Nikotyna

Klasyfikacja podstawowa

Metka substancji

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[] CN1CCCC1C2=CN=CC=C2

Inne nazwy substancji

(S)-3-[2-(N-metylopirolidyno)]pirydyna

Odmiany nazwy substancji

nikotyną, nikotynę, nikotynie, nikotyny

Wikipedia

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/nikotyna

Informacje ogólne

Opracowania naukowe

Receptorowe mechanizmy uzależnieia od nikotyny [1]

Nikotyna we włosach noworodków jako wskaŸźnik palenia tytoniu przez kobiety w czasie ciąży - badania wstępne [2]

L. Bidzan: Nikotyna a schizofrenia – przegląd badań [3]

R. Rudziński, J. Banach: Kierunki toksycznego oddziaływania nikotyny i jej metabolitów na tkanki przyzębia [4]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją

Otrzymywanie / pozyskiwanie

Zastosowanie

Zastosowanie medyczne

W Polsce nikotyna jest medycznie stosowana w nikotynowej terapii zastępczej w postaci gum do żucia oraz systemów transdermalnych, jako pomoc w rzuceniu palenia papierosów.

Zastosowanie rekreacyjne

Inne zastosowania

w środkach ochrony roślin, silna toksyna zabijające pozyteczne pszczoły.

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia

Może być : = palona (cygara,cygaretki,papierosy) = wciągana nosem. = żuta = w postaci tabletek, aerozoli = i e - papierosów (bardzo szkodliwych)

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu

Często tytoń jest sprzedawany na czarnym rynku.

Chemia i farmakologia substancji

Uzależnienie i sposoby jego leczenia

Uzależnia szybko psychicznie i fizycznie.

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach

Jest substancją kontrolowaną przez państwa (tytoń).

Polska

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Nikotyna nie jest w Polsce klasyfikowana według Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, jednak wyroby tytoniowe (jak również zawierające niktyne liquidy do e-papierosów) są dostępne w sprzedaży wyłącznie dla osób pełnoletnich. Zabroniona jest również ich reklama.

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym

Ja nie pale od 6 msc. przerzuciłem się tradycyjnie na tabakę, tradycyjnie zamiast papierosa wciągnę szczyptę tytoniu sproszkowanego.

Nikotyna

Inne substancje wykazujące działanie na układ katecholaminowy.
Więcej informacji: Stymulanty w Narkopedii [H]yperreala

Moderator: Stymulanty

• 874 / 4 / 0

[ Grafika zewnętrzna - wgrywaj jako załącznik aby była widoczna bezpośrednio ]
(S)-3-[2-(N-metylopirolidyno)]pirydyna
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nikotyna

Nikotyna to syf. Fajny, ale przestraszliwy syf. W zasadzie tylko chce się zajarać i tyle. Nie doszukiwałbym się w tym większego sensu, bo tylko na początku może być luźno i fajnie. ;p
Ewentualnie wciąganie tabaki, ale w tym nikotyny mało więc raczej dla samej przyjemności wciągania czyli nie nadaje się raczej do tego wątku.
Ostatnio zmieniony 19 października 2013 przez surveilled, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: dodano strukturę, nazwę systematyczną i link do Wikipedii

• 488 / 4 / 0

p4g4y0zzz(X) pisze:
Tabaka malo nikotyny? hACie pojebalo, wciagnij sobie Medicated Magneta, wiekszosc ludzi po kresce 3cm rzyga jak koty i nie moga ustac na nogach %-D
Potwierdzam. Już popularny aprykot czy red bull ma tyle nikotyny by po dwóch szczyptach na ręce poczuć progowe działanie nikotyny.

Europejski Raport Narkotykowy 2019 – najważniejsze wnioski

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii wypuściło coroczny raport na temat trendów narkotykowych w krajach Unii Europejskiej, Norwegii i Turcji. Oto najważniejsze wnioski.

Francja rozpoczyna eksperyment z medyczną marihuaną

Francuski Senat niemal jednogłośnie dał zielone światło do wprowadzenia medycznej marihuany. Teraz w kraju rozpoczną się dwuletnie eksperymenty z użyciem środka, który ma pomóc wielu chorym.

• 874 / 4 / 0

Nie mówię, że nia mają, ale w porównaniu do palonego tytoniu Red Bull (najlepiej bez filtra) to mały chuj. ;p Jak nikotyna to nikotyna którą się czuje dokładnie, a nie gdzieś tam się w tle przewija jako dodatek do przyjemności zaciągania się dymem czy wciągania tabaki.
Ostatnio zmieniony 24 marca 2010 przez Elwis, łącznie zmieniany 1 raz.

• 312 / 1 / 0

Nikotyna?
Hue-hue.
Cały dzień nie palę ale jak po wieczornym piwku dorwę się do fajek to jak smok. Dosłownie.
No i jak wzięłam ze 2 dni temu 5 mg klona też mnie coś kusiło żeby od kogoś wziąć. Bo swoich nie wzięłam.

PcP

Użytkownik nieaktywny
Użytkownik zbanowany
  • 2814 / 6 / 0

p4g4y0zzz(X) pisze:
jakies cyjanowodory, tlenek wegla itp.
Przy spalaniu konopi również występuje tlenek węgla(IV) i tlenek węgla(II),a przynajmniej tak mi się wydaje.Ktoś zaprzeczy?

• 1613 / 15 / 0

Są rzeczy, których nie bardzo potrafię robić bez nikotyny:
- pisać artystycznie
- spidować/mefić
- pić alkohol (kawę też ciężko bez)

Jak nie mam fajek w ogóle za te rzeczy się nie biorę.

Użytkownik nieaktywny
  • 104 / / 0

Co racja to racja. Zaraz po rajce jest tak cholernie wielka ochota na papierosa, że nie idzie tego ogarnąć. Nawet się ostatnio zastanawiałem, co po wciągnięciu krechy czują osoby, które nie palą fajek.

• 590 / 3 / 0

Po MJ często mnie łapie chętka żeby zapalić, ale beta-ketony to już przesada. Nie zawsze, ale jak czasami zaczynam palić to nie przestaje...

• 5 / / 0

a tam pierdolicie ja nie palę ale jak się czasem skuszę to zapalę fajkę wyjątkowo i nie widzę żadnej po tym różnicy... że niby papierosy odstresują gówno prawda to jest tylko nałóg tak jak alkohol (ale do alkoholu nic nie mam, alkohol w 100% popieram)

Ps.
Jak ktoś poda mi jakiś pozytywny wpływ na zachowanie ( chodzi mi o dobrą banię, tak jak po alkoholu to zaczynam jarać!)
Ostatnio zmieniony 06 czerwca 2010 przez vobovita, łącznie zmieniany 1 raz.

• 1613 / 15 / 0

Palenie odstresowuje dopiero kiedy stanie się Twoim nałogiem i nawykiem. Kwestia powtarzalności i implikacji uczuć związanych z przyjemnością (pojawia się gdy zaspokajasz głód).
Wróć do „Kokaina i inne stymulanty”
Na czacie siedzi 70 uczestników Wejdź na czata