Zamiast mleka wolą piwo. I konopie

Najnowsze dane ze szczecineckich szkół, które przeprowadzono zgodnie z metodologią i standardami projektu ESPAD w 2015 roku, mówią, że młodzież najchętniej sięga po piwo, ale też po marihuanę, LSD i amfetaminę.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Temat Szczecinecki
Komentarz [H]yperreala: 
Nie, nie wiemy, czy załączona fotografia wykonana została akurat w Szczecinku. Wykluczyć tego jednak w świetle przytoczonych danych nie można.

Odsłony

885

Młodzież chętnie sięga po alkohol i narkotyki. Niektórzy młodzi ludzie w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym z różnego rodzaju substancjami psychoaktywnymi eksperymentują dość regularnie. Najnowsze dane ze szczecineckich szkół, które przeprowadzono zgodnie z metodologią i standardami projektu ESPAD w 2015 roku, mówią, że młodzież najchętniej sięga po piwo, ale też po marihuanę, LSD i amfetaminę. Dla wielu uczniów wciąż atrakcyjne są również dopalacze.

Rzecz jasna, najbardziej powszechną substancją psychoaktywną są napoje alkoholowe. Chociaż raz w ciągu całego swojego życia piło 87,8% dziewcząt i 86,3% chłopców

ze szkół gimnazjalnych oraz 97,8% dziewcząt i 94,4% chłopców ze szkół ponadgimnazjalnych. Picie napojów alkoholowych jest na tyle rozpowszechnione, że w czasie ostatnich 30 dni przed badaniem piło 54,8% dziewcząt i 51,4% chłopców z grupy piętnasto-szesnastolatków oraz 86,4% dziewcząt i 87,9% chłopców z grupy siedemnasto-osiemnastolatków.

Wysoki odsetek badanych przyznaje się do przekraczania progu nietrzeźwości. W czasie ostatnich 30 dni przed badaniem, chociaż raz upiło się 9,6% dziewcząt i 9,0% chłopców z młodszej grupy oraz 15,2% dziewcząt i 27,3% chłopców ze starszej grupy wiekowej.

Co ciekawe, najbardziej popularnym napojem alkoholowym wśród szczecineckich nastolatków jest piwo. Spośród uczennic trzecich klas gimnazjów przynajmniej raz w życiu piwo piło 85%, wśród chłopców odsetek ten wyniósł 81,4%. Wśród uczniów starszego rocznika odsetki te kształtowały się na jeszcze wyższym poziomie: po piwo sięgnęło 95,9% dziewcząt oraz 94,2% chłopców. Ponad 1/3 uczniów (35,4% dziewcząt oraz 37,9% chłopców) po raz pierwszy piło piwo w wieku 13 lat lub wcześniej.

To jednak nie wszystko. Chociaż raz w ciągu całego życia po marihuanę (ale też haszysz) sięgnęło 27,4% dziewcząt i 24,8% chłopców z młodszej grupy oraz 42,9% dziewcząt i 52,9% chłopców ze starszej grupy. Na drugim miejscu pod względem rozpowszechnienia używania substancji nielegalnych wśród uczniów gimnazjów jest LSD lub inne halucynogeny (8,8% dziewcząt i 9,0% chłopców). Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych najbardziej popularna jest amfetamina (12,2% dziewcząt i 11,5% chłopców).

Oprócz tego dość powszechnym środkiem odurzającym są różnego rodzaju przetwory z konopi. W klasach trzecich gimnazjów używa tego środka ponad 18,6% dziewcząt i chłopców, w klasach drugich szkół ponadgimnazjalnych – 29,9% dziewcząt i 39,3% chłopców.

W czasie ostatnich 30 dni przed badaniem 8,0% dziewcząt i 12,4% chłopców uczniów klas trzecich gimnazjów oraz 14,6% dziewcząt i 21,0% chłopców uczniów klas drugich szkół ponadgimnazjalnych używało marihuany lub haszyszu.

Zostały jeszcze dopalacze. Są one mniej popularne niż przetwory z konopi, ale do ich używania przyznało się 16,8% dziewcząt i 16,0% chłopców w gimnazjach, a wśród starszych uczniów 19,8% dziewcząt i 20,0% chłopców. Odsetek gimnazjalistów, którzy sięgali po „dopalacze” w czasie ostatnich 30 dni przed badaniem, wyniósł 1,8% dziewcząt i 3,5% chłopców. W starszej grupie takich uczniów było – 3,2% dziewcząt i 3,0% chłopców.

Oceń treść:

Average: 9.3 (3 votes)
Zajawki z NeuroGroove
 • Dekstrometorfan
 • Marihuana
 • MDMA (Ecstasy)
 • Mefedron
 • Pozytywne przeżycie
 • Szałwia Wieszcza
 • Tytoń

Nastawienie pozytywne, czworo przyjaciół u boku, spotkanie w akademiku przewidziane na całą noc:)

Więc tak, pojechałem do akademika z moim przyjacielem mając sporo gotówki przy sobie. Wcześniej już myślałem, aby zrobić sobie mieszankę wszystkiego co lubie, wiedziałem, że nie muszę wracać do domu na noc, jedynie musiałem zapłacic 15 zł za noc spędzoną w akademiku. :))

 • Pierwszy raz
 • Tramadol

Siedzę w mieszkaniu mojej umierającej, otępiałej prababci. I tak ok 5-6 dni w tygodniu. Mam strasznego doła psychicznego.

 

21.40 – pierwsze łyki wody z 200 mg tramadolu. Jestem strasznie podekscytowana, i czekam na pierwsze efekty. Za parę minut wezmę kolejne łyki. Smak wody z kroplami jest niezbyt przyjemny, ale zaraz zagryzę go domowymi pierogami z kapustą i grzybami

21.55 – 2/3 wypite, odczekam jeszcze parę minut przed następną dawką, aby zapobiec ewentualnym mdłościom.

22.01 – Nie jestem pewna czy to to, ale jakoś mi tak lżej..

 • Dekstrometorfan
 • Metoksetamina
 • Tripraport

Sam w pustym domu, własny pokój. Pełen komfort psychiczny

 

Słowem wstepu

Dość już dawno nie udało mi się naćpać dysocjantami. Lubię tą grupę narkotyków, ale ostatnimi czasy potrzebuję do pełnego zdysocjowania się dobrych warunków. Warunki w końcu się znalazły, znalazła się i paczka acodinu. Zazwyczaj wsuwam sobie 2, ale tym razem postanowiłem uskutecznić wzmacnianie dysocjantu dysocjantem. Testowałem już ten miks, jednak w zbyt dużych dawkach - totalna amnezja. Miałem nadzieję, żetym razem stosunek faza/pamięć będzie nieco lepszy.

 • Bieluń dziędzierzawa (datura stramonium)

Wydarzenia te miały miejsce w październiku 1997. Był dzień nauczyciela więc nie było szkoły i postanowiłem przyjechać do domu. I tak jakoś wyszło że znalazłem się na imprezie u kumpla. Nic nadzwyczajnego, każdy coś pił, leciala muza itp. W pewnym momencie kumpel wyciągnął kilka kasztanów. Rozłupał jednego i spytał czy chce. Nie czekając na odpowiedź zaczął wpieprzać jego zawartość. Skusiłem się i zeżarłem z pół kasztana. Smak był całkiem ok tylko suchość mnie później denerwowała.