Xawery Ż. odpowie nie tylko za posiadanie marihuany. Reżyser wsiadł za kółko pod wpływem kokainy

Prokuratura skierowała akt oskarżenia przeciwko reżyserowi Xaweremu Ż. Sprawa dotyczy zatrzymania, w wyniku którego funkcjonariusze policji znaleźli przy twórcy odrobinę suszu marihuany. Rzecz w tym, że okoliczności zatrzymania miały wskazywać na to, że kierujący jest pod wpływem środków odurzających.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

spidersweb.pl
Michał Jarecki
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

61

Prokuratura skierowała akt oskarżenia przeciwko reżyserowi Xaweremu Ż. Sprawa dotyczy zatrzymania, w wyniku którego funkcjonariusze policji znaleźli przy twórcy odrobinę suszu marihuany. Rzecz w tym, że okoliczności zatrzymania miały wskazywać na to, że kierujący jest pod wpływem środków odurzających.

W październiku 2021 roku pisaliśmy, że reżyser Xavery Ż. ("Aida", "Krew z krwi", "Tancerze", "Mowa ptaków") został zatrzymany przez policję. Rutynowa kontrola poskutkowała odnalezieniem narkotyków, w których posiadaniu był polski reżyser. Filmowiec usłyszał zarzuty posiadania środków odurzających w postaci niecałego grama marihuany (czyn z art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii). Tok postępowania miał wyjawić, czy podejrzany kierował samochodem pod wpływem zabronionych przez ustawę środków, co podejrzewali dokonujący zatrzymania funkcjonariusze.

Postępowanie wyjawiło, że substancja, którą Xawery Ż. posiadał w ilości 0,975 g, to ziele konopi innych niż włókniste. Ponadto potwierdzono, że kierowca w momencie prowadzenia pojazdu posiadał w organizmie substancję psychotropową i środek odurzający w postaci kokainy - miało to, rzecz jasna, wpływ na zaburzenie jego sprawności psychomotorycznych.

Skierowany do sądu akt oskarżenia zarzuca reżyserowi popełnienie czynu ze wspomnianego artykułu. Tymczasem za jazdę pod wpływem substancji psychotropowej filmowiec ma odpowiedzieć w postępowaniu wykroczeniowym.

W przeszłości - a dokładnie w 1993 roku - Xawery Ż. spowodował wypadek samochodowy. 15 maja, wracając z planu filmowego etiudy "Fałszywy autostop" z Łodzi do Warszawy, reżyser stracił panowanie nad kierownicą Fiata 126p. W wyniku obrażeń wewnętrznych na miejscu zginęła Barbara Kosmal (córka aktorki Barbary Brylskiej), z którą jechał.

Sam reżyser nie odniósł poważniejszych uszczerbków na zdrowiu. Później wielokrotnie podkreślał, że było to dla niego okropne przeżycie i po dziś dzień zmaga się z potężnymi wyrzutami sumienia. "Zginęła wtedy część mnie", powtarza.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan
  • Przeżycie mistyczne

Spontan

DXM mnie dzisiaj totalnie rozniosło na łopatki. Nie będę się bawił w dłuższy wstęp i rozwinięcie, bo akuat dziś jestem zmęczony. Chcę jak najszybciej machnąć raport, oddać niesamowitość dzisiejszego przeżycia.

  • Marihuana

Bardzo dawno temu wybrałem się na obóz żeglarski nad Wdzydze (to takie duże jezioro koło Kościeżyny - woj. gdańskie). Oczywiście na obozie ponowały jasne zasady: żadnego alkoholu, fajek, nie mówiąc już o dragach. A że organizator był trochę pojebany to przestrzegał tych zasad, w każdym razie trzeba było strasznie uważać. Do wyjazdu długo się przygotowywałem i ostatecznie zabrałem kilka lufek i ze 4 gramy dobrego skunika. Jedengo wieczora uznałem, że czas już iść przypalić. Było już ciemno i niepostrzeżenie mogłem się oddalić z obozu.

  • Szałwia Wieszcza

Zanim Salvia ukazała mi swoje wdzięki, musiałem się kilkakrotnie do niej przymierzyć. Właściwie około 70% jej konsumentów odczuło prawdziwa moc dopiero za drugim razem lub jeszcze później. Pierwszy raz nie był więc dla mnie niczym nadzwyczajnym - trochę poddenerwowany i podekscytowany niezbyt pewnie wciągam dym z suszonych liści, robiąc przerwy pomiędzy poszczególnymi zaciągnięciami i używając zwykłej zapalniczki w zwykłej lufce, co okazało się niedostateczne do waporyzacji.