Uwaga! Dział zawiera wątki na temat chorób, gdzie osoby dotknięte daną chorobą mogą dyskutować o szczególnych dla siebie problemach!
Nie jest to dział, w którym właściwe są wątki "czy XYZ powoduje ABC-emię" – takie pytania należy kierować do działu/wątku o substancji XYZ!
Prawdopodobnie mam nerwice lekowa. Czy mogę w tym przypadku brać stymulanty?
Czy raczej one będą pogłębiać chorobę?
EDIT. ...i oczywiście rozpocząć leczenie także innymi lekami, bo jak będziesz sobie wkręcał tą nerwicę to będzie coraz gorzej.
Na "leki" też uważaj, wiele z nich ma zbyt dużo skutków ubocznych, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu. Najlepiej najpierw próbować samemu, bez pomocy używek/leków, ewentualnie psychoterapia (szczególnie, jeżeli znajdziesz odpowiadającą Tobie osobę do pomocy, bo to podstawa), jeżeli to nie pomoże to wtedy farmakologia.
Podczas testowania fluoksetyny w latach 80-tych miało miejsce dużo samobójstw, które koncern farmaceutyczny tuszował. Potem przez następne 20 lat, kiedy lek był dostępny na rynku była cała fala samobójstw, która wciąż rosła u osób, które przyjmowały ta substancję. Ile było w tym winy ssri, a ile zbiegów okoliczności - nie wiadomo. W każdym razie antydepresanty na pewno nie są całkowicie bez winy, szczególnie jeżeli się je nagle odstawi po dłuższej kuracji, lub zmieni na coś innego. (niestety chyba wszystkie "nowoczesne" ssri opierają się na pierwotnej fluoksetynie, "nowsze" leki to po prostu jej analogi)
1. DIETA
2. suple
3. wolność od mass mediów, oczyszczanie umysłu od negatywizu, porównywania się z innymi (fb) itd.
4. medytacja/sport
5. nowe sytuacje/wyzwania
6. obserwowanie swojego umyslu, błędów poznawczych, czytanie dobrej literatury itd.
mniej więcej o to mi chodzi. good luck
spekulant pisze: Lekarz mi powiedział, że leki nootropowe tworzą nowe receptory, a te zablokowane jakby reanimują. Tak mi to wyjaśnił, ale odradzał brania na własną rękę. Później czytałem na temat Noopeptu w necie i też natknąłem się na takie informacje.
Glownym zadaniem lekow nootropowych jest poprawa funkcji kognitywnych (poprawa koncentracji, pamieci), nie zas tworzenie nowych receptorow. Noopept nie ma zadnych wlasciwosci tworzenia nowych receptorow dopaminowych czy serotoninowych (a przynajmniej nie trafilem na zadne takowe badanie, jezeli ktos znajdzie, to chetnie przeczytam), upreguluje za to NGF/BDNF, ktory wspomaga neurogeneze i chroni receptory dopaminergiczne, ale nie jest to wybitnie silne zadzialanie i robi to chyba kazdy antydepresant. Sulbutiamina za to upreguluje receptory D1, nie wplywa na BDNF/NGF, ale jest w stanie chronic w pewnym sensie przed smiercia komorek. Tyle ja wiem. Znalazlbys te informacje, o ktorych mowisz?
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/germancannaclubs.jpg)
Niemiecki ekspert: trudno dostrzec w legalizacji konopi cokolwiek pozytywnego
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/nowenarkogis.jpg)
Coraz więcej Polaków przedawkowuje nowe narkotyki. Raport GIS
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/jurekpatryk.jpg)
Ćpali po 96 godzin, żeby cokolwiek poczuć. Fragment mocnego reportażu Patryka Jurka
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/medweedartykul_2025-05-22-18.png)
Wpływ świadomości lekarzy na doświadczenia pacjentów z terapią medyczną marihuaną
W ostatnich latach temat medycznej marihuany zyskał na ważności zarówno w kręgach medycznych, jak i wśród pacjentów. W miarę legalizacji oraz wzrastającej dostępności preparatów konopnych dla pacjentów, pojawia się potrzeba przeanalizowania, jak zrozumienie i wsparcie lekarzy wpływa na skuteczność terapii. W badaniach przedstawianych przez Clobesa i współpracowników z California State University, zbadano, jak współpraca z lekarzami i informowanie o stosowaniu medycznej marihuany przez pacjentów wpływa na wyniki terapii.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/listrzaskowski.jpg)
Zaskakujące słowa Tomasza Lisa. "Odrobina amfy by Rafałowi nie zaszkodziła"
Zaskakujące słowa Tomasza Lisa! W swoim internetowym programie, w którym dyskutował na temat kampanii wyborczej, nagle stwierdził, że "odrobina amfy [amfetaminy - dop. red.]" Rafałowi Trzaskowskiemu by "nie zaszkodziła".
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/nawrocki-snus_0.jpg)
Po debacie prezydenckiej wzrosło zainteresowanie woreczkami nikotynowymi
Debata prezydencka 23 maja br. pokazała, że Polacy nie wiedzą, czym są saszetki nikotynowe oraz snusy, a także czym się różnią. Sztab wyborczy Karola Nawrockiego podał, że kandydat na prezydenta podczas debaty przyjął snus. Sam Karol Nawrocki sprostował, że była to saszetka nikotynowa. Tymczasem różnica między oboma produktami jest ogromna. Snus zawiera tytoń, którego nie ma w saszetce, a jego sprzedaż w UE – z wyjątkiem Szwecji – jest zabroniona.