Psychofarmakologia 17 - Johimbina

Psychofarmakologia 17 - Johimbina

17_ ______
Johimbina
tłum. K. Fabiańczyk
Johimbina (Yohimbinum hydrochloricum) jest antagonistą receptora a2-adrenergicz-nego, używanym w leczeniu dysfunkcji seksualnej mężczyzn oraz w leczeniu dysfunkcji seksualnej mężczyzn i kobiet wywołanej lekami przeciwdepresyjnymi. Wskazania do stosowania tego środka w psychiatrii są sporne i wysoce wątpliwe. Jego budowę molekularną przedstawiono na ryc. 17-1.
DZIAŁANIE FARMAKOLOGICZNE
Chlorowodorek johimbiny jest otrzymywany z alkaloidów znalezionych w drzewach ga­tunku Rubaceae i pokrewnych oraz w Rauwolfia serpentina. Johimbina wywiera działanie na obwodowe naczynia; jest ono podobne do działania rezerpiny. Blokuje presynaptyczne receptory a2. Klinicznie wywołuje zwiększone napięcie układu parasympatycznego (cholinergicznego).
WSKAZANIA
W psychiatrii używano johimbiny eksperymentalnie jako domniemanego afrodyzjaku oraz w leczeniu zaburzeń wzwodu o podłożu psychogennym, a także wywołanych lekami i mających przyczyny w złym ogólnym stanie zdrowia. Jej działanie na sprawność seksualną mężczyzn jest prawdopodobnie związane z działaniem na obwodowy układ nerwowy, który przez zmniejszenie aktywności adrenergicznej powoduje zwiększenie napięcia układu cholinergicznego. Erekcję prącia wiązano ze zwiększeniem aktywności cholinergicznej i z blokadą oc2-adrenergiczną, co teoretycznie powoduje napływ krwi do prącia lub utrudniony jej odpływ, lub oba te działania. Urolodzy używali johimbiny również w celach diagnostyczno-klasyfikacyjnych dotyczących pewnych typów męskiej impotencji. Są doniesienia, że johimbina przeciwdziała utracie pożądania seksualnego i upośledzeniu doznawania orgazmu spowodowanych stosowaniem swoistych in­hibitorów wychwytu serotoniny i wenlafaksyny.
110 Farmakoterapia w zaburzeniach psychicznych
WSKAZÓWKI KLINICZNE
Dawka johimbiny w leczeniu impotencji wynosi około 18 mg na dobę. Zakres dawkowania wynosi od 4 mg do 7,5 mg 3 x dz. W razie poważnych działań ubocznych należy, po pierwsze zmniejszyć dawkę, a potem ponownie stopniowo ją zwiększać. Johimbinę należy stosować z ostrożnością u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, ponieważ może mieć niekorzystny wpływ na ich stan psychiczny. Powinna być używana ostrożnie u pacjentek i nie używana u chorych z chorobą nerek, serca, jaskrą oraz z wywiadem wskazującym na wrzód żołądka lub dwunastnicy. Wpływ tego leku na zaburzenia erekcji nie jest jednoznaczny, a jego użycie pozostaje wysoce dyskusyjne. Johimbina jest dostępna w tabletkach po 5,4 mg.
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE I INTERAKCJE
Skutki uboczne działania johimbiny to lęk, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi i akcji serca, podniecenie, drażliwość, drżenie, bóle głowy, zaczerwienienie skóry, zawroty głowy, częste oddawanie moczu, nudności, wymioty i pocenie się. Pacjenci z zespołem lęku napadowego wykazują wzmożoną wrażliwość na johimbinę: doświadczają wzmożonego lęku i zwyżki ciśnienia. Obserwuje się także podwyższone stężenie 3-metoksy-4-hydroksyfenolglikolu (MHPG). Johimbina blokuje działanie klonidyny agonisty receptora a2.
Więcej na ten temat zob. w: H.l. Kapłan, B.J. Sadock: Other Pharmacological Therapies, CTP/VI, rozdz. 32.27, s. 2122-2129.

Kategorie

Komentarze

ale o co chodzi?
Zajawki z NeuroGroove
  • Inne

~Narkoza~

Poziom doświadczenia (0.-10.): -10... nie mam doświadczenia, choć pare razy miałam zamiar wziąść, jednak stara mnie kontroluje.

Metoda zażycia: zastrzyk+gaz+tabletki


  • Szałwia Wieszcza

Autor: kamiru, 7.05.2007

Set & settings: Ciemna sypialnia, cisza, opiekun

Substancja: ok. 0.16g ekstaktu X10 z bonga. Jeden megahit.

Doświadczenie: Pierwsza przygoda, wcześniej MJ

  • Grzyby halucynogenne
  • Marihuana
  • Pierwszy raz

Doskonałe nastawienie - zero zmartwień, totalnie czysty umysł napędzany pozytywami wokół mnie.

Zacznę od krótkiego wprowadzenia, które powinno Ci nieco przybliżyć sytuację. Od 3 dni doskonale bawiłem się w Amsterdamie całe dnie sprawdzając pokaźne ilości różnych gatunków marihuany. Nastał czas sięgnięcia po grzyby, w celu przekonania się jak wpłynie na mnie psylocybina. Niejednemu doświadczonemu psychonaucie zapewne wyda się to zabawne, bo „co mogą człowiekowi zrobić łysiczki”, ale byłem bardzo podekscytowany faktem, że przetestuję nareszcie grzyby – przed wyjazdem czytałem masę trip raportów, artykułów i publikacji na temat psylocybiny.

  • Marihuana

Ten raporcik miałem napisać od razu po sylwku, ale nie chciało mi się. Nie ważne, teraz się zmobilizowałem, więc zaczynajmy.

randomness