UK: Policja Metropolitalna nie będzie już starała się wydobywać narkotyków z ust podejrzanych

Funkcjonariusze Metropolitalnej Służby Policyjnej, największej brytyjskiej formacji policyjnej, na mocy nowych wytycznych nie będą starali się przeszkadzać osobom usiłującym połknąć narkotyki w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej za ich posiadanie. Niestety, trzeba było do tego kilku tragedii.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Vice UK
Max Daly

Komentarz [H]yperreala: 
Tekst nie jest tłumaczeniem, a streszczeniem oryginału.

Odsłony

224

Funkcjonariusze Metropolitalnej Służby Policyjnej, największej brytyjskiej formacji policyjnej, na mocy nowych wytycznych nie będą starali się przeszkadzać osobom usiłującym połknąć narkotyki w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej za ich posiadanie.

Jest to pokłosie debaty społecznej i gwałtownych protestów, jakie nastąpiły po śmierci 20-letniego Rashana Charlesa, która miała miejsce w lipcu, oraz wcześniejszego zgonu 25-letniego Edsona Da Costy. Obaj mężczyźni zmarli na skutek zablokowania dróg oddechowych przez pakiety z narkotykami, które usiłowali połknąć, gdy jednocześnie funkcjonariusze policji starali się im to uniemożliwić.

Rashan Charles został zatrzymany w sklepie we wschodnim Londynie. Interwencja – Rashan zmarł niecałą godzinę po niej — została nagrana przez kamerę systemu ochrony, a wideo jeszcze tego samego dnia udostepniono w internecie. Widok funkcjonariusza usiłującego wydobyć pakiet z ust Rashana i jednocześnie ściskającego jego gardło wywołał wzburzenie społeczne, które poskutkowało ulicznymi protestami.

Edson Da Costa zginął miesiąc wcześniej w dość podobnych okolicznościach. - gdy policja zatrzymała jego samochód, usiłował połknąć narkotyki, na co funkcjonariusze zareagowali użyciem gazu drażniącego i chwytami obezwładniającymi.

Jeszcze w lutym, czyli kilka miesięcy przed oboma zajściami, Niezależna Komisja ds. Skarg przeciw Policji (Independent Police Complaints Commission, IPCC) wydała publiczne ostrzeżenie, opisujące zagrożenia zwiazane z połykaniem narkotyków. Było ono następstwem dwóch śmierci z lat 2015 i 2016. W obu przypadkach mężczyźni zmarli w okolicznościach podobnych jak Rashan Charles i Edson Da Costa.

Ostrzeżenie nie spełniło jednak swojego zadania, toteż obecnie to policja zdecydowała się wpłynąć na sytuację, przez zmianę swojego podejścia. Obowiązująca do tej pory instrukcja nakłaniała funkcjonariuszy do przeciwdziałania połykaniu pakietów z narkotykami przez ściskanie szczęk osoby próbującej tego dokonać i próbę wydobycia przedmiotu.

Ta technika została teraz uznana za zbyt niebezpieczną. Doktor Meng Aw-Yong, policyjny dyrektor ds. medycyny i prezes Brytyjskiej Akademii Medycyny Sądowej, spotkał się z szefami Scotland Yardu, by wyjaśnić im, że ryzyko związane z możliwością zablokowania dróg oddechowych przez połykany pakiet z narkotykami jest większe, gdy próbuje się w tym przeszkodzić, niż gdy zostawi się sprawy swojemu biegowi w momencie, gdy pakiet jest już w ustach podejrzanego.

Wyjaśnienie to było konieczne, ponieważ w przypadku Rashana Charlesa funkcjonariusz wyjaśniał, że działał przecież w trosce o zdrowie ofiary. Doktor Meng Aw-Young zdecydowanie zalecił powstrzymywanie podejrzanego przed umieszczeniem pakietu w ustach, ale jednocześnie zaniechanie działań w sytuacji, gdy już mu się to uda.

W sprawach Da Costy i Charlesa toczą się postępowania wyjaśniające, w których przesłuchiwanych jest 6 policjantów, jeden w związku ze śmiercią Charlesa oraz pięciu w związku ze zgonem drugiego mężczyzny.

IPCC wyraża nadzieję, że bardziej humanitarne wytyczne przyjęte przez tak znacząca formację policyjną staną się wkrótce krajowym standardem. Organizacja przypomina, że w roku 2011 miał miejsce szokujący przypadek, kiedy to policjanci usiłujący wydobyć narkotyki z ust powalonego na ziemie podejrzanego uciekli się do szeregu „technik” takich jak „ściskanie skrzydełek nosa, kopanie w twarz oraz wałkowanie gardła przy pomocy pałki policyjnej, a następnie próba użycia jej jako dźwigni w celu rozwarcia jego zębów”.

Oceń treść:

Average: 6 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Etanol (alkohol)
  • Marihuana
  • Marihuana
  • Przeżycie mistyczne

Dzięki temu tripowi pierwszy raz udało mi się znaleźć klucz to psychodelicznych marihuanowych wrót. Gdzieś tutaj na forum czytałem "bez przesady żeby rozkminiać po marihuanie", właśnie z takim nastawieniem NIGDY nie uda ci się zobaczyć czym tak naprawde jest marihuana. Nie bez powodu nie da się jej przedawkować. To znak że jak chce się ją poczuć w pełni to potrzeba więcej wypalić, chociaż w moim przypadku już nie koniecznie, bo rozumiem na czym polega jej moc ;). Możecie mówić że to strata towaru... bla bla bla. Dla was może to i strata, każdy lubi to co lubi.

  • MDMA (Ecstasy)

hmmm ja jestem klijetka ktora uwielbia imprezki techniczne...no i jakby nie bylo na takich imprach drops idzie w ruch... pewnego razu udalam sie na mocno skrecona imprezke razem z moja najlepsza kumpelka ktora wlasnie wtedy namowilam na dropa...to byl jej 1 krażek w życiu...tylko miala najlepsza jazde nie mogla go polknac...bi niby jej sie zatrzymywal w przelyku..wiec G.

  • Benzydamina
  • Dekstrometorfan
  • Etanol (alkohol)
  • Pozytywne przeżycie

Od pleneru w stolicy, przez jazdę pociągiem aż po tripowanie w domu :)

Część pierwsza

  • Bieluń dziędzierzawa

czy mogłabyś opisać warunki w jakich zażyłaś herbatkę bieluniową? mam na myśli dawkę, sposób jej przygotowania, skąd udało Ci się to wytrzasnąć, czy poczyniłaś jakieś specjalne przygotowania przed wycieczką, w sensie diety itp.


A więc niech będzie... choć muszę przyznać, że tym razem czeka mnie ciężkie zadanie. Dlaczego? Bo pamiętam z tego przeżycia góra 1/3 a i tak nie jestem pewna co z tego jest przeżyciem realnym, a co wytworem mego umysłu. Wyjaśnienia i relacja moich przyjaciół wcale nie rozjaśniają sprawy.