Nowelizacja Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii - 21.08.2018 - podsumowanie zmian

Dział służący informacji na temat zmian w prawie – proponowanych, jak i wprowadzonych w życie.

Moderator: Prawo

Posty: 1 Strona 1 z 1
Rejestracja: 2017
Użytkownik zbanowany
  • 595 / 72 / 0


21 sierpnia 2018 weszła w życie Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawa o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jako, że jest wokół tego sporo zamieszania i pojawia się sporo nieprawdziwych informacji, chciałem spróbować zebrać do kupy te zmiany, które - jak mi się wydaje - najbardziej dotyczą przeciętnego użytkownika [h].Nowelizacja prowadza podział na cztery główne grupy substancji psychoaktywnych:
- środki odurzające (grupy I-N, II-N, III-N, IV-N)
- substancje psychotropowe (grupy I-P, II-P, III-P, IV-P)
- Nowe Substancje Psychoaktywne
- Środki zastępcze

O podziale na grupy substancji odurzających i środków psychotropowych decyduje możliwość zastosowania medycznego substancji oraz potencjał uzależniający (w przypadku użycia rekreacyjnego).
Dokłady podział, wraz ze szczegółowym opisem grup i listami substancji, znajduje się tutaj.


Istotną różnicą w stosunku do poprzedniej wersji Ustawy jest to, że kompetencja do klasyfikowania, dopisywania do listy, oraz przydzielania do odpowiedniej grupy środków odurzających i substancji psychotropowych ląduje w rękach Ministra Zdrowia, który będzie dokonywał tych zmian za pomocą rozporządzeń, co drastycznie przyspieszy i ułatwi poszerzanie wykazu o kolejne substancje (do tej pory potrzebna była zmiana Ustawy, a wiec musiał odbyć się cały, długotrwały proces legislacyjny).

Najogólniej rzecz biorąc nie wolno bez odpowiedniego zezwolenia (tudzież recepty) posiadać substancji z tego wykazu. Wyjątkiem są oczywiście leki dostępne bez recepty z kodeiną, pseudoefedryną (która jako prekursor metamfetaminy też jest objęta wykazem), czy substancje z grupy III-N. W skrócie - to jest lista narkotyków i psychotropów, nie wolno ich mieć, o karach za chwilę.


Lista Nowych Substancji Psychotropowych - wiadomo, o co chodzi, więc nie będę się rozpisywał. Najważniejszą sprawą jest, że po raz pierwszy na listę zostaną wciągnięte całe grupy substancji. Oznacza to, że nielegalne "z automatu" są wszystkie pochodne fenyloetyloaminy, katynonu, fentanylu oraz syntetyczne kanabinoidy (kanabinometyki).
Choć być może najważniejszą sprawą jest fakt, ze - w odróżnieniu od poprzedniej - zgodnie z nową ustawą posiadanie NSP jest zagrożone karą, o ty, za chwilę.


Środki zastępcze to wszystkie substancje nie wymienione w pozostałych wykazach, co do których zachodzi podejrzenie, ze działają na OUN w sposób podobny do substancji znajdujących się w wykazie.


Teraz o sankcjach.

Zabronione jest wytwarzanie, przywóz i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych. Jeżeli istnieje podejrzenie, ze substancja jest środkiem zastępczym, Państwowy Inspektor Sanitarny nakazuje wstrzymanie wytwarzania/obrotu daną substancją na czas przeprowadzenia badań fizykochemicznych (nie dłuższy niż 18 miesięcy).
W przypadku, jeśli substancja zostanie uznana ona za środek zastępczy, nakładana jest kara w wysokości od 20.000 do 1.000.000 PLN.


Jeśli chodzi o karanie za wytwarzanie, przywóz, wprowadzanie do obrotu, udostępnianie, itp. Nowe Substancje Psychoaktywne są traktowane na równi ze środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi.

Nie będę wyszczególniał wszystkich przypadków w stylu przywóz, przetwarzanie, czy wewnątrzwspólnotowy zakup (dla zainteresowanych na dole link do Ustawy). Najważniejsze:

- wytwarzanie to kara do 5 lat pozbawienia wolności
- wprowadzanie do obrotu od 6 miesięcy do do 8 lat, a w przypadku znacznej ilości od 2 do 12 lat.
- udostępnianie to kara do 3 lat / udostępnianie osobie małoletniej od 3msc do 8lat.

(dotyczy N, P i NSP)


Nieco inaczej ma się sprawa w przypadku posiadania.

Za posiadanie Nowych Substancji Psychoaktywnych grozi kara grzywny.
Jednak za posiadanie znacznych ilości Nowych Substancji Psychoaktywnych grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, lub pozbawienia wolności do lat 3.

+ jest zapis umożliwiający umorzenie sprawy jeszcze przed wszczęciem śledztwa, jeżeli posiadamy nieznaczną ilość NSP na własny użytek, a szkodliwość społeczna jest znikoma.


Z kolei za posiadanie substancji z listy N i P to tak jak dotychczas:

- posiadanie kara do 3 lat
- znaczna ilość to grzywna i do 5 lat
- grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie do 1 roku

W tym przypadku też sprawa może zostać umorzona w przypadku nieznacznej ilości na własny użytek.

Ważne - jeżeli na mocy przepisów substancja może być zakwalifikowana do dwoch kategorii, zawsze będzie kwalifikowana na naszą niekorzyść :)
Przykład: karfentanyl z grupy I-N mieści sie też w grupie pochodnych fentanylu wpisanej do NSP. Przez prokuratora/sąd będzie traktowany jako środek odurzający.

Na dole zamieszczam link do Rozporządzenia z pełnym wykazem N, P i NSP. Na końcu NSP jest lista grup substancji, o których wspominałem na wstępie.


Z dobrych wiadomości - kava kava została wreszcie wykreślona z wykazu ;)
I takie oto są onajważniejsze zmiany dotyczące substancji. Jest źle, ale mogło być dużo gorzej, Vendorzy nadal mają pole do manewru.


Inna ważna rzecz, o której już pewnie wiecie z przypiętego ogłoszenia [mention]surveilled[/mention], jest zapis o rejestrze domen internetowych wykorzystywanych do oferowania, bądź wprowadzania do obrotu środków zastępczych. Do rejestru dopisywał będzie GIS, a wszyscy polscy operatorzy bedą mieli obowiązek zablokowania dostępu do domeny w ciagu 48h.

Drugim prowadzonym przez GIS rejestrem, będzie rejestr zatruć NSP i środkami zastepczymi. Placówki lecznicze bedą miały obowiązek przekazywać informacje o każdym przypadku, a zgłoszenie będzie zawierać takie dane, jak m.in. płeć, inicjały, wiek, nazwę zużytej substancji + nazwę produktu, rodzaj udzielonego świadczenia zdrowotnego, imię i nazwisko/nazwę firmy + adres zgłaszającego.Będzie z tego powstawał coroczny raport.

Wydaje mi się, że to takie najistotniejsze dla nas zmiany. Dla dociekliwych linki:

Do pełnej treści Ustawy - http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2018 ... 149001.pdf
Do rozporządzenia MZ z listą substancji zakazanych - http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2018/1591

Z fartem ;]
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 12 listopada 2018 przez MrMagnificus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: uaktualniono
Posty: 1 Strona 1 z 1
Wróć do „Zmiany stanu prawnego”
Na czacie siedzi 56 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości