Dział służący dyskusji o pozostałych odmianach roślin, np. afrodyzjakach, ziołach snu, czy ziołach o właściwościach uspokajających i sedatywnych a także o substancjach pochodzących z organizmów zwierząt.
ODPOWIEDZ
Posty: 9 • Strona 1 z 1
  • 2774 / 1528 / 34
Do nalewek neuroprotekcyjnych należą
Nalewka z polskiego czosnku bardzo silna, żeń szeń syberyjski, dziurawca (pospolity najlepszy chociaż inne rodzaje niemal identyczne są w działaniu łączyć ją z zielona herbata, różnymi antyoksydantami ponieważ jest fotouczulająca), gou teng.

Nalewka czosnkowa zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością ze względu na wiele właściwości, jakie posiada. Opinie na jej temat są bardzo dobre.

Jak wiadomo, czosnek jest bardzo zdrowym warzywem. Warto jednak dowiedzieć się więcej na temat tego warzywa, ponieważ dzięki niemu poprawić się może nasze zdrowie i to w znacznym stopniu. Nie trzeba tłumaczyć, że czosnek jest najzdrowszy spożywany na surowo, ale istnieje wiele możliwości przygotowania go w taki sposób, by właściwości lecznicze w nim pozostały. Nalewka z czosnku jest warta przygotowania.

Z czosnku często przygotowywane są różne przetwory. Do nich należy także nalewka z czosnku na wódce albo nalewka czosnkowa na spirytusie. Można się spotkać z takim określeniem, jak nalewka tybetańska, które również określa tę nalewkę. Wykorzystuje się ją na grypy, przeziębienia, jako antybiotyk, na cholesterol, infekcje bakteryjne i wirusowe, a nawet do zwalczania owsików, tasiemców i glist.

Ważne jest, że czosnek nie ma efektów ubocznych i nie szkodzi florze bakteryjnej. Czosnek i krople czosnkowe zawierają olejki eteryczne, w których są siarczki i allicyna, poza tym związki flawonoidowe, saponiny, aminokwasy, związki śluzowe, sole mineralne, witaminy- B1, B2, C, PP, A; oraz rzadkie sole mineralne, którymi są przede wszystkim kobalt, chrom i nikiel
Nalewka czosnkowa działa przeciwzakrzepowo, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Ważne jest jej działanie na cholesterol. Czosnek obniża szkodliwe działanie i poziom cholesterolu w organizmie. Warto dodać, że obniża ciśnienie tętnicze i ciśnienie krwi, zwalcza wirusy i infekcje, obniża gorączkę, korzystnie wpływa na drogi oddechowe, poprawia przepływ krwi i trawienie, a ponadto może zapobiec zawałowi serca i udarowi mózgu. To tylko część z właściwości, dzięki którym nalewka czosnkowa cieszy się dobrymi opiniami i znana jest jako mikstura.

Przepis na nalewkę czosnkową
Składniki

150 g czosnku (oczywiście nie stosujemy chińskiej, przerośniętej podróbki czosnku – najlepiej stosować polską odmianę Harnaś)
500 ml czystej wódki (żytnia)
Przygotowanie

Czosnek obieramy ze skórki, rozdrabniamy lub szatkujemy w sposób dowolny, zalewamy w czystym i szczelnym słoiku wódką (ważne żeby była to wódka zbożowa) i przechowujemy w ciemnym miejscu przez 21 dni, przynajmniej raz na dzień wstrząsając.

Po upływie tego czasu nalewka jest gotowa do spożycia. Według uznania pozostały czosnek można odcedzić. Należy pamiętać o tym, że cały czas przechowujemy ją w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w butelce z ciemnego szkła.

Stosowanie nalewki czosnkowej
Pijemy około 20 g (czyli mały kieliszek). Początkowo można zaczynać od mniejszej dawki stopniowo zwiększając ją (przy masie ciała 60-85 kg, przy większej dawkę zwiększyć)

Profilaktycznie nalewkę stosować 2 razy w tygodniu – najlepiej między posiłkami w okresie osłabienia organizmu.

W przypadku choroby pić 3 razy dziennie, nigdy nie stosować na pusty żołądek.
Choroba Alzheimera jest rodzajem demencji, która może okradać ludzi z umiejętności jasnego myślenia, wykonywania codziennych zadań, pamiętania, kim są.
Czosnek zawiera przeciwutleniacze, które wspierają mechanizmy obronne organizmu przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, mogącymi przyczynić się do chorób poznawczych.
Pacjenci z chorobą Alzheimera, mają obecne blaszki β-amyloidowe w ośrodkowym układzie nerwowym, te złogi płytkowe powodują wytwarzanie reaktywnych form tlenu i uszkodzenie neuronów (komórek w układzie nerwowym).
W badaniu opublikowanym w Journal of Neurochemistry stwierdzono duże oddziaływanie neuroprotekcyjne i neuroresorpcyjne ekstraktu czosnkowego i jego aktywnego związku S-allilo-L-cysteina (SAC).
Naukowcy wywnioskowali na podstawie tych ustaleń, że dojrzewający ekstrakt czosnku wraz z SAC można wykorzystać do opracowania przyszłych leków do leczenia choroby Alzheimera.
Przechodzi barierę krew mózg
http://herbalisl.blogspot.com/2010/01/g ... d.html?m=1
Neuroprotekcyjny efekt czosnku :
https://www.researchgate.net/publicatio ... id_in_Rats

Tymczasem naukowcy odkrywają coraz to inne właściwości czosnku. Profesor Zezong Gu z amerykańskiego uniwersytetu Missouri wraz ze swoim zespołem zajął się badaniem N-fruktozyloargininy, obecnego w tej zdrowej bylinie aminokwasu. Według uczonych, substancja ta nie tylko chroni mózg przed uszkodzeniami spowodowanymi przez stres środowiskowy, ale również pomaga naprawić już istniejące mikrouszkodzenia struktury mózgu.
https://www.duckduckgo.com/amp/s/zdrowie.dz ... k.html.amp.
Podczas gdy wiele osób wie o właściwościach antyseptycznych czosnku, większość nie zdaje sobie sprawy, że zawiera on węglowodan “fruktozylową argininę”, zwaną również FruArg. Według nowego badania opublikowanego w PLUS ONE, FruArg chroni mózg przed chorobami związanymi z wiekiem, takimi jak demencja i choroba Alzheimera.

Czosnek może zapobiec utracie funkcji mózgowych, poprawiać pamięć jak i innych funkcji poznawczych.

Naukowcy skoncentrowali uwagę na występującej w czosnku pochodnej węglowodanu, tzw. FruArg, i roli jaką ten składnik odżywczy odgrywa w reakcjach ochronnych organizmu. Okazuje się, że FruArg wykazuje zdolność do hamowania, a nawet odwracania zniszczeń komórek mózgowych spowodowanych środowiskowym stresem, który obejmuje proces starzenia się, zanieczyszczenie, palenie papierosów, fizyczne uszkodzenie mózgu i nadmierną konsumpcję alkoholu.

Mikroglej to komórki nieneuronalne w mózgu i rdzeniu kręgowym, które są pierwszą i główną linią obrony w centralnym układzie nerwowym. W przeciwieństwie do innych dojrzałych komórek mózgowych, które rzadko się regenerują, komórki mikroglejowe w obliczu stanu zapalnego czy stresu środowiskowego namnażają się. Następnie przemieszczają się do miejsca urazu i chronią inne komórki mózgowe przed destrukcją. Niestety, rosnąca liczba komórek mikroglejowych nie zapewnia mózgowi ochrony przed starzeniem się. W rzeczywistości, może mu wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dlaczego? Ponieważ w ramach reakcji obronnej komórki mikroglejowe produkują równocześnie tlenek azotu.

https://dziennikzwiazkowy.com/zdrowie/n ... c-czosnku/.

Żeń szeń Syberyjski nalewka
Polecam przy zmęczeniu, intensywnej pracy umysłowej i fizycznej, przy problemach z depresją, lękiem, przy zespołach stresowych, przy osłabieniu pamięci, w chorobach zakaźnych, przy obniżonej odporności organizmu na choroby, w chorobach skórnych na tle zaburzeń przemiany materii, neurologicznych; przy słabej diurezie.
http://rozanski.li/386/eleuthero-eleuth ... aptogenny/

Dziurawiec nalewka działa wybitnie neuroprotekcyjnie chroni przed stresem, podnosi poziom neuroprzekaźników, zmniejsza zmęczenie poprawia pamięć i koncentrację.

Z kolei Gou teng nalewka
Wyciągi z gou teng wywierają ochronne działanie na ośrodkowy układ nerwowy – niwelują uszkodzenia neuronów wywołane szkodliwymi substancjami czy spowodowane niedotlenieniem mózgu (udar niedokrwienny) , a także wspomagają leczenie chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Ze względu na ochronny wpływ gou teng zaleca się również w terapii neuroboreliozy, epilepsji, bólów i zawrotów głowy.
Po ok 14-20 obniża aktywność MAO A i B w mózgu.

Kolejne nalewki neuroprotekcyjne to
Nalewka z lukrecji.
https://www.researchgate.net/publicatio ... e_A_review

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18048062/
Silnie blokuje MAO B w mózgu.
Nie wolno jej brać dłużej jak 60dni.

Nalewka z Ginkgo

poprawia przepływ krwi w mózgu, - powoduje lepsze zaopatrzenie komórek nerwowych w tlen i glukozę oraz inne składniki odżywcze,
ma właściwości neuroprotekcyjne, czyli chroni komórki układu nerwowego (w tym mózg) przed wpływem wolnych rodników,
ułatwia zachodzenie procesu uczenia (ważne dla uczniów, studentów, ludzi pracujących umysłowo).


Nalewki zaczynają działać między 21 dniem stosowania* (*najmocniej)
a 30 wystarczy stosować regularnie aby efekty były zadowalające. :mniam: :psycho: :extasy:
Psychodeliczny legion nowe psychodeliki narcotic trust Dirty summer 2024 increase in knowledge
  • 24 / 1 / 0
Pytanie takie po co robić nalewke z Miłorzębu japońskiego ? moim tokiem rozumowania nalewkki warto robić z surowców korzennych bo wtedy alkohol rzeczywiście lepiej to wszystko wyciąga, oczywiście wiem też że są wyjątki jak dziurawiec gdzie hiperycyna rozpuszcza się tylko w alkoholach, czy w przypadku Ginko Biloa sytuacja jest podobna co przy dziurawcu ?
  • 967 / 241 / 0
30 kwietnia 2020mrheepeace pisze:
moim tokiem rozumowania nalewkki warto robić z surowców korzennych bo wtedy alkohol rzeczywiście lepiej to wszystko wyciąga,
Ciekawe, a skąd to wnosisz ? Z jakiego niby powodu alkohol lepiej rozpuszcza składniki akurat z korzeni roślin a nie z łodyg, liści, kwiatów,bulw, kłączy, pędów itp ?
  • 24 / 1 / 0
Bo jest silniejszym rozpuszczalnikiem i łatwiej dostaje sie w niedostępne miejsca .... szukasz zaczepki ?
  • 146 / 17 / 0
Ja bym się spytał czym bulwa różni się od korzenia rośliny... Co prawda kłącze to nie korzeń, ale biorąc pod uwagę komentowany temat to technicznie można uznać, że przynależy do grupy składników korzennych. Jednak powód do zaczepki zawsze można znaleźć, szczególnie na forum ludzi z naturalnie podwyższonym ciśnieniem.
  • 967 / 241 / 0
03 maja 2020mrheepeace pisze:
Bo jest silniejszym rozpuszczalnikiem i łatwiej dostaje sie w niedostępne miejsca .... szukasz zaczepki ?
Zamiast szukać jakichś ukrytych intencji przeczytaj jeszcze raz pytanie. Nie pytałem o rodzaj rozpuszczalnika tylko o część rośliny która ma być poddana ekstrakcji.
Skąd informacja że akurat korzeń jest najlepszym surowcem do robienia ekstrakcji ? Jakieś argumenty ?
I jeśli chęć ewentualnego poszerzenia swojej wiedzy w rozmowie z innymi ludzmi to szukanie zaczepki, to tak - szukam zaczepki.
  • 24 / 1 / 0
04 maja 2020Kobyszcze pisze:
03 maja 2020mrheepeace pisze:
Bo jest silniejszym rozpuszczalnikiem i łatwiej dostaje sie w niedostępne miejsca .... szukasz zaczepki ?
Zamiast szukać jakichś ukrytych intencji przeczytaj jeszcze raz pytanie. Nie pytałem o rodzaj rozpuszczalnika tylko o część rośliny która ma być poddana ekstrakcji.
Skąd informacja że akurat korzeń jest najlepszym surowcem do robienia ekstrakcji ? Jakieś argumenty ?
I jeśli chęć ewentualnego poszerzenia swojej wiedzy w rozmowie z innymi ludzmi to szukanie zaczepki, to tak - szukam zaczepki.
Okej chodziło mi o to że korzenie na ogół są twarde i ciężko je zmielić w młynku elektrycznym , dlatego moim tokiem rozumowania (może być błędny) lepiej zalać je alkoholem bo może łatwo wyciągnąć z korzenia wszystko co trzeba , w przypadku liści czy łodyg , nawet jeśli woda nie rozpuści składników aktywnych to można przeżuć i zjeść pozostałości po naparze i efekt może być taki sam, Oczywiście moje myślenie ma wiele niedoskonałości bo wiem że np: dziurawiec puszcza hiperycyne w alkoholu i w kwasie żołądkowym sie nie rozpuści , dlatego pytam o to czy podobna interakcja zachodzi w przypadku Ginko Biloby i innych surowców kwiatowych / liści / łodyg :)
  • 967 / 241 / 0
@mrheepeace
Tak jak w przypadku hiperycyny o której pisałeś - liczą się właściwości substancji aktywnej , w jakim rozpuszczalniku rozpuszcza się najlepiej , a część rośliny dobiera się pod kątem stężenia zawartości interesujących substancji.
A do wyciągu alkoholowego surowiec tez trzeba przygotować.Zbyt "gruby" spowoduje że alkohol nie wyciągnie tego gdzie nie ma dostepu.
  • 3072 / 575 / 0
SWANSON-Passion-Flower-MECZENNICA-CIELISTA.jpg

polecam , na allegro niecałe 45 złoty, ekstrakt bezalkoholowy z męczennicy cielistej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Uwaga! Użytkownik Verbalhologram nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
ODPOWIEDZ
Posty: 9 • Strona 1 z 1
NarkoMemy dodaj swój
[mem]
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.