USA: w populacji pediatrycznej rośnie liczba zatruć opioidami

Stany Zjednoczone maja poważny problem z nadużywaniem opioidów, a co gorsza dotyka on coraz młodszych pacjentów.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Puls Farmacji
Marta Markiewicz

Odsłony

275

Stany Zjednoczone maja poważny problem z nadużywaniem opioidów, a co gorsza dotyka on coraz młodszych pacjentów. Najnowsze doniesienia wskazują, że w populacji pediatrycznej liczba hospitalizacji wynikających z zatruć lekami opioidowymi i substancjami zakazanymi wzrosła dwukrotnie na przestrzeni niespełna 16 lat.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Yale przeanalizowali dane związane z hospitalizacją pacjentów na oddziałach pediatrycznych obejmujące okres od 1 stycznia 1997 roku do 31 grudnia 2012. W bazie zidentyfikowali 13 052 rekordy związane z hospitalizacją pacjentów w wieki od roku do 19 lat wynikającą z zatrucia lekami opioidowymi.

Wyniki przeglądu wskazały, że roczne wskaźniki hospitalizacji wynikające z analizowanego problemu wzrosły z poziomu 1,40 do poziomu 3,71 przypadków na 100 tys. dzieci. Ale to nie wszystko- naukowcy dokonali również analizy z uwagi na wiek pacjentów, a także rodzaj substancji, która była powodem zatrucia. Wśród najmłodszej grupy pacjentów w wieku 1-4 wskaźnik hospitalizacji wynikających z zatrucia wzrósł o 205 proc. z poziomu 0,86 do 2,62 przypadków na 100 tys. dzieci. Dla odmiany w grupie wiekowej 15-19 wskaźnik ten wzrósł z poziomu 3,69 do 10,17 przypadków na 100 tys. dzieci. To co może niepokoić w grupie nastolatków to substancje, które są powodem zatrucia i wynikającej z niej hospitalizacji. Naukowcy wskazali, że w grupie małoletnich pacjentów istotnie zwiększyła się liczba zatruć heroiną (161 proc.) oraz metadonem (o 950 proc.!).

Autorzy analizy podkreślają, że na przestrzeni 16 lat liczba hospitalizacji w populacji pediatrycznej podwoiła się. Sygnałem alarmującym dla władz i decydentów powinny być zatrucia zarówno w populacji najmłodszych pacjentów, jak również lawinowo rosnąca liczba hospitalizacji pacjentów młodocianych. Zdaniem autorów badania - wyniki analiz powinny zachęć do szerszej dyskusji na temat kompleksowej strategii walki nie tylko z uzależnieniami, ale przede wszystkim nowym regulacjom związanym z przechowywaniem i pakowaniem preparatów leczniczych.

Wyniki analiz opublikowano w poniedziałek 31 października na łamach internetowego wydania czasopisma "JAMA Pediatrics".

Oceń treść:

Average: 7.5 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
 • Bad trip
 • Kannabinoidy

Chill, piątek, moje 4x4

Preludium

Podróż z października ub. roku, więc całość nie jest idealna, odrobinę pisana na kolanie bez absolutnie żadnych zdolności do ładnego i zgrabnego ubierania tekstu. Piątek, popołudnie, ja i 2 kumpli, nazwijmy ich X i Y.

X jest zawodowym testerem trunków wysokoprocentowych, ma lekkie doświadczenie w ryciu sobie bani najróżniejszymi specyfikami z najgłębszych otchłani tego świata

Y, poszkodowany, zielony w temacie gość, który przyszedł na spotkanie po paru miechach, a wyszedł bogatszy o wspomnienia z innego świata

 • Bad trip
 • Marihuana

Bardzo dobry set & settings: sam na stancji, zaliczona sesja letnia, piwo i szama w lodówce. Znakomity humor i wielka ochota na bombę.

To mój drugi w życiu bad trip z MJ, chociaż wydawało mi sie, że jest to niemożliwe w warunkach w jakich zapodałem inhalację. W skrócie - nie lubię palić w towarzystwie, bo właśnie w taki sposób doznałem naprawdę nieprzyjemnego bad tripa i od tamtej pory wolę robić to gdy jestem sam. Kiedy jestem sam faza jest znakomita, bądź po prostu łapie mnie zwykła zamułka. Tym razem było inaczej...

 • 6-APB
 • GBL (gamma-Butyrolakton)
 • Ketony
 • Klonazepam
 • Mefedron
 • Metkatynon
 • Miks

Nastawienie Dobre . Duże zaufanie do otaczających ludzi . Trudno mówić o jednym miejscu głównie to dom mojego kumpla .

Jestem spokojną studentką grafiki multimedialnej. Moje nastawienie do dragów było następujące: Naćpać się raz na jakiś czas. Odłączyć się w stanie który kocham. Oczywiście był to gbl + mef. Och, jak ja to kocham po dziś dzień gdy słyszę utwór rubber ring grupy the smiths czuję ten wspaniały stan. Myślę, że gdybym bardziej zwracała uwagę na obowiązki, miała w tym momencie pracę nie zakończyłoby się to aż tak tragicznie. Ale o tym wspomnę w innym raporcie. Tu skupimy się na tym, jak cudowne działanie ma miks tych substancji. Jestem ogólnie zdania, że giebsa najlepiej łączyć z innymi dragami.