UK: ostrzeżenia alkoholowe dla ciężarnych są za ostre?

Odświeżone wytyczne dotyczące spożycia alkoholu weszły w UK w życie w styczniu ubiegłego roku - według niektórych badaczy nie są one oparte na solidnych dowodach.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Anglia Today
Komentarz [H]yperreala: 
Czy tylko my nie łapiemy sensu rozumowania "nie potrafimy określić, czy istnieje jakakolwiek bezpieczna dawka, więc tratujmy problem tak, jakby istniała"?

Odsłony

47

Oficjalne wytyczne dotyczące spożycia alkoholu przez kobiety w ciąży spotkały się z krytyką organizacji British Pregnancy Advisory Service oraz Birthrights, a także badaczy z Kent University. Według nich wprowadzone rygorystyczne zalecenia sprawiają, że wiele kobiet martwi się o uszkodzenia płodu, według organizacji może to być nawet przyczyną niepotrzebnej aborcji.

Zalecenia do stycznia ubiegłego roku mówiły, że jedna lub dwie jednostki alkoholu raz lub dwa razy w tygodniu są bezpieczne dla rozwijającego się płodu. Wprowadzone zmiany całkowicie wykluczają alkohol przez cały okres ciąży. "Nadinterpretacja dowodów oraz podkreślanie pewności stwierdzeń mimo ich braku w pracach naukowych może mieć poważne konsekwencje" - ostrzega Clare Murphy z BPAS. "Wśród skutków takich twierdzeń znajdzie się niepokój i na tyle silny strach o uszkodzenie płodu w pierwszych tygodniach ciąży, że popycha do przerwania nieplanowanej ciąży nawet jeśli dziecko nie jest niechciane" - tłumaczy.

Ellie Lee z Uniwersytetu Kent podkreśla, że zalecenia całkowitego unikania alkoholu mogą przyczyniać się do wyłączania się kobiet w ciąży z życia towarzyskiego. "Udowodnienie istnienia całkowicie bezpiecznej dawki alkoholu dla zdrowia płodu jest niemożliwe" - mówi, "Jednakże wyłączenie kobiety z jej normalnej aktywności tylko na podstawie traktowania zalecenia ostrożności jako nakazu jest błędem" - dodaje.

Zmiana zaleceń nastąpiła po zakończeniu prowadzonych na dużą skalę badań wpływu alkoholu na rozwijający się płód. Wieloletnie badania zakończyły się wnioskiem "wnioski dotyczące niewielkiego spożycia alkoholu na zdrowie dziecka pozostają nieuchwytne" - z czego utworzono zalecenie "Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz dziecko najlepiej całkowicie zrezygnować z picia alkoholu, aby utrzymać zagrożenie dla płodu na minimalnym poziomie".

Jennie Bristow, wykładająca na Canterbury Christ Church University, krytykuje te zalecenia: "Czy rzeczywiście takie podejście sprawia, że ciąże są mniej zagrożone, czy jest to po prostu niepotrzebne straszenie kobiet?".

Oficjalne zalecenia NHS są takie, że alkohol jest teratogenem, to znaczy czynnikiem powodującym powstawanie wad wrodzonych, i jako taki powinien być całkowicie wykluczony w ciąży. Z zaleceniem tym zgadza się Royal College of Midwives wskazując, że już podczas starań o dziecko warto porzucić spożywanie alkoholu.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
 • 2C-T-2

Nazwa substancji: 2C-T2

Dawka: 20 mg doustnie

Set & setting: pusta chata, mała kameralna imprezka, dobry humor


 • Dekstrometorfan
 • Hydroksyzyna
 • Inne
 • Kodeina
 • Uzależnienie

A wiec, moja ''przygoda'' z kodeiną zaczeła sie od czystej ciekawośći. Gdy miałem zobaczyć dlaczego zmarł Lil Peep (amerykański raper), przeszedłem do raportu o fentanylu itd, aż do artykułu o Kodeinie. Gdy dowiedziałem się że można legalnie kupić opakowanie w aptece, zainteresowało mnie to, aż do takiego stopnia, że musiałem następnego dnia udać sie do pobliskiej apteki.

 

 • Ayahuasca
 • Mimosa Hostilis
 • Pierwszy raz
 • Ruta stepowa

Nastawienie psychiczne dobre, aczkolwiek lekki strach przed spożyciem potężnej substancji. Otoczenie: podkrakowskie bezdroża, łąki i wzgórza.

<Trip-raport pochodzi z okolic roku 2000>

 

Prolog: 

Wszystko, co poniżej napisane, to jedynie maleńka cząstka tego, co udało mi się zapamiętać, a także ledwie muśnięcie tego, co zdołałem określić słowami, by sprostać wymogom komunikowalności.

Wywar AYAHUASCA, jaki przyrządziłem dla 3 osób ja, stary postindustrialny curandero, kilkanaście dni temu, składał się z 18 gramów ruty stepowej wymieszanej z 45 gramami mimosy. Składniki zostały zakupione w znanymi sprawdzonym sklepie szwajcarskim. 

 • LSD-25

Jakis czas temu , zdaje sie ze z rok postanowilem zrobic sobie uczte,

kupilem 2 kwasy, mialem je zarzucic z kumplem ale zdaje sie ze mial

jakies egzaminy, wiec przelezaly jakis tydzien, az pewnego wieczoru cos

mnie podkusilo i zjadlem je sam. zaczelo sie jak zwykle ,lekkie

naspidowanie itd. , puscilem pink floyd i po jakims czasie wszystko

wygladalo jak choinka na boze narodzenie , cienie tanczyly, wzorki na

tapecie i wykladzinie przesuwaly sie i zmienialy kolory, muzyka plynela

randomness