Leki przeciwdepresyjne, tymoleptyki - SSRI, SNRI, iMAO, TLPD i inne
Zobacz też: Wikipedia
ODPOWIEDZ
Posty: 2489 • Strona 213 z 249
  • 611 / 186 / 0
@igla83 to jest temat rzeka, z tych co wymieniłeś pregabalina nie kojarzę żeby bezpośrednio działała na receptory GABA, zmniejsza napięcie chyba kanałów wapniowych, czyli docelowo jakby wyładowania elektryczne/neuronów w mózgu, w mechanizmie działania będzie przypominać niektóre leki przeciwpadaczkowe, jak lamotrygina. Jakieś badania były, że pośrednio zwiększa ilość receptorów przez oddziaływanie na prekursor chyba, ale niepewne. Jak się mylę to niech mnie ktoś poprawi, nie interesowałem się specjalnie pregabą (!).

baklofen działa na receptory GABA-B, a alkohol oddziałuje przez domenę benzodizzepinową przy receptorach GABA-A w skrócie zwiększając efektywność działania tego receptora, co wywołuje efekt hamujący na organizm. Efekt hamujący może być podobny dla tych substancji, ale mechanizm działania inny.

Z leków "hamujących" najbardziej zbliżone do alkoholu farmakologicznie działanie będą miały benzodiazepiny. Przy czym one oddziałują na receptor benzodiazepinowy, a alkohol także na szereg neuroprzekaźników w sposób pośredni i bezpośredni, serotoninę, dopaminę, glutaminian. Obie te grupy substancji działają na cały organizm (receptory benzodiazepinowe masz np. w jajkach %-D ) ale alkohol jest skrajnie niewybiórczy, działa w sposób trudny do przewidzenia i przez to nieefektywny, moduluje działanie substancji w sposób trudny do przewidzenia. Dodatkowo, oprócz działania "na receptory", masz kwestię metabolizmu i transportu substancji na różnych poziomach w organizmie, no ogólnie farmakologia to skomplikowania sprawa a alkohol działa bardzo szeroko i nie jest mile widziany przez nasze ciałko.

Twoje pytanie to trochę jakby pytać, dlaczego w szpitalu podają pacjentom onkologicznym fentanyl zamiast słabo przepłukanego PST, gdzie fent to benzo (reszta działa w inny sposób) a PST alkohol . Cała zabawa polega na dopasowaniu substancji względem skuteczności / ryzyka skutków nieporządanych i możliwych do przewidzenia interakcji z innymi substancjami.
  • 1223 / 485 / 0
co waszym zdaniem bardziej zaburza,czy wrecz resetuje dzialanie ssri,alkohol czy opioidy konkretnie kodeine i tramadol mam tu na mysli,krotko mowiac lepiej chlac czy cpac ? nie odpowiadajcie ze ani jedno ani drugie bo to oczywiste.
  • 600 / 108 / 0
kodeina nie zadziała a tramadol w połączeniu z SSRI grozi ZS.
"Głębia ziewa na powierzchni,
a powierzchnia okazuje się dnem głębi."
Stanisław Ignacy Witkiewicz
  • 1223 / 485 / 0
kodeina na mnie jednak dziala,nieco slabiej ale dziala,no i trzeba wiekszych dawek.tramadolu faktycznie nie powinno sie brac przy ssri,no ale nie o to mi chodzilo,mimo to dzieki za odpowiedz.
  • 980 / 83 / 0
1. mj
2. ketamina
3.LSD
  • 2581 / 535 / 0
LSD na ssri??
Ogarnij się.
19 lutego 2025london5 pisze:
Dobrze że tego topka już nie ma, wkurwiał mnie ten chujek.
https://youtu.be/HU5p8b3ozVM
  • 4894 / 853 / 0
Przecież dziala. Mental jest splycony,jadłem hometa na sertralinie. Mental wyłączony niemal całkiem,wizualnie normalnie.
Uwaga! Użytkownik F6mGCrx3 nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 980 / 83 / 0
  • 2581 / 535 / 0
LSD na ssri w większości nie ma żadnych efektów więc nie ma sensu!
mj git, keta też.
19 lutego 2025london5 pisze:
Dobrze że tego topka już nie ma, wkurwiał mnie ten chujek.
https://youtu.be/HU5p8b3ozVM
  • 4894 / 853 / 0
Według mnie to nie prawda,i jest tak jak napisałem ja powyżej. Nie probowalem LSD ale jak wspomnialem 4HO-MET dzialal wizualnie bez efektów mentalnych.
Uwaga! Użytkownik F6mGCrx3 nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
ODPOWIEDZ
Posty: 2489 • Strona 213 z 249
Newsy
[img]
Turcja: Całe miasto na haju po spaleniu 20 ton marihuany przez policję w centrum miasta

W tureckim mieście Lice 25 000 mieszkańców zostało nieumyślnie odurzonych dymem z marihuany po nieprofesjonalnej akcji spalania 20 ton marihuany. Sprawdź, co się wydarzyło.

[img]
Marihuana zmniejsza pragnienie alkoholu u osób pijących dużo – Nowe badania finansowane przez rząd

Czy marihuana może pomóc osobom pijącym dużo alkoholu pić mniej? Nowe badanie przeprowadzone w USA sugeruje, że tak – i to z zaskakująco prostego powodu. Osoby, które sięgały po marihuanę tuż przed alkoholem, piły wyraźnie mniej i miały mniejsze łaknienie.

[img]
USA: Przedawkowane narkotyki zabiły mniej osób w 2024 roku

Liczba ofiar śmiertelnych związanych z przedawkowaniem narkotyków w Stanach Zjednoczonych znacząco spadła w 2024 roku, osiągając najniższy poziom od czasów sprzed pandemii COVID-19 – wynika z najnowszych, wstępnych danych opublikowanych 14 maja przez Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).