Wysoka skuteczność pomorskiej KAS w wykrywaniu dopalaczy.

Z informacji uzyskanych z WCO w Brukseli na dzień 13 maja br., wynika, że Operacja „CATalyst 2" zakończyła się powodzeniem, dzięki wspólnemu zaangażowaniu administracji celnych na całym świecie. W czasie trwania akcji rozesłano 19 zastrzeżeń i otrzymano 340 informacji o konfiskatach ujawnionych środków narkotycznych.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku

Odsłony

576

Od momentu powstania Krajowej Administracji Skarbowej jej pomorskie struktury wielokrotnie skutecznie powstrzymywały próby handlu substancjami psychoaktywnymi. Warto tu wspomnieć chociażby o ujawnieniu w październiku 2017 r. ponad 1 kg środka zastępczego 4-metylopentedronu (4-MPD), wartego ponad 20.000 zł czy w listopadzie 2017 r. prawie 4 kg substancji psychoaktywnej 4-CEC, wartej blisko 80.000 zł. Teraz skuteczność Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni w tym przedmiocie potwierdziła międzynarodowa akcja skierowana przeciw tym niebezpiecznym substancjom.

W 2018 r. ruszyła międzynarodowa akcja „CATalyst 2", będąca bezpośrednią następczynią działań podjętych w 2015 r. Blisko 100 organizacji międzynarodowych i organów wykonawczych z inicjatywy Światowej Organizacji Celnej (WCO), Koreańskiej Administracji Celnej, Regionalnego Biura Wywiadowczego WCO oraz Biura Łącznikowego dla Azji Pacyfik (RILO AP) po raz drugi odpowiedziały na agresywną i niezwykle niebezpieczną grę przestępczego półświatka zajmującego się m.in. handlem dopalaczami.

W sposób naturalny do działań przyłączyła się Krajowa Administracja Skarbowa, która wytypowała spośród swoich struktur 10 Izb Administracji Skarbowej, które ze względu na uwarunkowania geogospodarcze podległych im terenów posiadały największe predyspozycje do uczestnictwa w przedsięwzięciu, mającym na celu wykrywanie i przechwytywanie nielegalnych substancji psychoaktywnych.

Wśród wyznaczonych jednostek KAS znalazła się m.in. Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku, która już od dłuższego czasu monitoruje ten nielegalny proceder. W ramach „CATalyst 2" Izba ta wyróżniła się przy tym niezwykłą skutecznością w typowaniu do kontroli przesyłek, w których znajdowały się niebezpieczne związki chemiczne. W trakcie trwania międzynarodowego uderzenia nakierowanego na dystrybucję dopalaczy i narkotyków tj. od 23 kwietnia do 13 maja 2018 r. Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła łącznie blisko 40 tys. działań kontrolnych. Dokonywano inspekcji środków transportu, osób i różnego rodzaju przesyłek w poszukiwaniu towarów zagrażających ludzkiemu zdrowiu i życiu.

W tym czasie Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku uzyskała aż 87% skuteczność podjętych działań kontrolnych. Taki wynik uplasował pomorską KAS w czołówce Izb Administracji Skarbowej pod względem ilości zatrzymanego towaru, osiągając wynik prawie 1000 szt. różnego rodzaju gotowych produktów i ponad 1000 g substancji psychoaktywnych. Łącznie Krajowa Administracja Skarbowa ujawniła 6,63 kg środków odurzających i substancji psychotropowych, 122 szt. i 1,082 kg środków zastępczych, oraz 7960 szt. produktów leczniczych.

W działania zaangażowani byli nie tylko mundurowi z Drugiego Działu Realizacji Granicznego w Gdyni ale także służący w pomorskiej KAS przewodnicy psów służbowych, a także funkcjonariusze Działu Laboratorium, którzy musieli bezbłędnie i szybko rozpoznawać skład chemiczny zatrzymywanych substancji.

Funkcjonariusze z Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni podkreślają jednak, że tak wysoka efektywność jest zasługą nie tylko ciężkiej pracy funkcjonariuszy i sprawnej analizy ryzyka ale również doskonale układającej się współpracy z operatorami pocztowymi, kurierskimi oraz Państwową Inspekcją Sanitarną.

Z informacji uzyskanych z WCO w Brukseli na dzień 13 maja br., wynika, że Operacja „CATalyst 2" zakończyła się powodzeniem, dzięki wspólnemu zaangażowaniu administracji celnych na całym świecie. W czasie trwania akcji rozesłano 19 zastrzeżeń i otrzymano 340 informacji o konfiskatach ujawnionych środków narkotycznych.

Łącznie zatrzymano 22 tony środków narkotycznych, wśród których 19 ton to środki odurzające i substancje psychotropowe, a 3 tony to prekursory narkotykowe.

Zakończenie akcji nie oznacza jednak, że śmiercionośni chemicy mogą spać spokojnie. Krajowa Administracja Skarbowa nieustannie monitoruje ruch graniczny poszukując wszelkich oznak naruszeń przepisów prawa krajowego i międzynarodowego. Od stycznia do pierwszej dekady czerwca br. pomorscy funkcjonariusze skontrolowali już i zatrzymali 181 przesyłek pocztowych i kurierskich, w których ujawniono szkodliwe substancje o wartości blisko 38.500zł.

Przedstawiciele pomorskiej KAS apelują by zwracać uwagę na wszelkie nieznane nam substancje takie jak tabletki, proszki, susz roślinny czy nawet nasączone niewielkich rozmiarów kartoniki (tzw. piktogramy) będące w posiadaniu naszych pociech. Podkreślają przy tym, że zażywanie dopalaczy może skończyć się nie tylko uzależnieniem ale również poważnym uszczerbkiem dla zdrowia lub śmiercią. Ponadto osoby będące pod wpływem tych środków zachowują się często w sposób nieobliczalny, stanowiąc zagrożenie dla swojego otoczenia.

Oceń treść:

Average: 9.7 (3 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

... a działo się to we wrześniu 2002 roku w malowniczej wsi położonej gdzieś na przedgórzu świętkorzyskim. Miesiąc wcześniej odkryłem hyperreal.info i od tamtej pory stale odwiedzałem tę witrynę skacząc od psychodelika do psychodelika. Większość mojej uwagi przykuły psilocybe semilanceata ponieważ zaczął się sezon i chęć znalezienia tego "taniego" :P i według opisów jakże spektakularnego specyfiku stała się nieodparta.

  • Amfetamina
  • Uzależnienie

Siemanko! 

Chcę podzielić się z Wami swoją przygodą z białą damą i opisać szczegółowo spowodowane przez nią uszczerbki na zdrowiu fizycznym i, przede wszystkim, psychicznym. Z dwóch powodów: uświadomienie innym, którzy mają podobny problem, że nie tylko oni się z nim borykają,  uzyskanie w komentarzach porad, jak maksymalnie zmniejszyć go bądź wyeliminować. Chcę też przybliżyć świat osoby uzależnionej i to, z czym się boryka na codzień. 

  • MDMA (Ecstasy)

drug / dawka: 1x tableta E (piramidka)


miejsce: miasto - mieszkanie


czas: start ok 19 - koniec ok 24


doświadczenie: jeśli chodzi o E - średnio zaawansowany ;)

  • 2C-E
  • Dekstrometorfan
  • Katastrofa

Sam w domu. Nastawienie na silne doświadczenie psychodeliczne.

 

Około 3 w nocy spożyłem 450mg DXM. Pół godziny wcześniej zjadłem także 3 ząbki czosnku i 7,2 gram lecytyny. Faza była lekka, brak OEV i lekkie CEVy. Prawdziwa faza zaczęła się dopiero później.

O 7 rano tego samego dnia wziąłem kolejne 300mg DXM, poprzedziłem to zjedzeniem 3 ząbków czosnku i 3,6 gram lecytyny. Odczekałem dwie godziny i spożyłem 40mg 2C-E. Była godzina 9 rano i to uznaje za początek tripa.

randomness