GBL - status prawny

Kwas gamma-hydroksymasłowy i jego pro-drugs (w tym GBL i 1,4-butanodiol).
Więcej informacji: GHB w Kuchni [H]yperreala. GBL w Kuchni [H]yperreala

Moderator: GABA

Posty: 111 Strona 1 z 12

Autor tematu

baltazargabka

Posty: 526
Rejestracja: 2009
26


Mam pytanie do kogoś posiadającego wiedzę odnośnie następującego tematu. W związku z niedawno przeprowadzoną akcją UC w Szczecinie i zatrzymaniu znacznych ilości GBL należących do bodajże największego sklepu online oferującego tą substancję i działającego od pewnego czasu z terytorium Polski (podobnie jak i wszystkie inne działające na chwilę obecną Europejskie sklepy, które obrały nasz kraj za miejsce do robienia biznesu na handlu GBL ). Po tym jak okazało się że nie ma póki co o co postawić zarzutów ani zatrzymać kogokolwiek, a sam GBL w Polsce jest legalny i sprzedawano go jako środek czyszczący czy rozpuszczalnik. Popsuło to cały efekt a niektórych pewnie kosztowało stanowisko. A zakończyć może się tym że towar trzeba będzie zwrócić właścicielowi. Co było by totalną kompromitacją śledczych. Zaczeły więc po pewnym czasie pojawiać zaczęły się opinie biegłych sugerujące że jednak GBL podlega ustawie o przeciwdziałaniu narkomani i jest nielegalny. Twierdząc że GBL fe facto jest estrem cyklicznym kwasu 4-hydroksymasłowego czyli GHB a zapis w ustawie mówi że nielegalne są również "estry i etery środków odurzających wymienionych w niniejszej grupie, jeżeli istnienie takich estrów i eterów jest możliwe, chyba że są one wymienione w innej grupie:" i co czyni go nielegalnym na równi co GHB. Moja wiedza z chemii jest dość uboga, prosił bym kogoś o bardziej kompetentnego o potwierdzenie prawdziwości lub nie tej teorii. Jeśli temat ktoś już poruszał i wyjaśniał to proszę tylko o nakierowanie gdzie znajdę odpowiedz, a ten temat proszę o skasowanie.


PEA


Kompetentny
Kompetentny
Posty: 2335
Rejestracja: 2014
243
48


Laktony to cykliczne estry kwasów karboksylowych. W Polsce nie obowiązuje w żaden sposób prawo analogowe/pochodnych. Żeby substancja była nielegalna, należ ją wpisać na tę listę - podać konkretną nazwę i wzór chemiczny (albo CAS, już nie pamiętam - musi to być jednak konkretna substancja, a nie jej wariacje). GBL, chociaż kontrolowany, jest w pełni legalny.

Miastom, które zezwolą na otwieranie nadzorowanych miejsca konsumpcji narkotyków, trumpowski Departament Sprawiedliwości grozi postawieniem zarzutów federalnych.
Jedna z najpopularniejszych aplikacji na świecie coraz częściej wykorzystywana jest do kupowania nielegalnych substancji i narkotyków.

krystek37

Posty: 7
Rejestracja: 2015
1


W ustawie jest zapis o estrach i eterach, tez jestem ciekaw. Prosze o opinie


Maskaradore

Posty: 1613
Rejestracja: 2006
13
4


Wystarczy "podejrzenie" czyli albo ktos cie wjebie albo ktos chce w lape i mozna zabrac ofierze jego cenny płyn:

https://hyperreal.info/news/wielka-oblawa-celnikow-ponad-dwie-tony-narkotyku-w-szczecinskim-magazynie

Dziękujemy panie Kwaśniewski (jego wina - czerwonej mordy z czerwoną teczką... już wole żydowską teczke Scurvalida ;-)


klejofas

Posty: 934
Rejestracja: 2011
4


To że zabrać mogą to wiem i bez tego, mam wyrok sądu orzekający przepadek mienia (prawie tony GBL) na rzecz skarbu państwa. Choć uzasadnienie wyroku jest całkowicie wymyślone i bezpodstawne (nie opierało się wtedy jeszcze na zagadnieniu tu poruszonym, a które wynikło po tej akcji w Szczecinie dopiero). Mam inny problem za to w związku z tym. Jako że nie mogłem zaakceptować takiego wyroku, złożyłem apelację od decyzji sądu. Sad wyższej instancji podszedł do tego oczywiscie w sposób, pokazania mi kim ja jestem żeby wytykać nieznajomość prawa kolegom po fachu z sądu niższej instancji, na ostatniej rozprawie, sędzia oznajmił że aby potwierdzić zasadność mojej apelacji wymaga przeprowadzenia badania substancji na potwierdzenie że to jest GBL (takie badanie było już dwa razy wykonane przez służby prowadzące dochodzenie na wcześniejszym etapie, ale to nie istotne dla sądu) następnie uzyskać opinię biegłego, że GBL nie znajduje się w załaczniku do ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, jełśi faktycznie nie, to następnie biegli mają stwierdzić czy nie jest on sklasyfikowany jako substancja zastępcza i na koniec mają się wypowiedzieć czy faktycznie GBL ma zastosowanie i jest używany do celów które podałem w apelacji tzn innych niż niezgodne z prawem. Wyznaczył kilka tysięcy jako zaliczka na przeprowadzenie tych badań przy czym zaznaczajac że ostateczna kwota nie jest znana gdyż wcześniej nie miał sąd do czynienia z tego typu badaniami i będzie ona znana po przeprowadzeniu badania, ja jeśłi chce aby sprawa była dalej rozpatrywana dał mi 7 dni na wpłacenie tej zaliczki w innym przypadku, apelacja zostanie uznana jako niezasadna. Dodam tylko że wartość zaliczki przewyższa deklarowaną wartość zajętego mienia, oczywiscie tylko na papierze, ale jak dla mnie było to zagranie typu każmy mu zaplacić drugie tyle samej zaliczki co towar jest warty to odechce mu się dalszego ciągnięcia sprawy. Tylko że mnie już ta cała sprawa łącznie z kosztem towaru i całego trwającego rok postępowania kosztuje kilkadziesiąt tysięcy zł. Nie zamierzałem tego sobie odpuścić w takiej sytuacji bo i tak wtopiłem w to całe posiadane oszczędności, zapożyczyłem się i wpłaciłem tą zaliczkę i czekam na rezultaty badań i wydanie opinii przez biegłych i trwa to już dobre dwa miesiace.

W międzyczasie wypłynęła ta sprawa w Szczecinie i pojawiły się opinie o poruszonej tu sprawie legalności GBL. Prawdopodobnie gdybym o tym wiedział wcześniej nie decydował bym się na dalsze ciągnięcie tej sprawy szczególnie że jeśli wyjdzie że apelacja nie była zasadna będę musiał zapłacić bliżej nieokreśloną kwotę za te badania co mi się słabo uśmiecha jeśli mam zostać z niczym. Tak więc kiedy będę znał opinie jaką wydali biegli na ten temat zobaczymy co oni na ten temat powiedzą. uznanie go za nielegalny będzie stawiało obecnie prowadzoną legalną sprzedaż i przemysłowe zastosowanie GBL w dość dziwnej sytuacji bo okazało by się że koncerny typu Basf i wszyscy którzy stosują GBL w czysto legalnych celach przemysłowych czy nawet jako odczynnik chemiczny i jako taki kupują go od legalnie operujących międzynarodowych koncernów robią to nielegalnie i powinno się je pociągnąć do odpowiedzialności jako że Ignorantia legis non excusat i powinno się wszystkich pociągnąć do odpowiedzialności w ich przypadku handlu nielegalną substancją w znacznych ilościach, w tym przypadku nie ma znaczenia do czego używano substancji, bo jakie ma znaczenie że ktoś używał by np heroiny przy produkcji nawozów sztucznych a ktoś to sprzedawał nawet i z takim przeznaczeniem. Jest to nieistotne z punktu prawa. Ciekawe co te koncerny i wszyscy ich klienci zrobią wtedy? Nie sądze żeby przystali na taką sytuację. Jak postąpić miałby by władze z wszystkimi sprzedającymi i ich odbiorcami stosującymi tą substancję i będącymi na rynku preparatami zawierającymi GBL jak np chusteczki do zmywania paznokci, produkty kosmetologiczne używane przy przedłużaniu rzęs, farby drukarskie, preparaty czyszczące o różnym zastosowaniu i szereg innych.
W jakim świetle uznanie GBL za nielegalny stawia te wszystkie organy władzy jak policje, sanepid, uc, sądy które do tej pory nie widziały nic sprzecznego z prawem w obrocie tą substancją i które nie podejmowały działań mających na celu egzekwowanie prawa, tu tym bardziej jego nieznajomość, byłą by absurdalnym tłumaczeniem. Ciekawe czy ktoś ma takie jaja żeby wsadzić ten kij w mrowisko i wziąć na klatę konsekwencje wynikłe z takiej decyzji, a oznaczające że albo należy rozliczyć wszystkich dopuszczających się przestępstwa, czyli np toczyć boje w sądach z prawnikami koncernów chemicznych, zamknąć dziesiątki firm i pozbawić sporej grupy ludzi miejsca do pracy. O czym mówiło się już rok temu kiedy WHO chciało zakazać stosowania GBL i BDO i finalnie decyzja taka nie zapadła. Tu można przeczytać np postulaty organizacji typu Lewiatan, apelujących o nie wprowadzanie takiech ograniczeń.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/858043,who-chce-zakazac-stosowania-dwoch-substancji-odurzajacych-moze-to-dobic-polskie-firmy.html


koziq321

Posty: 293
Rejestracja: 2009
4
1


dziś zostałem oskarżony własnie że to ester ghb . narazie sprawa w toku


widziałem dokument biegłego z opola stwierdzający ze gbl to ester ghb i podlega ustawie

jakieś porady ?


PEA


Kompetentny
Kompetentny
Posty: 2335
Rejestracja: 2014
243
48


http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2015 ... 087501.pdf

Wykaz wszystkich substancji, których posiadanie jest nielegalne - jest heroina, jest amfetamina, są niedawno zdelegalizowane RC'ki (4-HOMET, 3-MMC, itp.), jest rzecz jasna GHB. GBL tam nie ma. W przypadku pochodnych - z tego, co widzę - to tylko chodzi o morfinę. Przeczytałem pobieżnie, ale nie widzę tam nic o pochodnych czy analogach.

Tak, jak mówię - KONKRETNA substancja musi być tam wpisana, żeby była nielegalna. GBL tam nie ma. I ja bym w tym wypadku szedł w zaparte. Posiadanie GBL nie jest nielegalne. Obrót? Trochę gorzej, chociaż z tego, co wiem, również nie jest nielegalny tak do końca. Znam osobiście przypadek, gdzie komuś udowodnili handel GBL i jedyna kara to ta z Urzędu Skarbowego za niepłacenie podatków i niezarejestrowaną działalność. Nie wiem, nie jetem prawnikiem, ale powyższy link - jak komuś chce się dokładnie czytać - powinien rozwiać wszelkie wątpliwości. To najbardziej aktualna ustawa z wykazem substancji psychotropowych (słynny lipiec 2015).

I tutaj jeszcze coś mi przez głowę przeszło - jeżeli się nie udowodni komuś, że dawał/sprzedawał/częstował ludzi GBL w celu spożycia, to nie powinno być żadnych problemów. Po prostu masz GBL, bo dobrze zmywa graffiti. Iść w zaparte. Nie mówić, że się to pije czy tym bardziej daje komuś innemu do picia.


koziq321 pisze :
dziś zostałem oskarżony własnie że to ester ghb . narazie sprawa w toku
widziałem dokument biegłego z opola stwierdzający ze gbl to ester ghb i podlega ustawie

Ester to nie ta sama substancja. Ma inne właściwości fizyko-chemiczne, a to, że przypadkiem in vivo ulega metabolizmowi do GHB, to już inna sprawa.
Mówię to z punktu widzenia nie prawnego, tylko chemicznego. Wystarczy zresztą zobaczyć na właściwości GHB i GBL.
Przykładowo GBL jest substancją zdolną rozpuszczać wiele polimerów organicznych. GHB nie.
GBL wykazuje kwasową naturę (pKa zbliżone do kwasu octowego, pH bodajże około 3), ale nie dysocjuje. GHB (a konkretniej jego sól - nieważne, czy sodowa, wapniowa, magnezowa itp.) już na przykład dysocjuje, ale ma odczyn bliski obojętnemu/lekko zasadowemu. GBL jest w warunkach standardowych cieczą, a sól GHB ciałem stałym. To nie są te same substancje pod względem chemicznym i warto użyć tego jako argument, bo to tak, jakby powiedzieć, że pseudoefedryna sprzedawana bez recepty w aptekach jest nielegalna, bo można ją utlenić do metkatynonu albo zredukować do metamfetaminy. I w pierwszym przypadku równie prosto, co przekonwertować GBL do GHB. Mówię to, jako osoba praktykująca chemię organiczną i zajmująca się tym naukowo. Nie jestem ekspertem w dziedzinie prawa, o którym mało co wiem. Ale tutaj jestem wręcz pewien tego, co mówię. Iść w zaparte i tyle. Nie palnąć głupot. GHB =/= GBL.


koziq321

Posty: 293
Rejestracja: 2009
4
1


z ustawy wynika jasno że nie jest nielegalny ? niemam sie c o bać? narazie odmówiłem dobrowolnego poddania sie karze


Ertlbn

Posty: 182
Rejestracja: 2014
2
14


Posiadanie GBL nie jest nielegalne. Co do wiekszych ilosci jest mozliwosc bycia oskarzonym o produkcje GHB, ale to musza byc spore ilosci. Jesli to co masz jest prawdziwym GBL (i jestes tego pewien), to musisz po prostu trzymac sie tego i dopoki nie udowodnia ci ze to jest substancja nielegalna, lub ze nia nie obracales, jestes bezpieczny pod parasolem domniemania niewinnosci.
Dobrowolne poddanie sie karze byloby w tej sytuacji samobojstwem.


koziq321

Posty: 293
Rejestracja: 2009
4
1


nie wyraziłem chęci dobrowolnego poddania sie karze

Posty: 111 Strona 1 z 12
Wróć do „GBL, GHB”
Na czacie siedzi 403 uczestników Wejdź na czata

ca8ca4fc387546a89b1d05a2ffc4bef9kadet97  9320ee015e0f33f03f4c4dc23d78f81fStylowy  435d5f6cb22f58520dbb5532606c7c6bdaro86  Awatarandzelika  AwatarStrahlung  Awatarnarcotic_dream  4ce05a5bec8feab2a77556427f387911Razley23  AwatarPanZyciaiSmierci  AwatarKucharzMietek  AwatarSzatanskiSkoczek  Awatarsedambromek  Awatarszynszyla  beb8ef285dcec9821ee9da1b67c52077bodzioo1979  2c4ed23a06b27c9cc9534544e6c03928Guttural  AwatarInkwizytor_666  Awataruxuuri  9fef328668940134703c0b53b8128acbkoksiarz36  e46420faec1d8d26b7be1d7154b3f424Pan Horacy Mccycek  6f550e7d8d8257ac56d6a84ed5e3dab5piratpc  Awatarxehanort  a9a8ed22180ff4cd876d7e0b3f2217a2kordylier67  1b0890ce03e13e83bee6bd73c2a34e56eoeo  Awatarsiddney  AwatarSiosek  0c769f9f1b76c720d09f4afa8a3b8c08lazymilk  baafa405b7fa784b48f9f0172ac9c041lysygrzyb  e50c0a1566f0c7a702b2ba2ae2619e68Adwocat  428036e136284eabc27ca054fa0740e9Varghulf  1bae16b0abf64fa7cc31db97e154b96bBorowikPL2010  6622dc58bad9b16d0e6c7c3385635f77Siyabonga  843881ac4a55b05751e222b2f6e2e2a6Iskolaska  Awatarraabe  bc00ace87234b7d0df2ae5a6626ce610Kokorari  Awatarnexu  Awatarpapiezpolak666  ec26fbbf512c7af1bb261c226f243659Nokideusz  AwatarDworzec PKP  Awatarqvintix  702ccc3a277b8992f0c98e401c34bcc7FeelsGanjaMan  Awatarredalert  Awatarserainox  Awatarpdill13  AwatarApollo  AwatarZX  2fa1f42255eb16dde261875c46b46010babycat299  AwatarLuciferianDawn  78bf1055948d662aacbf9b6bdeb89133bambii  894858c6f31df7a0bd1ed92baf2f0da6Diggry  f6799dde0578808e61c11edc2ef6acd8alexxandria  9e86f6f7cbb9f1bbe35575d5588e3cbcmikiunw  AwatardaKNUR  Awatarflosik  Awataritirritate  e8bc20f482f69e9da82110920f909ba4statyczny  AwatarAnnihilator  3e5a0bf69ccca95de0719b31f4f108f2Pinkman89  d9c721176f8e56a29519bec653a8ed55poduszkadouszka  Awatarlightinside  ab49d8f3aec862daf594d745b0b6873fwydzielina  bac85984f89273b843a94c9e5fb3a1a1Najdan  Awatarkuls  8f54a28f5b8f9e31d33445325dcd865aImAloneInAComa  AwatarCorgan  Awatarletmigo  AwatarGandalfBiały  3a94e8c63aa27aa52e50a9dd17aa39adru_ra  AwatarMDMAsters  Awatarmialek360  Awatarkaneshiro  3bdff3ce817333c7ccab1672f867f1aadiahzel  ab25d9f2f652aa83620019cee3a89b04johnnyarrived  442bdbf69f1fb64a486aff287cc05481d-Anconia  AwatarGG Allin  Awatarpilz2  AwatarCodeineCups  AwatarPierwotnyWilk  e2777c31858f007d49f4ea0604ae8269Nulltum  c414fa72eeee92f2858c457cf91b9e7bmangojuice  6cf30a59d8f8e54c82aa6a2393fab592Gomez  2f9598465bff44af0975f49940d8d16cOlsztyńskiChlor  7220cc2933813305c64d4db68bd0a673Pan Cietrzew 69  AwatarFargrik  AwatarBr0wnSugar  Awatarfoggy  AwatarMendeleev  Awatarchemiczny30fun  0d9fd24295ff77b190ecdbe26ebe9309Szarisza  Awatarmalinowa_wrona  Awatararturwasyl  4ea4ea367aae47dc70a1c561246a2173Dersu Uzala  775debbfc3ed0a8d0cb5ae9f695b46c7msrom  AwatarTripowicz  68632bf461562a8ade69044037ebc8b2onbekend  05686f036017c6627cbe3b4c330828bdklapekmojzesza  Awatareliot  197aec8600ffaf58a0a3f93c8288594cjanosik1358  3d63952497c3a3762e8eee27a47e1ce5Diablofive  235964ba3ce495b19df52d9f601c1ea9biel  cb9777469a4949b2390c33dfece65880opt  1c218b28eadea827727518233c7d1299michal669  Awatarcolias  Awatarstrtcode  AwatarLutenson  2d29a9fcb774a378677ba53b3b26c99fSpielzeugmann  683f0b0e312df3e60880b5f08d9ad183Vlad1234  AwatarAdvertisement  Awatarmesmerize  671e56fba73315a24cdd571d3fe52749DrsRaker  Awatarl0lz  AwatarDemis  9974acc77f360e182690c7706509bc69waleczule  58155a578b416c8d60a94bd674d6e625ffenz  45cfe8c9c16d10e808e3f5e683054dfaflatro  d143872f026d3b1684b04ef6d316649aalkoholikzwyczajny  fc02506a0d2f6edc34588aa1ad0cc9ecHenrykPotter  d231c2c0566020682c21d8ae169ab2a7bvh  Awatarununquadium  0fe7fb6dbd8d21e9312de1f49f7213dbiwan27  Awatarketrab74  AwatarNikanna  c78a29132f131ea50dd34f81a32ea92bmooreg  AwatarUho  7521a060c9457120a75a4f404267c736nicknaszybko  Awataroczass  Awatarvirr  b7b4aaab07bc69d02785678b423268a8LeegFlavoeur  AwatarCzarli Hustle  Awatarkirke  a7d77a405a53bb40ad716ed9f2e72c73dermaster66  0cfceb96134949895666cfd73306df74klfpopoe  5fa1fa67a87b3dc80cbaa74a1ef5814aMirajane  4e01d6276a7f6a85e2880d08252b3f58thai_stick  Awatarqwertz  AwatarBelian  Awatarre-ligio  Awatarcrup-nick3  Awatarramzes2000  e17bb4a7d2ef566e0976320842754f99Zaiec  Awatarmaniek4356  9176cfffb92c0f1899ac6b81c23a8d00hatemenow1337  8d51d0d4f17880d97750059407302383cocosajkosajan  AwatarBlackHoodie  AwatarUJebany  ede373d104c4aac4f14d147fa669a4fedrakan9  4ae44d6f8a3a9fcadcb73c4d81b3706aMaleCoNieCo  6a17560fb596a7be9be2c4703f16846bmateusz5555  Awatarmuszkaowocowa  AwatarSzaraOwca  Awatarcosi  AwatarxSzuLeRx  531543e1c27d1e1d41e7170a7a10904bMartwa_dziewczyna  08b079f77a4535867e206bd60c6dc721Kiwrukytna  640cfb9a05a9a0ee849476c9c598b776marian72  77a245ec191b1d3baa34e7687ff4444fczpiej95  e9a084d226bc79ed941f7633015746bcSzanujeGrzyby  50ea6ec6ad5512ad719839c329c10440Riczi  AwatarHeliodora  5bbfd99907952027796d25e17da491c8Receptor  AwatarBelial  3d26a118676104466fbb959b5ab6bd7cicoteras  Awatarrodozz313  Awatars3ven  AwatarAlembik  AwatarSem  AwatarSassyFungus  50a64d749f1cd0792de9e59b7e78a3cfHytrox  Awatarthcmaster  48afbeb4390a91a99e0e27a1da261dd3rogalusek98  c2e9a7b90bce63425209cfcf476c22daQnTwKZTN  df5c49efaa1a955853ebd379277011efrealthing57  Awatarabsolut6  AwatarIvival  AwatarHexaCentauri  2a41565217492d04ce55b9b2e2239ed2heheh  AwatarGermanDoll  43f3963a4553e83ab22594342aebacb2orygenes  039066156b87124731c39f910e12677bobcgnmi  ead1d2fe9dc80fe236d14194a74a8241Ataczi  a3f9647e8f763bdef790dab27193396bSmuglava  Awatarmurdock777  78126e8a57004b45f184f03b761b5c6bjednik92  Awatard33nied  Awatarcyanbhelliom  Awatarkalafior91  f4795ecaa99389d69f2bb2ea3a27202aIzakzygzak  Awatarhvze  Awatarmarynia  b84c66916a8059dddaea2305b24135aflupus1541  Awatarjabolman  Awataritq5  Awatarboostlab  826df22d6c17690905758a542c082515sombre  b60afa18ed091c10ed8bc511be26f3c4pigulkowce  75cab52ade88bd3bf5f236c2264484e4hania90  Awatarledzeppelin2  9ee3690319159ef19d844e7ae4b7a6afJokefeller  4b8e9210fcf498ace5626f9ddcd228011337xd  Awatarmalachite  Awatarmoondog  9c567d34ef48520a822b3be947feca52politykier  b64e1081e588b80ff4d1d52f1a666ffesome0ne  1f2ee8f11488ad4e3feea79564200a55warr0n  AwatarSigiVera  daf72182d60aa8aa46bb1a4145bac8c2najlepszyPszyjaciel  AwatarMrMagnificus  57c7485df0bc92f271c5c90a8701c573mariusz9984  cd568b92e799105ef1a9860a349bc393Leczo  AwatarCristianoTramaldo  6bdf406655c9e9ff31d9890b99ffcea3Belzebub8811  f471a40dc54393b27ef776dbd9a7e578kredka90  cbbe4c814d1c726328e5d3b4aa3043dbVarkus  f8bdc6e780f64a695a809bb760dab6c4trufla1989  37d1693b4e328a244bd7c035f61ddd97gg  51dd5720b9037ec764c686cde7c89befwersal76  229616e1529c569fe79efc3123192c86yewop  Awatarwolfster  AwatarAmadeusz626  Awatarjogurt  Awatarmimic  Awatarpomasujplecki  1b0ea014d98e9566a8aac4832249c7d3ksentoss  Awatarpitka  Awatarsurferbrujo  Awatarrekawiczek  faf18d20316c06e2269dd1bc662efa54Kotel25  Awataromikkk  6d5abb140bc182ddff34bd7a0cdebaa5hausverwalter  37d0651be1530ba7d6ac72aefb97eee9magell  Awatarunknown  c0a03b2d64ec96e8bdbe9a2ed31b9b85WINALOTO  AwatarBetterThan  e3ab8707ac4f1d95a18fa17f7fb60836spergo  c941ba7ee13784df99909aa6879d0a4cmosznalenina  13678504b9b34d9bd83b3bd9312ca8ddTTomasz  1d67fc0769093bc7c4ceab7d07ef52a5SpOkOjNA  6db36e6c088002fdbe7d6a4868f8b9e5Maganus  215b42b77e5dac18d43770ae307363b9Kartonowa_mania  AwatarMorfineusz  Awatarziomek455  AwatarSynus  e52f97b9d32e24ec20235d192aa19e9ckadarkaa  Awatarravestar6  a6af69a4d52d8e1b7afd2813df485f59psychonauta99  Awatarpunk6  212b02850ccbafb070ae5ba3343c1639ciekawskaaa  AwatarLasVegas  Awatarneprom66  Awatarkurak122  Awataracid4breakfast  3341056aa444a9e7f5ad641c44c247acInsomis  AwatarPandaeb  174024be8bab913f4c53adc995cc096aautumn_mood  dff4fa6c4ef3616848c6b47db47a7885jartexxx  b5939d93e3bbb4361b59fcfdbfbd504eLadyDarbanville  AwatarKiepekV2  1edf7fc9100d1d5c2395433667d6178cbadmouse  AwatarSampleTube  Awatarsurveilled  Awatarsfiksowany  3d3240437295e8689dbeffe0589c5183TheBest  AwatarWincent  517faa74de73bed7ab7863d93dcac2eaVenturio  83463eb288f5b4083e8ce6d7b630ec4dwiedenskichlopak  6ad19e16718293c3957942daf4fe83cfzohha  daf6d58a2fc3ca1a171bedd204460031Seripogrzybek  2e6319b5e081f6c7992b86a7f7347461tomdel38  AwatarZefir77  AwatarFurioz  AwatarAmffaa  AwatarDeadspace  731f3188c208938ece41fbef191d8825tesla420  Awatarhrn  Awatarhoralky  Awatarcelias  bda23f3352e3596c35351352e7cdc9aadriveaway  7aa23c18079600dd0a693f9849c4c753NiepoprawnyTyp  5a9993e6e49af52e2ec4d2be068a8027qokayna  AwatarIce_Cube  dfff02b5fc93c0310974a738fcad9a16Mundial  76edcb6c36966f28124b1db5f6d7f6f7BlueGrey  AwatarGakana  c4bebf56a1e9538b5df2b535a43e0a6fAhpuch  6a1ff432691e2ce140aa528458900437Drabb  d99683d711128e15c2bf563d617efae3rell123  Awatarnasienie14  6e1fb665a8281b87a7bd9fe5af69090eNazwaUżytkownika  7166a24d35c31bb18150e95fa3b0c846przodownik  a5425b4bf5a26992b54038204c57e6a2marylka1990  AwatarvisitorQ  9e6639c9a4f89b379b0f6d7a54344a2f5ph1nx  AwatarGanjaBot  1b0453b80f39e7e46615e46117cb186cNiechcetegoPanieBoze  Awatarheroinowakrolowa  Awatart.rydzyk  308e474d6ab7d5c8ef85f9d1a7f3f041snowprincess  cc968a63fe46b5ffd794a920b6a8cbf0strajk  7dd70481332b48c8a447d7a1daae57cddarkodonnie  Awataradi112  AwatarUroboros  07b74f1b3ed2fa678edbc4a32fee0ce2Gość  b743304afe9e366923266d4f265623eeagetophobia  Awatarsaterox  41bac306e7c423824a24a010cf714322NieMogeCzekac  089a0b53a4228cc400f2059487312afdRamzeslaw  817d8178a61eeb4f142a422909d79396Blant_Soldier  AwatarTiHKAL  AwatarJohnBravo  495a4df04d23ea2941d532fd9228427bYing Yankes  Awatarbuc  AwatarHelupek  dee71be6061222d7c3e2d687eaf29151fajnagosia  Awatarblokowiska666  AwatarTheFlash  Awatareasilybored  AwatarNathan  7437db3819e61ee34c3e3894354609eeNupBuster  Awatarloth_joven  873e3a2e74a96f4f0465cbd4418a8c18skinhead88  Awatar__  AwatarPsychopath  1f0d5e7cd5c0a21a47ae84089c41954dreal_  Awatarpiporek  52d70416a188110d9b8ddc2280f44b25Marahaja  Awatarmisiek066  Awatargringo  Awatarmamabarszcz  AwatarKutaczboga  Awatarpierunskimixer  Awatarseraphin2341  Awatararileeh  caf4dc82b5eb8c647047309b3e497288liltracy  e8034272bbadb7ebd554bf2923264db6Wojciieszek  Awatarzarlaczbialy  989c06fa93633cb5a5242efac50af0bbNicson  AwatarXavi  373cfd8112f788620251171980e2cf20matteo97  AwatarFoka3054  Awatarpssst  Awatarprzjan  eafb4b63067c4a583aa9925416b5338cmalarodzynka  197241a676404cc0caa812fb9806fe88papjerz  72ad81053b2f720137f3aa6e5195e9a2zjadaczRC  17409f29fae980b64e00e94920138cbeathlete  AwatarDeWitt  AwatarInfamis  AwatarHlaskover  ebe2608fdda2c5e6c660646f326f5f9esajdov92  12faa741d5c698d3e0cf7b981ce16bafMrFrog  f4602320e2498143f900d4fe95a39c28Dukken  Awatargenezyp_kapen  Awatarhpk666  5e48f36c7e8f4ccdd3987ce2948d8cffpixmanek  62f32d44177e2f65a74cf3c6fe13b15fN03  AwatarDexPL  5a971188abf1ccb7cafe384e26a42d25Zumikal  342523efdc48e68d5373871449c15f00mir576  af3447cfaa6ecc5d6ec626df809760a2carmilove  5eb02ec28d5717eb8ab04d6bd5470e9fDrWips  9d804702e0db5e5bbccf79ebfe7e9954Bratpaul  81993a5450b7fa4c4e14bb6a12a10ad7Pan Magister  c238c809a4251e5e78f67d326f4c1c32guadelupe  6fa55962096f5585fe7bd9e3b4828b82zdzisiu  Awatarravez  437242de8dc44bfbb85030249b997f28Hard_As_Hell  Awatarperes89  49a1c758aef9fd331a96997b7dc253c2Braak  AwatarBillieGibonz  431f08ff0b704b99362a586e3635f5aaMasterYodaOfSkun  5373a60d0346c0ba533e66204741a6d0carmelovelove  1d2e3356ebca37462736f74174d2623erastlin80  AwatarPjaq  Awatarbabrus  82e89d79497bb4a05b71a09bf21c6a60ludecki12  6866a274a884112a9b16f043140e540eadok  AwatarLOBO87  Awatarcstmdrg  f1983ba616689e69d699cea0b3ad4bf9gienio  AwatarA-CoA  AwatarvoLsky  Awatarcebex  Awatarowerfull  89899539e1124cff91cd895536db2cechasan125  AwatarAmaya  9b2a70751ee2d1c11061e5cafd9b315fChomik  a569924a854a053ba17e4b26f60cecb2ljoss  bd2a146462b045ada72a537d866dafdcnormalnychlopak  Awatarsimer44  2f9f6442427d776bf2c8dcf0cfdb6639Jazzmanka  2951210ae7a660b81a043296302848e8ManBearPigi  AwatarDelicSajko  d9f3d8f3582337c0d64c87e803745f44sxhd  46fe728d97ee57b792eabd243bbad3eatylkotwarde  004ae66fdcf7b573d1049fbb015cb700Waldislavek  AwatarCycuszek  AwatarMondengel  AwatarGreenZielony  AwatarHanHaay  AwatarJakub777  AwatarPerel  Awatardamianero123  Awatartwsoul71  Awatarciopek  Awatarnosownik  

Kto jest online

Obecnie tego podforum nie przegląda żaden zarejestrowany hyperrealowicz (2 gości)