Szwecja i Finlandia ułatwią dostęp do alkoholu, ale i tak będzie on dalej najtrudniejszy w UE

Fińskie władze znowelizowały przepisy dotyczące dostępności alkoholu, a szwedzkie taki krok planują. Napoje wyskokowe będą nieco łatwiej dostępne, ale i tak w obu krajach monopol na sprzedaż mocniejszych trunków dalej będzie mieć państwo.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Anna Wolska | EURACTIV.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

37

Fińskie władze znowelizowały przepisy dotyczące dostępności alkoholu, a szwedzkie taki krok planują. Napoje wyskokowe będą nieco łatwiej dostępne, ale i tak w obu krajach monopol na sprzedaż mocniejszych trunków dalej będzie mieć państwo.

W krajach nordyckich od dawna alkohol jest nie tylko droższy, ale też trudniej dostępny niż w innych europejskich krajach. Prym w tej kwestii wiodą Szwecja i Finlandia, gdzie wciąż obowiązuje państwowy monopol na sprzedaż alkoholu mocniejszego niż zwykłe piwo. Służyć ma to ograniczeniu konsumpcji i zmniejszeniu odsetka osób uzależnionych od alkoholu.

Mocniejsze trunki sprzedawane są w obu tych krajach albo w należących do państwa sklepach, albo w barach i restauracjach, które muszą uzyskać specjalną licencję na podawanie alkoholu.

Mocniejsze alkohole w supermarketach

Ale w Finlandii prawo się zmieni, w prywatnych sklepach, w tym tych wielkopowierzchniowych, będzie można sprzedawać piwo, wino i cydr o zawartości alkoholu do 8 proc. Do tej pory górną granicę stanowiło 5,5 proc. alkoholu, co oznaczało, że dostępne było tylko zwykłe piwo.

Za liberalizacją przepisów zagłosowało 102 posłów, a 80 było przeciwnych. Rządzącej koalicji wystarczyło więc siły mimo, że współtworzący rząd Chrześcijańscy Demokraci, byli przeciwni. Argumentowali bowiem, że ryzyko zwiększenia konsumpcji alkoholu wzrośnie.

Nowe przepisy wejdą w życie od przyszłego tygodnia, więc już od poniedziałku 10 czerwca będzie można mocniejsze piwo, a także słabsze wina i cydry kupić w Finlandii w supermarketach. Ale mocniejsze alkohole, w tym te destylowane, nadal będą dostępne tylko w państwowych sklepach.

Alkohol bezpośrednio od producenta

Tymczasem w Szwecji rząd szykuje inną nowelizację przepisów o dostępie do alkoholu. Według projektu ustawy, który niebawem ma trafić do parlamentu, dozwolone ma być sprzedawanie alkoholu bezpośrednio przez jego producentów, o ile są to małe wytwórnie – lokalne browary, winnice czy miejsca, w których produkuje się cydr.

W projekcie zapisano, że chodzi o wsparcie takich właśnie małych producentów oraz poprawę warunków zwiedzania owych miejsc. Jeśli szwedzki parlament przyjmie nowelizację ustawy, to zmiany wejdą w życie wraz z początkiem przyszłego roku.

W obu przypadkach zmiany w prawie oceni jeszcze Komisja Europejska, która pilnuje w UE wolności konkurencji. Co do fińskiej ustawy już pojawiły się wątpliwości czy nie jest ona dyskryminacyjna wobec producentów alkoholi destylowanych.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby Psylocybinowe
  • Przeżycie mistyczne
  • psylocybina

pozytywne nastawienie z nutą przygodowej ekscytacji. wynajęty domek letniskowy na wsi

I.

  • 4-HO-MET
  • Odrzucone TR
  • Pierwszy raz

Park na obrzeżach, wiosna, słoneczko, plecaczek.

W słoneczną niedzielę udałem się tramwajem do parku na obrzeżach miasta. Tam szukając w miarę bezpiecznego miejsca gdzie mógłbym przeleżeć trip - bo w zasadzie chciałem doznać intesywnego doświadczenia, położyłem się gdzieś między ścieżkami w trawie skąd chwilę obserwowałem spacerujących w ten leniwy dzień homo sapiens. Po chwili łapczywie dobrałem się do samarki z 0,25g Mahometa, o którym sporo wcześniej przeczytałem i tak, tak, wiedziałem, że 40ug to już dobra fazka.

  • Grzyby halucynogenne

EXP 21 lat; MJ, hasz, alkohol, łysiczki, amfetamina, extasy

S&S: las jesienną porą, część przygody na osiedlu. 2 osoby [ja z kumplem], pierwszy raz w życiu- po 75 sztuk świeżych łysiczek. Ostro. Opisuje tylko to co ja czułem i widziałem.

randomness