REKLAMA
Wiedza o medycznej marihuanie jest bardzo niska – komentarz Spectrum Therapeutics

Kilka dni temu zatrzymano młodego mężczyzny, który miał przy sobie medyczną marihuanę. W związku z tym firma Spectrum Therapeutics wydała oświadczenie. Jedyny dystrybutor leczniczych konopi w Polsce potwierdza, że nadal poziom wiedzy na temat tego środka leczniczego jest bardzo niski…

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

mgr.farm
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

132

Kilka dni temu TVN doniósł, że zatrzymano młodego mężczyzny, który miał przy sobie medyczną marihuanę. Podejrzewano, że były to substancje zabronione. W związku z tym firma Spectrum Therapeutics wydała oświadczenie. Jedyny dystrybutor leczniczych konopi w Polsce potwierdza, że nadal poziom wiedzy na temat tego środka leczniczego jest bardzo niski…

Ustawa legalizująca w Polsce marihuanę do celów medycznych weszła w życie w listopadzie 2017 roku. Dzięki temu konopie medyczne od stycznia 2019 roku są dostępne na polskim rynku. Pomimo tego poziom wiedzy na ich temat jest w Polsce bardzo niski. To poskutkowało sytuacją przytoczoną przez TVN.

Potrzeba szerokiej kampanii edukacyjnej

Spectrum Therapeutics to jedyny jak dotąd podmiot, który dystrybuuje konopie medyczne w Polsce. Od momentu wprowadzenia na rynek tego produktu prowadzi szkolenia skierowane do lekarzy i farmaceutów. Jednak należałoby opracować i wdrożyć kampanię edukacyjną obejmującą zarówno lekarzy, jak i farmaceutów oraz służby mundurowe – tłumaczy firma. Anna Słocka z Centrum Leczenia Medycznymi Konopiami Medicana zwraca uwagę, że efekty zarekwirowania pacjentowi konopi medycznych podczas terapii można porównać do odebrania insuliny osobie chorej na cukrzycę. Wskazuje też, że w Polsce znajduje się aż ponad 300 tys. osób potrzebujących terapii konopiami medycznymi. Substancje te często są jedynym środkiem leczniczym, który niweluje ból chorego, np. cierpiącego na chorobę nowotworową, padaczkę czy stany lękowo-depresyjne. A na to choruje mężczyzna zatrzymany przez policję, który nabył konopie właśnie u Spectrum Therapeutics.

– Pomimo tego, że konopie medyczne są legalne w kraju od prawie roku, w dalszym ciągu walczymy z niskim poziomem wiedzy Polaków nt. konopi medycznych, a przecież od tego często zależy bezpieczeństwo i komfort pacjentów podczas terapii. Edukacja na temat dostępności, działania oraz składników konopi medycznych, jak widać między innymi na przykładzie zdarzenia opisywanego przez media, jest niezwykle istotna dla pacjentów, środowiska medycznego i farmaceutycznego, administracji publicznej oraz policji. Bez wyraźnej zmiany w tym obszarze pacjenci używający konopi medycznych będą narażeni na tego typu nieprzyjemności – mówi Tomasz Witkowski, Country Manager w Spectrum Therapeutics.

Trzy zasady chroniące przed nieprzyjemnymi skutkami

– Udało nam się bardzo szybko wyjaśnić przypadek osoby zatrzymanej przez Policję. Jest to nasz pacjent, który legalnie nabył sporą ilość konopi medycznych i wykorzystuje je w swojej terapii. Zakupiony susz jako jedna z niewielu substancji może przywrócić mu akceptowalny komfort życia. Niestety, aktualnie nie może korzystać z zakupionych konopi medycznych, ponieważ są zabezpieczone przez Policję. Ustaliliśmy ze Spectrum Therapeutics, że Medicana pokryje koszt następnej konsultacji medycznej pacjenta, a spółka zrekompensuje mu stratę poprzez pokrycie kosztów zakupu kolejnego opakowania suszu – mówi Anna Słocka z Centrum Leczenia Medycznymi Konopiami Medicana.

Spółka przypomina też, jak można zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych skutków ewentualnego zatrzymania przez Policję z powodu podejrzenia posiadania niedozwolonych substancji:

 • Przed zrealizowaniem recepty w aptece, bezpiecznie jest najpierw wykonać zdjęcie recepty i w ten sposób udokumentować powód posiadania konopi.
 • Należy zachować rachunek z apteki, który jest dowodem nabycia konopi medycznych w aptece.
 • Podczas zatrzymania przez Policję najszybszą drogą weryfikacji jest wskazanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu lekarza, który wypisał naszą receptę, lub adres apteki, w której ja zrealizowaliśmy.

Oceń treść:

Average: 10 (3 votes)
Zajawki z NeuroGroove

nic

 • Inne


trzezwosc

poziom doswiadczenia - wysoki (wydawalo mi sie ;)

dawka - maksymalna dopuszczalna

gdzie - w domu, samotnie
 • Mefedron

Ustawiam kategorię na Mefedron bo ponoć Shot (ze SmartXShopu) na 100% się z niego składa. Jeśli coś pomyliłem - proszę moderację o poprawkę.

Substancja: Shot 300mg [prawdopodobnie mefedron] - jako rozbudowa wątku bo zajebiście mało ludzi o tym pisze na forum..

Set&setting: po pracy, godzina 16:00, chwila na relaks - lekko glodny ale mam dobry dobry humor

Dawkowanie: 3 razy po ~100mg w roznych odstepach + jeszcze raz 3x100mg :)

Personalia: 20 lat, okolo 70kg wagi

 • Efedryna
 • Kofeina
 • Pozytywne przeżycie

Bylem przede wszystkim ciekaw, jak ten specyfik zadziała. Często chodzę kompletnie zmulony i szukałem jakiegoś remedium

Od dłuższego czasu chodziłem mocno zmulony. Zawdzięczam to zapewne siedzącemu trybowi życia typowego programisty, co na dodatek przyczyniło się do powolnego wzrostu wagi. Postanowiłem znaleźć coś, co spowoduje że będę bardziej zmotywowany, pobudzony, a przy tym sprawi że zacznę chudnąć. Wiem oczywiście o tabletkach Tussipect, ale są one obecnie na receptę i wolałem poszukać czegoś naturalnego. Na dodatek miało być to coś legalnego. Niemożliwe? Możliwe. Na dodatek efekty przerosły moje najśmielsze oczekiwania.

 • 4-ACO-DMT
 • 4-HO-MET
 • Metoksetamina
 • Problemy zdrowotne

Wieczór, pokój, nastrój wyrównany.

Data tripa: 10.04.2014
 Od początku wybór poszedł na metodę podania domięśniowego. Wszystko wymieszałam razem i rozpuściłam w 3,5 ml wody. Zwykle nie mam problemu z wejściem do mięśnia, tutaj nie chciałam ewentualnie marnować materiału podając go podskórnie. Dlatego też zanim poszedł strzał upewniałam się. Zdawało mi się, że weszłam w mięsień, do tej pory w sumie nie jestem pewna jak w końcu było. Bliżej jest wersji tego, że poszło IV, co jak wiadomo = duże zaskoczenie, bo szybsze wejście i zdecydowanie mocniejsze.

randomness