Więcej informacji: Benzodiazepiny w Narkopedii [H]yperreala
Maykel85 pisze:Ogolnie slabe to FAQ.
Uprzedzam pytanie i odpowiedz: nie, nie zrobie lepszego.
Do najczęstszych należy senność, ból głowy, zmniejszona czujność, koncentracja i brak koordynacji. Kolejną rzeczą jest upośledzenie zdolności obsługiwania maszyn i jazdy samochodem oraz zwiększone prawdopodobieństwo wypadków drogowych. Obniżone libido i problemy z erekcją są częstym efektem ubocznym, może pojawić się również depresja i rozhamowanie(nieumiejętność oszacowania ryzyka lub/i niestosowanie się do społecznych konwencji).
Nadciśnienie i problemy z oddychaniem mogą pojawić się przy podaniu dożylnym.
Zmiany kognitywne
Krótkotrwałe używanie benzodiazepin wpływa negatywnie na wiele obszarów w mózgu, najbardziej godne uwagi jest działanie leków z tej grupy na obszar, który wpływa na tworzenie i utrwalanie w pamięci nowych informacji, co może prowadzić do całkowitej amnezji następczej, czyli do kompletnego zaniku możliwości zapamiętywania nowych rzeczy.
Długotrwałe przyjmowanie benzodiazepin wpływa w umiarkowanym lub dużym stopni na umiejętność myślenia przestrzennego - jest to najczęściej wykrywane zaburzenie. Oprócz tego długotrwałe zażywanie tych leków może prowadzić do obniżenia ilorazu inteligencji, koordynacji ruchowej, umiejętności przetwarzania informacji, nauki i koncentracji.
(Należy wspomnieć, że wyniki badań są ograniczone, bo badani byli najczęściej ludźmi z klinik odwykowych i nie zostały wzięte pod uwagę czynniki takie jak przyjmowanie innych substancji psychoaktywnych, alkoholu i możliwych chorób psychicznych u tych ludzi).
Długotrwałe skutki
Uczucie pobudzenia, trudności w konstruktywnym myśleniu, utrata popędu seksualnego, agorafobia, fobia społeczna, zwiększenie lęków i depresji, utrata zainteresowań i rozrywek, nieumiejętność odczuwania emocji. Oprócz tego mogą wystąpić zmiany postrzeganie siebie samego, otoczenia i związków.
____
Informacje głównie z wikipedii i z internetowych publikacji naukowych, mam nadzieję, że się przyda.
http://www.benzo.org.uk/polman/index.htm
Takie najczęściej spotykane leki z tej piątki działań dodaję :
- przeciwlękowe - bromazepam (Lexotan, Sedam), alprazolam (Zomiren, Alprox, Afobam, Neurol, Xanax), czasem takie "babskie słabsze jak Signopam czy Oxazepam
- nasenne - Estazolam i Nitrazepam, Rohypnol wycofano, obecnie pochodne BDZ takie jak Zolpidem
- przeciwdrgawkowe - klonazepam (Clonazepamum, Rivotril), diazepam (Relanium)
- rozluźniające (Tetrazepam - Myolastan, Tetraratio)
- amnezyjne - (a tak napiszę dla laików Lorazepam - Lorafen )
- przeciwlękowe - alprazolam (Zomiren, Alprox, Afobam, Neurol, Xanax, Alpragen), bromazepam (Lexotan, Sedam), chlordiazepoksyd (Elenium), diazepam (Diazepam Desitin, Neorelium, Relanium, Relsed), klorazepat dipotasowy (Cloranxen, Tranxene), lorazepam (Lorafen), medazepam (Medazepam TZF, Rudotel), oksazepam (Oxazepam Espefa, Oxazepam GSK, Oxazepam TZF)
- nasenne - estazolam (Estazolam Espefa, Estazolam Polfarmex, Estazolam TZF), lormetazepam (Noctofer), Nitrazepam (Nitrazepam GSK), temazepam (Signopam)
- przeciwdrgawkowe - klonazepam (Clonazepamum TZF), klobazam (Frisium 10)
- rozluźniające mięśnie szkieletowe - tetrazepam (Myolastan, Tetraratio, Miozepam, Myopam 20)
- amnezyjne - premedykacyjne - midazolam (Dormicum, Midanium, Midazolam Chiesi 1mg/ml oraz 5mg/1ml, Sopodorm 2/5/15)
Ciężko jest zaliczyć jednoznacznie diazepam, będący w zasadzie uniwersalną benzodiazepiną, klonazepam posiada również silną komponentę anksjolityczną, a lorazepam usypia i jest lekiem proponowanym do premedykacji. Reszta ma dość jasne profile działania, chociaż wszystkie, poza nielicznymi, jak tetrazepam, działają anksjolitycznie, nasennie, przeciwdrgawkowo, rozluźniająco i mogą być amnezyjne. Profil określa się dla dawek terapeutycznych, względnie możemy go opisać dla niskich dawek rekreacyjnych - po przekroczeniu pewnej granicy właściwości amnezyjne i nasenne gwałtownie rosną.
ZERO TOLERANCJI DLA TOLERANCJI!
Co np. bardzo istotne to fakt, że w innych źródłach wyróżnia się działanie uspokajające benzodiazepin jako oddzielny profil działania, a często pomija działanie amnezyjne/premedykacyjne jako tożsame z działaniem nasennym.
Moc benzodiazepin też jest różnie przedstawiana. Tutaj mamy porównanie do 10mg diazepamu, ale często, nawet na forum powtarzają się opinie, iż przełożenie mocy na benzo.org.uk jest nietrafne.
Co do tej części opracowania to pewnie każdy wystosowałby jakąś uwagę dotyczącą przełożenia mocy na diazepam różnych benzo, zapewne opinie dotyczące jednej substancji byłyby bardzo różne, dlatego uważam, że nie ma co zbytnio się tą tabelką sugerować.
Pisałeś np., że klorazepat dipotasowy jest najsłabszą benzodiazepiną. Uważam, że to nie prawda, gdyż jeśli wziąć pod uwagę podstawową dawkę leczniczą to np. tetrazepam jest znacznie słabszy. Samo odczuwanie działania w dawce leczniczej zależy od czynników osobniczych, ale np. na mnie (ale i nie tylko, bo również potwierdzał to m.in. Dzielnicowy) w dawce rekreacyjnej (ale nie jakiejś kosmicznej, bo 30mg) klorazepat działał odczuwalnie i bardzo przyjemnie.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/aptekadyzurna.jpg)
Rewolucja w receptach na opioidy przyniosła skutek? Przepisy miały uderzyć w receptomaty
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_artykul_skrot/nowenarkogis.jpg)
Coraz więcej Polaków przedawkowuje nowe narkotyki. Raport GIS
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news/klefedronfabrik5.jpg)
Polski narkobiznes zwiększa zasięgi. Czarny rynek domaga się towaru
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/grafika_news_skrot/profesor.jpg)
Profesor znów za kratami. Spec od narkotyków zwany także Chemikiem zatrzymany w Skarżysku
Na pięć lat trafi za kraty 73-letni mężczyzna w półświatku znany niegdyś jako Chemik lub Profesor czyli człowiek wielokrotnie notowany za przestępstwa narkotykowe, między innymi za wyprodukowanie na początku lat 2000 w laboratorium w Bliżynie dziesiątek tysięcy tabletek ecstasy.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/zrzut_ekranu_z_2025-04-14_20-26-59.png)
TVN24: „Tak wpadł szaman-informatyk"
UWAGA: Uwaga artykuł z TVN24, który poniżej przedrukowujemy, jest raczej kiepskiej jakości, jednak publikujemy go z uwagi na fakt, że jako jeden z niewielu opisuje przypadek zatrzymania i represjonowania osoby najprawdopodobniej prowadzącej ceremonie z ayahuascą.
![[img]](https://hyperreal.info/sites/hyperreal.info/files/f5.large_.jpg)
Ulubiona muzyka uruchamia układ opioidowy mózgu
Słuchając ulubionej muzyki odczuwamy przyjemność, niejednokrotnie wiąże się to z przeżywaniem różnych emocji. Teraz, dzięki pracy naukowców z fińskiego Uniwersytetu w Turku dowiadujemy się, w jaki sposób muzyka na nas działa. Uczeni puszczali ochotnikom ich ulubioną muzykę, badając jednocześnie ich mózgi za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Okazało się, że ulubione dźwięki aktywują układ opioidowy mózgu.