REKLAMA
UK: ostrzeżenia alkoholowe dla ciężarnych są za ostre?

Odświeżone wytyczne dotyczące spożycia alkoholu weszły w UK w życie w styczniu ubiegłego roku - według niektórych badaczy nie są one oparte na solidnych dowodach.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Anglia Today
Komentarz [H]yperreala: 
Czy tylko my nie łapiemy sensu rozumowania "nie potrafimy określić, czy istnieje jakakolwiek bezpieczna dawka, więc tratujmy problem tak, jakby istniała"?

Odsłony

46

Oficjalne wytyczne dotyczące spożycia alkoholu przez kobiety w ciąży spotkały się z krytyką organizacji British Pregnancy Advisory Service oraz Birthrights, a także badaczy z Kent University. Według nich wprowadzone rygorystyczne zalecenia sprawiają, że wiele kobiet martwi się o uszkodzenia płodu, według organizacji może to być nawet przyczyną niepotrzebnej aborcji.

Zalecenia do stycznia ubiegłego roku mówiły, że jedna lub dwie jednostki alkoholu raz lub dwa razy w tygodniu są bezpieczne dla rozwijającego się płodu. Wprowadzone zmiany całkowicie wykluczają alkohol przez cały okres ciąży. "Nadinterpretacja dowodów oraz podkreślanie pewności stwierdzeń mimo ich braku w pracach naukowych może mieć poważne konsekwencje" - ostrzega Clare Murphy z BPAS. "Wśród skutków takich twierdzeń znajdzie się niepokój i na tyle silny strach o uszkodzenie płodu w pierwszych tygodniach ciąży, że popycha do przerwania nieplanowanej ciąży nawet jeśli dziecko nie jest niechciane" - tłumaczy.

Ellie Lee z Uniwersytetu Kent podkreśla, że zalecenia całkowitego unikania alkoholu mogą przyczyniać się do wyłączania się kobiet w ciąży z życia towarzyskiego. "Udowodnienie istnienia całkowicie bezpiecznej dawki alkoholu dla zdrowia płodu jest niemożliwe" - mówi, "Jednakże wyłączenie kobiety z jej normalnej aktywności tylko na podstawie traktowania zalecenia ostrożności jako nakazu jest błędem" - dodaje.

Zmiana zaleceń nastąpiła po zakończeniu prowadzonych na dużą skalę badań wpływu alkoholu na rozwijający się płód. Wieloletnie badania zakończyły się wnioskiem "wnioski dotyczące niewielkiego spożycia alkoholu na zdrowie dziecka pozostają nieuchwytne" - z czego utworzono zalecenie "Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz dziecko najlepiej całkowicie zrezygnować z picia alkoholu, aby utrzymać zagrożenie dla płodu na minimalnym poziomie".

Jennie Bristow, wykładająca na Canterbury Christ Church University, krytykuje te zalecenia: "Czy rzeczywiście takie podejście sprawia, że ciąże są mniej zagrożone, czy jest to po prostu niepotrzebne straszenie kobiet?".

Oficjalne zalecenia NHS są takie, że alkohol jest teratogenem, to znaczy czynnikiem powodującym powstawanie wad wrodzonych, i jako taki powinien być całkowicie wykluczony w ciąży. Z zaleceniem tym zgadza się Royal College of Midwives wskazując, że już podczas starań o dziecko warto porzucić spożywanie alkoholu.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • 2C-B

Wzielismy z H. i J. po 1,5 piguly /2CB/. Wlaczylo

sie nam lazenie. Poszlismy wiec wszyscy na zamek, byl oswietlony na

fioletowo. Lezelismy noca na mokrej trawie, patrzac w niebo, na

gwiazdy, swiatelka i nietoperze. J. nas rozsmieszal, opowiadajac

o promocjach w TV Shop /"rysiki!!!" "a teraz-uwaga!-dlugopis pisze

NA NIEBIESKO!!!"// Potem poszlismy na jakis cmentarz w lesie.

Wszystko bylo puste, pelne zakamarkow, jak z gry komputerowej.

  • Amfetamina

Czas jakiś temu byłam uzależniona od fety. Od pierwszego razu jechałam na tym ze trzy lata i to niemal codziennie. Po jakimś

czasie dopadły mnie porządne doły, zaczęłam pisać

dziwne "wiersze" i odcinać się od ludzi. W końcu udało mi się

przestać brać. Ale to nie był koniec. Po kilku miesiącach się

dopiero zaczęło. Najpierw bałam się ludzi. Unikałam wychodzenia

z domu. Potem chodziłam jak w transie, nie byłam w stanie

normalnie myśleć. Byłam przekonana, że ludzie słyszą moje myśli.

  • Amfetamina


  • 2C-P
  • Dekstrometorfan
  • Etanol (alkohol)
  • Opripramol
  • Przeżycie mistyczne

Set - natłok myśli, duża ilość emocji, które były zarówno euforią, melancholią i zdenerwowaniem - nie potrafiłam rozpoznać, o co chodzi mojemu organizmowi. Nie oczekiwałam niczego, trip był dla mnie niespodzianką. Liczyłam na to, że może 2c-p da mi choć maleńką fazę z powodu pramolanu i zjazdu na dxm, ale nie spodziewałam się takich cudów. Setting - mój pokój, noc, mama spała w drugim pokoju, tata w Anglii.

 Przez dwa lata bezskutecznie poszukiwałam tzw. „spontanicznego oświecenia”. W końcu przybyło ono do mnie w najmniej oczekiwany sposób.

randomness