Wiedza o medycznej marihuanie jest bardzo niska – komentarz Spectrum Therapeutics

Kilka dni temu zatrzymano młodego mężczyzny, który miał przy sobie medyczną marihuanę. W związku z tym firma Spectrum Therapeutics wydała oświadczenie. Jedyny dystrybutor leczniczych konopi w Polsce potwierdza, że nadal poziom wiedzy na temat tego środka leczniczego jest bardzo niski…

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

mgr.farm

Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

167

Kilka dni temu TVN doniósł, że zatrzymano młodego mężczyzny, który miał przy sobie medyczną marihuanę. Podejrzewano, że były to substancje zabronione. W związku z tym firma Spectrum Therapeutics wydała oświadczenie. Jedyny dystrybutor leczniczych konopi w Polsce potwierdza, że nadal poziom wiedzy na temat tego środka leczniczego jest bardzo niski…

Ustawa legalizująca w Polsce marihuanę do celów medycznych weszła w życie w listopadzie 2017 roku. Dzięki temu konopie medyczne od stycznia 2019 roku są dostępne na polskim rynku. Pomimo tego poziom wiedzy na ich temat jest w Polsce bardzo niski. To poskutkowało sytuacją przytoczoną przez TVN.

Potrzeba szerokiej kampanii edukacyjnej

Spectrum Therapeutics to jedyny jak dotąd podmiot, który dystrybuuje konopie medyczne w Polsce. Od momentu wprowadzenia na rynek tego produktu prowadzi szkolenia skierowane do lekarzy i farmaceutów. Jednak należałoby opracować i wdrożyć kampanię edukacyjną obejmującą zarówno lekarzy, jak i farmaceutów oraz służby mundurowe – tłumaczy firma. Anna Słocka z Centrum Leczenia Medycznymi Konopiami Medicana zwraca uwagę, że efekty zarekwirowania pacjentowi konopi medycznych podczas terapii można porównać do odebrania insuliny osobie chorej na cukrzycę. Wskazuje też, że w Polsce znajduje się aż ponad 300 tys. osób potrzebujących terapii konopiami medycznymi. Substancje te często są jedynym środkiem leczniczym, który niweluje ból chorego, np. cierpiącego na chorobę nowotworową, padaczkę czy stany lękowo-depresyjne. A na to choruje mężczyzna zatrzymany przez policję, który nabył konopie właśnie u Spectrum Therapeutics.

– Pomimo tego, że konopie medyczne są legalne w kraju od prawie roku, w dalszym ciągu walczymy z niskim poziomem wiedzy Polaków nt. konopi medycznych, a przecież od tego często zależy bezpieczeństwo i komfort pacjentów podczas terapii. Edukacja na temat dostępności, działania oraz składników konopi medycznych, jak widać między innymi na przykładzie zdarzenia opisywanego przez media, jest niezwykle istotna dla pacjentów, środowiska medycznego i farmaceutycznego, administracji publicznej oraz policji. Bez wyraźnej zmiany w tym obszarze pacjenci używający konopi medycznych będą narażeni na tego typu nieprzyjemności – mówi Tomasz Witkowski, Country Manager w Spectrum Therapeutics.

Trzy zasady chroniące przed nieprzyjemnymi skutkami

– Udało nam się bardzo szybko wyjaśnić przypadek osoby zatrzymanej przez Policję. Jest to nasz pacjent, który legalnie nabył sporą ilość konopi medycznych i wykorzystuje je w swojej terapii. Zakupiony susz jako jedna z niewielu substancji może przywrócić mu akceptowalny komfort życia. Niestety, aktualnie nie może korzystać z zakupionych konopi medycznych, ponieważ są zabezpieczone przez Policję. Ustaliliśmy ze Spectrum Therapeutics, że Medicana pokryje koszt następnej konsultacji medycznej pacjenta, a spółka zrekompensuje mu stratę poprzez pokrycie kosztów zakupu kolejnego opakowania suszu – mówi Anna Słocka z Centrum Leczenia Medycznymi Konopiami Medicana.

Spółka przypomina też, jak można zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych skutków ewentualnego zatrzymania przez Policję z powodu podejrzenia posiadania niedozwolonych substancji:

  • Przed zrealizowaniem recepty w aptece, bezpiecznie jest najpierw wykonać zdjęcie recepty i w ten sposób udokumentować powód posiadania konopi.
  • Należy zachować rachunek z apteki, który jest dowodem nabycia konopi medycznych w aptece.
  • Podczas zatrzymania przez Policję najszybszą drogą weryfikacji jest wskazanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu lekarza, który wypisał naszą receptę, lub adres apteki, w której ja zrealizowaliśmy.

Oceń treść:

Average: 9.8 (5 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25
  • Pierwszy raz

Byłem bardzo podekscytowany ale również troszkę zestresowany. Troszkę momentami pobolewał mnie brzuch, ale nie wiem czy to z głodu czy ze stresu po prostu. Jako otoczenie wybrałem mój pokój, w którym to testowałem wszystkie używki które mi przyszło wziąć. Rola Trip sittera wypadła na mojego brata. Zawsze jak coś testowałem to właśnie z nim, a dodatkowo sam parę dni później miał zarzucić trochę kwasku, więc mógł popatrzeć jak to wygląda z zewnątrz.

O LSD czytałem od naprawdę długiego czasu. Podobała mi się bardziej duchowe przeżycie tej substancji niż "rozrywkowe". Udało mi się zdobyć dzięki cebulki.
Zamówiłem 5 blotterów po 110 µg. Paczka doszła po 2 dniach. Postanowiłem na następny dzień już wziąć, ponieważ warunki mi odpowiadały - miałbym mieszkanie dla siebie i brata na najbliższe 9h.
 

Dzień brania
Godzina 4:50

  • Dekstrometorfan

Set & Setting: Matka wyjechała na 4 dni do ciotki, wolny dom tylko ze starym z którym nie gadam 2 lata, więc jest luz

Dawkowanie: 1500mg rozbite na 4 razy, 300mg co 3h, następnie 600mg po jakichś 12 godzinach, łącznie wyszło 22mg/kg

Wiek & doświadczenie: 18 lat. mj, dxm, benzydamina, dmh, kodeina, amfetamina, gałka; w tym miksy typu bxm i ze wszystkim co pod ręka (dxm + mj,koda,dmh)

Identyfikacja: akaz z hyperreal

---------------

  • Gałka muszkatołowa
  • Tripraport

Set: Emocjonalnie dalej trochę ciężko po sprzeczkach z dziewczyną (Ajlo), ale to ustępuje dla poczucia humoru, które wraca. Fizycznie jestem wypoczęty bardzo, po spaniu w lesie. Jest ze mną dziewczyna (~trzeźwa) z psem. Jestem na czczo. Setting: W podmiejskim lesie, przy ognisku. Jest południe i jest w miarę słonecznie.

Substancja: Gałka Muszkatołowa, dobrej jakości, mielona, w dawce 13g.

 

//Napiszę tu zwięźle co się działo przed tripem, jako rozszerzenie S&S, bo są to ważne informacje, które wpłynęły na to, jak się potoczył trip.//

 

Wyjazd do lasu z Ajlo (moją dziewczyną), planowaliśmy już od dawna w tym terminie. Plan był taki, by wyjechać w dzień pierwszy, po jej pracy, zostać dwie noce, a w dzień 3 po południu już wrócić.

 

D- 2

  • Grzyby halucynogenne
  • Pierwszy raz

Opisane we wprowadzeniu do raportu.

 

Przeżyłem podróż wgłąb siebie.

Tam i z powrotem.

 

Gdy dziś się obudziłem i chciałem podsumować moją wczorajszą przygodę, w moich myślach było tylko jedno zdanie:

 

<strong>Byłem na krańcu Wszechwymiaru, gdzie czas i materia przestały mieć jakiekolwiek znaczenie, zgniecione w papkę sensu istnienia.</strong>

 

<strong>Rozdział 1: Preludium</strong>