GBL - status prawny

Kwas gamma-hydroksymasłowy i jego pro-drugs (w tym GBL i 1,4-butanodiol).
Więcej informacji: GHB w Narkopedii [H]yperreala. GBL w Narkopedii [H]yperreala

Moderator: GABA

Posty: 115 Strona 1 z 12
Rejestracja: 2009
  • 553 / 30 / 0


Mam pytanie do kogoś posiadającego wiedzę odnośnie następującego tematu. W związku z niedawno przeprowadzoną akcją UC w Szczecinie i zatrzymaniu znacznych ilości GBL należących do bodajże największego sklepu online oferującego tą substancję i działającego od pewnego czasu z terytorium Polski (podobnie jak i wszystkie inne działające na chwilę obecną Europejskie sklepy, które obrały nasz kraj za miejsce do robienia biznesu na handlu GBL ). Po tym jak okazało się że nie ma póki co o co postawić zarzutów ani zatrzymać kogokolwiek, a sam GBL w Polsce jest legalny i sprzedawano go jako środek czyszczący czy rozpuszczalnik. Popsuło to cały efekt a niektórych pewnie kosztowało stanowisko. A zakończyć może się tym że towar trzeba będzie zwrócić właścicielowi. Co było by totalną kompromitacją śledczych. Zaczeły więc po pewnym czasie pojawiać zaczęły się opinie biegłych sugerujące że jednak GBL podlega ustawie o przeciwdziałaniu narkomani i jest nielegalny. Twierdząc że GBL fe facto jest estrem cyklicznym kwasu 4-hydroksymasłowego czyli GHB a zapis w ustawie mówi że nielegalne są również "estry i etery środków odurzających wymienionych w niniejszej grupie, jeżeli istnienie takich estrów i eterów jest możliwe, chyba że są one wymienione w innej grupie:" i co czyni go nielegalnym na równi co GHB. Moja wiedza z chemii jest dość uboga, prosił bym kogoś o bardziej kompetentnego o potwierdzenie prawdziwości lub nie tej teorii. Jeśli temat ktoś już poruszał i wyjaśniał to proszę tylko o nakierowanie gdzie znajdę odpowiedz, a ten temat proszę o skasowanie.

PEA

Rejestracja: 2014
  • 2335 / 246 / 3


Laktony to cykliczne estry kwasów karboksylowych. W Polsce nie obowiązuje w żaden sposób prawo analogowe/pochodnych. Żeby substancja była nielegalna, należ ją wpisać na tę listę - podać konkretną nazwę i wzór chemiczny (albo CAS, już nie pamiętam - musi to być jednak konkretna substancja, a nie jej wariacje). GBL, chociaż kontrolowany, jest w pełni legalny.

Europejski Raport Narkotykowy 2019 – najważniejsze wnioski

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii wypuściło coroczny raport na temat trendów narkotykowych w krajach Unii Europejskiej, Norwegii i Turcji. Oto najważniejsze wnioski.

Nowa Zelandia zagłosuje nad legalizacją konopi

Nowozelandczycy będą mogli w przyszłym roku zagłosować w referendum nad tym, czy chcą zalegalizować konopie. Rozważany projekt ustawy umożliwiłby ich zakup osobom powyżej 20 roku życia.
Rejestracja: 2015
  • 7 / / 0


W ustawie jest zapis o estrach i eterach, tez jestem ciekaw. Prosze o opinie
Rejestracja: 2006
  • 1613 / 15 / 0


Wystarczy "podejrzenie" czyli albo ktos cie wjebie albo ktos chce w lape i mozna zabrac ofierze jego cenny płyn:

https://hyperreal.info/news/wielka-obla ... -magazynie

Dziękujemy panie Kwaśniewski (jego wina - czerwonej mordy z czerwoną teczką... już wole żydowską teczke Scurvalida ;-)
Rejestracja: 2011
  • 934 / 6 / 0


To że zabrać mogą to wiem i bez tego, mam wyrok sądu orzekający przepadek mienia (prawie tony GBL) na rzecz skarbu państwa. Choć uzasadnienie wyroku jest całkowicie wymyślone i bezpodstawne (nie opierało się wtedy jeszcze na zagadnieniu tu poruszonym, a które wynikło po tej akcji w Szczecinie dopiero). Mam inny problem za to w związku z tym. Jako że nie mogłem zaakceptować takiego wyroku, złożyłem apelację od decyzji sądu. Sad wyższej instancji podszedł do tego oczywiscie w sposób, pokazania mi kim ja jestem żeby wytykać nieznajomość prawa kolegom po fachu z sądu niższej instancji, na ostatniej rozprawie, sędzia oznajmił że aby potwierdzić zasadność mojej apelacji wymaga przeprowadzenia badania substancji na potwierdzenie że to jest GBL (takie badanie było już dwa razy wykonane przez służby prowadzące dochodzenie na wcześniejszym etapie, ale to nie istotne dla sądu) następnie uzyskać opinię biegłego, że GBL nie znajduje się w załaczniku do ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, jełśi faktycznie nie, to następnie biegli mają stwierdzić czy nie jest on sklasyfikowany jako substancja zastępcza i na koniec mają się wypowiedzieć czy faktycznie GBL ma zastosowanie i jest używany do celów które podałem w apelacji tzn innych niż niezgodne z prawem. Wyznaczył kilka tysięcy jako zaliczka na przeprowadzenie tych badań przy czym zaznaczajac że ostateczna kwota nie jest znana gdyż wcześniej nie miał sąd do czynienia z tego typu badaniami i będzie ona znana po przeprowadzeniu badania, ja jeśłi chce aby sprawa była dalej rozpatrywana dał mi 7 dni na wpłacenie tej zaliczki w innym przypadku, apelacja zostanie uznana jako niezasadna. Dodam tylko że wartość zaliczki przewyższa deklarowaną wartość zajętego mienia, oczywiscie tylko na papierze, ale jak dla mnie było to zagranie typu każmy mu zaplacić drugie tyle samej zaliczki co towar jest warty to odechce mu się dalszego ciągnięcia sprawy. Tylko że mnie już ta cała sprawa łącznie z kosztem towaru i całego trwającego rok postępowania kosztuje kilkadziesiąt tysięcy zł. Nie zamierzałem tego sobie odpuścić w takiej sytuacji bo i tak wtopiłem w to całe posiadane oszczędności, zapożyczyłem się i wpłaciłem tą zaliczkę i czekam na rezultaty badań i wydanie opinii przez biegłych i trwa to już dobre dwa miesiace.

W międzyczasie wypłynęła ta sprawa w Szczecinie i pojawiły się opinie o poruszonej tu sprawie legalności GBL. Prawdopodobnie gdybym o tym wiedział wcześniej nie decydował bym się na dalsze ciągnięcie tej sprawy szczególnie że jeśli wyjdzie że apelacja nie była zasadna będę musiał zapłacić bliżej nieokreśloną kwotę za te badania co mi się słabo uśmiecha jeśli mam zostać z niczym. Tak więc kiedy będę znał opinie jaką wydali biegli na ten temat zobaczymy co oni na ten temat powiedzą. uznanie go za nielegalny będzie stawiało obecnie prowadzoną legalną sprzedaż i przemysłowe zastosowanie GBL w dość dziwnej sytuacji bo okazało by się że koncerny typu Basf i wszyscy którzy stosują GBL w czysto legalnych celach przemysłowych czy nawet jako odczynnik chemiczny i jako taki kupują go od legalnie operujących międzynarodowych koncernów robią to nielegalnie i powinno się je pociągnąć do odpowiedzialności jako że Ignorantia legis non excusat i powinno się wszystkich pociągnąć do odpowiedzialności w ich przypadku handlu nielegalną substancją w znacznych ilościach, w tym przypadku nie ma znaczenia do czego używano substancji, bo jakie ma znaczenie że ktoś używał by np heroiny przy produkcji nawozów sztucznych a ktoś to sprzedawał nawet i z takim przeznaczeniem. Jest to nieistotne z punktu prawa. Ciekawe co te koncerny i wszyscy ich klienci zrobią wtedy? Nie sądze żeby przystali na taką sytuację. Jak postąpić miałby by władze z wszystkimi sprzedającymi i ich odbiorcami stosującymi tą substancję i będącymi na rynku preparatami zawierającymi GBL jak np chusteczki do zmywania paznokci, produkty kosmetologiczne używane przy przedłużaniu rzęs, farby drukarskie, preparaty czyszczące o różnym zastosowaniu i szereg innych.
W jakim świetle uznanie GBL za nielegalny stawia te wszystkie organy władzy jak policje, sanepid, uc, sądy które do tej pory nie widziały nic sprzecznego z prawem w obrocie tą substancją i które nie podejmowały działań mających na celu egzekwowanie prawa, tu tym bardziej jego nieznajomość, byłą by absurdalnym tłumaczeniem. Ciekawe czy ktoś ma takie jaja żeby wsadzić ten kij w mrowisko i wziąć na klatę konsekwencje wynikłe z takiej decyzji, a oznaczające że albo należy rozliczyć wszystkich dopuszczających się przestępstwa, czyli np toczyć boje w sądach z prawnikami koncernów chemicznych, zamknąć dziesiątki firm i pozbawić sporej grupy ludzi miejsca do pracy. O czym mówiło się już rok temu kiedy WHO chciało zakazać stosowania GBL i BDO i finalnie decyzja taka nie zapadła. Tu można przeczytać np postulaty organizacji typu Lewiatan, apelujących o nie wprowadzanie takiech ograniczeń.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/ ... firmy.html
Rejestracja: 2009
  • 324 / 4 / 0


dziś zostałem oskarżony własnie że to ester GHB . narazie sprawa w toku


widziałem dokument biegłego z opola stwierdzający ze GBL to ester GHB i podlega ustawie

jakieś porady ?

PEA

Rejestracja: 2014
  • 2335 / 246 / 3


http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2015 ... 087501.pdf

Wykaz wszystkich substancji, których posiadanie jest nielegalne - jest heroina, jest amfetamina, są niedawno zdelegalizowane RC'ki (4-HOMET, 3-MMC, itp.), jest rzecz jasna GHB. GBL tam nie ma. W przypadku pochodnych - z tego, co widzę - to tylko chodzi o morfinę. Przeczytałem pobieżnie, ale nie widzę tam nic o pochodnych czy analogach.

Tak, jak mówię - KONKRETNA substancja musi być tam wpisana, żeby była nielegalna. GBL tam nie ma. I ja bym w tym wypadku szedł w zaparte. Posiadanie GBL nie jest nielegalne. Obrót? Trochę gorzej, chociaż z tego, co wiem, również nie jest nielegalny tak do końca. Znam osobiście przypadek, gdzie komuś udowodnili handel GBL i jedyna kara to ta z Urzędu Skarbowego za niepłacenie podatków i niezarejestrowaną działalność. Nie wiem, nie jetem prawnikiem, ale powyższy link - jak komuś chce się dokładnie czytać - powinien rozwiać wszelkie wątpliwości. To najbardziej aktualna ustawa z wykazem substancji psychotropowych (słynny lipiec 2015).

I tutaj jeszcze coś mi przez głowę przeszło - jeżeli się nie udowodni komuś, że dawał/sprzedawał/częstował ludzi GBL w celu spożycia, to nie powinno być żadnych problemów. Po prostu masz GBL, bo dobrze zmywa graffiti. Iść w zaparte. Nie mówić, że się to pije czy tym bardziej daje komuś innemu do picia.

koziq321 pisze:
dziś zostałem oskarżony własnie że to ester ghb . narazie sprawa w toku
widziałem dokument biegłego z opola stwierdzający ze gbl to ester ghb i podlega ustawie
Ester to nie ta sama substancja. Ma inne właściwości fizyko-chemiczne, a to, że przypadkiem in vivo ulega metabolizmowi do GHB, to już inna sprawa.
Mówię to z punktu widzenia nie prawnego, tylko chemicznego. Wystarczy zresztą zobaczyć na właściwości GHB i GBL.
Przykładowo GBL jest substancją zdolną rozpuszczać wiele polimerów organicznych. GHB nie.
GBL wykazuje kwasową naturę (pKa zbliżone do kwasu octowego, pH bodajże około 3), ale nie dysocjuje. GHB (a konkretniej jego sól - nieważne, czy sodowa, wapniowa, magnezowa itp.) już na przykład dysocjuje, ale ma odczyn bliski obojętnemu/lekko zasadowemu. GBL jest w warunkach standardowych cieczą, a sól GHB ciałem stałym. To nie są te same substancje pod względem chemicznym i warto użyć tego jako argument, bo to tak, jakby powiedzieć, że pseudoefedryna sprzedawana bez recepty w aptekach jest nielegalna, bo można ją utlenić do metkatynonu albo zredukować do metamfetaminy. I w pierwszym przypadku równie prosto, co przekonwertować GBL do GHB. Mówię to, jako osoba praktykująca chemię organiczną i zajmująca się tym naukowo. Nie jestem ekspertem w dziedzinie prawa, o którym mało co wiem. Ale tutaj jestem wręcz pewien tego, co mówię. Iść w zaparte i tyle. Nie palnąć głupot. GHB =/= GBL.
Rejestracja: 2009
  • 324 / 4 / 0


z ustawy wynika jasno że nie jest nielegalny ? niemam sie c o bać? narazie odmówiłem dobrowolnego poddania sie karze
Rejestracja: 2014
  • 182 / 2 / 0


Posiadanie GBL nie jest nielegalne. Co do wiekszych ilosci jest mozliwosc bycia oskarzonym o produkcje GHB, ale to musza byc spore ilosci. Jesli to co masz jest prawdziwym GBL (i jestes tego pewien), to musisz po prostu trzymac sie tego i dopoki nie udowodnia ci ze to jest substancja nielegalna, lub ze nia nie obracales, jestes bezpieczny pod parasolem domniemania niewinnosci.
Dobrowolne poddanie sie karze byloby w tej sytuacji samobojstwem.
Rejestracja: 2009
  • 324 / 4 / 0


nie wyraziłem chęci dobrowolnego poddania sie karze
Posty: 115 Strona 1 z 12
Wróć do „GBL, GHB”
Na czacie siedzi 59 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości