Kokaina to prawdopodobnie najsłabszy narkotyk jaki znam, biorąc pod uwagę lot i cenę detaliczną - bardzo słabo sie to kalkuluje. O tyle ze jeszcze mam b.dobry kontakt i czystośc jest zawsze wysoka, inaczej jest tostrata czasu, pieniedzy i zatok na bóg wie co tam jest w worze. Zejście potrafi być szmaciarskie, na sczescie nie trwa za długo.
USA: w populacji pediatrycznej rośnie liczba zatruć opioidami
Stany Zjednoczone maja poważny problem z nadużywaniem opioidów, a co gorsza dotyka on coraz młodszych pacjentów.
Kategorie
Źródło
Odsłony
284Stany Zjednoczone maja poważny problem z nadużywaniem opioidów, a co gorsza dotyka on coraz młodszych pacjentów. Najnowsze doniesienia wskazują, że w populacji pediatrycznej liczba hospitalizacji wynikających z zatruć lekami opioidowymi i substancjami zakazanymi wzrosła dwukrotnie na przestrzeni niespełna 16 lat.
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Yale przeanalizowali dane związane z hospitalizacją pacjentów na oddziałach pediatrycznych obejmujące okres od 1 stycznia 1997 roku do 31 grudnia 2012. W bazie zidentyfikowali 13 052 rekordy związane z hospitalizacją pacjentów w wieki od roku do 19 lat wynikającą z zatrucia lekami opioidowymi.
Wyniki przeglądu wskazały, że roczne wskaźniki hospitalizacji wynikające z analizowanego problemu wzrosły z poziomu 1,40 do poziomu 3,71 przypadków na 100 tys. dzieci. Ale to nie wszystko- naukowcy dokonali również analizy z uwagi na wiek pacjentów, a także rodzaj substancji, która była powodem zatrucia. Wśród najmłodszej grupy pacjentów w wieku 1-4 wskaźnik hospitalizacji wynikających z zatrucia wzrósł o 205 proc. z poziomu 0,86 do 2,62 przypadków na 100 tys. dzieci. Dla odmiany w grupie wiekowej 15-19 wskaźnik ten wzrósł z poziomu 3,69 do 10,17 przypadków na 100 tys. dzieci. To co może niepokoić w grupie nastolatków to substancje, które są powodem zatrucia i wynikającej z niej hospitalizacji. Naukowcy wskazali, że w grupie małoletnich pacjentów istotnie zwiększyła się liczba zatruć heroiną (161 proc.) oraz metadonem (o 950 proc.!).
Autorzy analizy podkreślają, że na przestrzeni 16 lat liczba hospitalizacji w populacji pediatrycznej podwoiła się. Sygnałem alarmującym dla władz i decydentów powinny być zatrucia zarówno w populacji najmłodszych pacjentów, jak również lawinowo rosnąca liczba hospitalizacji pacjentów młodocianych. Zdaniem autorów badania - wyniki analiz powinny zachęć do szerszej dyskusji na temat kompleksowej strategii walki nie tylko z uzależnieniami, ale przede wszystkim nowym regulacjom związanym z przechowywaniem i pakowaniem preparatów leczniczych.
Wyniki analiz opublikowano w poniedziałek 31 października na łamach internetowego wydania czasopisma "JAMA Pediatrics".