REKLAMA
USA: w populacji pediatrycznej rośnie liczba zatruć opioidami

Stany Zjednoczone maja poważny problem z nadużywaniem opioidów, a co gorsza dotyka on coraz młodszych pacjentów.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Puls Farmacji
Marta Markiewicz

Odsłony

266

Stany Zjednoczone maja poważny problem z nadużywaniem opioidów, a co gorsza dotyka on coraz młodszych pacjentów. Najnowsze doniesienia wskazują, że w populacji pediatrycznej liczba hospitalizacji wynikających z zatruć lekami opioidowymi i substancjami zakazanymi wzrosła dwukrotnie na przestrzeni niespełna 16 lat.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Yale przeanalizowali dane związane z hospitalizacją pacjentów na oddziałach pediatrycznych obejmujące okres od 1 stycznia 1997 roku do 31 grudnia 2012. W bazie zidentyfikowali 13 052 rekordy związane z hospitalizacją pacjentów w wieki od roku do 19 lat wynikającą z zatrucia lekami opioidowymi.

Wyniki przeglądu wskazały, że roczne wskaźniki hospitalizacji wynikające z analizowanego problemu wzrosły z poziomu 1,40 do poziomu 3,71 przypadków na 100 tys. dzieci. Ale to nie wszystko- naukowcy dokonali również analizy z uwagi na wiek pacjentów, a także rodzaj substancji, która była powodem zatrucia. Wśród najmłodszej grupy pacjentów w wieku 1-4 wskaźnik hospitalizacji wynikających z zatrucia wzrósł o 205 proc. z poziomu 0,86 do 2,62 przypadków na 100 tys. dzieci. Dla odmiany w grupie wiekowej 15-19 wskaźnik ten wzrósł z poziomu 3,69 do 10,17 przypadków na 100 tys. dzieci. To co może niepokoić w grupie nastolatków to substancje, które są powodem zatrucia i wynikającej z niej hospitalizacji. Naukowcy wskazali, że w grupie małoletnich pacjentów istotnie zwiększyła się liczba zatruć heroiną (161 proc.) oraz metadonem (o 950 proc.!).

Autorzy analizy podkreślają, że na przestrzeni 16 lat liczba hospitalizacji w populacji pediatrycznej podwoiła się. Sygnałem alarmującym dla władz i decydentów powinny być zatrucia zarówno w populacji najmłodszych pacjentów, jak również lawinowo rosnąca liczba hospitalizacji pacjentów młodocianych. Zdaniem autorów badania - wyniki analiz powinny zachęć do szerszej dyskusji na temat kompleksowej strategii walki nie tylko z uzależnieniami, ale przede wszystkim nowym regulacjom związanym z przechowywaniem i pakowaniem preparatów leczniczych.

Wyniki analiz opublikowano w poniedziałek 31 października na łamach internetowego wydania czasopisma "JAMA Pediatrics".

Oceń treść:

Average: 7 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • 2C-P
  • Pozytywne przeżycie

Dobry nastrój, miałem nadzieję na dobry, kolorowy trip. Wolny dom, brak obowiązków.

*Jakość tego 2C-P mogła nie być najlepsza. Mam zastrzeżenia co do jakości, w dodatku przechowywałem je jakieś 3 tygodnie w dosyć ciepłym miejscu.

Godziny rzecz jasna podane są w przybliżeniu. Godzina zero - 16:00.

+00:00: Wypijam 16mg 2C-P mieszając z Coca-Colą, żeby zagłuszyć okropny smak wódki i fenetylaminy.

+00:20: Zaczynają się mdłości i ból brzucha. Siadam przed komputerem i staram się nie zwracać na to uwagi.

+00:40: Substancja zaczyna działać. Zaczyna się robić dziwnie, bodyload zdaję się ustępować.

  • Dekstrometorfan

Set & Setting - jeden z krakowskich akademików, piękna sobota około godziny 13, początek czerwca, skład: ja oraz współlokator, początkujący ćpun,

Wiek i doświadczenie - 21 lat, 68 kg, 184 cm, od 19 roku życia ogromne ilości THC w każdej postaci, do tego amfetamina oraz niemal wszystko co można "legalnie kolekcjonować",

Dawki - na początek 15x15mg acodinu, w sumie 45x15

  • 2C-P
  • 5-HTP
  • MDMA (Ecstasy)
  • Miks

SET: poczucie dobrze spełnionego obowiązku po pracy i udanym spotkaniu z koleżanką; brak większych oczekiwań co do substancji, ciekawość i chęć dobrej zabawy; chęć przeżycia tripa z kolegą (S.) o podobnej do mojej mentalności; SETTING: pokój obstawiony sprzętem audio i samochodowym; piwnica w bloku; osiedle; śmietnik na elektrośmieci

Spisał C.

Uczestnicy:
S.: mentalny hippis, który urodził się 30 lat za późno. lubi sprzęt audio i samochody. 20 lat.
C.: miłośnik muzyki, technologii i łączenia muzyki z technologią. lubi rozkminiać. 20 lat.
K., B., A.: nie znam ich za dobrze więc nie będę opisywał

Substancje:
S., C.: 2C-P (5mg), esctasy (140mg)
S., K., B., A.: etanol (S. tylko na początku)
S., K., B., C.: 5-HTP
S., B.: opalanie lufy (1 buch)
K.: resztka kartonu 2C-P, prawdopodobnie 1mg

 

  • LSD-25

Nazwa substancji - LSD


poziom doświadczenia użytkownika – kilkakrotnie wczesniej


dawka – miało być x2 wyszło x1,5


"set & setting" – hehe troszke podjarany bo dawno nie miałem okazji ale ogólnie sam pozitiv

randomness