REKLAMA
Zamiast mleka wolą piwo. I konopie

Najnowsze dane ze szczecineckich szkół, które przeprowadzono zgodnie z metodologią i standardami projektu ESPAD w 2015 roku, mówią, że młodzież najchętniej sięga po piwo, ale też po marihuanę, LSD i amfetaminę.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Temat Szczecinecki
Komentarz [H]yperreala: 
Nie, nie wiemy, czy załączona fotografia wykonana została akurat w Szczecinku. Wykluczyć tego jednak w świetle przytoczonych danych nie można.

Odsłony

884

Młodzież chętnie sięga po alkohol i narkotyki. Niektórzy młodzi ludzie w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym z różnego rodzaju substancjami psychoaktywnymi eksperymentują dość regularnie. Najnowsze dane ze szczecineckich szkół, które przeprowadzono zgodnie z metodologią i standardami projektu ESPAD w 2015 roku, mówią, że młodzież najchętniej sięga po piwo, ale też po marihuanę, LSD i amfetaminę. Dla wielu uczniów wciąż atrakcyjne są również dopalacze.

Rzecz jasna, najbardziej powszechną substancją psychoaktywną są napoje alkoholowe. Chociaż raz w ciągu całego swojego życia piło 87,8% dziewcząt i 86,3% chłopców

ze szkół gimnazjalnych oraz 97,8% dziewcząt i 94,4% chłopców ze szkół ponadgimnazjalnych. Picie napojów alkoholowych jest na tyle rozpowszechnione, że w czasie ostatnich 30 dni przed badaniem piło 54,8% dziewcząt i 51,4% chłopców z grupy piętnasto-szesnastolatków oraz 86,4% dziewcząt i 87,9% chłopców z grupy siedemnasto-osiemnastolatków.

Wysoki odsetek badanych przyznaje się do przekraczania progu nietrzeźwości. W czasie ostatnich 30 dni przed badaniem, chociaż raz upiło się 9,6% dziewcząt i 9,0% chłopców z młodszej grupy oraz 15,2% dziewcząt i 27,3% chłopców ze starszej grupy wiekowej.

Co ciekawe, najbardziej popularnym napojem alkoholowym wśród szczecineckich nastolatków jest piwo. Spośród uczennic trzecich klas gimnazjów przynajmniej raz w życiu piwo piło 85%, wśród chłopców odsetek ten wyniósł 81,4%. Wśród uczniów starszego rocznika odsetki te kształtowały się na jeszcze wyższym poziomie: po piwo sięgnęło 95,9% dziewcząt oraz 94,2% chłopców. Ponad 1/3 uczniów (35,4% dziewcząt oraz 37,9% chłopców) po raz pierwszy piło piwo w wieku 13 lat lub wcześniej.

To jednak nie wszystko. Chociaż raz w ciągu całego życia po marihuanę (ale też haszysz) sięgnęło 27,4% dziewcząt i 24,8% chłopców z młodszej grupy oraz 42,9% dziewcząt i 52,9% chłopców ze starszej grupy. Na drugim miejscu pod względem rozpowszechnienia używania substancji nielegalnych wśród uczniów gimnazjów jest LSD lub inne halucynogeny (8,8% dziewcząt i 9,0% chłopców). Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych najbardziej popularna jest amfetamina (12,2% dziewcząt i 11,5% chłopców).

Oprócz tego dość powszechnym środkiem odurzającym są różnego rodzaju przetwory z konopi. W klasach trzecich gimnazjów używa tego środka ponad 18,6% dziewcząt i chłopców, w klasach drugich szkół ponadgimnazjalnych – 29,9% dziewcząt i 39,3% chłopców.

W czasie ostatnich 30 dni przed badaniem 8,0% dziewcząt i 12,4% chłopców uczniów klas trzecich gimnazjów oraz 14,6% dziewcząt i 21,0% chłopców uczniów klas drugich szkół ponadgimnazjalnych używało marihuany lub haszyszu.

Zostały jeszcze dopalacze. Są one mniej popularne niż przetwory z konopi, ale do ich używania przyznało się 16,8% dziewcząt i 16,0% chłopców w gimnazjach, a wśród starszych uczniów 19,8% dziewcząt i 20,0% chłopców. Odsetek gimnazjalistów, którzy sięgali po „dopalacze” w czasie ostatnich 30 dni przed badaniem, wyniósł 1,8% dziewcząt i 3,5% chłopców. W starszej grupie takich uczniów było – 3,2% dziewcząt i 3,0% chłopców.

Oceń treść:

Average: 9.5 (2 votes)