Tryb antyalkoholowy dla smartfonów. Chiński producent opatentował tę funkcję

"Piłeś? Nie pisz" – to powiedzenie już kilka lat temu zadomowiło się w codziennej mowie Polaków. Jednakże nie tylko w naszym kraju znany jest problem niefortunnego korzystania z telefonu po spożyciu alkoholu. Chiński producent telefonów komórkowych opatentował "tryb antyalkoholowy", blokujący dostęp do niektórych funkcji.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

dobreprogramy.pl/Arkadiusz Stando
ithardware.pl/Marcin Jeżewski
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanych źródeł. Pozdrawiamy!

Odsłony

84

"Piłeś? Nie pisz" – to powiedzenie już kilka lat temu zadomowiło się w codziennej mowie Polaków. Jednakże nie tylko w naszym kraju znany jest problem niefortunnego korzystania z telefonu po spożyciu alkoholu. Chiński producent telefonów komórkowych opatentował "tryb antyalkoholowy", blokujący dostęp do niektórych funkcji.

Pomysł firmy Gree Electronics może sprawić, że użytkownik pod wpływem alkoholu nie przeprowadzi czynności, które mogłyby mu zaszkodzić. Tryb antyalkoholowy miałby za zadanie, utrudnienie użytkownikowi wykonywania rozmów oraz wysyłania SMS-ów. Niektóre aplikacje miałyby zostać całkowicie zablokowane, a część z funkcji byłaby ukryta. O sprawie informuje serwis Android Authority.

Wszystko zależałoby oczywiście od preferencji użytkownika, które ustaliłby jeszcze przed uruchomieniem trybu. Jednym ze sporych minusów opatentowanego przez Gree rozwiązania jest to, że nie włączy się ono automatycznie. Użytkownik musi poinformować swój telefon, że spożywa alkohol. Jeśli zapomni tego zrobić, funkcja na niewiele mu się zda.

Aby wyłączyć tryb antyalkoholowy, użytkownik musi przejść przez weryfikację trzeźwości, którą także wcześniej sam ustalił. Nie wiadomo, jak dokładnie ma wyglądać taki proces. Możemy jednak zakładać, że będą to skomplikowane obliczenia czy łamigłówki, z którymi nie poradzi sobie człowiek w stanie nietrzeźwości.

Póki co patent należy do niewielkiej chińskiej firmy, znanej jedynie w Państwie Środka. Niewykluczone jednak, że jej twórcy spróbują sprzedać licencję na korzystanie z tego trybu innym chińskim producentom smartfonów. Tego typu rozwiązanie chociaż nie rozwiąże problemu samego picia, to może zniwelować szkody, które dodatkowo mógłby wyrządzić sobie użytkownik telefonu.

(dobreprogramy.pl/Arkadiusz Stando)

***

Korzystanie ze smartfona pod wpływem alkoholu nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może skutkować niepożądanymi czynnościami jak choćby skontaktowanie się z kimś i powiedzenie mu rzeczy, których normalnie byśmy nie odważyli się wyznać lub opublikowanie krępujących materiałów w mediach społecznościowych. Było kilku programistów próbujących pomóc pijanym użytkownikom, ale bez większego powodzenia. Skuteczniejszy chce być pewien chiński producent pracujący nad antyalkoholowym trybem w smartfonie. Zdołał on nawet opatentować swoje rozwiązanie. Firma Gree Electronics złożyła dokumenty w chińskim urzędzie patentowym, z których wynika, że ów tryb ogranicza uruchamianie wybranych najczęściej używanych aplikacji czy funkcji telefonu w tym tej służącej do pisania SMS-ów. Co ważne to użytkownik decyduje o tym, które programy narzędzie zablokuje.

Chińska firma opatentowała tryb alkoholowy dla smartfonów, który blokuje wybrane przez użytkownika aplikacje.

Ponadto tryb antyalkoholowy nie odpala się samoczynnie i musimy pamiętać, żeby aktywować go przed większą imprezą. Serwis MyDrivers dodaje, że rozwiązanie uprasza jednocześnie obsługę smartfona, by jego właściciel będący pod wpływem nie miał kłopotu z dostępem do funkcji urządzenia (z wyłączeniem tych zablokowanych). Chociaż Gree Electronics opatentowało całkiem przydatny tryb, to przedsiębiorstwo nie jest za bardzo znane nawet we własnym kraju ,więc rozpowszechnienie przytoczonego trybu wliczając do tego jego implementację w większości smartfonów raczej ma małe szanse powodzenia. Zapewne chętnych na skorzystanie z niego imprezowiczów byłoby dość sporo. Możliwe, że producenci sprzętu zgłoszą się do Chińczyków o udzielenie licencji bądź sami wymyślą coś podobnego w przyszłości.

Co ciekawe zgodnie z badaniem Journal of Studies on Alcohol and Drugs smartfon może określić, kiedy wypiliśmy za dużo alkoholu poprzez wykrycie zmian w sposobie chodzenia. W teście uczestniczyły 22 osoby w wieku od 21 do 43 lat zaś testerzy, który poddali się sprawdzianowi dostali odpowiednią dawkę alkoholu, aby uzyskać jego stężenie w wydychanym powietrzu na poziomie 0,20%. Później uczestnicy przez siedem godzin sprawdzali stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu i chodzili robiąc 10 kroków a następnie zawracając. W mniej więcej 90% sytuacji badacze mogli na podstawie zmian w sposobie chodzie ustalić przekroczenie limitu 0,08% obowiązującego w Stanach Zjednoczonych.

(ithardware.pl/Marcin Jeżewski)

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Etanol (alkohol)
  • Inne
  • Marihuana
  • Mefedron

Set & Setting: Klub z muzyka elektroniczna (dubstep, breakbeat, dnb i takie tam), nastrój piątkowy :) głownie stawiałem na dobrą zabawę do samego rana

Możliwie dokładne dawkowanie: 65kg, Mefedron sniff ~600mg (100mg krysztalow ~ ok.30min ~250 puder ~ ok.1,5h ~ 250 puder) , MJ 1g (0,5g i drugie po ~20min [gibony]) , Alkohol: piwko x2, wódka 4 kolejki (ciężko opisać, akurat na alkohol najmniej poświęciłem uwagi), nieznana legalna kapsułka.

  • Marihuana
  • Pozytywne przeżycie

potężny kac wraz z silnym zmęczeniem, otoczenie równie niesprzyjające, gdyż była noc

Był to niezwykle ciężki dzień, spowodował to potężny kac po równie potężnej ilościu alkoholu, dlatego idealnym pomysłem miało okazać się zapalenie trawy, tak więc mniej-więcej o godzinie 23:00 postanowiłem porządnie nabić lufkę zielonym dobrem.

  • Marihuana
  • Pierwszy raz

Nastawienie dobre, lekka głowa, bez problemów dnia codziennego, godziny po południowe. Ławeczki na boisku do koszykówki obok szkoły. Na początku dwie osoby, później samotnie.

Na wstępie chciałbym się przywitać, jako że jest to mój pierwszy trip raport na tym portalu. Może to być dla wielu osób raport lekko chaotyczny – opracowałem sobie taki styl pisania że piszę tylko gdy palę, pozwalając płynąć myślom i od razu je zapisując, bez używania „backspac’a” – dlatego jest to raport na temat palenia, na temat którego można by napisać osoby raport „Jak pisałem raport, będąc kompletnie zjaranym” – Pozdrawiam serdecznie i miłego czytania (mam nadzieję.)

Płyniemy! 

  • LSD-25
  • Pierwszy raz

Set & settings : z początku własny dom, potem dzielnicja kumpla, skraj lasu, autobus (przez chwilę), następnie melina (garaż). Psychiczne podniecenie przed spełnieniem marzenia :)

Na wstępie chciałbym podziękować osobom które umożliwiły mi tę podróż
A. :* S. :* dzięki :D

1.Start

Na ten piątek czekałem już od prawie 2 tygodni. Trip miał się odbyć tydzień wcześniej, niestety mój opiekun nawalił i nie wyszło . Z góry zakładałem że na noc nie wracam, gdyż wszyscy domownicy mieli być obecni. Oficjalnie wybywałem na impreze. W moim garażu, razem z kumplem rozbiliśmy namiot, wrzuciliśmy śpiwory, grzejnik i tak stworzyliśmy warunki do spędzenia nocy.

randomness