Informacje ogólne
Krwawnik pospolity to bardzo często spotykane w Polsce ziele, chociażby na polanach i łąkach. Krwawnik można również uprawiać, jest to bardzo proste, ta tematyka została jednak przeze mnie rozwinięta poniżej.
Zastosowanie lecznicze
Krwawnik ma szeroką gamę zastosowań, jest bakteriostatyczny,
Ma zastosowanie przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne. Kobiety mogą go stosować również przy problemach z menstruacją, głównie zbyt obfitym krwawieniem.
Wzmaga wydzielanie kwasów żołądkowych, pomaga w problemach skurczowych z jelitami. Przynosi ukojenie przy zaparciach.
Zastosowanie kosmetyczne
Krwawnik ma też zastosowanie kosmetyczne, o którym wie stosunkowo mało ludzi. Świetnie pomaga przy problemach z cerą, przy jego pomocy bardzo łatwo oczyścić skórę. Wystarczy wypić napar z krwawnika, zaczekać aż pory zaczną się widocznie (pod lupą) otwierać, a następnie zacząć przemywać twarz lekko zwilżonym płatkiem kosmetycznym - pory powinny się oczyszczać z łatwością. Skuteczny w walce z zaskórnikami.
Inne zastosowania
Krwawnik pospolity jest również wykorzystywany jako przyprawa a także roślina ozdobna.
Uprawa
Ostatnio przy wysiewaniu większej ilości nasion różnych gatunków sypnąłem też trochę nasion krwawnika do dwóch torfowych doniczek. Po dwóch dniach nasiona zaczęły kiełkować. Krwawnik można jednak równie dobrze zwyczajnie wysiać do gleby w polskich warunkach.
Olejek eteryczny z krwawnika pospolitego
Z krwawnika można też uzyskać olejek eteryczny.
Olejek eteryczny (Millefolii oleum) zawiera związki azulenowe, ponadto roślina zawiera cholinę, flawonoidy, garbniki, kwasy: mrówkowy, octowy, izowalerianowy, gorzki glikozyd achilleinę oraz sole mineralne (zwłaszcza sole cynku i magnezu).
19 lutego 2025london5 pisze: Dobrze że tego topka już nie ma, wkurwiał mnie ten chujek.
Wrzuciłem do wody, doprowadziłem do wrzenia, wykonałem pięciominutowe ,,parowanie" (kobiety chyba ogarną), brak zadowalających efektów.
Ale przy użyciu kwiatów to działa na 100%. Tylko jeszcze nie kwitnie, no cóż, trzeba czekać.
Na razie to wypiłem sobie ten napar
Za to jest inna ok metoda z liścmi w kosmetyce, wsadzić do małego rondla trochę liści, bardzo mało wody, doprowadzić do wrzenia, gotować trochę tak, aby uzyskać maziowatą papkę.
I too jest maseczka. Polecam, fajnie działa, najlepiej nakładać trochę ciepłą jeszcze.
19 lutego 2025london5 pisze: Dobrze że tego topka już nie ma, wkurwiał mnie ten chujek.
zapewne każdy poznaje roślinkę bo rośnie ona właściwie wszędzie.
A dodam jeszcze, że napar jest bardzo smaczny. Przypomina w smaku szałwię
19 lutego 2025london5 pisze: Dobrze że tego topka już nie ma, wkurwiał mnie ten chujek.
Napar z krwawnika lekarskiego ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, pobudza trawienie, poprawia przyswajanie wielu składników odżywczych, a także reguluje perystaltykę jelit, dlatego w medycynie naturalnej jest najczęściej wykorzystywany przy schorzeniach związanych z układem pokarmowym, takich jak:
nieżyt żołądka,
wszelkie stany zapalne,
wrzody żołądka,
niestrawność,
przewlekłe zaparcia,
hemoroidy (w formie nasiadówek),
wzdęcia,
nudności.
Ziele krwawnika działa też rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, dróg żółciowych i moczowych, wzmaga wydzielanie żółci, hamuje drobne krwawienia z przewodu pokarmowego i przyspiesza gojenie się ran.
Krwawnik na rany
Krwawnik ma niezwykłe właściwości ograniczające krwawienia wewnętrzne i zewnętrzne (stąd jego nazwa), dlatego od dawna jest stosowany na rany oraz oparzenia. Olejek z krwawnika jest dodawany do wielu maści i kremów przyspieszających gojenie się drobnych ran, zadrapań i wrzodów. Krwawnika leczy stany zapalne skóry i błon śluzowych, działa antyseptycznie i ściągająco, obniża również ciśnienie krwi, a także wzmacnia osłabiony organizm i podnosi jego odporność.
Krwawnik na stany zapalne
Napar z kwiatów krwawnika ma silne działanie antybakteryjne, dzięki czemu sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych gardła oraz jamy ustnej, np. choroby dziąseł. Warto go stosować, by pozbyć się bólu gardła i uciążliwego kaszlu. Napar przydaje się też w leczeniu schorzeń oczu, np. przy zapaleniu spojówek oraz nadmiernym łzawieniu.
W przypadku przeziębienia lub grypy zaleca się też nacieranie klatki piersiowej olejkiem z krwawnika.
Napar z krwawnika
By przygotować napar z krwawnika pospolitego, należy zalać szklanką wrzątku 1 łyżkę suszonego ziela. Parzenie nie powinno trwać dłużej niż kilka minut. Napar z krwawnika pijemy 2 razy dziennie po pół szklanki.
Krwawnik na problemy kobiece
Krwawnik pomaga również w dolegliwościach kobiecych: reguluje cykl menstruacyjny, łagodzi dolegliwości związane z miesiączką, redukuje też nieprzyjemne objawy menopauzy. Pomaga leczyć stany zapalne pochwy, macicy i jajników, a także upławy.
Zioło to pomaga również w walce z migrenami - regularne picie gorącej herbaty z krwawnika pomaga całkowicie zwalczyć migrenę wywołaną zmianami pogody.
Krwawnik w kosmetyce
Ze względu na właściwości odmładzające i wybielające krwawnik znalazł też szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jest popularnym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery dojrzałej, gdyż zmniejsza pory i zmarszczki. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym oraz zawartości cynku jest też polecany do cery trądzikowej.
Ziele krwawnika jest także składnikiem płynów do higieny intymnej. Ma działanie grzybobójcze, antybakteryjne i osłaniające, dlatego skutecznie chroni przed infekcjami i zapobiega zmianom śluzówki.
Domowa maseczka oczyszczająca z krwawnika
Aby ją sporządzić, wystarczy zalać niewielką ilością wrzątku 2 łyżeczki suszonego kwiatu krwawnika - do uzyskania gęstej papki. Po wystudzeniu nakładamy lekko ciepłą papkę na umytą twarz. Spłukujemy ją po 15-20 minutach, jednocześnie masując skórę twarzy.
Przed zastosowaniem maseczki najlepiej upewnić się, czy nie mamy alergii na to ziele. Krwawnik nie jest polecany do skóry bardzo wrażliwej i skłonnej do podrażnień.
-------------------------------------------
Zauważyłem także wzmocnienie działania i synergię z tarczycą bajkalską i mniszkiem lekarskim.
Polecam herbatkę z krwawnika osłodzoną miodem z kwiatów mniszka
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/mmnaswiecie.png)
Mówili: "Narkotyków to ja nie chcę". Dopóki ból stawał się nie do zniesienia
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/germancannaclubs.jpg)
Niemiecki ekspert: trudno dostrzec w legalizacji konopi cokolwiek pozytywnego
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/psiloshrooms25.jpg)
Psychodeliki mogą wspomagać onkologiczną psychoterapię i leczenie alkoholizmu
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/mandarynki.jpg)
To nie zgniłe mandarynki. 24-latek niósł w torbie tak zapakowane narkotyki. Wpadł, bo spanikował
"Dzięki czujności, doświadczeniu i doskonałemu rozpoznaniu terenu, policjanci z Wydziału Wywiadowczego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie kolejny raz skutecznie uderzyli w przestępczość narkotykową."
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/5514.jpg)
Czy psychodeliki mogą uczynić Cię bardziej moralnym człowiekiem? [Nowe badania 2025]
Czy możliwe jest, że po zażyciu psychodelików stajesz się bardziej empatyczny, troszczysz się o innych ludzi, zwierzęta czy nawet środowisko naturalne? Najnowsze badania opublikowane w Journal of Psychoactive Drugs sugerują, że tak – osoby, które doświadczyły głębokich przeżyć psychodelicznych, wykazują wyższy poziom moralnej ekspansywności, czyli gotowości do rozszerzenia współczucia i troski na coraz szersze kręgi istnienia. Co ciekawe, wzrost ten jest szczególnie silny u osób, które podczas „tripu” przeżyły rozpad ego lub intensywne doświadczenia mistyczne.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/prof._marcin_wojnar.png)
Prof. Marcin Wojnar o alkoholach 0%: Piwo bezalkoholowe podtrzymuje mechanizmy uzależnienia
Coraz więcej osób sięga po piwo bezalkoholowe, wierząc, że to zdrowy wybór. Czy na pewno? Prof. Marcin Wojnar tłumaczy, dlaczego „zerówki” mogą być poważnym zagrożeniem – zapraszamy do przeczytania wywiadu.