Błękit metylenowy – organiczny związek chemiczny, pochodna 1,4-tiazyny, barwnik tiazynowy o charakterze soli.
W temperaturze pokojowej jest to bezwonny, ciemnozielony proszek, z wodą daje niebieski roztwór. Nie powinno się go mylić z błękitem anilinowym. Ciężar nasypowy 400–600 kg/m³[potrzebne źródło].
Używany jako wskaźnik pH. W roztworach mocno kwasowych barwi się na zielono, w roztworach lekko kwasowych, obojętnych i zasadowych przyjmuje barwę od błękitnej do granatowej. Znajduje zastosowanie również jako barwnik w biologii, ma też wiele zastosowań w medycynie. Jest stosowany jako środek diagnostyczny, przeciwbakteryjny oraz przy zatruciach cyjankami i czadem[5].
W akwarystyce używany jako lek na różne choroby ryb
Informacje zasięgnięte z wikipedii .
Więcej na :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Methylene_blue.svg
już nie wiem co wybrać
:rolleyes: http://zdrowymozg.pl/blekit-metylenowy-jako-nootropic/
Powód: Zmieniono nazwę wątku na bardziej zrozumiałą. Podpieto wzór strukturalny, oraz dodano odnosnik do wiki. /Kolja
"Błękit metylenowy cz. C16H18C1N2S.aq nr cas 61-73-4"
Co to może być? Jak sprawdzić czy to to?
Bardzo silnie barwi wodę na niebiesko
odpowiem sobie sam: "new methylene blue"
http://www.chemicalbook.com/ChemicalPro ... 204285.htm
zatem testy odkładam na później
Ja swój niby błękit odsyłam z powrotem, co za typy.
NavyBlue pisze:Na allegro sprzedają błękit metylowy jako błękit metylenowy, który jest brązowo-ceglastym proszkiem, roztwór w normalnym pH ma silnie niebieską barwę, a w bardzo wysokim pH zmienia kolor na różowo-fioletowy. Jest to barwnik o kompletnie innej budowie chemicznej, który jest prawdopodobnie toksyczny.
Prawdziwy błękit metylenowy ma ciemnozielony kolor, o lekko brązowawym odcieniu, w bardzo wysokim pH nie zmienia koloru, ale w połączeniu z cukrem redukującym np. glukozą zachodzi reakcja "niebieskiej butelki". W połączeniu z nadtlenkiem wodoru, po jakimś czasie zachodzi odbarwienie roztworu.
Trzeba też zaznaczyć, że błękit metylenowy w postaci soli z chlorkiem cynku ma ciemnobrązową barwę, po dodaniu wodorotlenku sodu/wodorowęglanu sodu, pewnie powstanie biały osad wodorotlenku cynku/węglanu cynku i chlorek sodu.
Mam przeczucie, że niezłą synergię wykazało by z żen-szeniem.
Dzisiaj już jest 8 dzień suplementacji BM. Rozkręcało się parę dni, ale po podwyżeniu dawki z 1mg do 3mg na jedną dawkę, czuć działanie doraźne.
![[mem]](https://hyperreal.top/wtf/memy/6/6db9cbc5-425c-4f25-9de1-3fa8369fdbe0/ambient-percs.png?X-Amz-Algorithm=AWS4-HMAC-SHA256&X-Amz-Credential=nxyCWzIV8fJz5t5dUSIx%2F20250426%2FNOTEU%2Fs3%2Faws4_request&X-Amz-Date=20250426T032402Z&X-Amz-Expires=3600&X-Amz-SignedHeaders=host&X-Amz-Signature=307db3c0bef9500aac1a9986a8c61702477f6f6ce4f4b65635a979a37997bd77)
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/a12a216cf97460608e37260bc2663020f9aa0a82.jpg)
Dlaczego Portugalia może być europejską stolicą medycznej marihuany?
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/mmnaswiecie.png)
Mówili: "Narkotyków to ja nie chcę". Dopóki ból stawał się nie do zniesienia
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/cannaheart.jpg)
Marihuana zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/jrt-treated-cortical-neuron.jpg)
Nowa nadzieja dla pacjentów ze schizofrenią. Opracowano przełomowy lek inspirowany LSD
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis stworzyli nową cząsteczkę o nazwie JRT, która może zrewolucjonizować leczenie schizofrenii i innych chorób mózgu. Lek działa podobnie do LSD, ale nie wywołuje halucynacji. Dodatkowo, wykazuje silniejsze działanie niż stosowana obecnie ketamina.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/pszelef.jpg)
Jak zwiększyć moc i profil sensoryczny kawy z przelewu? Fizycy opisali prosty sposób
Czy jest sposób, by – nie zmieniając ilości kawy w przelewie – zwiększyć jej moc i uwypuklić profil sensoryczny? Otóż jest. I został on opisany na łamach pisma Physics of Fluids wydawanego przez Amerykański Instytut Fizyki (AIP).
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/chimpanzees-sharing-fruit.jpg)
Szympansy biesiadują? Sfilmowano je, gdy dzieliły się owocami zawierającymi alkohol
Ludzie od dawna spożywają alkohol i od tysiącleci odgrywa on rolę we wzmacnianiu więzi społecznych. Nowe badania wskazują, że nasi najbliżsi krewni – szympansy – mogą wykorzystywać alkohol w podobnym celu. Po raz pierwszy udało się sfilmować szympansy, które dzielą się sfermentowanymi owocami, w których stwierdzono obecność alkoholu.