Szwajcaria legalizuje marihuanę. Na razie pilotażowo

Regulowany obrót marihuaną do celów rekreacyjnych w przyszłym roku wprowadzi Zurych. Tamtejsi naukowcy będą regularnie badać zachowanie i zdrowie użytkowników. Do obiegu trafi surowiec tylko z lokalnych upraw.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Krytyka Polityczna, Mateusz Kowalik
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy serdecznie!

Odsłony

59

Regulowany obrót marihuaną do celów rekreacyjnych w przyszłym roku wprowadzi Zurych. Tamtejsi naukowcy będą regularnie badać zachowanie i zdrowie użytkowników. Do obiegu trafi surowiec tylko z lokalnych upraw.

To pierwszy taki program w całej Szwajcarii. Jego realizację umożliwia ustawa, którą szwajcarski parlament uchwalił we wrześniu zeszłego roku. Na jej mocy władze miejskie mogą na swoim terenie realizować konopne pilotaże, które opierają się na utworzeniu legalnego obrotu marihuaną. W jego ramach uczestnicy będą mogli kupić surowiec w lokalnych aptekach oraz w utworzonych do tego celu lokalnych klubach.

Kluczowe założenie uchwalonej w zeszłym roku ustawy to umożliwienie miastom prowadzenia własnych badań naukowych nad rekreacyjnym użyciem marihuany oraz nad funkcjonowaniem rynku konopnego. Konkluzje z tych badań będą wykorzystane m.in. w opracowywaniu metod zwalczania czarnego rynku oraz przygotowaniu prawa dla całego kraju.

Lokalna produkcja

Uczestnikami programu mogą zostać tylko osoby pełnoletnie, a stan ich zdrowia będzie na bieżąco monitorowany przez lekarzy. Jako pierwszy z możliwości wprowadzenia takiego pilotażowego programu skorzystał Zurych, największe miasto Szwajcarii. Miejski program o nazwie „Zurych może – marihuana odpowiedzialnie” rozpocznie się jesienią przyszłego roku. Całość badań naukowych w Zurychu będzie nadzorował szpital psychiatryczny przy tamtejszym uniwersytecie. Zgodnie z ustawą o konopnych pilotażach liczba uczestników nie może przekroczyć pięciu tysięcy. Ten sam akt określa maksymalną długość trwania programu na pięć lat. W Zurychu został on przewidziany na 3,5 roku.

Władze miasta informują, że celem badań w wymiarze lokalnym są m.in. promocja zdrowia, poprawa bezpieczeństwa oraz ochrona nieletnich. Dzięki kilkuletniemu eksperymentowi miasto chce się dowiedzieć jak regulacja obrotu matihuaną może wpłynąć na sposoby jej kupna i konsumpcji oraz na zdrowie użytkowników. Celem badania jest też wypracowanie najlepszych praktyk w korzystaniu z marihuany.

Zgodnie z postanowieniami zawartymi w ustawie z września zeszłego roku, marihuana dostępna w aptekach będzie pochodziła wyłącznie z lokalnych upraw. W ten sposób parlamentarzyści chcą wesprzeć lokalnych rolników, zamiast sprowadzać konopie z zagranicy. Rolnicy będą mogli uruchomić produkcję po uzyskaniu pozwolenia od Federalnego Biura Zdrowia Publicznego. Do obrotu ma być dopuszczany tylko surowiec spełniający wysokie standardy jakościowe.

Spośrod 8,5 mln obywateli ok. 200 tys. używa marihuany – tak szacuje szwajcarski rząd. Doświadczenie konsumpcji marihuany jest istotne dla politażu – uczestnictwo w nim jest przeznaczone tylko dla dotychczasowych użytkowników. W ślady Zurychu wkrótce mogą pójść kolejne samorządy – zainteresowanie organizacją własnych programów wyraziły władze wszystkich największych szwajcarskich miast.

Kolejne zmiany

Obecnie w Szwajcarii dozwolone jest używanie marihuany o zawartości THC poniżej 1 proc. Posiadanie surowca o wyższej zawartości substancji psychoaktywnej jest karane grzywną w wysokości stu franków (to równowartość ok. 440 złotych). Dotyczy to jedynie przypadków, w których zatrzymana osoba ma przy sobie nie więcej niż 10 gramów. Posiadanie większej ilości jest kwalifikowane jako przestępstwo.

Niektóre z tych zasad mogą się już wkrótce zmienić. Impulsem do zmian mają być wyniki prac parlamentarnej komisji do spraw społecznych i zdrowia. Jej przedstawiciele ogłosili w październiku, że Szwajcaria potrzebuje zmian w swoim prawie narkotykowym: ich zdaniem uprawa, produkcja, handel i konsumpcja marihuany powinny być legalne. Ustanowienie kontrolowanego rynku konopnego ma według parlamentarzystów służyć przede wszystkim ochronie młodzieży i wszelkich konsumentów przed szkodliwymi konsekwencjami korzystania z usług czarnego rynku. Jego eliminacja to z kolei ostateczny cel zalecanych zmian.

Teraz szwajcarscy parlamentarzyści mają przygotować projekt ustawy, która uwzględni zalecenia komisji, ale nie wiadomo jeszcze, jakiego rodzaju rozwiązania zostaną zastosowane.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Amfetamina
  • Katastrofa
  • Marihuana

Czas wakacji, własnie wrociłam z tygodniowego wypadu nad morze. Zmeczenie i wykonczenie organizmu dawało sie we znaki. Dzwoni kumpela, za chwile pojawia sie w drzwiach i mówi, żebym pakowala manatki. Tłumacze, ze musze odpoczac, ale juz wiem co ma na myśli: "narkotyczny wypad". Do czego jak do czego, ale do tego typu rozrywki nie trzeba mnie dlugo namawiac. Jedziemy do najpiekniejszego panstwa, ktore moze zapewnic nam te atrakcje. 

  • Dekstrometorfan
  • Przeżycie mistyczne

Brak pomysłu na ciekawe spożytkowanie czasu, neutralne

Set& settings: brak ciekawszego pomysłu na spożytkowanie czasu, nuda. Zażyłem tego dnia jedno 2 opakowania dexa caps(400mg dxm) oraz w późniejszym czasie jedno opakowanie tussidexu 450. Do rzeczy.

14:15 wchodzę do apteki w wiadomych celach. Niestety nie ma mojego ulubionego tussidexu, więc zamiennie kupuę jedno opakowanie dexa capsu. Pare minut później zażywam całem opakowanie i udaje się do centrum handlowego.

  • Kodeina
  • Pierwszy raz

Urlop we własnym domu, partnerka w pracy. Znudzony, pełen chęci spróbowania czegoś nowego.

Był piękny pierwszosierpniowy dzień...

Piękne plany na urlop pokrzyżowane nową pracą partnerki. Brak urlopu - brak wyjazdu. Rano odwoziłem ją na dworzec autobusowy, wracałem do pustego domu i zastanawiałem się jak wypełnić czas do wieczora. Przez pierwszy tydzień popijałem browary i popalałem MJ, ale i ta kombinacja, skąninąd moja ulubiona może się w końcu znudzić.

  • Marihuana


Substancja:LSD-25 pod postacią małego kartonika z nadrukiem

(kot z Alicji w krainę czarów).

Jestem mężczyzną, wiek: 21 lat, waga: 81kg.

Doświadczenie: konopie: prawie codziennie od 5 lat, DXM -

kilkanaście razy, grzybki: kilka razy, meskalina - kilka razy

(w bardzo małych dawkach), amfetamina: kilka razy, LSD - 1 raz

zjadłem 0,5 kartonika, ale wypiłem do tego 6 piw, więc moje

doświadczenie z kwasem zostało zatarte przez katatoniczne

zejście alkoholowe:(.


randomness