REKLAMA
Szwecja: Mimo polityki "zero tolerancji" spożycie marihuany wzrosło do rekordowego poziomu

Według nowych badań, których wyniki opublikowano w piątek, rośnie liczba dorosłych Szwedów, którzy regularnie korzystają z marihuany.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Rzeczpospolita
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

297

Według nowych badań, których wyniki opublikowano w piątek, rośnie liczba dorosłych Szwedów, którzy regularnie korzystają z marihuany.

Odsetek dorosłych Szwedów, którzy korzystali z narkotyki w ciągu ostatnich 12 miesięcy, wzrósł z 2,5 procent w 2013 roku do 3,6 procent w 2017 roku - wynika z badań, przeprowadzonych przez Szwedzką Radę ds. Informacji o Alkoholu i Innych Używkach (Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning, CAN).

"To dość duży wzrost" - oceniają badacze, zwracając uwagę, że liczba z 2017 roku jest rekordowa w historii Szwecji.

- Jeden mężczyzna na dwudziestu (4,5 proc.) i jednak kobieta na każde czterdzieści (2,5 proc.) powiedziało, że w 2017 roku korzystało z marihuany - precyzował Mats Ramstedt, szef badań CAN i jeden z autorów raportu.

- Wśród kobiet wzrost jest najbardziej widoczny u osób poniżej 50 roku życia, a wśród mężczyzn w grupie wiekowej 30-49. Mężczyźni w grupie wiekowej 17-29 lat to grupa, która najczęściej używała marihuany w ciągu ostatniego roku: 12,3 procent - wyjaśniał Ramstedt.

Szwecja już od dłuższego czasu stosuje zasadę zerowej tolerancji wobec zażywania narkotyków, co oznacza, że ??nie ma żadnego prawnego rozróżnienia pomiędzy "twardymi" i "miękkimi" środkami. Kraj ten ma zazwyczaj jeden z najniższych wskaźników konsumpcji marihuany w Europie, chociaż od początku stulecia odsetek ten wzrósł, a marihuana nadal jest najczęściej zażywanym narkotykiem w kraju.

W 2017 roku w Szwecji wydano pierwsze recepty na użycie marihuany w celach medycznych.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Etanol (alkohol)
  • Inne
  • Marihuana
  • Mefedron

Set & Setting: Klub z muzyka elektroniczna (dubstep, breakbeat, dnb i takie tam), nastrój piątkowy :) głownie stawiałem na dobrą zabawę do samego rana

Możliwie dokładne dawkowanie: 65kg, Mefedron sniff ~600mg (100mg krysztalow ~ ok.30min ~250 puder ~ ok.1,5h ~ 250 puder) , MJ 1g (0,5g i drugie po ~20min [gibony]) , Alkohol: piwko x2, wódka 4 kolejki (ciężko opisać, akurat na alkohol najmniej poświęciłem uwagi), nieznana legalna kapsułka.

  • Marihuana
  • Marihuana
  • Przeżycie mistyczne

Nastawienie optymistyczne, duża ekscytacja. Palenie zioła nastpiło w domu kumpla, mieliśmy spokój i nadzieję, na dobre przeżycie podróży w świat odmiennych stanów umysłu.

Tego dnia postanowiliśmy nie iść do szkoły z moim przyjacielem o podobnym zdaniu odnośnie do życia- wszystkiego trzeba w życiu spróbować oprócz seksu analnego.

Udaliśmy się do kolegi, który już miał załatwione pół grama. Wiem, mało, ale na pierwszy raz wystarczy ;)

Podnieceni jak przedszkolaki szliśmy ulicą, by w końcu trafić do tego domu, który już zawsze będzie mi się kojarzył tylko z jednym...

  • Inhalanty

Nazwa substancji: klej butapren, butaprem, jakiś ruski;


poziom doświadczenia użytkownika: oj, będą tabletki, gaz ronson, gaz za

2,50, butapren, alkohol, baka i chyba to wszystko;


dawka, metoda zażycia: wdychanie oparów przez torebkę;


Set & setting: zwykły szary dzień, zero doła można powiedzieć, że fajnie

jest.

  • Lophophora williamsii (meskalina)
  • Przeżycie mistyczne

Urodziny, ciepły, jesienny dzień, dwa tygodnie po rzuceniu pracy, brak pieniędzy, duża potrzeba poukładania w głowie narastających problemów

Opisane doświadczenie było moim drugim z trzech poważnych przeżyć mistycznym pod wpływem substancji psychoaktywnych. Było o wiele bardziej klarowne i o wiele dłuższe od pozostałych. Miałem wcześniej raz do czynienia z tą substancją, jednak wtedy nie do końca zrozumiałem ten stan i dodatkowo wydawał mi się płytszy z powodu okoliczności w jakich go doświadczyłem (ja na mesce, grupa znajomych na grzybach które nie bardzo ich porobiły).

randomness