GBL - status prawny

Kwas gamma-hydroksymasłowy i jego pro-drugs (w tym GBL i 1,4-butanodiol).
Więcej informacji: GHB w Kuchni [H]yperreala. GBL w Kuchni [H]yperreala

Moderator: GABA

Posty: 111 Strona 1 z 12

Autor tematu

baltazargabka

Posty: 528
Rejestracja: 2009
27


Mam pytanie do kogoś posiadającego wiedzę odnośnie następującego tematu. W związku z niedawno przeprowadzoną akcją UC w Szczecinie i zatrzymaniu znacznych ilości GBL należących do bodajże największego sklepu online oferującego tą substancję i działającego od pewnego czasu z terytorium Polski (podobnie jak i wszystkie inne działające na chwilę obecną Europejskie sklepy, które obrały nasz kraj za miejsce do robienia biznesu na handlu GBL ). Po tym jak okazało się że nie ma póki co o co postawić zarzutów ani zatrzymać kogokolwiek, a sam GBL w Polsce jest legalny i sprzedawano go jako środek czyszczący czy rozpuszczalnik. Popsuło to cały efekt a niektórych pewnie kosztowało stanowisko. A zakończyć może się tym że towar trzeba będzie zwrócić właścicielowi. Co było by totalną kompromitacją śledczych. Zaczeły więc po pewnym czasie pojawiać zaczęły się opinie biegłych sugerujące że jednak GBL podlega ustawie o przeciwdziałaniu narkomani i jest nielegalny. Twierdząc że GBL fe facto jest estrem cyklicznym kwasu 4-hydroksymasłowego czyli GHB a zapis w ustawie mówi że nielegalne są również "estry i etery środków odurzających wymienionych w niniejszej grupie, jeżeli istnienie takich estrów i eterów jest możliwe, chyba że są one wymienione w innej grupie:" i co czyni go nielegalnym na równi co GHB. Moja wiedza z chemii jest dość uboga, prosił bym kogoś o bardziej kompetentnego o potwierdzenie prawdziwości lub nie tej teorii. Jeśli temat ktoś już poruszał i wyjaśniał to proszę tylko o nakierowanie gdzie znajdę odpowiedz, a ten temat proszę o skasowanie.


PEA


Kompetentny
Kompetentny
Posty: 2335
Rejestracja: 2014
246
48


Laktony to cykliczne estry kwasów karboksylowych. W Polsce nie obowiązuje w żaden sposób prawo analogowe/pochodnych. Żeby substancja była nielegalna, należ ją wpisać na tę listę - podać konkretną nazwę i wzór chemiczny (albo CAS, już nie pamiętam - musi to być jednak konkretna substancja, a nie jej wariacje). GBL, chociaż kontrolowany, jest w pełni legalny.

Opracowanie względnie świeże i opublikowane w periodyku szacownym, czyli przynajmniej formalnie rzecz biorąc z tych poważnych. Sprawdźcie, jak ma się do wiedzy praktyczno-potocznej ;)
Hiszpańska policja krajowa (Policia Nacional) rozbiła w czwartek działający na terenie całego kraju gang dilerów narkotyków. Podczas zatrzymania dziesięciu członków grupy zarekwirowano 650 kg kokainy.

krystek37

Posty: 7
Rejestracja: 2015
1


W ustawie jest zapis o estrach i eterach, tez jestem ciekaw. Prosze o opinie


Maskaradore

Posty: 1613
Rejestracja: 2006
13
4


Wystarczy "podejrzenie" czyli albo ktos cie wjebie albo ktos chce w lape i mozna zabrac ofierze jego cenny płyn:

https://hyperreal.info/news/wielka-oblawa-celnikow-ponad-dwie-tony-narkotyku-w-szczecinskim-magazynie

Dziękujemy panie Kwaśniewski (jego wina - czerwonej mordy z czerwoną teczką... już wole żydowską teczke Scurvalida ;-)


klejofas

Posty: 934
Rejestracja: 2011
4


To że zabrać mogą to wiem i bez tego, mam wyrok sądu orzekający przepadek mienia (prawie tony GBL) na rzecz skarbu państwa. Choć uzasadnienie wyroku jest całkowicie wymyślone i bezpodstawne (nie opierało się wtedy jeszcze na zagadnieniu tu poruszonym, a które wynikło po tej akcji w Szczecinie dopiero). Mam inny problem za to w związku z tym. Jako że nie mogłem zaakceptować takiego wyroku, złożyłem apelację od decyzji sądu. Sad wyższej instancji podszedł do tego oczywiscie w sposób, pokazania mi kim ja jestem żeby wytykać nieznajomość prawa kolegom po fachu z sądu niższej instancji, na ostatniej rozprawie, sędzia oznajmił że aby potwierdzić zasadność mojej apelacji wymaga przeprowadzenia badania substancji na potwierdzenie że to jest GBL (takie badanie było już dwa razy wykonane przez służby prowadzące dochodzenie na wcześniejszym etapie, ale to nie istotne dla sądu) następnie uzyskać opinię biegłego, że GBL nie znajduje się w załaczniku do ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, jełśi faktycznie nie, to następnie biegli mają stwierdzić czy nie jest on sklasyfikowany jako substancja zastępcza i na koniec mają się wypowiedzieć czy faktycznie GBL ma zastosowanie i jest używany do celów które podałem w apelacji tzn innych niż niezgodne z prawem. Wyznaczył kilka tysięcy jako zaliczka na przeprowadzenie tych badań przy czym zaznaczajac że ostateczna kwota nie jest znana gdyż wcześniej nie miał sąd do czynienia z tego typu badaniami i będzie ona znana po przeprowadzeniu badania, ja jeśłi chce aby sprawa była dalej rozpatrywana dał mi 7 dni na wpłacenie tej zaliczki w innym przypadku, apelacja zostanie uznana jako niezasadna. Dodam tylko że wartość zaliczki przewyższa deklarowaną wartość zajętego mienia, oczywiscie tylko na papierze, ale jak dla mnie było to zagranie typu każmy mu zaplacić drugie tyle samej zaliczki co towar jest warty to odechce mu się dalszego ciągnięcia sprawy. Tylko że mnie już ta cała sprawa łącznie z kosztem towaru i całego trwającego rok postępowania kosztuje kilkadziesiąt tysięcy zł. Nie zamierzałem tego sobie odpuścić w takiej sytuacji bo i tak wtopiłem w to całe posiadane oszczędności, zapożyczyłem się i wpłaciłem tą zaliczkę i czekam na rezultaty badań i wydanie opinii przez biegłych i trwa to już dobre dwa miesiace.

W międzyczasie wypłynęła ta sprawa w Szczecinie i pojawiły się opinie o poruszonej tu sprawie legalności GBL. Prawdopodobnie gdybym o tym wiedział wcześniej nie decydował bym się na dalsze ciągnięcie tej sprawy szczególnie że jeśli wyjdzie że apelacja nie była zasadna będę musiał zapłacić bliżej nieokreśloną kwotę za te badania co mi się słabo uśmiecha jeśli mam zostać z niczym. Tak więc kiedy będę znał opinie jaką wydali biegli na ten temat zobaczymy co oni na ten temat powiedzą. uznanie go za nielegalny będzie stawiało obecnie prowadzoną legalną sprzedaż i przemysłowe zastosowanie GBL w dość dziwnej sytuacji bo okazało by się że koncerny typu Basf i wszyscy którzy stosują GBL w czysto legalnych celach przemysłowych czy nawet jako odczynnik chemiczny i jako taki kupują go od legalnie operujących międzynarodowych koncernów robią to nielegalnie i powinno się je pociągnąć do odpowiedzialności jako że Ignorantia legis non excusat i powinno się wszystkich pociągnąć do odpowiedzialności w ich przypadku handlu nielegalną substancją w znacznych ilościach, w tym przypadku nie ma znaczenia do czego używano substancji, bo jakie ma znaczenie że ktoś używał by np heroiny przy produkcji nawozów sztucznych a ktoś to sprzedawał nawet i z takim przeznaczeniem. Jest to nieistotne z punktu prawa. Ciekawe co te koncerny i wszyscy ich klienci zrobią wtedy? Nie sądze żeby przystali na taką sytuację. Jak postąpić miałby by władze z wszystkimi sprzedającymi i ich odbiorcami stosującymi tą substancję i będącymi na rynku preparatami zawierającymi GBL jak np chusteczki do zmywania paznokci, produkty kosmetologiczne używane przy przedłużaniu rzęs, farby drukarskie, preparaty czyszczące o różnym zastosowaniu i szereg innych.
W jakim świetle uznanie GBL za nielegalny stawia te wszystkie organy władzy jak policje, sanepid, uc, sądy które do tej pory nie widziały nic sprzecznego z prawem w obrocie tą substancją i które nie podejmowały działań mających na celu egzekwowanie prawa, tu tym bardziej jego nieznajomość, byłą by absurdalnym tłumaczeniem. Ciekawe czy ktoś ma takie jaja żeby wsadzić ten kij w mrowisko i wziąć na klatę konsekwencje wynikłe z takiej decyzji, a oznaczające że albo należy rozliczyć wszystkich dopuszczających się przestępstwa, czyli np toczyć boje w sądach z prawnikami koncernów chemicznych, zamknąć dziesiątki firm i pozbawić sporej grupy ludzi miejsca do pracy. O czym mówiło się już rok temu kiedy WHO chciało zakazać stosowania GBL i BDO i finalnie decyzja taka nie zapadła. Tu można przeczytać np postulaty organizacji typu Lewiatan, apelujących o nie wprowadzanie takiech ograniczeń.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/858043,who-chce-zakazac-stosowania-dwoch-substancji-odurzajacych-moze-to-dobic-polskie-firmy.html


koziq321

Posty: 300
Rejestracja: 2009
4
1


dziś zostałem oskarżony własnie że to ester GHB . narazie sprawa w toku


widziałem dokument biegłego z opola stwierdzający ze GBL to ester GHB i podlega ustawie

jakieś porady ?


PEA


Kompetentny
Kompetentny
Posty: 2335
Rejestracja: 2014
246
48


http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2015 ... 087501.pdf

Wykaz wszystkich substancji, których posiadanie jest nielegalne - jest heroina, jest amfetamina, są niedawno zdelegalizowane RC'ki (4-HOMET, 3-MMC, itp.), jest rzecz jasna GHB. GBL tam nie ma. W przypadku pochodnych - z tego, co widzę - to tylko chodzi o morfinę. Przeczytałem pobieżnie, ale nie widzę tam nic o pochodnych czy analogach.

Tak, jak mówię - KONKRETNA substancja musi być tam wpisana, żeby była nielegalna. GBL tam nie ma. I ja bym w tym wypadku szedł w zaparte. Posiadanie GBL nie jest nielegalne. Obrót? Trochę gorzej, chociaż z tego, co wiem, również nie jest nielegalny tak do końca. Znam osobiście przypadek, gdzie komuś udowodnili handel GBL i jedyna kara to ta z Urzędu Skarbowego za niepłacenie podatków i niezarejestrowaną działalność. Nie wiem, nie jetem prawnikiem, ale powyższy link - jak komuś chce się dokładnie czytać - powinien rozwiać wszelkie wątpliwości. To najbardziej aktualna ustawa z wykazem substancji psychotropowych (słynny lipiec 2015).

I tutaj jeszcze coś mi przez głowę przeszło - jeżeli się nie udowodni komuś, że dawał/sprzedawał/częstował ludzi GBL w celu spożycia, to nie powinno być żadnych problemów. Po prostu masz GBL, bo dobrze zmywa graffiti. Iść w zaparte. Nie mówić, że się to pije czy tym bardziej daje komuś innemu do picia.


koziq321 pisze :
dziś zostałem oskarżony własnie że to ester ghb . narazie sprawa w toku
widziałem dokument biegłego z opola stwierdzający ze gbl to ester ghb i podlega ustawie

Ester to nie ta sama substancja. Ma inne właściwości fizyko-chemiczne, a to, że przypadkiem in vivo ulega metabolizmowi do GHB, to już inna sprawa.
Mówię to z punktu widzenia nie prawnego, tylko chemicznego. Wystarczy zresztą zobaczyć na właściwości GHB i GBL.
Przykładowo GBL jest substancją zdolną rozpuszczać wiele polimerów organicznych. GHB nie.
GBL wykazuje kwasową naturę (pKa zbliżone do kwasu octowego, pH bodajże około 3), ale nie dysocjuje. GHB (a konkretniej jego sól - nieważne, czy sodowa, wapniowa, magnezowa itp.) już na przykład dysocjuje, ale ma odczyn bliski obojętnemu/lekko zasadowemu. GBL jest w warunkach standardowych cieczą, a sól GHB ciałem stałym. To nie są te same substancje pod względem chemicznym i warto użyć tego jako argument, bo to tak, jakby powiedzieć, że pseudoefedryna sprzedawana bez recepty w aptekach jest nielegalna, bo można ją utlenić do metkatynonu albo zredukować do metamfetaminy. I w pierwszym przypadku równie prosto, co przekonwertować GBL do GHB. Mówię to, jako osoba praktykująca chemię organiczną i zajmująca się tym naukowo. Nie jestem ekspertem w dziedzinie prawa, o którym mało co wiem. Ale tutaj jestem wręcz pewien tego, co mówię. Iść w zaparte i tyle. Nie palnąć głupot. GHB =/= GBL.


koziq321

Posty: 300
Rejestracja: 2009
4
1


z ustawy wynika jasno że nie jest nielegalny ? niemam sie c o bać? narazie odmówiłem dobrowolnego poddania sie karze


Ertlbn

Posty: 182
Rejestracja: 2014
2
14


Posiadanie GBL nie jest nielegalne. Co do wiekszych ilosci jest mozliwosc bycia oskarzonym o produkcje GHB, ale to musza byc spore ilosci. Jesli to co masz jest prawdziwym GBL (i jestes tego pewien), to musisz po prostu trzymac sie tego i dopoki nie udowodnia ci ze to jest substancja nielegalna, lub ze nia nie obracales, jestes bezpieczny pod parasolem domniemania niewinnosci.
Dobrowolne poddanie sie karze byloby w tej sytuacji samobojstwem.


koziq321

Posty: 300
Rejestracja: 2009
4
1


nie wyraziłem chęci dobrowolnego poddania sie karze

Posty: 111 Strona 1 z 12
Wróć do „GBL, GHB”
Na czacie siedzi 35 uczestników Wejdź na czata

AwatarJungFreud  AwatarFoka3054  AwatarAmffaa  Awatarampha-robot  f8bdc6e780f64a695a809bb760dab6c4trufla1989  AwatarMrPancake  AwatarTripowicz  AwatarKucharzMietek  Awatareasilybored  AwatarBetterThan  AwatarAlembik  AwatarTiHKAL  Awatarhyber123  Awatarletmigo  AwatarPsychopath  AwatarSpOkOjNA  AwatarMrMagnificus  AwatarMendeleev  Awatars3ven  AwatarSzymson96  bc00ace87234b7d0df2ae5a6626ce610Kokorari  29384162fbb37bd1fd7c7befdf8ff644itirritate  AwatarGanjaBot  Awatarlady in the radiator  AwatarCzarli Hustle  843881ac4a55b05751e222b2f6e2e2a6Iskolaska  AwatarCristianoTramaldo  e8fc2b816ba2340a7cd07e1b37be3ef0astralvoyager  e8bc20f482f69e9da82110920f909ba4statyczny  e322b3fe5e5b6e0aaa1ba12a81063823Ficiu  Awatarnarcotic_dream  AwatarAmino  df5c49efaa1a955853ebd379277011efrealthing57  4ae44d6f8a3a9fcadcb73c4d81b3706aMaleCoNieCo  d4690be35de62a26803295869fa8fcc8Snowden  

Kto jest online

Obecnie tego podforum nie przegląda żaden zarejestrowany hyperrealowicz (3 gości)