Psychofarmakologia 30 - Sole litu

Psychofarmakologia 30 - Sole litu

30
Sole litu
tłum. J. Rybakowski
Lit jest pierwiastkiem (jednowartościowym jonem) najlżejszym spośród zasadowych metali (grupa IA w układzie okresowym), podobnym pod różnymi względami do sodu, potasu, magnezu oraz wapnia. Jest używany w postaci soli węglanowej (Li2CO3) w tabletkach i kapsułkach doustnych szybko działających (w USA -- Eskalith, Lithonate, Lithotabs), w postaci tabletek cechujących się powolnym uwalnianiem leku (Lithobid) oraz tabletek o kontrolowanym uwal­nianiu leku (Eskalith CR). Cytrynian litu (Cibalith-S) jest używany w postaci syropu. [W Polsce najczęściej używany jest preparat węglanu litu Lithium carbonicum tabletki zwykłe 250 mg (6,8 mmoli litu) przyp. tłum.].
DZIAŁANIE FARMAKOLOGICZNE
Farmakokinetyka
Po podaniu doustnym jon litu jest wchłaniany całkowicie z przewodu pokarmowego. Stężenie litu w surowicy osiąga wartości szczytowe po 0,5-2 h w przypadku preparatów standardowych oraz po 4-4,5 h w przypadku preparatów o przedłużonym działaniu. Pierwiastek ten nie wiąże się z białkami osocza, a jego dystrybucja w płynach ustrojowych jest nierównomierna. Okres jego półtrwania wynosi około 20 h, a ustalone stężenie w surowicy uzyskuje się po 5-7 dniach regularnego zażywania leku. Jest niemal w całości wydalany przez nerki. Jego klirens nerkowy zmniejsza się w niewydolności nerek oraz w okresie połogu, a jest zwiększony podczas ciąży. Jest wydalany do mleka matek karmiących oraz w niewielkich ilościach w stolcu i w pocie.
Farmakodynamika
Mechanizm terapeutycznego działania litu pozostaje niejasny. Najbardziej akceptowaną obecnie teorią działania litu jest hamowanie przez ten jon enzymu monofosfatazy inozytolu w neuronach. Hamowanie to powoduje zmniejszoną odpowiedź na działanie neuroprzekaźników w komórkach nerwowych, w których fosfatydyloinozytol jest wtórnym przekaźnikiem.
WSKAZANIA DO STOSOWANIA SOLI LITU
Choroba afektywna dwubiegunowa
Skuteczność stosowania soli litu zarówno w leczeniu krótkoterminowym, jak i w profilaktyce choroby afektywnej dwubiegunowej typu I wykazano mniej więcej u 70 80% chorych. W epizodach zarówno maniakalnych, jak i depresyjnych uzyskuje się korzystne wyniki leczenia samymi tylko solami litu. Jednakże ze względu na to, że leczenie samym litem może wymagać dłuższego czasu do uzyskania efektu terapeutycznego, epizody maniakalne są zwykle leczone z użyciem litu i leku przeciwpsychotycznego, a epizody depresyjne za pomocą litu i leku przeciwdepresyjnego. Należy pamiętać o możliwości wyzwolenia epizodu maniakalnego oraz przebiegu o charakterze szybkiej zmiany faz przy stosowaniu leków przeciwdepresyjnych. Większość badań wykazała, że długotrwałe stosowanie soli litu zmniejsza o połowę liczbę
176 Farmakoterapia w zaburzeniach psychicznych
nawrotów choroby afektywnej dwubiegunowej, a pojawiające się nawroty tej choroby są mniej nasilone. Jednakże działanie profilaktyczne litu może się ujawnić dopiero po kilku miesiącach stosowania leku. Z tego względu wystąpienie nawrotu choroby w tym okresie nie powinno stanowić dowodu na nieskuteczność jego profilaktycznego stosowania. Leczenie litem może być również wskazane w ciężkich postaciach zaburzenia osobowości typu cyklotymicznego.
Psychoza schizoafektywna
Istnieją uzasadnione wskazania do używania litu w psychozie schizoafektywnej typu dwubiegunowego. Celowe może być również podjęcie leczenia litem w psychozie schizoafektyw­nej typu depresyjnego w razie wyraźnie cyklicznego przebiegu zaburzeń.
Depresja w przebiegu chorób afektywnych
Głównym wskazaniem do stosowania soli litu w depresji w przebiegu chorób afektywnych jest dodanie litu do kuracji lekami trójpierścieniowymi, czteropierścieniowymi lub inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO) w celu wzmocnienia efektów leczenia (potencjalizacji) u chorych, u których wyniki leczenia były niezadowalające. Sole litu stosowane jako monoterapia mogą być również skuteczne w leczeniu chorych z epizodem depresyjnym w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej typu I, u których nie wystąpił jeszcze epizod maniakalny. Ponadto istnieją doniesienia o skuteczności litu w leczeniu depresji w przebiegu choroby afektywnej jedno-biegunowej u chorych, u których zaburzenie to wykazywało wyraźną cykliczność przebiegu.
Schizofrenia
U znacznego odsetka chorych na schizofrenię (20-50%) nasilenie objawów choroby może zostać zmniejszone przez dodanie litu do terapii lekami przeciwpsychotycznymi. U niektórych chorych na schizofrenię, którzy nie mogą używać leków neuroleptycznych, leczenie litem może przynieść poprawę stanu psychicznego. Podawanie soli litu również może zmniejszać częstość występowania okresowych wybuchów agresji u chorych na schizofrenię.
Zaburzenia kontroli impulsów
Jednym z zaburzeń kontroli impulsów jest zespół okresowych wybuchów agresji. Chorzy z tym zaburzeniem, u których epizody agresji lub gniewu nie są poprzedzone czynnikiem wyzwalającym i zdają się występować bez przyczyny, mogą reagować korzystnie na podawanie soli litu. Lit może także zmniejszać częstość występowania epizodycznych wybuchów gniewu u chorych z upo­śledzeniem umysłowym.
Inne zaburzenia
W kilku badaniach wykazano korzystne działanie soli litu w okresowych zaburzeniach związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, w okresowych zaburzeniach zachowania występujących w zaburzeniach osobowości typu granicznego, w bulimii oraz w epizodach okresowych ciągów" picia alkoholu. Lit może być użyteczny u dzieci w leczeniu zaburzeń zachowania polegających na agresji lub na samouszkadzaniu, występujących również w przewlek­łych zaburzeniach rozwoju oraz w niedorozwoju umysłowym.
WSKAZÓWKI KLINICZNE
Lit jest lekiem z wyboru w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej, jeżeli nie istnieją szczególne przeciwwskazania do jego używania lub szczególne wskazania do stosowania innego leku.
Sole litu 177
Badania przed rozpoczęciem leczenia litem
Przed rozpoczęciem podawania litu lekarz powinien wykonać u chorego rutynowe badania laboratoryjne i badanie przedmiotowe. Badania laboratoryjne powinny obejmować oznaczenie stężenia kreatyniny w surowicy (lub w 24-godzinnej zbiórce moczu, jeśli istnieje jakiekolwiek podejrzenie zaburzenia czynności nerek), badania elektrolitów, testy oceniające czynność gruczołu tarczowego (całkowite stężenie tyroksyny w surowicy (T4), wchłanianie trójjodotyroniny [RT3U], wskaźnik wolnej tyroksyny (T4) [FT4I] oraz stężenie tyreotropiny [TSH]), pełną morfologię krwi, elektrokardiogram (EKG) oraz test ciążowy, jeśli zachodzi jakiekolwiek podejrzenie, że chora może być w ciąży.
Dawkowanie
W USA dostępne są różnorodne preparaty soli litu (tab. 30-1). Stosowanie litu rozpoczyna się od zwykłych kapsułek lub tabletek, natomiast syrop lub preparaty o powolnym wchłanianiu są używane w razie występowania nudności lub problemów z regularnym przyjmowaniem leku przez chorego. Jeśli chory był uprzednio leczony litem i znana jest dawka stosowana w po­przednim okresie leczenia, to uzasadnione jest zastosowanie tej samej dawki leku w obecnym epizodzie choroby, pod warunkiem że nie zaistniały zmiany w parametrach farmakokinetycznych chorego zmieniające klirens litu. U większości chorych dorosłych zaleca się rozpoczęcie leczenia litem od dawki 300 mg węglanu litu 3 x dz. Dawka początkowa u osób starszych lub osób z upośledzeniem czynności nerek powinna wynosić 300 mg 1 lub 2xdz. Dawka docelowa wynosi zwykle od 900 do 2100 mg dziennie, podawane w dwóch lub trzech dawkach podzielonych. Stężenie litu w surowicy można oznaczyć po pięciu dniach podawania leku. Dawka leku powinna być taka, aby zapewniała stężenie w granicach 0,8- 1,2 mEq/l podczas leczenia ostrych epizodów choroby. Stężenie litu należy oznaczać po 12 h od podania ostatniej dawki leku. Stężenia litu u chorych używających preparatów o powolnym wchłanianiu są w przybliżeniu o 30% wyższe niż stężenia występujące w razie stosowania preparatów zwykłych. Używanie dawek podzielonych (trzech do czterech dziennie) może zmniejszać dolegliwości żołądkowe związane z zażywaniem litu oraz zapobiega występowaniu jednego wysokiego szczytu jego stężenia w ciągu doby. Obecnie toczy się dyskusja na temat tego, czy występujące w razie stosowania dawek podzielonych wielokrotne w ciągu dnia niewielkie zwyżki stężeń litu są związane z mniejszym prawdopodobień­stwem wystąpienia objawów ubocznych niż jednorazowy szczyt stężenia litu w ciągu doby. Podawanie leku w jednorazowej dawce dobowej nie jest obecnie uważane za standardowy sposób postępowania przy stosowaniu soli litu. Jego preparaty o powolnym wchłanianiu można podawać 2 lub 3 x dz. Zwyżki stężenia litu są wtedy mniejsze, jednakże dotychczas nie wykazano szczególnych korzyści z takiego sposobu postępowania. Próba leczenia litem powinna trwać co najmniej 4-6 tygodni. Jeśli w tym okresie wynik leczenia będzie w miarę korzystny, to dalsza poprawa może zachodzić przez następne 5 miesięcy. Jeśli leczenie okazało się skuteczne, to podawanie litu powinno być kontynuowane co najmniej przez 6-9 miesięcy. Następnie lit można stopniowo odstawiać w ciągu miesiąca, chyba że u chorego kontynuowane będzie podawanie litu w celach profilaktyki.
TABELA 30-1
PREPARATY LITU UŻYWANE W USA
Węglan litu -- kapsułki –, 300, 600 mg (Eskalith, Lithonate -- nazwy nie zastrzeżone)
Węglan litu -- tabletki 300 mg (Eskalith, Lithane, Lithotabs -- nazwy nie zastrzeżone)
Węglan litu -- tabletki o kontrolowanym wchłanianiu, 450 mg (Eskalith CR)
Węglan litu tabletki o powolnym uwalnianiu 300 mg (Lithobid)
Cytrynian litu -- syrop 8 mEq/5 ml, 16 mEq/ml (Cibalith -- nazwa nie zastrzeżona)
178 Farmakoterapia w zaburzeniach psychicznych
Stężenia litu
Stężenia litu w surowicy chorego powinno się monitorować co tydzień w ciągu pierwszego miesiąca leczenia, a następnie co dwa tygodnie przez następne miesiące. Po 6 mieś. leczenia celowe jest oznaczanie stężenia litu w surowicy chorego co 2 miesiące. Jeśli u chorego było ono stabilne przez rok, to wystarczające może być oznaczanie go 3 lub 4 x w ciągu roku.
Informacje istotne dla chorego
Chorego należy poinformować, że zmiany w zawartości wody i soli w ustroju mogą zmieniać ilość wydalanego litu, powodując zarówno zwiększenie, jak i zmniejszenie stężeń litu. Nadmierna podaż sodu (np. przy istotnej zmianie w sposobie odżywiania) obniża stężenie litu. Natomiast zbyt mała ilość sodu w pożywieniu (np. w niektórych dietach odchudzających) może prowadzić do zwiększenia stężenia litu w surowicy aż do wartości toksycznych. Zmniejszenie objętości wody w ustroju (np. przy nasilonym poceniu się) może powodować odwodnienie i doprowadzać do zatrucia litem.
Brak efektu leczenia litem
Jeśli po 4 tyg. leczenia litem przy stężeniach litu w granicach terapeutycznych nie ma korzystnego wyniku terapeutycznego, a jednocześnie nie stwierdza się poważnych objawów ubocznych, to można podjąć próbę doprowadzenia do nieco większych stężeń litu w surowicy (do 1,4 mEq/l). Jeśli po 2 tyg. leczenia przy tak zwiększonych stężeniach leku w surowicy nadal nie stwierdza się skuteczności terapeutycznej, lit powinien zostać w sposób stopniowy odstawiony w ciągu 1 -2 tygodni. Należy wtedy podjąć próbę leczenia za pomocą innych leków. W chorobie afektywnej dwubiegunowej z szybką zmianą faz można jeżeli nie ma wystarczającego działania litu uzyskać korzystne efekty przez dodanie do leczenia 25 - 50 ug L-tyroksyny lewoskręt­nego izomeru tego hormonu. Korzystne może być również zastosowanie karbamazepiny lub dodanie jej do leczenia litem, a także pochodnych kwasu walproinowego.
Leczenie profilaktyczne solami litu
Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej podawania soli litu w celach profilaktycznych należy uwzględnić nasilenie objawów choroby, ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych oraz jakość systemu wsparcia chorego. Stężenie litu w surowicy w leczeniu profilaktycznym może być niższe niż wymagane przy leczeniu krótkoterminowym. Stężenie to zwykle waha się w granicach 0,6-0,8 mEq/l, a niektórzy badacze opisywali skuteczną profilaktykę nawet przy stężeniach litu rzędu 0,4 mEq/l. Oprócz okresowych oznaczeń stężenia tego pierwiastka należy w przebiegu profilaktyki co 3-6 mieś. oznaczać stężenie kreatyniny i TSH w surowicy.
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Najczęściej występującymi objawami niepożądanymi w przebiegu leczenia litem są zwięk­szone pragnienie, wielomocz, dyskomfort żołądkowy, wzrost masy ciała, drżenie, uczucie zmęczenia oraz lekkie zaburzenia funkcji poznawczych (tab. 30-2). Objawami z przewodu pokarmowego mogą być nudności, wymioty oraz biegunki, a ich nasilenie można często zmniejszyć przez podawanie dziennej dawki litu w kilku porcjach, podawanie leku z posiłkami lub przez zmianę na inny preparat litu. Wpływ na wzrost masy ciała oraz obrzęki jest najczęściej możliwy do leczenia głównie przez zachęcanie chorego do ograniczenia ilości pożywienia oraz do umiarkowanego wysiłku fizycznego. Drżenie dotyczy głównie palców rąk i niekiedy może być bardziej nasilone, gdy lek osiąga swoje szczytowe stężenie we krwi. Można je zmniejszyć przez podział dawki dobowej na kilka porcji. U większości chorych znaczne zmniejszenie drżenia można uzyskać przez podawanie propranololu (30- 160 mg na dobę, w dawkach podzielonych). Poczucie
Sole litu 179
TABELA 30-2
OBJAWY NIEPOŻĄDANE LITU I ICH LECZENIE
Objaw uboczny
Postępowanie
Dolegliwości żołądkowo-jelitowe
podawanie litu po posiłkach, częstsze podawanie mniej­szych dawek litu, próba zastosowania preparatów o powolnym wchłanianiu, zmniejszenie dawki
zmniejszenie dawki, podawanie propranololu
(40-100 mg na dobę), można rozważyć dodanie benzodiazepiny
próba podania preparatu o powolnym wchłanianiu, zmniejszenie dawki, dodanie amilorydu (5 10 mg/d.), częste monitorowanie stężenia litu w surowicy
miejscowe stosowanie roztworu nadtlenku benzoilu (5-10%) lub roztworu erytromycyny (1,5-2%)
zwykle ustępują po kilku pierwszych tygodniach lecze­nia
lewotyroksyna (0,05 mg/d.), następnie oznaczenie stężenia TSH oraz jeśli to konieczne zwiększenie dawki do 0,2 mg/d.
niegroźne, nie wymaga leczenia
zwykle należy odstawić lit
konsultacja dermatologiczna; objawy ustępują po zaprze­staniu leczenia litem
trudny do leczenia, dieta; może częściowo ustąpić po przerwaniu leczenia litem
należy rozważyć podanie spironolaktonu (50 mg/d.
doustnie); jeśli są nasilone, należy kontrolować stężenia litu; ustępują po odstawieniu litu
niegroźna, nie wymaga leczenia
Drżenie
Wielomocz, moczówka prosta
Trądzik
Osłabienie mięśni, drżenia
pęczkowe, bóle głowy Niedoczynność gruczołu tarczowego
Odwrócenie załamka T Zaburzenia rytmu serca Łuszczyca, łysienie plackowate
Przyrost masy ciała Obrzęki
Leukocytoza
Źródło: A. Doupc, M. Szuba: Lithium and other antimanic agents. W: The Handbook of Psychiatry, s. 386. Residents of the UCLA Department of Psychiatry. Year Book Medical Publishers, Chicago, 1990 (cyt. za zgodą).
zmęczenia i niewielkie upośledzenie funkcji poznawczych może się zmniejszać z upływem czasu. Do rzadko występujących niepożądanych objawów neurologicznych należą objawy parkinsonows-kie o niewielkim nasileniu, niezborność oraz dyzartria. U chorych z uszkodzeniem mózgu istnieje większe ryzyko neurotoksycznego działania leku. Podawanie litu może zaostrzać objawy choroby Parkinsona. Soli litu należy używać ostrożnie u chorych na cukrzycę. Lit może również wywoływać napady drgawkowe lub zaostrzać zaburzenia napadowe. Osoby, u których występuje odwodnienie, wycieńczenie, oraz chorzy z chorobami somatycznymi są bardziej podatni na wystąpienie objawów ubocznych i toksycznych leku. Częstym objawem ubocznym leczenia litem jest leukocytoza.
Objawy ze strony nerek
Najczęściej występującym objawem ubocznym leczenia litem ze strony nerek jest wielomocz powodujący nadmierne pragnienie. Objawy te występują u 20-25% leczonych chorych. Wielomocz jest wywołany przez zmniejszoną resorpcję płynu w dystalnych kanalikach nerkowych. Gdy wielomocz osiąga znaczne nasilenie, należy dokonać oceny czynności nerek, oznaczyć klirens kreatyniny w 24-godzinnej zbiórce moczu oraz zasięgnąć konsultacji nefrologicznej.
Farmakoterapia..
180 Farmakoterapia w zaburzeniach psychicznych
W przebiegu podawania litu może wystąpić nefrogenna moczówka prosta, w której nie uzyskuje się poprawy podawaniem wazopresyny. W zespole moczówki prostej wydalanie moczu może osiągnąć ilości do 8 1 na dobę; występują również trudności z utrzymaniem odpowiedniego stężenia litu. Zespół ten może być leczony za pomocą leków moczopędnych, takich jak chlorotiazyd (500 mg na dobę), hydrochlorotiazyd (50 mg na dobę) lub amiloryd (5-10 mg na dobę). Dawkę litu uprzednio należy zmniejszyć o połowę, a leczenia lekami moczopędnymi nie powinno się rozpoczynać przed upływem 5 dni, ponieważ leki te mogą zwiększać zatrzymywanie litu w ustroju.
Regularne monitorowanie czynności nerek jest integralną częścią długoterminowego leczenia litem. Dla większości chorych wystarczające są okresowe oznaczenia stężenia kreatyniny w osoczu oraz ocena kliniczna objętości wydalanego moczu.
Objawy uboczne ze strony gruczołu tarczowego
Lit zaburza również czynność gruczołu tarczowego, powodując zwykle niewielkie i często przemijające zmniejszenie stężeń krążących hormonów tarczycowych. W przebiegu leczenia litem opisano również występowanie wola (3 4% chorych), lekkiego, odwracalnego wytrzeszczu oraz niedoczynności tarczycy (5% chorych). Mniej więcej u 50% chorych stosujących długoterminowe leczenie litem występuje nieprawidłowa reakcja wydzielania tyreoliberyny (TRH), a w przy­bliżeniu u 30% podwyższone stężenie TSH. Jeśli badania laboratoryjne wykazują zaburzenia stężeń hormonów tarczycowych, można bezpiecznie wdrożyć leczenie suplementacyjne za pomocą hormonów tarczycy. Należy okresowo oznaczać stężenia TSH. W trakcie oceny epizodów depresyjnych, które występują podczas leczenia litem, należy rozważyć możliwość wystąpienia niedoczynności tarczycy wywoływanej podawaniem litu. Bardzo rzadko opisywano przypadki nadczynności tarczycy wywołane leczeniem za pomocą tego środka.
Objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego
Działanie litu na serce którego obraz EKG przypomina pod względem zmian objawy hipokaliemii jest wywołane przez wypieranie wewnątrzkomórkowego potasu przez jony litu. Najczęściej występującymi zmianami w EKG jest spłaszczenie lub odwrócenie załamka T. Zmiany są niegroźne i ustępują po wydaleniu litu z ustroju. Niemniej jednak celowe jest wykonanie badania EKG przed rozpoczęciem leczenia litem i powtarzanie tego badania co roku.
Ponieważ lit może osłabiać czynność rozrusznikową węzła zatokowego, stosowanie tego środka jest zdecydowanie przeciwwskazane u chorych z zespołem chorego węzła zatokowego. W rzadkich przypadkach u chorych leczonych litem występowały komorowe zaburzenia rytmu oraz zastoinowa niewydolność krążenia.
Objawy skórne
Leczenie litem powoduje w obrębie skóry szereg objawów niepożądanych, które mogą być zależne od dawki leku. Objawami występującymi najczęściej są trądzik, wykwity pęcherzykowe lub plamkowo-grudkowe, owrzodzenia na przedniej powierzchni podudzi oraz zaostrzenie się łuszczycy. Opisywano również występowanie łysienia. Złagodzenie wielu spośród tych objawów można uzyskać przez zmianę leku na inny preparat litu lub przez odpowiednie leczenie dermatologiczne. Stężenie litu powinno być oznaczane dodatkowo w razie używania tetracyklin, ponieważ w kilku badaniach opisano zwiększanie zatrzymywania litu w ustroju w trakcie podawania tych leków. Wystąpienie zaostrzenia łuszczycy lub nasilonych wykwitów trądzikowych może niekiedy stanowić powód przerwania leczenia litem.
Stosowanie litu w okresie ciąży
Z powodu zwiększonego ryzyka wystąpienia wad wrodzonych, szczególnie zespołu Ebsteina, soli litu nie powinno się podawać kobietom w pierwszym trymestrze ciąży. Według dotych­czasowych szacunków ryzyko to nie przekracza 4%. Podawanie litu matkom w ostatnich
Sole litu 181
miesiącach ciąży może powodować wystąpienie objawów zatrucia litem u noworodka. Do zespołu tych objawów należą apatia, sinica, nieprawidłowe odruchy oraz niekiedy hepatomegalia. Lit jest wydzielany do mleka matki, dlatego sole litu nie powinny być używane przez kobiety karmiące piersią.
Zatrucie litem
Objawy zatrucia litem polegają na nasileniu opisanych wcześniej objawów niepożądanych ze strony różnych narządów, takich jak (tab. 30-3): wymioty, bóle brzucha, biegunki, drżenie, niezborność, śpiączka oraz napady drgawkowe. Objawy neurologiczne to początkowo - splątanie, wygórowanie odruchów, objawy ogniskowe oraz dyzartria; mogą one postępować, prowadząc do śpiączki i do zgonu. Mogą wystąpić również zaburzenia rytmu serca. Zatrucie litem wymaga natychmiastowej interwencji medycznej (tab. 30-4).
TABELA 30-3
OBJAWY ZATRUCIA LITEM
Zatrucie lekkie do umiarkowanego (stężenie litu 1,5-2,0 mEq/l) objawy ze strony przewodu pokarmowego
wymioty
ból brzucha
suchość w ustach objawy neurologiczne
ataksja
zawroty głowy
niewyraźna mowa
oczopląs
apatia lub nadmierne pobudzenie
osłabienie mięśni
Zatrucie umiarkowane do ciężkiego (stężenie litu od 2,0-2,5 mEq/l) objawy ze strony przewodu pokarmowego
jadłowstręt
przewlekłe wymioty i nudności objawy neurologiczne
zamazane widzenie
drżenia pęczkowe mięśni
kloniczne ruchy kończyn
wygórowanie głębokich odruchów ścięgnistych
ruchy choreoatetotyczne
napady drgawkowe
zespół majaczeniowy
omdlenia
zmiany w zapisie elektroencefalograficznym
osłupienie
śpiączka
niewydolność krążenia (obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia przewodzenia) Ciężkie zatrucie (stężenie litu >2,5 mEq/l) uogólnione napady drgawkowe skąpomocz i niewydolność nerek śmierć
Źródło: Psychopharmacology and electroconvulsive therapy. W: The American Psychiatrie Press Textbook of Psychiatry, J.A. Talbott, R.E. Hales, S.C. Yudofsky (red.), s. 826. American Psychiatrie Press, Washington, 1988 (cyt. za zgodą).
182 Farmakoterapia w zaburzeniach psychicznych
TABELA 30-4
LECZENIE ZATRUCIA LITEM
1.   Chory powinien natychmiast skontaktować się ze swoim lekarzem lub zgłosić się do izby przyjęć szpitala
2.  Należy przerwać podawanie litu, a jeśli jest to możliwe, chory powinien zostać poinformowany o konieczności spożywania płynów
3.  Należy wykonać badanie przedmiotowe, obejmujące ocenę czynności życiowych oraz badanie neurologiczne i pełne badanie stanu psychicznego
4.  Należy oznaczyć tak szybko, jak jest to możliwe, stężenie litu i elektrolitów w surowicy oraz wykonać testy czynnościowe nerek i EKG
5.  W razie ostrego przedawkowania leku resztę leku pozostającą w żołądku należy usunąć przez wywołanie wymiotów, płukanie żołądka oraz absorpcję poprzez węgiel aktywowany
6.  Ważne jest intensywne nawadnianie oraz utrzymywanie równowagi elektrolitowej
7.  W przypadku każdego chorego ze stężeniem litu większym niż 4,0 mEq/l w okresie 6 h od jego zażycia lub u każdego chorego z nasilonymi objawami zatrucia litem wskazane jest wykonanie hemodializy
8.  Powtarzanie dializy może być wymagane co 6-10 h do czasu, gdy stężenie litu spa­dnie do zakresu poziomów nietoksycznych, a chory nie będzie wykazywał objawów zatrucia litem
Źródło: Psychopharmacology and electroconvulsive therapy. W: The American Psychiatrie Press Textbook of Psychiatry, J.A. Talbott, R.E. Hales, S.C. Yudofsky (red.), s. 827. American Psychiatrie Press, Washington, 1988 (cyt. za zgodą).
Przedawkowanie litu
Przedawkowanie litu wywołuje objawy ciężkiego zatrucia. Leczenie powinno obejmować płukanie żołądka cewnikiem o szerokim świetle w związku z gromadzeniem się leku w żołądku. W takim przypadku podanie węgla aktywowanego nie jest skuteczne. Można również zastosować środki pobudzające diurezę osmotyczną, dożylne wlewy dwuwęglanu sodu oraz dializę otrzew­nową lub hemodializę.
INTERAKCJE
Większość leków moczopędnych (np. tiazydy, leki oszczędzające potas oraz diuretyki pętlowe), a także inhibitory syntetazy prostaglandyny (np. indometacyna) mogą powodować zwiększenie stężenia litu we krwi aż do poziomów toksycznych. Leki moczopędne o działaniu osmotycznym, inhibitory anydrazy węglanowej oraz pochodne ksantyny (w tym kofeina) mogą obniżać stężenie litu poniżej poziomów terapeutycznych.
Leki przeciwpsychotyczne podawane łącznie z litem mogą mieć działanie synergistyczne w odniesieniu do wywoływania neurologicznych objawów ubocznych. Interakcja ta nie dotyczy wyłącznie litu i haloperydolu, jak niegdyś uważano. Również stosowanie litu łącznie z lekami przeciwpadaczkowymi (w tym z karbamazepiną) może nasilać objawy neurologiczne. W wypadku znacznych objawów neurotoksycznych uzasadnione jest przerwanie stosowania leków. Zwykle jest możliwe ponowne rozpoczęcie ich podawania w mniejszych dawkach; nie grozi to wystąpieniem wymienionych wyżej objawów niepożądanych. W razie stosowania terapii elektrowstrząsowej u chorego otrzymującego sole litu może dojść do wystąpienia zespołu majaczeniowego. Z tego względu lit należy odstawić na 2 dni przed rozpoczęciem tej terapii. Łączne stosowanie litu i selektywnych inhibitorów wychwytu serotoniny zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu serotonino­wego. Wykaz interakcji litu z innymi lekami podano w tab. 30-5, a wpływ leku na wyniki badań laboratoryjnych przedstawiono w tab. 30-6.
Sole litu 183
TABELA 30-5
INTERAKCJE MIĘDZY LITEM A INNYMI LEKAMI
Klasa i nazwa leku
Działanie na stężenie litu w osoczu
Znaczenie kliniczne
Antybiotyki tetracykliny spektynomycyna
możliwy wzrost: możliwy wzrost
opisy przypadków, prawdopo­dobnie chodzi głównie o nef-rotoksyczne działanie anty­biotyków, podawanie tetra-cyklin nie stwarza większego niebezpieczeństwa
mogą wyzwalać epizody manii, nasilenie drżenia
opisy przypadków wzrostu stę­żenia litu po podaniu piroksykamu i diklofenaku; sulindak prawdopodobnie nie wywiera większego wpływu
wszystkie leki przeciwpsycho­tyczne mogą nasilać neurotoksyczność litu
Trójpierścieniowe leki
nieznane
przeciwdepresyjne
Leki przeciwzapalne
ibuprofen
wzrost
indometacyna
wzrost
naproksen
wzrost
fenylobutazon
wzrost
Leki przeciwpsychotyczne Chlorpromazyna
prawdopodobnie powoduje wzrost stężenia litu w ery­trocytach
prawdopodobnie zwiększa stęże­nie litu w osoczu
prawdopodobnie zwiększa stę­żenie litu w osoczu
prawdopodobnie zwiększa stę­żenie litu w erytrocytach
haloperydol Perfenazyna tiorydazyna
Leki działające na układ sercowo-naczyniowy digoksyna
inhibitory ACE metylodopa diltiazem werapamil
Leki moczopędne inhibitory anhydrazy węglanowej acetazolamid
Diuretyki pętlowe furosemid kwas etakrynowy
Diuretyki działające na kanalik dalszy tiazydy
opisy przypadków splątania oraz bradykardii
opisy przypadków toksyczno­ści, niewydolności nerek
opisy przypadków neurotoksyczności neurologicznej
opisy przypadków neurotoksyczności neurologicznej
opisy przypadków neurotoksyczności neurologicznej
zwiększenie wydalania litu
nieznane
wzrost
nieznane
nieznane
nieznane
zmiejszenie
niejasne niejasne
może zwiększać stężenie litu
wzrost
dobrze udokumentowana inter
184 Farmakoterapia w zaburzeniach psychicznych
TABELA 30-5 (cd.)
INTERAKCJE MIĘDZY LITEM A INNYMI LEKAMI
Klasa i nazwa leku
Działanie na stężenie litu w osoczu
Znaczenie kliniczne
metolazon
wzrost
chlortalidon
wzrost
Diuretyki osmotyczne
mannitol
zmniejszenie
mocznik
zmniejszenie
Leki oszczędzające potas
triamteren
wzrost
spironolakton
wzrost
amiloryd
niejasne
Ksantyny
teofilina
zmniejszenie
kofeina
zmniejszenie
Leki blokujące przewodni-
ctwo nerwowo-mięśniowe
sukcynylocholina
nieznane
bromek pankuronium
nieznane
Inne
chlorek sodu
zmniejszenie
dwuwęglan sodu
zmniejszenie
metronidazol
zwiększenie
karbamazepiną
nieznane
preparaty jodu
nieznane
alkohol
nieznane
akcja polegająca na zwiększa­niu stężenia litu
zwiększenie wydalania litu
mogą zwiększać stężenie litu
mogą być używane do leczenia wielomoczu wywołanego po­dawaniem litu
zwiększają wydalanie litu
może wydłużać zablokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
zwiększa wydalanie litu
alkalizacja moczu zwiększa wy­dalanie litu
opisy działania toksycznego, uszkodzenie nerek
może mieć działanie synergis­tyczne w leczeniu manii i de­presji, opisy przypadków neurotoksyczności
mogą mieć synergistyczne dzia­łanie zmniejszające czynność gruczołu tarczowego
zwiększa toksyczność litu u zwierząt, nadużycie alkoho­lu może powodować wzrost szczytowego stężenia litu
opisy przypadków toksyczno­ści litu oraz zmian stężenia fenytoiny
zaburzenie wytwarzania bodź­ców w węźle zatokowym
zaburzenie wytwarzania bodź­ców w węźle zatokowym
fenytoina
chinidyna digoksyna
możliwy wzrost
nieznane nieznane
Według: J.L. Kinney-Parker, M.P. Frankhauser: Bipolar disorder. W: Pharmacotherapy: A Pathophysiologic Approach, J.T. DiPiro, R.L. Talbert, P.E. Hayes, G.C. Yee, L.M. Posey (red.), s. 741. Elsevier, New York, 1989 (cyt. za zgodą).
Sole litu 185
TABELA 30-6
MOŻLIWOŚCI WPŁYWU LITU NA WYNIKI BADAŃ LABORATORYJNYCH
Oznaczana wartość                                                           Wpływ litu
Leukocyty                                         zwiększenie liczby
Glukoza w surowicy                          zwiększenie stężenia
Magnez w surowicy                          zwiększenie stężenia
Potas w surowicy                              zmniejszenie stężenia
Kwas moczowy w surowicy              zmniejszenie stężenia
Tyroksyna w surowicy                      zmniejszenie stężenia
Kortyzol w surowicy                         zmniejszenie stężenia w godzinach przedpołudniowych
Parathormon w surowicy                   zwiększenie stężenia w związku z obecnością gruczolaka
Wapń w surowicy                             zwiększenie stężenia z powodu wzrostu aktywności parat-
hormonu Fosfor w surowicy                            zmniejszenie stężenia z powodu zwiększonej aktywności
parathormonu
Źródło: A. Doupe, M. Szuba: Lithium and other antimanic agents. W: The Handbook of Psychiatry. Residents of the UCLA Department of Psychiatry, s. 386. Year Book Medical Publishers, Chicago, 1990 (cyt. za zgodą).
Więcej na ten temat zob. w: J.W. Jefferson, J.H. Greist: Lithium, CTP/YI, rozdz. 32.16, s. 2022-2031.

Kategorie

Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

Opowieść o człowieku, który jadł haszysz



...i wtedy podjęła , "Tej nocy , panie mój, chciałabym Tobie opowiedzieć

historię którą usłyszałam. Tę i inne o ludziach oszalałych z żądzy których

serca miłość napełniła chorobą. "O nie" powiedział władca " Wolę

posłuchać bajek które uradują moje serce i odpędzą troski". "Z

przyjemnością" odrzekła Szecherezada.


  • Hydroksyzyna
  • Kodeina
  • Pierwszy raz

Majowa noc w małej wiosce. Pokój z dostępem do balkonu, zmęczony psychicznie i fizycznie po całym dniu. Chęć sprawdzenia działania kodeiny po przeczytaniu odczuć i doświadczeń innych osób, które miały styczność z tą substancją. Bez nadmiernego podekscytowania.

A więc postanowiłem spróbować kodeiny, ponieważ byłem ciekawy, jak na mnie podziała. Po przeczytaniu kilku TRów, w których ludzie w zdecydowanej większości zachwalali tę substancję, dałem się tym opisom skusić. Nabyłem wcześniej dwa opakowania Thiocodinu po 10 tabletek i Spritea, i byłem już praktycznie gotowy. Ważę 80 kg, dlatego stwierdziłem, że dawka 300 mg na początek lepiej na mnie zadziała niż często na pierwszy raz wybierane 150 mg. Przez cały dzień zjadłem tylko lekkie śniadanie i obiad o 14:00, i do 21:00 nic nie jadłem, pijąc tylko wodę.

  • Lophophora williamsii (meskalina)
  • Peyotl
  • Peyotl

Siedem piguł (peyotlu) wielkości grochu.

Teraz czeka mnie zadanie specjalnie trudne: nie być fałszywie zrozumianym,
co przy wyjątkowym stanowisku, które muszę zająć w stosunku do peyotlu,
jest bardzo możliwe. Mogę być posądzony o to, że odsądziwszy od czci i
wiary wyżej opisane jady, chcę udowodnić, że jedynie godnym używania jest
jedynie ten czwarty i że uratowałem się od trzech nałogów przy pomocy oddania
się innemu. Ludzie są bardzo sceptyczni na ten temat i poniekąd mają rację.
Kiedy przy pomocy peyotlu przestałem zupełnie pić na czas dłuższy (około

  • Benzydamina
  • Pierwszy raz

Późny wieczór, początek nocy. Własny pokój, cisza i spokój, nastrój pozytywny bo dopiero co wróciłem z pracy a następne kilka dni mam wolne.

Zacznę od tego, że dobrych parę lat temu usłyszałem o nastolatkach ćpających lek do irygacji pochwy. Nie obeszło mnie to zupełnie, ot taka informacja jak każda inna. Jednak kowal losu uderzył w swoje kowadło i nadszedł dzień (a raczej noc). Prawdę mówiąc miałem ułatwione zadanie, bo znalazłem w domu trzy saszetki. Gdyby nie to, to raczej nieprędko wybrałbym się do apteki, bo nie miałem aż takiego parcia.

randomness