Psychofarmakologia 38 - Zopiklon

Psychofarmakologia 38 - Zopiklon

38
Zopiklon*
S. Sidorowicz
Zopiklon (Imovane) jest pochodną cyklopirolonu; wzór chemiczny leku przedstawiono na
ryc. 38-1.
DZIAŁANIE FARMAKOLOGICZNE
Zopiklon jest przedstawicielem niebenzodiazepinowych leków nasennych, działającym jednak jako pełny agonista receptora benzodiazepinowego, a więc w obrębie kompleksu GABA-A-receptor-kanał chlorowy. Wykazuje pewne powinowactwo do określonych struktur mózgowych, takich jak kora, hipokamp i móżdżek. Lek nie ma działania obwodowego. Dzięki takim właściwościom wywołuje mniej objawów niepożądanych niż benzodiazepiny.
Zopiklon szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi w ciągu 1/2 h. Biodostępność sięga 80%. Okres półtrwania wynosi 3,5-6,5 h, działa więc krótko. Dzięki dużej lipofilności szybko przenika do tkanek. Jest metabolizowany w wątrobie, a jego metabolity są nieczynne. Wydalają się one głównie z moczem (80%) i kałem (16%); tylko około 4% leku wydala się w nie zmienionej postaci. U osób dorosłych 45% leku wiąże się z białkami krwi (25% u osób w podeszłym wieku).
tmp17BB-1.jpg
Ryc. 38-1. Budowa cząsteczkowa zopiklonu
Zopiklon charakteryzuje się innym niż benzodiazepiny profilem działania klinicznego. Działa silniej oraz szybciej nasennie i uspokajająco, wykazuje zaś słabsze działanie przedwiekowe, zwiotczające mięśnie i przeciwdrgawkowe. Zopiklon wpływa korzystnie na czas trwania, jakość i latencję snu. Pogłębia sen, zmniejsza liczbę przebudzeń w nocy i nad ranem. Dawka 7,4 mg jest porównywalna z dawką 1 mg flunitrazepamu, 15-30 mg flurazepamu i 5 mg nitrazepamu. Lek nie kumuluje się w organizmie osób w podeszłym wieku oraz z niewydolnością nerek.
WSKAZANIA
Krótkotrwałe (nie przekraczające 4 tyg.) leczenie zaburzeń snu.
Rozdział napisany specjalnie do wydania polskiego
206 Farmakoterapia w zaburzeniach psychicznych
WSKAZÓWKI KLINICZNE
Standardowa dawka leku wynosi 7,5 mg (1 tabl.) 30 min przed snem. Zakres dawkowania: 3,75 - 15 mg na noc. U chorych z niewydolnością nerek oraz u osób w podeszłym wieku podaje się mniejsze dawki (3,75 mg, tj. 1/2 tabl.). U chorych z marskością wątroby wydłuża się okres półtrwania i eliminacji leku, należy więc zachować ostrożność nawet podczas leczenia niższymi dawkami. Podobna zasada obowiązuje podczas terapii bezsenności u pacjentów z chorobami układu oddechowego. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 4 tygodnie.
Przeciwwskazania: niewydolność oddechowa, miastenia, ciąża, karmienie piersią, nadwraż­liwość na lek, wiek poniżej 15 r.ż., nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Objawy niepożądane występują rzadko. Około 3 5% osób skarży się na metaliczny lub gorzki smak i suchość w ustach. Rzadziej obserwowano ogólnie złe samopoczucie, uczucie zmęczenia następnego dnia i nużliwość, senność, bóle i zawroty głowy, nudności, trudności ze skupieniem uwagi, koszmary senne, bóle w nadbrzuszu, objawy alergiczne, przemijające łagodne podniecenie po przebudzeniu, drgawki. W porównaniu z benzodiazepinami rzadziej wywołuje męczliwość, zaburzenia koordynacji psychoruchowej czy niepamięć następczą. Należy uprzedzić pacjenta, że lek może wydłużać czas reakcji. W odróżnieniu od benzodiazepin działanie zopiklonu nie słabnie w drugim tygodniu stosowania; ma on niższy potencjał uzależniający. Po jego nagłym odstawieniu rzadko pojawiają się objawy abstynencyjne: pobudzenie, lęk, bóle mięśni, drżenia, bezsenność, koszmary senne, nudności, wymioty, napady drgawkowe (nie wyłączając stanu padaczkowego) i bezsenność z odbicia. Opisywano reakcje paradoksalne na lek w postaci ostrych zespołów psychotycznych, zaburzeń świadomości oraz podniecenia psychoruchowego.
Z odchyleń w badaniach laboratoryjnych w trakcie stosowania leku donoszono o podwyższeniu stężenia cukru i bilirubiny we krwi oraz hipokaliemii.
INTERAKCJE
Nie należy łączyć zopiklonu z alkoholem, gdyż następuje potencjalizacją działania obu środków. Niewskazane jest także podawanie go podczas terapii lekami hamującymi o.u.n., a szczególnie trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz lekami neuroleptycznymi. Przedawkowanie zopiklonu objawia się śpiączką i niewydolnością oddechową; w leczeniu zatrucia należy podać antagonistę receptora benzodiazepinowego (flumazenil).

Kategorie

Zajawki z NeuroGroove
  • Fentanyl
  • Użycie medyczne

Szpital specjalistyczny. Zabieg otolaryngologiczny. Pełnia zaufania do systemu.

T = -300 minut:

0.25 mg alprazolam P.O.

Po pół godziny od zażycia fajny relaks, brak lęków, pozytywne nastawienie. 

T = -45 minut:

7.5 mg midazolam P.O.

Po 20 minutach od zażycia ogarnia mnie totalny błogostan. Czuje się gotowy do lotu. Zakładam skafander kosmiczny, hełm w rękę. Wychodzę z centrum kontroli lotów, uścisk dłoni prezydenta. 

T = 0. S.T.A.R.T.

Fentanyl w ilości 2 mg podany dożylnie zaczął działać w ciągu kilku sekund od podania. 

  • Dekstrometorfan

Set&Settings: Mój zielono-żółty pokój. Po godzinie 20. Solo style.

Dawkowanie: 225mg(15 tabletek)

Doświadczenie: Alkohol, Mj, raz motorola :D

Dane: 18lat, 83kg

20:40: Zarzucam pierwsze w życiu 5 tabletek tzw. kaszloka. Będę to robił co 5minut, czyli 3 razy po 5 pillów. Idę do kibla wysrać się, żebym się nie posrał w czasie fazy, bo to można było nazwać naprawdę bad trip…

20:45:Wysrałem się(2 tony mniej). Łykam kolejne 5 tablet. Zapuszczam muzę.

  • Marihuana

pisało sie tutaj o różnych rodzajach fazy na MJ(wideo,teleport itp) to ja opisze moje fazowanie (zaznaczam że zioła sama natura-zero chemi) w ogóle na mnie MJ działa raczej z opóźnieniem(kilka minut) i pierwsze oznaki nadchoszącego sklepania to lekkie zaburzenia obrazu(coś strobopodobnego), i zaraz później zajebiste kolory i śmiech.

  • LSD-25
  • Tripraport

Impreza psytrance w pewnej dużej hali. Byłem raczej spokojny i nastawiałem się na głębokie zanurzenie w oceanach dźwięku.

To był ten moment którego się nie spodziewałem, T0+2,5h, po tym jak powoli zatapiałem się w dźwiękach widząc zmieniające się wraz z muzyką ruchy i zachowania ludzi jakby były architektonicznie tworzone przez muzykę i analizowałem to co widzę, nagle mnie uderzyło z całą mocą. Stałem się częścią tego wszystkiego, już nie jako obserwator ale jako aktywny uczestnik poddany wpływowi, wydawało mi się że to co słyszę i widzę tworze sam ale nie mam kontroli nad tym, zatem pochodzi to z części mnie nad którą nie panuję.