REKLAMA
UK: ostrzeżenia alkoholowe dla ciężarnych są za ostre?

Odświeżone wytyczne dotyczące spożycia alkoholu weszły w UK w życie w styczniu ubiegłego roku - według niektórych badaczy nie są one oparte na solidnych dowodach.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Anglia Today
Komentarz [H]yperreala: 
Czy tylko my nie łapiemy sensu rozumowania "nie potrafimy określić, czy istnieje jakakolwiek bezpieczna dawka, więc tratujmy problem tak, jakby istniała"?

Odsłony

45

Oficjalne wytyczne dotyczące spożycia alkoholu przez kobiety w ciąży spotkały się z krytyką organizacji British Pregnancy Advisory Service oraz Birthrights, a także badaczy z Kent University. Według nich wprowadzone rygorystyczne zalecenia sprawiają, że wiele kobiet martwi się o uszkodzenia płodu, według organizacji może to być nawet przyczyną niepotrzebnej aborcji.

Zalecenia do stycznia ubiegłego roku mówiły, że jedna lub dwie jednostki alkoholu raz lub dwa razy w tygodniu są bezpieczne dla rozwijającego się płodu. Wprowadzone zmiany całkowicie wykluczają alkohol przez cały okres ciąży. "Nadinterpretacja dowodów oraz podkreślanie pewności stwierdzeń mimo ich braku w pracach naukowych może mieć poważne konsekwencje" - ostrzega Clare Murphy z BPAS. "Wśród skutków takich twierdzeń znajdzie się niepokój i na tyle silny strach o uszkodzenie płodu w pierwszych tygodniach ciąży, że popycha do przerwania nieplanowanej ciąży nawet jeśli dziecko nie jest niechciane" - tłumaczy.

Ellie Lee z Uniwersytetu Kent podkreśla, że zalecenia całkowitego unikania alkoholu mogą przyczyniać się do wyłączania się kobiet w ciąży z życia towarzyskiego. "Udowodnienie istnienia całkowicie bezpiecznej dawki alkoholu dla zdrowia płodu jest niemożliwe" - mówi, "Jednakże wyłączenie kobiety z jej normalnej aktywności tylko na podstawie traktowania zalecenia ostrożności jako nakazu jest błędem" - dodaje.

Zmiana zaleceń nastąpiła po zakończeniu prowadzonych na dużą skalę badań wpływu alkoholu na rozwijający się płód. Wieloletnie badania zakończyły się wnioskiem "wnioski dotyczące niewielkiego spożycia alkoholu na zdrowie dziecka pozostają nieuchwytne" - z czego utworzono zalecenie "Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz dziecko najlepiej całkowicie zrezygnować z picia alkoholu, aby utrzymać zagrożenie dla płodu na minimalnym poziomie".

Jennie Bristow, wykładająca na Canterbury Christ Church University, krytykuje te zalecenia: "Czy rzeczywiście takie podejście sprawia, że ciąże są mniej zagrożone, czy jest to po prostu niepotrzebne straszenie kobiet?".

Oficjalne zalecenia NHS są takie, że alkohol jest teratogenem, to znaczy czynnikiem powodującym powstawanie wad wrodzonych, i jako taki powinien być całkowicie wykluczony w ciąży. Z zaleceniem tym zgadza się Royal College of Midwives wskazując, że już podczas starań o dziecko warto porzucić spożywanie alkoholu.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Diazepam
  • Kofeina
  • Pierwszy raz
  • Tytoń

Mania psychotyczna. Beztroski początek rocznego pobytu w szpitalu psychiatrycznym. Spokojny wieczór w świetlicy terapeutycznej. Pacjentki przygotowują się do snu.

Urokliwy wieczór na obskurnym oddziale żeńskim szpitala psychiatrycznego w bardzo nieprzyjaznej świetlicy ze ścianami wymalowanymi na zgniły zielonkawy kolor 'hospitale de la greene', jakimiś kubistycznymi bohomazami w jeszcze ciemniejszych odcieniach zieleni, uchylne na bok okna zasłonięte dużymi białymi, dziurkowanymi firankami. Nieciekawie. Substancja również nieciekawa, ot, zwykła benzodiazepina, często jednakże ubóstwiana, gloryfikowana, szeroko rozreklamowana, w każdym razie robiąca robotę.

  • Bad trip
  • Mieszanki "ziołowe"

Pozytywnie, ciepły, letni dzień, ogromna ciekawość, ustronne miejsce

Był ciepły, letni dzień. Kolega (będę go określać K.) zaproponował mi nowy towar. Nie wiedziałam dokładnie co to jest i jak działa. Byłam ciekawa... "sprawdzę, jak jakieś gówno to przestanę palić". Okazało się, że to był dopalacz. Jaki? Dokładnie nie wiem, prawdopodobnie Mocarz.

 

  • Dimenhydrynat


Zarzuciłem w zeszłym miesiącu 17 sztuk Avio i tak mnie zjebało, że jak

jeszcze sobie przypomnę to mi sie rzygać chce! Ale po kolei: kumpel (stary

ćpun) opowiadał że po Avio są niezłe jazdy ale z chujowym zejściem. No to

myśle, nie będzie źle - spróbujemy, zobaczymy. Wiele na temat "jazd"

powiedzieć nie mogę, bo od prochów raczej trzymam się z daleka i nie

bardzo wiem czy można to do czegoś porównywać.

  • Temazepam

Substancja: Temazepam, 100mg (10 tabletek)

Poziom doświadczenia: głównie lekarstwa zakupione w aptece, spora tolerancja na bdz.

S&S: godzina 15, siedzimy z kumplem na ławce niedaleko parku, nastawienie pozytywne (żarty etc.)

Pewnego pogodnego dnia postanowiliśmy spróbować leku Signopam, który jest jedną z mniej znanych benzodiazepin. W ulotce jest napisane, że działa nasennie, uspokajająco oraz przeciwlękowo.

randomness