Nie łącz tego owocu z alkoholem, bo możesz umrzeć

Śmierdzi jak stęchła szmata, gnijąca cebula, zgniłe jaja, jednak wiele osób – mimo zapachu – uwielbia jego smak. Nie wszyscy jednak wiedzą, że popicie go alkoholem może się skończyć śmiercią, a na pewno uszkodzeniem wątroby.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

zdrowie.radiozet.pl
Sylwester Sowa

Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

736

Śmierdzi jak stęchła szmata, gnijąca cebula, zgniłe jaja, jednak wiele osób – mimo zapachu – uwielbia jego smak. Nie wszyscy jednak wiedzą, że popicie go alkoholem może się skończyć śmiercią, a na pewno uszkodzeniem wątroby.

Durian. Nie ma na świecie drugiego takiego owocu, który wzbudzałby tyle kontrowersji i był na czarnej liście tak wielu miejsc. Ten "śmierdziel" ma zakaz wstępu na pokład samolotów, autobusów, pociągów, a także pensjonatów, hoteli czy hosteli.

Jest też bardzo niebezpieczny dla osób, które nie stronią od alkoholu, dlatego że wraz z nim tworzy śmiertelnie niebezpieczną mieszankę. Odkryli to uczeni z Uniwersytetu w Tsukuba (Japonia) John Maninang oraz Hiroshi Gemma. Dowiedli, że ekstrakt z duriana – z uwagi na zawartość pewnych związków siarki – hamuje aktywność dehydrogenazy aldehydowej. Enzym ten odpowiada za metabolizm alkoholu w organizmie. Co to oznacza? Zachodzący w organizmie proces metabolizmu przemienia różne substancje w różne składniki, by część zachować, a te niepotrzebne wydalić. Dzięki temu procesowi następuje m.in. detoksykacja i usuwanie alkoholu z krwi, co zapobiega jego gromadzeniu się oraz chroni komórki i narządy przed uszkodzeniami. Jeśli ten proces zostanie zahamowany i alkohol zostanie w organizmie może uszkodzić wszystkie komórki, docierając nawet do mózgu. A więc popijanie Duriana alkoholem lub robienie na bazie niego koktajli może zatruć organizm, upośledzić funkcjonowanie wątroby, a w skrajnych przypadkach nawet uśmiercić.

Ten owoc, ukryty pod najeżoną kolcami zielono-żółtawą skorupką, ma miąższ o kremowej konsystencji i delikatnie migdałowo-budyniowy smak. Można go jeść na surowo lub dodawać do różnych dań. Występuje głównie w Azji Południowo-Wschodniej. Na świecie jest ponad 20 odmian tego owocu, ale tylko 10 z nich jest jadalnych. Zawiera sporo potasu oraz witaminy C.

Oceń treść:

Average: 7.8 (4 votes)

Komentarze

babaduk (niezweryfikowany)

Durian jest zajebisty!
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

Chcialbym skrobnac cosik/niecosik na ten temat jak przebiegaja u mnie przerwy w paleniu, ale byc moze, jak to

czasem bywa, bedzie ciezko przekazac to co mam na mysli.



  • 25I-NBOMe
  • Pierwszy raz

Byłem bardzo pozytywnie i optymistycznie nastawiony do podróży, miałem ze sobą dwóch kolegów, benzo na wypadek niepożądanych efektów np. bad trip Akcja początkowo rozgrywała się w parku, gdzie jest pusto i spokojnie

Z domu wyszedłem nastawiony pozytywnie i optymistycznie, wychodząc o godzinie 15:55 włożyłem blotter z 1mg 25i-nbome na dziąsło i uderzyłem na miasto, po drodze do sklepu po wodę i pepsi w puszcze na wypadek nudności związacnych z bodyloadem, o którym wcześniej naczytałem się wiele złego ale o tym później

16:20 już po zakupach spotkałem dwóch znajomych i poszliśmy do parku, zaczynało się już ściemniać więc usiedliśmy spokojnie na ławce i czekaliśmy aż zacznę odczuwać pierwsze efekty

  • Dekstrometorfan

Wczoraj w nocy zarzucilem acodin. Chcialem tego sprobowac juz wczesniej, ale nie mialem skad skolowac :/ Naszczescie, w koncu dostalem go i od razu zaczalem planowac konsumpcje.

  • AMT

Nazwa chemiczna: alfa-metyltryptamina; 3-(2-aminopropyl)indol; IT-290; 3-IT

randomness