania. Ponadto, ekstrakty z
oregano i ich komponenty lotne według wynalazku są również skuteczne jako inhibitory
wychwytu zwrotnego noradrenaliny, inhibitory wychwytu zwrotnego dopaminy i/lub
podwójne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, noradrenaliny i/lub dopaminy,
lub potrójne inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny, serotoniny i dopaminy. Tak
więc, są one szczególnie użyteczne w leczeniu depresji, niepokoju lub ich kombinacji,
za pośrednictwem neuroprzekaźnictwa serotoniny lub noradrenaliny, lub ich
kombinacji.Terminy "zaburzone neuroprzekaźnictwo" i "zmniejszone neuroprzekaźnictwo"
są używane zamiennie w całym niniejszym zgłoszeniu. Są one stosowane w tym
zgłoszeniu zgodnie z ich znaczeniem dobrze znanym specjalistom w tej dziedzinie, i
dotyczą stanu deregulacji neuroprzekaźnictwa, który może wystąpić na poziomie
biosyntezy neuroprzekaźnika, obróbki, przechowywania, uwalniania, ponownego
wychwytu i wiązania receptora. Zaburzone neuroprzekaźnictwo, w szczególności
zmniejszenie neuroprzekaźnictwa, mogą manifestować się u zwierząt, w tym ludzi, jako
zaburzenie zachowania, emocji, nastroju i procesów myślowych, na przykład, w jednym
z różnych rodzajów depresji.
Termin "ekstrakt z oregano i/lub jego komponenty lotne" ma obejmować nie o kompletne mieszaniny związków ekstrahowalnych, ale również tylko komponenty
lotne rośliny wzięte pojedynczo lub w dowolnej kombinacji ze sobą. Najważniejsze
komponenty lotne ekstraktów oregano zgodnie z wynalazkiem stanowią: karwakrol,
tymol, tymochinon i tymochinol. Przykładami dodatkowych komponentów lotnych
ekstraktów oregano są: 4-tert-butylofenol; 2,3-diizopropylo-5-metylofenol; 2,4-
diizopropylo-3-metylofenol; 2,4-diizopropylo-5-metylofenol; 2,5-diizopropylo-3-
metylofenol; 2,5-diizopropylo-4-metylofenol; 2,6-diizopropylo-3-metylofenol i p-ment3-en-1-ol.

Ekstrakty uzyskane przez destylację z parą wodną mieszczą się jednak w
zakresie wynalazku. Ekstrakty te zwykle zawierają lotne związki, które nie ulegają
łatwo degradacji. Destylowane oleje nie zawierają prawie wcale tymochinonu i innych
substancji lotnych, ponieważ szybciej ulegają degradacji podczas destylacji z parą
wodną. Jednakże mogą one zawierać duże ilości karwakrolu. Ekstrakty SFCO2 są
szczególnie korzystne ze względu na ich stabilność (do 5 lat w zamkniętych
pojemnikach).
Jako środek przeciwdepresyjny, wyciągi z oregano i ich komponenty lotne, jak
również zawierające je kompozycje/leki, mogą być wykorzystywane w sposobach
poprawy zaburzeń psychicznych, behawioralnych i emocjonalnych/afektywnych,
neurotycznych, neurodegeneracyjnych, zaburzeń odżywiania i związanych ze stresem,
takich jak np. depresja jednobiegunowa, depresja dwubiegunowa, depresja ostra,
depresja przewlekła, depresja pod-przewlekła, dystymia, depresja poporodowa,
przedmiesiączkowa dysforia/zespół (PMS), menopauzalne objawy depresyjne, agresja,
zaburzenia koncentracji uwagi (ADS), społeczne zaburzenia lękowe, sezonowe
zaburzenia afektywne, lęk/uogólnione zaburzenia lękowe (GAD), zespół fibromialgii,
przewlekłe zmęczenie, zaburzenia snu (bezsenność), pourazowe zaburzenia stresowe,
zaburzenia paniki, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zespół niespokojnych nóg,
nerwowość, migrena/pierwotne bóle głowy i ogólnie ból, wymioty, bulimia, anoreksja,
zaburzenie niepohamowanego apetytu, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zespół
wypalenia, rozdrażnienie i zmęczenie.

Ekstrakty z oregano lub ich komponenty lotne mogą być stosowane do
wytwarzania leków do leczenia zaburzeń związanych z zaburzeniami
neuroprzekaźnictwa. Mogą być dodatkowo wykorzystywane do wytwarzania
kompozycji do stosowania jako środki równoważenia nastroju, środki poprawiające
9
nastrój/witalność, środki odprężające, środki poprawiające samopoczucie, środki
zmniejszające lęk, środki zmniejszające napięcie, środki zmniejszające smutek, środki
zmniejszające poczucie nieszczęścia/niezadowolenie, środki zmniejszające drażliwość,
środki zmniejszające dysforię, środki zmniejszające obsesyjno-kompulsywne
zachowania, rozluźniające, polepszające sen i/lub łagodzące bezsenność.
Kolejny przykład wykonania niniejszego wynalazku dotyczy zastosowania
ekstraktów oregano lub ich komponentów lotnych i zastosowania zawierających je
kompozycji jako "środków poprawiających samopoczucie", tzn. jako środków do
zmniejszenia drażliwości i zmęczenia, zmniejszenia, zapobiegania lub łagodzenia
fizycznego i psychicznego zmęczenia, sprzyjania niezakłoconemu snu, to jest działania
przeciwko bezsenności i zaburzeniom snu, oraz poprawy snu, i zwiększenia energii w
znaczeniu bardziej ogólnym, szczególnie w celu zwiększenia produkcji energii
mózgowej, u chorych lub zdrowych osobników. Ponadto takie "środki poprawiające
samopoczucie" mają być używane ogólnie do poprawy poznania, a zwłaszcza do
utrzymania lub poprawy uwagi i koncentracji, pamięci i zdolności do zapamiętywania,
zdolności uczenia się, przetwarzania języka, rozwiązywania problemów i
funkcjonowania intelektualnego, do poprawy pamięci krótkotrwałej, do zwiększenia
koncentracji uwagi, do zwiększenie zdolności do skupienia się i psychicznej ostrości, do
zwiększenia czujności umysłu; do zmniejszenia zmęczenia psychicznego; do wspierania
dobrej kondycji poznawczej, do utrzymania zrównoważonej funkcji poznawczej, do
regulacji głodu i sytości, jak również do regulacji aktywności ruchowej.

W innym korzystnym przykładzie wykonania wynalazku, ekstrakty z oregano
lub ich komponenty lotne, są wykorzystywane do utrzymania rytmu okołodobowego u
ludzi, do łagodzenia objawów i/lub do zapobiegania objawom związanym z
zaburzeniami rytmu okołodobowego u ludzi. Tak więc, nastrój jest stabilizowany i
osiąga się równowagę emocjonalną do radzenia sobie ze stresem życia codziennego i
utrzymywania fizycznej i psychicznej aktywności. Ponadto objawy związane z
zaburzeniami rytmu okołodobowego, takie jak zaburzenia funkcji poznawczych i
pamięci, i zmęczenie psychiczne i fizyczne, są zmniejszone i/lub zapobiega się im, tak
że ogólna jakość życia jest polepszona. Osoby te korzystają również z utrzymywania
energii życiowej. Również deregulacja rytmu okołodobowego wywołana
długodystansowymi lotami (jet-lag), jak również przez pracę zmianową, i objawy z
nimi związane są złagodzone i/lub zapobiega się im.
Ekstrakty lub ich komponenty lotne według niniejszego wynalazku poprawiają,
wzmacniają i wspierają fizjologiczne neuroprzekaźnictwo, zwłaszcza w ośrodkowym
układzie nerwowym, a zatem mogą zmniejszyć nieprawidłowe działanie psychiczne.
Zmierzone wartości IC50 dla hamowania wychwytu zwrotnego dopaminy w
transfekowanych komórkach CHO-Ki przez ekstrakt z oregano 1 i jego komponenta
lotnego tymochinolu. Dane przedstawiono jako średnią ± s.e.m, w których IC50
przedstawiono jako (µM lub nM) dla pojedynczych związków, i jako µg/ml ekstraktu z
oregano.
Związek IC50
*Nomifenzyna 11 nM
tymochinol 65,6 ± 1,2 µM (n=2)*
ekstrakt z oregano1 6,3 µg/ml
*Wskazuje zastosowany standardowy środek odniesienia.
Odnośniki:
[0140]
Giros, i wsp., 1992 Mol. Pharmacol. 42: 383-390
Pristupa, i wsp., 1994 Mol. Pharmacol. 45:125-135

Zmierzone wartości IC50 dla hamowania wychwytu zwrotnego noradrenaliny
do transfekowanych komórek MDCK przez ekstrakt z oregano 1. Dane przedstawiono
jako średnią ± s.e.m, w których IC50 przedstawiono IC50 jako nM dla pojedynczych
związków, i jako µg/ml w przypadku ekstraktu z oregano
Inhibitor IC50
*Desipramina 1,9 nM
ekstrakt z oregano 13,6 µg/ml
*Wskazuje zastosowany standardowy środek
odniesienia
Galli, i wsp. 1995. J. Exp. Biol. 198: 2197-2212

Wychwyt serotoniny przez transporter został zahamowany przez ekstrakt z
oregano w sposób zależny od dawki. Zmierzone wartości IC50 dla hamowania
wychwytu serotoniny przez trzy ekstrakty z oregano przedstawiono w Tabeli 1.
Tabela 1: Zmierzone wartości IC50 dla hamowania wychwytu serotoniny do
transfekowanych komórek HEK-293 przez ekstrakty z oregano 1, 2 i 3, i jego
komponenty lotne, tymol, karwakrol i tymochinol. Dane przedstawiono jako średnią
±s.e.m, w których IC50 podano jako µM dla pojedynczych związków, i jako µg/ml dla
ekstraktów.
Substancja IC50 [µM lub µg/ml] dla wychwytu zwrotnego
trytowanej serotoniny
Ekstrakt z oregano 1 3,2 µg/ml ± 1,4
Ekstrakt z oregano 2 15,31 µg/ml ± 5,3
Substancja IC50 [µM lub µg/ml] dla wychwytu zwrotnego
trytowanej serotoniny
Ekstrakt z oregano 3 66,3 µg/ml ± 3,0
Ekstrakt z oregano 4 1,95 µg/ml ± 0,94 (n=3)
Ekstrakt z oregano 5 7,8 µg/ml
Ekstrakt z oregano 6 5,8 µ/ml
Ekstrakt z oregano 7 4,1 µg/ml
Tymol 5,0 µM ± 0,4
Karwakrol 9,5 µM
Tymochinol 26,6 µM

Hamowanie oksydazy monoaminy przez ekstrakt z oregano 1.
Aminy organiczne p-tyroaminę lub benzyloaminę użyto jako substraty do
enzymów monoaminooksydazy (MAOA) i (B), MAO-B, odpowiednio. Nadtlenek
wodoru (H2O2) wytwarzany w tej reakcji oznaczono ilościowo na drodze reakcji z
kwasem wanilinowym, katalizowanej peroksydazą chrzanową (HRP).
Reakcje przeprowadzono na płytkach do mikromiareczkowania z polistyrenu.
Enzymy MAO (końcowe stężenie 2 U/ml) zmieszano z albo p-tyraminą (Sigma,
końcowe stężenie 0,5 mM) lub benzyloaminą (Sigma, końcowe stężenie 0,5 mM),
odpowiednio, i roztwór chromogeniczny (zawierający kwas wanilinowy (Fluka), 4
aminoantypirynę (Fluka) i peroksydazę chrzanową (Sigma), stężenie końcowe 0,25
mM, 0,125 mM i 1 U/ml, odpowiednio) w 0,2 M buforze fosforanu potasu o pH 7,6.
Reakcje obserwowano w czytniku płytek do mikromiareczkowania absorbancji np.
Spectramax Corporation M5 (Molecular Devices). Odczytu absorbancji przy 495 nm,
co 15 sekund dokonywano przez 40 minut, i początkowe szybkości reakcji obliczono z
wykorzystaniem regresji liniowej SoftmaxPro (Molecular Devices Corporation).
Wpływ ekstraktu z oregano 1 na enzymy oksydazy monoaminowej określono
poprzez włączenie go w teście w zakresie stężeń od 0,03 do 100 µM przez 10 minut,
przed i w trakcie inkubacji z podłożem. Aby określić wpływ związków na katalizowaną
HRP część reakcji, enzym MAO zastąpiono H2O2 (Molecular Probes, końcowe stężenie
0,2 mM). Obydwie reakcje zawierające MAO-A i -B były hamowane przez ekstrakt z
oregano 1 w sposób zależny od dawki, podczas gdy reakcja kontrolna nie ulegała
zmianie. Zmierzone wartości IC50 dla hamowania aktywności oksydazy monoaminowej
przez ekstrakt z oregano 1 przedstawiono w Tabeli 2.
Tabela 2: Zmierzone wartości IC50 dla hamowania enzymów monoaminooksydazy -A i
-B przez ekstrakt z oregano 1. Dane przedstawiono jako średnią ± s.e.m.

Substancja IC5o [µg/ml] dla hamowania
MAO-A
IC50 [µg/ml] dla hamowania
MAO-B
ekstrakt z oregano 1 2,7 µg/ml ± 0,8 s.e.m. n=2 13,4 µg/ml ± 3,6 s.e.m. n=2
Dirty Summer 2023 edition echinops ritro przegorzan pospolity babe
  • 1865 / 696 / 0
@AnnaS Ty mi lepiej powiedz jak wszamać 10g oregano, bez pawia jak z egzorcysty, boś mi w końcu nie odpowiedziała %-D
"Na nic mi terapia,
mam zatrute złem DNA,
genetyczny krwi sabotaż,
samozwańczy świr..."
  • 2541 / 1402 / 34
Dobra to tak wez wsyp tej firmy co ciocia ci na priv wrzucila info i zalej ciepla woda pijac wode i przezuwaj te liscie oregano i tak caly czas.
napewno takim sposobem zjesz oczywiscie parzyc bedzie ale pawia nie puscisz ja tak robilam.@LOBO87
Dirty Summer 2023 edition echinops ritro przegorzan pospolity babe
  • 1865 / 696 / 0
A razem z kurkumą i pieprzem, może być? To by za jednem zamachem poszło ;)
"Na nic mi terapia,
mam zatrute złem DNA,
genetyczny krwi sabotaż,
samozwańczy świr..."
  • 2541 / 1402 / 34
Oczywiscie chociaz moze mocno klepnac nie byc silne ale juz powaznie uderzyc wiem sama mam ta paste jest tam kurkuma i z tym 2x mocniej dziala napewno!
uwazaj za pierwszym razem jak zareagujesz.
Albo wez zrob sobie omlet lub zapiekanke wiesz jak i jak bedzie ciepla obsyp tym wszystkim mozesz z mlekiem popic ja tak robilam tez fajnie dzialalo.
:extasy:
Troche ciezej z olejkami tam po 1 kropli z Oregano i Rozmarynu w oliwce lub oleju z nasion sezamu,slonecznika, pestek winogrona troszeczke soku pomidorowego i poczekaj chwile dluzsza delikatnie drgaj tym i odczekaj 2minuty i tak z 3x wtedy ladnie wymiesza sie i rozcienczy mozna dluzej.
Olejki to nie przelewki.
Dirty Summer 2023 edition echinops ritro przegorzan pospolity babe
  • 1865 / 696 / 0
Luz ciocia, twardy jestem, dam radę %-D
"Na nic mi terapia,
mam zatrute złem DNA,
genetyczny krwi sabotaż,
samozwańczy świr..."
ODPOWIEDZ
Posty: 26 • Strona 1 z 3
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.