Baklofen


Klasyfikacja podstawowa

Metka substancji

Wzór chemiczny

[] C1=CC(=CC=C1C(CC(=O)O)CN)Cl

Nazwa generyczna

Baclofen Polpharma, Kemstro, Lioresal

Inne nazwy substancji

baclofen, Baclofenum, Kwas (3RS)-4-amino-3-(4-chlorofenylo)butanowy, baklo

Odmiany nazwy substancji

baklofenu, baklofenowi, baklofenem, baklofenu, baklofenie, baclofenu, baclofenowi, baclofenem, baclofenu, baclofenie

Uwaga! Zawartości metki nie edytujemy w Kuchni [H]yperreala. Jest ona generowana automatycznie z repozytorium https://github.com/hyperreal/Substancje - zapraszamy do współpracy przy tworzeniu tej listy na GitHubie.

Wikipedia

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/baklofen

Informacje ogólne

Opracowania naukowe

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją

Baclofen.jpg

Zdjęcie przedstawia oryginalne tabletki leku Baclofen Polpharma. Na pierwszym planie (z nacięciem) tabletka 10mg, druga z nich (bez nacięcia) to dawka 25mg.

Historia Baclofenu

Otrzymywanie / pozyskiwanie

Produkty wyjściowe:

β-(p-chlorofenylowy) imid kwasu glutarowego; wodorotlenek sodu; brom

Synteza

42,45 g β-(p-chlorofenylowego) imidu kwasu glutarowego zmieszano z roztworem wodorotlenku sodu (8,32 g w 200 ml wody). Przez 10 minut podgrzewano mieszaninę w temperaturze 50 stopni C, następnie schłodzono do 10-15 stopni C. W tej temperaturze zakroplono roztwór wodorotlenku sodu (40,9 g w 200 ml wody), następnie w ciągu 20 minut dodano 38,8 g bromu. Po dodaniu wszystkiego, mieszano wsad przez 8 godzin w temperaturze 20-25 stopni C. Następnie ostrożnie dodano skoncentrowany kwas solny w celu otrzymania pH 7, po czym wytrącił się drobnokrystaliczny kwas γ-amino-β(p-chlorofenylo)butanowy. W celu oczyszczenia rekrystalizowano z wody. Temperatura topnienia to 206 - 208 stopni C.

Zastosowanie

Zastosowanie medyczne

Lek ten według swojego "ulotkowego" przeznaczenia, przeznaczony jest dla osób cierpiących na spastyczność mięśni. Rozluźnia on bowiem mięśnie szkieletowe.

Częściej jednak jest on przepisywany pacjentom uzależnionym od alkoholu etylowego, w celu zmniejszenia głodu alkoholowego, co w praktyce znajduje swoje uzasadnienie .

-- Wawe ( dyskusja ) 07:38, 25 maj 2015 (UTC)

Zastosowanie rekreacyjne

Potencjał rekreacyjny leku kryje się w istocie w fakcie, że podobnie jak alkohol , czy benzodiazepiny , jest on agonistą (modulatorem) układu GABA.

Użycie rekreacyjne tego leku polega na przyjęciu na raz dawki nie mniejszej niż maksymalne dobowe dawkowanie opisane w ulotce. Najczęstszym przedziałem dawkowania w tym celu jest 50-100 mg tej substancji. Powoduje to znaczne podniesienie nastroju, jednakże nawet jednorazowe użycie tego leku w ten sposób może powodować na następny dzień skrajnie niskie samopoczucie "z odbicia". Coś w rodzaju kaca alkoholowego. Z tego względu substancja ta nie jest powszechnie nadużywana.

Należy pamiętać, że nawet jednorazowe przyjęcie tego leku, w tak dużym stężeniu, może spowodować skutki uboczne takie jak:

Wzdęcia, problemy z poznawaniem twarzy oraz otoczenia (niepoznawanie własnej rodziny, domu, tudzież mylenie przypadkowych osób ze swoimi znajomymi/bliskimi), senność, a w skrajnych przypadkach depresja układu oddechowego .

Pamiętaj! Powyższe niepożądane efekty mogą być spotęgowane równoczesnym użyciem innej substancji z grupy depresantów , czyli np. "miksowania" baclofenu z alkoholem.


Zdarzają się przypadki osób, które w celach rekreacyjnych przyjmują codziennie określoną dawkę tego leku. Jeśli w wyniku takich praktyk rozwinie się w organizmie uzależnienie fizjologiczne, może okazać się trudnym zadaniem odstawienie tego leku. Objawami odstawienia w tym przypadku są przede wszystkim drgawki, przypominające bardziej "prądy" przechodzące przez kończyny co kilka, kilkanaście sekund, a także, jak wyżej wspomniano, stany depresyjne.

-- Wawe ( dyskusja ) 08:10, 25 maj 2015 (UTC)

Inne zastosowania

Baclofen jako agonista receptorów GABA , a w szczególności podtypu receptora GABA-B, jest używany przez osoby uzależnione od GHB tudzież jego prekursora - GBL , w celu minimalizacji skutków odstawienia tychże substancji. Mówiąc eufemistycznie, nie jest to wiedza powszechna wśród lekarzy, którzy według swojej książkowej wiedzy, chcą detoksykować pacjenta po ciągu GHB za pomocą benzodiazepin , które, agonizując głównie podtyp receptora GABA-A, w małym tylko stopniu stanowią pomoc w walce z objawami odstawiennymi . Z tego względu umieszczam ten tekst w zastosowaniach "pozamedycznych". Przykładem potwierdzającym słuszność takiego posunięcia jest eksperyment , który wykonał na samym sobie "propagator" tego leku.

W przypadku nagłego odstawienia wymienionych środków w sposób tzw. "cold turkey" (ang. zimny indyk, czyli bez uprzedniej redukcji dawek do minimum) następuje szereg objawów abstynencyjnych. Wśród nich największy dyskomfort sprawia bezproduktywne pobudzenie, bezsenność trwająca do trzech dób, drgawki, skrajnie niskie samopoczucie. W niektórych przypadkach takie odstawienie grozi nawet śmiercią.

Baclofen dzięki temu, że jest agonistą tych samych receptorów, co GHB, sprawia, że użycie odpowiedniej dawki tego leku hamuje rozwój wymienionych w poprzednim akapicie objawów. Można użyć tutaj analogii - Baclofen dla uzależnionych od GHB jest jak metadon dla heroinistów. W odróżnieniu od GHB, Baclofen ma dłuższy okres półtrwania, dzięki czemu organizm może funkcjonować normalnie, podczas gdy uzależnienie od gwałtownie działającego GHB powoli zanika. Trochę jak zasłona dymna.

Uwaga! Dawki przyjmowane w celach redukcji szkód wynikających z nagłego odstawienia GHB w praktyce często mogą przewyższać maksymalne dobowe dawkowanie, które jest wymienione w ulotce, a to może prowadzić do takich powikłań jak np. depresja oddechowa. Poniżej znajduje się link do postu, który opisuje wyczerpująco, czym w ostateczności może skutkować nieodpowiedzialne dawkowanie Baclofenu.

Opis przypadku hospitalizacji po przedawkowaniu Baclofenu.

-- Wawe ( dyskusja ) 07:57, 20 maj 2015 (UTC)

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia

Sposoby przyjmowania

Najrozsądniejszym ROA (ang. route of administration - sposób podania) jest połknięcie tabletek. Z doświadczenia użytkowników leku wynika, że największe stężenie we krwi osiąga on po około dwóch godzinach od przyjęcia . Rozgryzienie tabletki (UWAGA - praktyka ta jest sprzeczna z zaleceniami ulotki) przyspiesza proces wchłaniania jej.

Dawkowanie (dorośli) według ulotki:

Początkowo 5 mg 3×/dobę, następnie stopniowo co 3 dni zwiększać dawkę o 5 mg aż do uzyskania pożądanego efektu (zwykle przy dawce 30–75 mg/dobę); dawka maksymalna wynosi 100 mg/dobę.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu

Substancja ta występuje w Polsce pod postacią tabletek o nazwie handlowej Baclofen, Lioresal i Kemstro.

Chemia i farmakologia substancji

Uzależnienie i sposoby jego leczenia

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach

Polska

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym

Baklofen - Wątek ogólny

Substancje wpływające na wydajność działania układu kwasu gamma-aminomasłowego w organizmie.
Więcej informacji: Modulatory GABA w Narkopedii [H]yperreala

Moderator: GABA

Posty: 1731 Strona 1 z 174
Rejestracja: 2006
Użytkownik nieaktywny
  • 242 / 2 / 0


[ Grafika zewnętrzna - wgrywaj jako załącznik aby była widoczna bezpośrednio ]
kwas (RS)-4-amino-3-(4-chlorofenylo)butanowy
http://pl.wikipedia.org/wiki/Baklofen

wczoraj zażyłem tego 200mg,chyba za dużo[95kg waże] bo miałem cholerne zaburzenia równowagi i taki skołowany chodziłem tak jakbym znajdował się w stanie "półjawy".Myśle że dla mnie 125-150mg będzie OK.Lek wchodzi z opóźnieniem po jakijeś 1,5h.Nie byłem zamulony jażyłem o co chodzi i robiłem różne rzeczy ale miałem wrażenie tak jakby nie docierała do mnie rzeczywistość.Grałem sobie na kompie i co chwile się tak ocknąłem z tego półsnu tak kilka razy tak miałem.Przypomina mi to próbe zaśnięcia w autobusie kiedy to jechałem sobie w takim transie i co chwile się "wybudzałem".

2007 mar 03, 16:19 / scalono

ja dostałem to przy odstawce benzo.myśle że jak powiesz o sztywności mięśni podczas odstawieniu benzo to dostaniesz.chociaż ja mam takiego luzaka lekarza,nie wiem czy wszyscy tacy są no i prywatnie chodzę.
swoją drogą nawet nie wiedziałem że taki fajny lek istnieje.powiedziałem że chce coś na rozluźnienie mięśni bo rzeczywiśćie byłem sztywny jak mosiądz no i przepisał mi to.nie wiem czy to ma jakiś wpływ ale wpierdalam karbamazepine 600mg/d.Też jakoś zwiększa poziom GABA.

2007 kwi 06, 10:37 / scalono - surv

wyreanimuje ten topic żeby dorzucić jeszcze kilka groszy do tego co zostało powiedziane.miałem jakieś 1,5 tygodnia jazdy na tym środku.mogę powiedzieć że jazda jest bardzo charakterystyczna i ciężko porównać do jakiegoś innego draga.lek ma działanie depresyjno-psychodeliczne co jest pewnym zaskoczeniem jakże miłym.zwiększa się bardzo empatia.dla ludzi ślepych emocjonalnie taka kuracja by się przydała.potrafiłem odgadywać uczucia które ktoś posiadał kiedy np. rozmawiał ze mną.ba nawet po wyrazie twarzy potrafiłem się dowiedzieć kto coś odczuwa.oczywiście nie byłem tego do końca pewien i miałem prawo się mylić ale generalnie chodziło o to co odczuwałem.bardzo optymistyczne nastawienie do ludzi i świata,piękna sprawa.a jak wyglądałem podczas zażycia tego środka ?na totalnie zajebanego w 3 dupy jakbym upierdolił się wódką,głos miałem o 2 oktawy za nisko,błędnik wysiada,jedyne co mnie ratowało to trzeźwość i świeżość umysłu.można powiedzieć że daje dosyć silną euforie oczywiśćie w porównaniu do MDMA troche blado wypada ale i tak jest wypas.oddech jest wyraźnie spowolniony.

trzeba uważać na dawki bo jednego dnia wziąłem 200mg co było zdecydowanie za dużo ale jakoś dałem rade,następnego dnia poszło 175mg i uwaga ! żygałem.jak wziąłem kubek do ręki to go puściełem nie dlatego że byłem tak zajebany !ale jakiś paraliż mięśni miałem czy coś i tak dwa razy mi się przytrafiło.troche jest takiej amnezji przy większych dawkach.ale po kilku dniach zażywania można spokojnie do 200 dociągnąć i bez żadnych negatywnych konsekwencji.lek jest o tyle godny polecenia że jest 100x bezpieczniejszy od benzo.lekarz mi to właśnie powiedział.ale uwaga z nerkami ! jeżeli ktoś ma z nimi problem to niech nie wrzuca.

musze jeszcze zaznaczyć że brałem przy tym anafranil co z pewnością przyczynił się do tej euforii,jednakże na samym anfranilu nie miałem tak dobrego samopoczucia.
Ostatnio zmieniony 27 października 2013 przez surveilled, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: dodano strukturę, nazwę systematyczną i link do Wikipedii

 

Rejestracja: 2006
Użytkownik nieaktywny
  • 35 / / 0


Ma on ogromne właściwości rekreacyjne. Przez to jest pewnie równie silnie uzależniający, oczywiście chodzi mi o psychiczne uzależnienie, bo fizycznie to i tak uzależnia. Mechanizm działania oparty na GABA. Jest silnie euforyczny. Mówi się, że opiaty wywołują euforię, ale to nie taka euforia, ta po piksie to też nie to, ta euforia jest inna. Najbardziej podobna jest do alko, ale bez mnóstwa nie przyjemnych i związanych z alko objawów oraz efektów ubocznych. Na początek 50mg zupełnie wystarczy, a 100mg to maksimum, więcej jest już nie przyjemnie. Nie jest to w zasadzie żadna kosa, ale coś innego po prostu i przez tę oryginalność właśnie jest taki niebezpieczny.
Ostatnio zmieniony 25 grudnia 2007 przez kapitan_oko, łącznie zmieniany 2 razy.

Diler z dziecięcego pokoju

Cena, opis, rekomendacje użytkowników. Strona prowadzona przez 19-latka z Lipska nie różniła się niczym od przeciętnego sklepu internetowego. Tyle, że Maximilian S. nazywany też "Kinderzimmer-Dealer", handlował narkotykami. W żadnym tam Darknecie. W sieci dostępnej dla wszystkich.

Raport GIS: od początku roku dopalaczami zatruło się blisko 1 tys. osób

Od początku roku 971 osób w całej Polsce zatruło się dopalaczami. To wniosek z najnowszego raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który oficjalnie zostanie zaprezentowany w przyszły wtorek - powiedział PAP Jan Bondar, rzecznik GIS.

 

Rejestracja: 2006
Użytkownik nieaktywny
  • 85 / 1 / 0


Ja raz osiągnąłem dziwny stan po 75 mg solo, właśnie coś alkoholopodobnego, potem próbowałem jeszcze raz i już tak nie zadziałało.

 

Rejestracja: 2006
  • 1157 / 10 / 0


Najlepiej powiedziec, ze ma sie skurcze miesni szyi czy kregoslupa, a mydocalm nawet forte nie dziala ani myolastan tez nie. Mowisz, ze kiedys miales zapisany baclofen 10 lub 25mg (sam wybierz dawke, najlepiej na kartce napisz i pokaz mu, zeby myslal, ze laikiem jestes) od neurologa np i przy silniejszych skurczach miesni mowisz, ze 1-2 tabletka 25mg dzialala idealnie.

 

Rejestracja: 2006
Użytkownik nieaktywny
  • 242 / 2 / 0


wystarczy że się powie że jest się na odtruciu od hery albo benzo i odczuwa się sztywność mięśni albo napięcie mięśni.bo ten lek normalnie się stosuje w psychiatrii właśnie przy odstawieniu dragów.

 

Rejestracja: 2007
Użytkownik nieaktywny
  • 29 / 2 / 0


Justyna pisze:
A może mi ktoś udzielić informacji ile trzyma faza po Baclofenie ?
Zażyłem 80 mg o 12.33 a trzyma do tej pory. Na pierwszy raz polecam ci 50 mg. ;-)

2007 cze 26, 22:21 / scalono - surv

Hmm... Odrobinkę zmieniona jest kwestia utrzymania równowagi (troszkę w stylu alko) ale jeśli nie przesadzi się z dawką to nie rzuca się w oczy jako osoba naćpana. ^_^

Tak, na pierwszy raz 50-60 mg zupełnie wystarczy.

P.S. Albo mi się wydaje, albo źrenice są MINIMALNIE zwężone...

 

Rejestracja: 2007
Użytkownik nieaktywny
  • 42 / / 0


No więc, tak jak sobie zaplanowałam zarzuciłam dziś 50 mg Baclofenu ok. 9:50. Nie zauważyłam kiedy zaczęło działać, bo tak naprawdę to efektów fizycznych w ogóle u mnie nie było - chyba za mała dawka. Ale za to potwierdzam to, co ktoś już wcześniej tu napisał: Baclofen wywołuje euforię :-D Naprawdę niezłą :) Po prostu poczułam wielką miłość do całego świata i stwierdziłam, że życie jest piękne, co w moim przypadku jest naprawdę rzadkością :rolleyes: Wątpię, że to co czułam to tylko placebo, bo zazwyczaj jak jakiś drag na mnie za słabo podziała to tylko się jeszcze bardziej wkurzam, a tym razem było wręcz przeciwnie :-p

2007 cze 29, 13:08 / scalono - surv

Jestem właśnie po 80 mg :) Faza dosyć słaba, ale milutka. No i pojawiły się efekty fizyczne w postaci przyjemnego rozluźnienia mięśni. Ogólnie chillout ^_^ W sumie to doszłam do wniosku, że trochę przypomina fazę po kodeinie. Następnym razem może połączę te oba dragi. Na ulotce Baclofenu nie były napisane żadne interakcje z kodą, więc chyba nie ma żadnych przeciwwskazań :)

 

Rejestracja: 2006
Użytkownik nieaktywny
  • 86 / 1 / 0


Nic z tego nie rozumiem.
Wziąłem na 1 raz 75mg. Czekam, godzinę, drugą, trzecią i nic.
Wkurzyłem się i na następny dzień zapodałem sobie 150mg. Efekt był ten sam.
Co jest ze mną nie tak? :huh:

 

Rejestracja: 2006
  • 1157 / 10 / 0


Na mnie tez jakos specjalnie nie dzialal po 100-150mg. Nie bylo jakos przyjemnie czy euforycznie. Widac stare powiedzenie, ze na kazdego kazdy lek moze dzialac inaczej ma tu swoje uzasadnienienie (przy okazji zolpidem tez na mnie nie dziala nawet nasennie w dawkach 30mg bez tolerancji, a inni po 10mg maja haluny, euforie i jak sie poloza to od razu zasypiaja).

 

Rejestracja: 2005
  • 157 / 4 / 0


Hmm ciekawy lek. Natomiast ja znalazłem u starego dzisiaj Sirdalud (tizanidyna) bo ma problemy związane z kręgosłupem (dyskopatia, nerwobóle itp.). Wskazania do stosowania takie same jak w Baclofenie. Skutki uboczne też (senność, uspokojenie itp.). Tylko, że to retardy... Wziąłem dwie kapsułki (12mg), otworzyłem i połknąłem granulki ze środka ale wątpię żeby to coś przyspieszyło działanie. Wziąłem 25 minut temu.
Posty: 1731 Strona 1 z 174
Wróć do „Modulatory GABA”
Na czacie siedzi 56 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość