Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu Okręgowego w Radomiu akt oskarżenia przeciwko 21 osobom wchodzącym w skład dwóch zorganizowanych grup przestępczych, w tym jednej o charakterze zbrojnym, zajmujących się produkcją i handlem narkotykami oraz handlem bronią, amunicją i substancjami wybuchowymi. Postępowanie w tej sprawie prowadził Zarząd w Radomiu Centralnego Biura Śledczego Policji.
96 zarzutów
Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie oskarżył 21 osób o 96 zarzutów w tym m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym mającej na celu handel narkotykami, bronią, amunicja i substancjami wybuchowymi kwalifikowany z art. 258 par. 2 kodeksu karnego oraz wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków w postaci kokainy, amfetaminy oraz marihuany kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Ponadto część osób jest oskarżonych o udział w pobiciu z użyciem niebezpiecznych przedmiotów w postaci siekier, trzonków, drewnianych pałek kwalifikowane z art. 159 kk oraz o posiadanie i sprzedaż bez wymaganego zezwolenia broni palnej kwalifikowane z art. 263 par. 1 i 2 kk.
Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności.
Działali na terenie Mazowsza
W toku śledztwa prokurator ustalił, że w okresie od stycznia 2016 roku do lutego 2019 roku terenie województwa mazowieckiego, a w szczególności na obszarze powiatów radomskiego, grójeckiego, białobrzeskiego i wareckiego działały dwie zorganizowane grupy przestępcze, w tym jedna o charakterze zbrojnym. Przedmiotem ich działalności było wytwarzanie znacznych ilości substancji psychotropowych przy wykorzystaniu przystosowanych do tego celu przyrządów.
Następnie środki te były wprowadzane do obrotu poprzez hurtową oraz detaliczną sprzedaż indywidualnym odbiorcom za pośrednictwem utworzonej dużej sieci dilerów. Prokurator ustalił, że grupa ta dysponowała i handlowała bronią palną, amunicją oraz substancjami wybuchowymi. Materiały te były również wykorzystywane w zdarzeniach mających wzmocnić pozycję grupy na terenie ich działalności.
Wprowadzili do obrotu 80 kilogramów amfetaminy o wartości 4 milionów złotych
W toku śledztwa prokurator ustalił, że członkowie grupy wprowadzili do obrotu znaczne ilości narkotyków w tym ponad 80 kilogramów amfetaminy o czarnorynkowej wartości 4 milionów złotych.
W ramach prowadzonego postępowania ujawniono i zlikwidowano w Głuchowie nielegalne laboratorium narkotykowe, gdzie była wytwarzana amfetamina. Zabezpieczono różnego rodzaju sprzęt przerobiony i przystosowany do wytwarzania narkotyków, wagi, butelki, pojemniki, lodówki, odzież ochronną, środki chemiczne m. in. w postaci kwasu solnego i siarkowego, wodorotlenku sodu, chlorku metylenu, metyloamine, etyloamine oraz wytworzonych narkotyków w ilości ponad 8 kilogramów amfetaminy o czarnorynkowej wartości ponad 325 tysięcy złotych.
Ponadto w lutym 2019 roku doszło do transakcji w trakcie której doszło do zakupu kontrolowanego 30 kilogramów amfetaminy i zatrzymania 160 tysięcy złotych.
Łączenie zarzuty usłyszało 26 osób
W sprawie zatrzymano łącznie dwadzieścia sześć osób, które są oskarżone o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, wprowadzenia do obrotu wbrew przepisom ustawy znacznych ilości narkotyków oraz wytwarzanie i posiadanie substancji, a także posiadanie i handel bronią i amunicją. W stosunku do pięciu osób postępowanie zostało już wcześniej zakończone aktem oskarżenia.
W toku postępowania prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na mieniu oskarżonych na łączną kwotę ponad 612 tysięcy złotych. Wśród zabezpieczonych przedmiotów są samochody, nieruchomości oraz środki finansowe.