Sprzedaż legalnej marihuany generuje ogromne przychody w formie podatków dla budżetów państw. W stanach w Ameryce, w których została zalegalizowana marihuana do celów medycznych i rekreacyjnych, wpływy z podatków wynoszą setki milionów dolarów!
W Colorado 42 szkoły otrzymają dotację o łącznej wysokości 9,2 miliona dolarów. Kwota ta ma zostać przeznaczona na edukację młodych ludzi w zakresie bezpieczeństwa oraz zagrożeń dotyczących używania marihuany.
Legalna marihuana a liczba jej użytkowników
Pomimo legalizacji konopi indyjskich do celów zdrowotnych i rekreacyjnych w Colorado nie odnotowano większej liczby dorosłych użytkowników marihuany. Niemniej jednak istnieje pewna obawa, iż wzrośnie liczba młodzieży, która sięgnie po konopie. Z tego też względu władze stanu przeznaczyły dotację na edukację młodych ludzi.
W szkołach zatrudnionych zostanie więcej wykwalifikowanych doradców oraz pielęgniarek szkolnych mających bezpośredni kontakt z uczniami. To na nich spoczywać będzie obowiązek obserwacji młodzieży oraz pomoc w przypadku nadużywania przez nich marihuany.
Retail Marijuana Public Health Advisory Committee na początku tego roku opublikował raport dotyczący wpływu konopi indyjskich na zdrowie. Wynika z niego, iż od 2014 roku w stanie Colorado liczba młodzieży używającej marihuany nie wzrosła.
Według prawa obowiązującego w Colorado marihuanę mogą zakupić wyłącznie osoby, które ukończyły 21. rok życia. Niemniej jednak nawet do 5% uczniów szkół średnich przyznaje, iż codziennie lub prawie codziennie sięga po jointa. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Retail Marijuana Public Health Advisory Committee statystyki te nie uległy zmianie od 2005 roku.
Sprawozdanie Urzędu ds. Nadużyć Substancji i Usług w zakresie Zdrowia Psychicznego
Sprawozdanie przygotowane przez Urząd ds. Nadużyć Substancji i Usług w zakresie Zdrowia Psychicznego w Stanach Zjednoczonych donosi z kolei, iż w 2016 roku zużycie marihuany wśród młodzieży spadło. Aktualnie wśród nastolatków w wieku 12-17 lat spożycie marihuany jest najniższe od 20 lat.
Niemniej jednak w sprawozdaniu wskazano na inny, bardzo ważny problem, który może wystąpić wśród młodzieży. Od 2014 roku zaobserwowano wzrost sprzedaży alkoholu, co wiąże się z obawą, iż młodzi ludzie mogą zastępować marihuanę napojami wysokoprocentowymi.